Poraba elektrike

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.300
5.331
113
Tole je tudi tista jajčka iz hoferja znala, pa mi je crknila po 5 letih.

Zdaj sem kupila tole:

V biti sem hotela wifi stikalno uro za grelec v bojlerju. Ko za mali denar dobiš še merilec elektrike zraven, sem pa rekla ok. Ampak dvomim, da upošteva cos fi. Tale bo sla nazaj na grelec, kjer dela v redu, pa bom pač še eno jajcko za 10 evrov spet kupila.
 

javr

Guru
6. dec 2011
1.606
1.065
113
poglej na števec kako hitro utripa lučka ter če piše zraven "1000 imp./kWh" , ali je kakšna druga konstanta.
Si pri dobavitelju elektrike naročila izpisek 15-minutne povprečne moči za obdobje od 30.avgusta 2018 do 30.avgusta 2019 ?
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.300
5.331
113
Bom jutri štela. Nisem naročila, ne vem kaj naj si dosti s tem pomagam. To so vseeno mali porabniki, kwh gor dol je hitro brez da vem od kje je prišel? Ali ne razumem, kako bi mi izpisek lahko koristil?
 

javr

Guru
6. dec 2011
1.606
1.065
113
če prav razumem, te zanima od kod (pre)velika poraba za obdobje ko te ni bilo doma. Iz izpiska bi se do neke mere dalo razbrati ali je šlo za neko konstanto porabo 24 ur na dan en in isti mali porabnik, ali pa se je nek večji porabnik občasno vklapljal.
Na sliki je izpisek za prazno hišo, porabniki pa: 2 kameri, 2 senzorski luči in 1 bojler. Vidim, da se je bojler (2kW) vklapljal vsakih 5 ur za približno 10 minut.

prazna_his.jpg
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.300
5.331
113
Kar se tiče mojega landisa - bo treba počakati na mrak. Domnevam, da tam neka lučka žmiga, ampak se zdajle podnevi nič ne vidi.

Proizvajalec merilca je potrdil, da jalove energije ne meri in je zadeva bolj namenjena grelcem, lučem ipd, kar pač dela na on/off način. Podpultni trojček, ki je na podaljšku, vmes se je pa enkrat hladilnik odprl in enkrat skrinja pa je pokazal dober 1kwh v 24 urah. Torej še manj kot prej merjenih 1,6kwh,r es pa je, da se ni dosti odpiral, pa dofilaval s "toplo" pijačo pa da je bil notri samo 24h. Je tistih 1,6kwh najbrž boljši približek. Bekotova žolna pa še vedno šopa s 3kwh na dan. Grem jutri po en merilec, ki zna jalovo energijo upoštevati.
 

Marburg

Fizikalc
18. avg 2007
976
63
28
Praviš tri skrinje, 1.5kWh/dan... x30 = 45kWh na mesec. TV in stolpi lahko v Standby porabijo tudi par W... Recimo 2x TV in kakšen stolp na StandBy, skupaj recimo 20W... 20W x 24h x 30 dni = 14kWh... LED luči (trakovi) komot po 20, 30W... Spet nekih 8kWh (ne svetijo non-stop). Malenkost tu, malenkost tam... Se hitro nabere.
Sistem za kamere, kakih 50W... 30kWh mesečno...
Vibrator v standbayu si pozabil...tudi nekaj porabi. Malo tu,malo tam pa se nabere.
:)
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.300
5.331
113
Vedno je precej mala verjetnost, da ne boš bedastoce izustil. Tudi tokrat nisi presenetil.
 

javr

Guru
6. dec 2011
1.606
1.065
113
Kar se tiče mojega landisa - bo treba počakati na mrak. Domnevam, da tam neka lučka žmiga, ampak se zdajle podnevi nič ne vidi.
pri 100W bo lučka utripnila 1-krat na 36 sekund. Je kar dolgo, če stojiš zraven s štoparico in čakaš na en pomežik
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.300
5.331
113
no, tukole… zdaj imam pa en števček nemškega pedigreeja, narejenega ne vem kje, ki pa pravi takole za mojo skrinjo:

poraba v zadnjih 24h: 2,3kwh
power factor: 50-80

je pa skrinja vedno bolj prazna. pač nekaj smo pojedli, nekaj predjali, ker se še zdaj nisem odločila ali naj reklamiram ali se mi ne da. prazna rabi več ali manj ali je vseeno?

