Poraba elektrike

noker

Pacijent leta 2016
19. sep 2007
4.499
0
36
Citat:
Uporabnik oriolus pravi:

Nek takšen problem se mi kaže na vikendu, sicer še ne vem, kako resno bo to, vendar je obnašanje tega novega števca nenavadno - ves čas sveti oranžna lučka, čeprav bi menda morala le malo utripati...

LP

Še tule: odgovor si že dobil. A da boš pomirjen, še enkrat.
Vkolikor je tok manjši od zagonskega (npr.045% Ib) bo lučka stalno svetila. Potem pa utripa sorazmerno s porabo. Npr. če imaš 75 imp/kWh ti bo 75 x utripnila, preden števec zabeleži 1 kWh električne energije ... samo dvomim, da boš šel štet, saj je za natančnost slednje "zadolžen" (oz. zagotavlja) metrološki inštitut (vkolikor mu verjameš
evil.gif
) joke.

Torej te mora bolj skrbeti, ko bo začela hitro utripati (in ne, tako hitro ne bo utripala, da ne bi bilo "premora" med impulzi - oz. bi stalno svetila ob npr. ogromni porabi)
wink-1.gif
 
Nazadnje urejeno:
Citat:
Uporabnik cerko pravi:
Ojla. Sem že čez dan prebral pa se ne utegnil prijavit. Hvala za nasvete.
Na ta števec naj bi bila vezana samo TČ. Z varovalkami sem razmišljal, da bi probal eno po eno in gledal števec, samo mi ni logična tako velika poraba. Lahko je gor ena skrinja, pogon konvektorja, ki ga ogreva TČ in še 4 pumpe za razvod ogrevanja. Govoril sem tudi z mojstrom, ki mi je vgradil števec na TČ in mi je zagotovil, da so možna odstopanja med števcema maksimalno 5%.
Sem danes poklical na Elektro Ljubljana in jim razložil situacijo. Nato sem jim še na e-mail opisal situacijo in jih prosil za meritev.
Glede na to, da so bili po telefonu zelo prijazni upam, da bodo odgovorili in se bomo dogovorili za meritve.
Se javim ko izvem kaj novega. En lep zimski pozdrav.

skrinja je kakkšna, kokl stara, prostor v katerem je kakšen ? Skrinja ti zna skurt štroma še pa još. Kupi ali pa sposodi si merilnik porabljene elektrike (mrbit d ajih ma vaš elektro diler na posodo, pri nas tega ni) in ga priklopi na skrinjo i npusti stat 2,3, mogoč e4 dni in prit tem skrinjo povprečno uporabljaj (odpiranje, zapsirnaje, vstavljanje svežih živil, magari plastenk napolnjenih z vodo) in po par dnevih porabljeno elektriko deli s številom dni meritev in boš vidu kokl ti dnevno skuri. Skrinja zna biti hudobec da mu nu para
evil.gif
 

cerko

Pripravnik
9. maj 2012
278
0
16
Ojla.
Hvala za opozorilo na visoke cene meritev pri Elektru Ljubljana.
Z elektrom Ljubljana se nisem uspel dogovoriti. Glede na prijaznost po telefonu sem po 3 tednih dopisovanja obupal. Najprej je bilo dovolj, da jim pošljem opis in podatke in da se bodo oglasili. Po mailu nisem dobil nobenega odgovora, zato sem še enkrat poklical in so mi razložili, da se je mogoče za meritve naročiti le osebno na Kotnikovi v času uradnih ur. Med tem sem na spletu našel cenik storitev in izračunal, da bi me meritve prišle krepko nad 1000 EUR, zato sem začel spraševati po alternativi.

Na srečo je znanec imel pred časom podobno težavo s porabo in mi je svetoval naj kupim napravico za merjenje elektrike - http://www.smappee.com/be_en/energy-monitor . Glede na videno v praksi je zadeva res super in zelo natančno. Ravno danes sem prejel napravico, tako da jo zmontiramo v roku 14 dni in poročam. Mogoče pride še komu prav. LPC
 

Odisej

arhivar
Osebje foruma
Administrator
2. sep 2007
7.645
9
113
Alter.si
www.skodelica-s-sliko.com
Uber predrago. ČE kupuješ to z namenom odkrivanja "potratnega" uporabnika elektrike. Če si gadret-freak, potem pa go ahead... v vsakem merkurju dobiš to za ~20€, da boš odkril od kod ti nabije 25kWh na dan, povsem dovolj natančna zadeva.