če še kdo kdaj vpraša, v čem je razlika med ceneno robo in malo boljšo. če pa na papirju vse tako lepo piše...
 

godfather

Fizikalc
8. nov 2007
490
63
28
širne planjave Dolenjske
Tisti, ki bolj spremljate porabo elektrike, povejte če se vam to zdi normalno. Gremo na dopust in vržemo z varovalk, kar se sme: toplotna črpalka, razni grelci, savne, indukcije, pomivalci, pralci ipd. V glavnem kar se ne rabi, ostane pa :

- alarm DSC žični
- videonadzor s snemalnikom in 8 kamerami
- rekuperacija na minimumu
- vinska vitrina (za to vem, da porabi 0,6kwh/dan)
- podpultna hladilnik in skrinja
- ta velika skrinja
- kombinirana skrinja s hladilnikom (vse zgoraj naprave so nove A kategorije in nekimi plusi)
- mala čistilna naprava
- ledice na hodniku in stopnišču ter zunaj hiše se prižigajo z nightmaticom, torej gorijo celo noč kar je poleti spet ne toliko
- pa ene dva una odganjalca za miši ki se v sukota dasta
- dvoriščna vrata, ki več ali manj v standby, mrbit se 1x/2dni odprejo in zaprejo
- pač varovalk za stekarje in druge luči nisem dol metala, je pa vse ugasnjeno

Koliko čez prst bi tole kurilo na dan. Nic drugega se ne uporablja, nič od hladilnih sistemov se ne odpira, saj nas ni doma. Ne bo me konec, elektrika je še vedno poceni, ampak da bi plačevala kar nekaj, pa tudi ne bom. Imam v glavi kako so tile stevci lahko lažnivi in ne vem, a naj koga kličem v kontrolo ali so tole gor našteti res neki silni porabniki.
Bi se še jaz pridružil z enim vprašanjem.
Bojler, 100l, ko deluje (greje, gori rdeča lučkaže porabo 1800-1950W. V tednu dni je obratoval 40 ur in porabil 72,10 kWh, cca. 1,8 kWh/h. Ali je to normalno? Meni se zdi ogromno, nimam pa izkušenj, do sedaj je bil bojler ekstremno malo v uporabi (sanitarna voda se greje preko centralne peči). Bojler pa je star cca. 10 let.
Je možno, da se je nabralo toliko kamna in bi moral to očistiti.
Poraba tople vode je dnevno cca. 4x tuširanje odrasli, voda za pomivanje posode, ni neka "blazna" poraba po mojem občutku.

Kaj menite?

Aja, še tole. mesečna poraba elektrika niha med 320-380 kWh. Od julija, ko sem priključil bojler, je mesečna poraba 700 kWh, avgust 650 kWh. zato sem sedaj priključil merilec, ki pa kaže takšno porabo bojlerja. In mi je to ogromno. Poraba 320-380 kWh/mesečno vključuje, 2x hladilnik, 2 zmrzovalna skrinja, 2xpečica, 2xpralni stroj, 2xpomivalni stroj,1xindukcija, 1xsteklokeramična. Zdaj pa samo boljer dodatno 300 kWh in več :(
 

javr

Guru
6. dec 2011
1.606
1.065
113
ne vem če je kamen kdaj vzrok za veliko porabo ker toplota gre zmeraj iz grelca v vodo. Če pa iz grelca zaradi predebelega kamna ne more, pa grelec pregori. Se pa poleti včasih opazi da gre toplota iz bojlerja v radiatorje: ne deluje kakšna protipovratna loputa, črpalka za bojler ostane vklopljena tudi čez poletje, itd.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.260
5.819
113
pri taščici
Javrov razlog je lahko vzrok. Tipaj malo cevi od izmenjevalca proti radiatorjem.
Povej mesečno porabo vode. Ker nekateri se lahko študirajo z 10 litri enkrat dnevno, drugi pa težko s 100 3x dnevno. Da o kakšnem pokrivanju posode ne pišemo. Čeprav si napisal da imaš pomivalca, ampak....
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.260
5.819
113
pri taščici
Racunaj da ima tak bojler lahko tudi več kot 2kwh dnevno izgub. Sploh če imaš na visoko temperaturo nastavljeno.
Za normalno uporabo je polna kapa če imaš nastavljeno na minimum. Ne vem kakšne imaš oznake,
 

godfather

Fizikalc
8. nov 2007
490
63
28
širne planjave Dolenjske
Racunaj da ima tak bojler lahko tudi več kot 2kwh dnevno izgub. Sploh če imaš na visoko temperaturo nastavljeno.
Za normalno uporabo je polna kapa če imaš nastavljeno na minimum. Ne vem kakšne imaš oznake,

Na bojlerju imam možnost dveh stopenj, tipka za I ali II. Ni vrtljivega gumba. Je pa non-stop na prvi stopnji, I.
Mesečna poraba vode je 16 kubikov (letno povprečje).
VOda iz boljerja ne gre nikamor po ceveh za centralno, lopute ni oz. je ročni ventil, ki se zapre za primer ogrevanja vode preko bojlerja.
Konkretno razlika od včeraj 18:00 do danes zjutraj 6:00 (se pravi 12 ur), je bojler deloval 2 uri, porabil pa 3,85 kWh. Same porabe vode pa ni bilo, 2x tuširanje in to je to.

Danes pride kolega, pa razdreva bojler in pogledava stanje, koliko je morebitnega kamna ter ali grelec deluje ok.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.832
3.854
113
Če grelec kuri elektriko potem deluje ok, tudi če ima 5kg vodnega kamna gor energija lahko gre samo v vodo oz. pri veliko kamna in grelcih z zunanjimi prirobnicami se začne gret ohišje (zunanji del prirobnice) kjer imaš termovarovalko in izkjuči grelec. Tako da če ima bojler kamen ali pa ga nima energija bo šla več ali manj v vodo, razlika je samo v temu da pri veliko kamna bo gretje počasnejše oz. boš to občutil kot nezadostno gretje vode.

Torej ali ti voda uhaja "nekam" in zato grelec greje brezveze ali pa porabiš toliko vode.

Sicer ta tvoj zadnji primer ne pove veliko. Za segret 100l vode od 35-55C rabiš pri 1800W grelcu 1h časa (brez izgub) ... tako da čisto realno če si dan prej porabil vode do mlačne in se potem še šel 2x tuširat je normalno da bo grelec delal 2h. Povprečje za eno tuširanje je 50l vode, če se tuširaš z več kot mlačno vodo hitro "porabiš" 10C iz 100l bojlerja.

P.S: klasični bojlerji (tisti za na steno - beli) so v 100-120l dimenzijah najmanj učinkoviti od vseh, imajo premalo izolacije glede na volumen vode. Recimo večji kotlovski bojlerji (200-300l) imajo ene 3x toliko debelo izolacijo in so posledično precej bolj varčni.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.260
5.819
113
pri taščici
Pri porabi 16 m3 vode, pa da teoretično porabiš pol tople vode, (8m3, najbrž pa porabiš manj, čeprav za 4 osebe nisi ravno varčen z vodo ) potem bi poleti bilo nekako pričakovano okoli 160kwh. Računal sem da ima vstopna voda 20C. Pozimi ima lahko samo 5C ali pa se manj.

Če boš kdaj dlje časa odsoten (vsaj en dan recimo) izmeri izgube bojlerja.
Čeprav je razlika do 280 kWh res ogromna, je pa možna.

Počasi boš lahko razmišljal o TC.
 

damirj

Guru
9. maj 2012
4.810
2.069
113
Bi se še jaz pridružil z enim vprašanjem.
Bojler, 100l, ko deluje (greje, gori rdeča lučkaže porabo 1800-1950W. V tednu dni je obratoval 40 ur in porabil 72,10 kWh, cca. 1,8 kWh/h. Ali je to normalno? Meni se zdi ogromno, nimam pa izkušenj, do sedaj je bil bojler ekstremno malo v uporabi (sanitarna voda se greje preko centralne peči). Bojler pa je star cca. 10 let.
Je možno, da se je nabralo toliko kamna in bi moral to očistiti.
Poraba tople vode je dnevno cca. 4x tuširanje odrasli, voda za pomivanje posode, ni neka "blazna" poraba po mojem občutku.

Kaj menite?

Aja, še tole. mesečna poraba elektrika niha med 320-380 kWh. Od julija, ko sem priključil bojler, je mesečna poraba 700 kWh, avgust 650 kWh. zato sem sedaj priključil merilec, ki pa kaže takšno porabo bojlerja. In mi je to ogromno. Poraba 320-380 kWh/mesečno vključuje, 2x hladilnik, 2 zmrzovalna skrinja, 2xpečica, 2xpralni stroj, 2xpomivalni stroj,1xindukcija, 1xsteklokeramična. Zdaj pa samo boljer dodatno 300 kWh in več :(

Bojler, 100l, ko deluje (greje, gori rdeča lučkaže porabo 1800-1950W. V tednu dni je obratoval 40 ur in porabil 72,10 kWh, cca. 1,8 kWh/h. Kaj točno je s tem narobe? Saj je čisto natančno izračunano in ja, če porabiš veliko tople vode ali pa veliko toplote te tople vode izgubi po ceveh ali ti jo pač odteče v odtok, je to to in 300kWh ni nič posebnega za 4 člansko družino, če pravič da porabiš 16m3 na mesec, od tega se ponavadi reče polovico za toplo vodo, torej 8m3. Niste ravno šparovni z vodo glede na ta podatek, sploh če gre za stanovanje v bloku.