Brezveze pišeš na elektro in podobna podjetja (razen če imaš višek €€), ker ne bodo v štartu naredili nič več kot lahko narediš sam: reskiraj eno uro (pa žena naj pusti pri miru skrinjo in hladilnik, pa se ne bi smelo nič pokvarit...ali pa jo pošlji nekam na kofe da boš imel mir), izklopi vse naprave (varovalke) v hiši, razen TČ. Popiši stanja in glej razliko, ali se števca vrtita enako ali ne. Tisti, ki ti je vezal kotlovnico (TČ), ti je verjetno dal na lastni števček le toplotno, brez črpalk (ali s črpalkami?). Če so črpalke vezane ločeno, razlika ne sme biti večja od moči, ki jo trošijo črpalke... čeprav, si se malo pozno lotil tega, najlažje to počneš pozimi, ko laufa na polno
smile-1.gif


Po tem, ko si ugotovil da števca kažeta enako, vklopi nazaj vse in začni preverjat vsak porabnik posebej, kot so ti to svetovali, predvsem imej v mislih naprave, ki so konstantno v elementu (hladilnik, skrinja, če imaš kak PC stalno prižgan-sploh če je starejšega letnika,... ) ter močnostne porabnike (pralni stroj, pomivalni stroj, bojler-če je električni,...), sicer v večini primerov je to bolj za šalo kot za res, ampak pomeri si tudi, koliko ti odpade na TV+pripadajočo kramo (če imaš kak HiFi, modem, router,surround,...) - tudi te zadeve "včasih" v stand-by načinu pokurijo več kot si misliš...
 

cerko

Pripravnik
9. maj 2012
278
0
16
Oj. Ja je kar drago, ker sem moral dva kupit (dve omarici). Še nisem uspel zmontirat, ker imamo doma gužvo.
Sem pa z odklaplanjem in priklaplanjem videl, da so mi zgornje nadstropje vezali na en števec, spodnje, ki pa ima TČ, pa na drug. Še vedno nisem ugotovil, kaj mi žre tisto razliko, ki me moti. Obstaja velika verjetnost, da se imam zahvalit staremu električnemu štedilniku in stari skrinji (oboje staro cca 10 let).

Ključen razlog za nakup je bilo tudi to, da imam dva števca in bi rad videl koliko je maksimalna poraba v primeru vseh porabnikov na maksimumu, ker bi v primeru, da mi ostane cca 20% rezerve, prešel le na en števec. Seštevanje porabe vseh aparatov mi je dalo grobo oceno, a bi rad videl kako se giba poraba in kaj bi lahko naredil da se iz dveh prestavim na en števec.

Po zagotovilih uporabnikov naprav jih je večina tudi uspela znižat stroške za cca 15%. Računam tudi na to
smile-1.gif
 

Odisej

arhivar
Osebje foruma
Administrator
2. sep 2007
7.645
9
113
Alter.si
www.skodelica-s-sliko.com
Si upam stavit, da je "maksimalna moc vsega kar imas" bistveno visja od glavnih varovalk... V vsakem primeru je treba delat s pametjo, ce mislis imet dve gospodinjstvi na enem stevcu, pozabi, da bos lahko imet TC, dve pecici, dve steklokeramiki, dva pralna, pomivalna in susilna stroja, dva sesalca, dva likalnika. Ne mislit, tudi z eno garnituro "vsega" bos verjetno ze klical elektro. Najprej sestej na papirju, koliko kaj pokuri in bos videl cca sumo moci. Pa poglej koliko placujes priklop... Samo pravim, delaj z glavo
smile-1.gif
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.150
5.755
113
pri taščici
Moc TČ je?
Dve gospodinjstvi lepo shajata s 3x25A (kuhanje na SK/indukcija, 5x skrinja/ hladlnik, 2x pralni, 1x susilni. . V nekaj letih se ni odbilo pancerke. Je pa res da ni TC. Koliko potegne TČ? Prisparas tistih 10-15 evrov mesecno obracunske moci.
Ampak glede na to da cerko niti ne ve da so dva stevca montirali najbrz na osnovi njegovega narocila (z vednostjo ali "vednostjo" ) oziroma projekta najbrz tudi ne ve koliko cukne TC v špici. Ko bo napisal moc varovalk na posameznem stevcu in napisal znesek elektrike na mesec bo tudi lazje oceniti, ce bo zadeva brez vecjih tezav delala z enim stevcem in 3x25A pancerkami.
Ce pa ima kaksnega stromarja za soseda ki ima kljuc od omaric in orodje za menjavo pancerk pa je tudi malo mani panike.
 

cerko

Pripravnik
9. maj 2012
278
0
16
Po projetku sta bila dva števca. Najprej je bila mišljena TČ voda-voda 19kw. Zaradi težav z vrtino (železova bakterija) smo predelali v voda-zemlja in moč na 15kw. Imamo pa dva hladilnika, eno skrinjo, en električni štedilnik, dva pomivalna stroja, en pralni stroj, 3 PC, 2 TV, dvižno ploščad (max 6,5kw ob zagonu) in še kakšne manjše porabnike. Zelo težko je ocenit, koliko je poraba zato pa sem nabavil te napravici. Sedaj moram dobiti skupaj še vse mojstre (strojnik, elelktričar,..) da vse maksimalno obremenimo... Rad bi videl koliko je poraba in kaj se mi bolj splača 2x 3x25 ali 1x 3x35.
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.173
8.952
113
tč je med 3 do 4 kw vsaj take ki se prodajajo o toplotni moči med 9 in 11 kw
 

Piccadilly

Fizikalc
22. dec 2009
1.695
67
48
Ker se zdaj to spodobi tudi sam čekiram koliko porabijo različne stvari po bajti. Sploh ker gre tudi za starejšo belo tehniko. Na mesec gre po več kot 700kw elektrike.

Hladilnik Whirpool ARC 4030IX, več kot 2kw na dan, 70 na mesec. Je to normalno za star aparat?? Ne vem od kdaj ampak skoraj 20let.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.220
5.236
113
Meni je nivejda beko hladilna omara, kao A ne vem koliko plusov, porabila od 19.1. do danes 210kwh.
 

Piccadilly

Fizikalc
22. dec 2009
1.695
67
48
What? Sicer vem da se te energetske oznake na nekaj let prenovijo in niso primerljive ampak trenutno gledam C razred letna poraba cca 150kwh. A so te številke ki jih oglašujejo realne al ne?! Če gledam porabo mojega hladilnika (okej laufam 10 ur za merilec, bom videl čez nekaj dni) in porabo novega hladilnika za 1500eur (to kar oglašujejo) je razlika cca 600kwh na leto ki pri teh cenah pomeni 110eur z ddvjem letno. Če bodo pa cene elektrike naslednje leto x2 je pa itak cifra obup. Ampak, da grem menjat delujoč hladilnik... Ne vem.

Nivejda = novejša?
 

ales85

Guru
9. nov 2007
3.596
1.211
113
What? Sicer vem da se te energetske oznake na nekaj let prenovijo in niso primerljive ampak trenutno gledam C razred letna poraba cca 150kwh. A so te številke ki jih oglašujejo realne al ne?! Če gledam porabo mojega hladilnika (okej laufam 10 ur za merilec, bom videl čez nekaj dni) in porabo novega hladilnika za 1500eur (to kar oglašujejo) je razlika cca 600kwh na leto ki pri teh cenah pomeni 110eur z ddvjem letno. Če bodo pa cene elektrike naslednje leto x2 je pa itak cifra obup. Ampak, da grem menjat delujoč hladilnik... Ne vem.

Nivejda = novejša?
Niso realne. Te številke so na predpostavki določene temperature (hladilnik in prostor), napolnjenosti, skoraj nič odpiranja vrat, etc.
 
  • Všeč mi je
Reactions: pleXwriter

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.220
5.236
113
Ne govori. Tok bi morala v celem letu ali pa se manj...

Stara je manj kot 5 let, se mi zdi.
 

Piccadilly

Fizikalc
22. dec 2009
1.695
67
48
Potem se vprašaš zakaj se tolerira tak debilizem da oglašujejo cifro ki nima povezave z realnostjo. Kot da je težko simulirat realno uporabo. En mesec polniš in praznih notrajnost, odpiraš in zapiraš periodično in potem x12 za celoletno. Jak problem za te ogromne firme.
 

ales85

Guru
9. nov 2007
3.596
1.211
113
Bistvo cifre je, da se da vsaj približno primerjati modele med sabo po nekem določenem standardu. Zavajujoče je le toliko, kolikor se uporabniki ne zavedajo omejitev določenega standarda.
 
  • Všeč mi je
Reactions: gr69

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.153
1.759
113
Ker se zdaj to spodobi tudi sam čekiram koliko porabijo različne stvari po bajti. Sploh ker gre tudi za starejšo belo tehniko. Na mesec gre po več kot 700kw elektrike.

Hladilnik Whirpool ARC 4030IX, več kot 2kw na dan, 70 na mesec. Je to normalno za star aparat?? Ne vem od kdaj ampak skoraj 20let.
Jaz sem meril pred leti našo hladilno omaro (zgolj zamrzovalnik),. Gorenje, cca 20 let, B razred (ob straneh prilepljeno 3 cm stiroporja)...je bila dnevna poraba 0,9 kWh.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.150
5.755
113
pri taščici
Gerenje kombiniran hladilnik star 14 let je kot nov porabil 42% vec nad deklarirano porabo. Merjeno vec mesecev, celo med enotedenskim dopustom (se pravi nic odpiranja in dolaganja tople hrane) je bila poraba 30+%.
Beko skrinja je bila v rangu proizvajalca.
 

Valhalla

Guru
17. dec 2007
4.024
773
113
Ne vem, zelo velika poraba je to. Jaz bi menjal. V funkciji imam 2 hladilnika z 1/3 zamrzovalne omare spodaj, Gorenje l. 2012 in Bosch l. 2018 ter dodatno Beko l. 2019 podpultna zamrzovalna omara, mesečna položnica manjša od 40€ z vso dodatno porabo. Okoli 200kWh NT in 100kWh VT. Vsi trije se redno odpirajo in uporabljajo.