Poraba elektrike

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.318
5.356
113
Tisti, ki bolj spremljate porabo elektrike, povejte če se vam to zdi normalno. Gremo na dopust in vržemo z varovalk, kar se sme: toplotna črpalka, razni grelci, savne, indukcije, pomivalci, pralci ipd. V glavnem kar se ne rabi, ostane pa :

- alarm DSC žični
- videonadzor s snemalnikom in 8 kamerami
- rekuperacija na minimumu
- vinska vitrina (za to vem, da porabi 0,6kwh/dan)
- podpultna hladilnik in skrinja
- ta velika skrinja
- kombinirana skrinja s hladilnikom (vse zgoraj naprave so nove A kategorije in nekimi plusi)
- mala čistilna naprava
- ledice na hodniku in stopnišču ter zunaj hiše se prižigajo z nightmaticom, torej gorijo celo noč kar je poleti spet ne toliko
- pa ene dva una odganjalca za miši ki se v sukota dasta
- dvoriščna vrata, ki več ali manj v standby, mrbit se 1x/2dni odprejo in zaprejo
- pač varovalk za stekarje in druge luči nisem dol metala, je pa vse ugasnjeno

Koliko čez prst bi tole kurilo na dan. Nic drugega se ne uporablja, nič od hladilnih sistemov se ne odpira, saj nas ni doma. Ne bo me konec, elektrika je še vedno poceni, ampak da bi plačevala kar nekaj, pa tudi ne bom. Imam v glavi kako so tile stevci lahko lažnivi in ne vem, a naj koga kličem v kontrolo ali so tole gor našteti res neki silni porabniki.
 
Nazadnje urejeno:

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.839
3.862
113
- vinska vitrina (za to vem, da porabi 0,6kwh/dan)
- podpultna hladilnik in skrinja
- ta velika skrinja

Če govorimo o času vročinskega vala, klime ne furaš, rolete odprte in v prostorih teh naprav blizu 30C ti znajo te tri stvari porabit več kot 3kWh na dan. Če imaš pa klet vkopano v skalo in skrinje tam notri, hiša se ti pametno prezračuje (ponoči rekuperacija na max., podnevi na min oz na off) ti bodo pa te iste stvari porabile manj kot 1 kwh/dan.

Skratka to da noben ne odpira skrinje ni noben prihranek, več se bo prihranilo če bo skrinja v prssotru kjer je 1C manjša temperatura. Tam pri 35C znajo te naprave pasti v dead-loop in delat nonstop s tem pa tudi veselo ogrevat prostor še dodatno ... in hitro kurijo 5kwh na dan.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.318
5.356
113
Žaluzije so tako obrnjene, da sonce nikdar ne posveti direktno v hišo. Prezračevanje je na minimumu 24/7. Notranja T je bila zgoraj recimo 25, ne vem, bi me bilo doma, gledala pa nisem. Čez sigurno ni šlo glede na to v kaj smo stopili, hlajenje je bilo seveda ugasnjen ves čas. TČ kot rečeno z varovalke dol vržena. Vse omenjene naprave, ki si jih omenil so v kleti. Tam je T mogoče stopinjo nižja. Klet je tudi bivalna in prezračevana in je lahko hladnejša med dnevom toliko kot pač sonce segreje zgoraj z indirektno svetlobo. Bistvene razlike pa z zgornjimi prostori ni.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.839
3.862
113
Hočem samo povedat da folk misli da ko gre na dopust bo poraba padla za 5x ker ne bo gledal v skrinjo pa TVja pa luči ne bo prižganih, v realnosti bo pa skrinja porabila še več ker ne bo hladil svoje mansarde s klimo ki je recimo bolj energetsko učinkovita od skrinje v izolirani mansardi, tiste luči pa Tv pa danes niso nekih hudi porabniki!;)

Aja po lastnih izkušnjah je poraba ko greš na dopust minimalno manjša, celo neopazno manjša .. odvisno sedaj kaj počneš vse na elektriko. Recimo če kuhaš na elektriko potem se jasno pozna ko te ni.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sixpower

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.318
5.356
113
Vse je na elektriko pri nas doma. Drugega nimamo. Pere/suši se 8-10/teden, pomiva posodo 1-2/dan, kuha na indukcijo, tla se pomiva na strom, ampak ne vem koliko to porabi (parni čistilec ali pa un sesalec ki tudi pomiva zraven). Zraven se parkrat na dan odprejo dvoriščna in garažna vrata, filter za bazen laufa 10h/dan, no stop neki špila, 2 računalnika prižgana 24/7, resda je eden laptop pa ne porabi nič v standbyu. Plus še kaj zraven, pač tvji, luči, ki res ne gorijo veliko so pa po vecini ostale poleg zgoraj omenjenih fluorescentna. Poraba poleti, če smo doma je 400- 450kwh, se pravi na 15 dni 200-220kwh. Brez toplotne črpalke - torej brez hlajenja (ki ga tudi praktično ne potrebujemo) in ogrevanja tople vode. Tisto je posebej. Da ne bega to zdaj zraven.
 
Nazadnje urejeno:

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.302
5.830
113
pri taščici
5kwh
bi pa bil v veliko pomoč podatek o meseni porabi.
izkušnja dvodružinksa hiša, polovica hiše na dopust, poraba pade za približno četrtino. mesečna poraba sicer okoli 600kwh
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.839
3.862
113
Vse je na elektriko pri nas doma. Drugega nimamo. Pere/suši se 8-10/teden, pomiva 1-2/dan, kuha na indukcijo. Zraven se parkrat na dan odprejo dvoriščna in garažna vrata, filter za bazen laufa 10h/dan, no stop neki špila, 2 računalnika prižgana 24/7, resda je eden laptop pa ne porabi nič v standbyu. Plus še kaj zraven, pač tvji, luči, ki res ne gorijo veliko so pa po vecini ostale poleg zgoraj omenjenih fluorescentna. Poraba poleti, če smo doma je 400- 450kwh, se pravi na 15 dni 200-220kwh. Brez toplotne črpalke - torej brez hlajenja (ki ga tudi praktično ne potrebujemo) in ogrevanja tople vode. Tisto je posebej. Da ne bega to zdaj zraven.

Zdaj vse to izklopim da niti standbya ni pa poraba 122kwh/15dni + 1h. To je preko 8kwh/dan pa vse izklopljeno pa nobenega doma.

Tole je 300W konstantne porabe. To zelo hitro nabereš že z drobnarijami, če pa še kaj dela nonstop (pravilno ali ne) se pa hitro nabere. Gledam na hitro pa so puhala v čistilnih napravah med 50-100W moči, rekuperator najbrž tudi vsaj toliko .. 3 hladilniki/skrinje, par bedarij pa si na teh 300W.

Sicer če se ti da ukvarjat s tem, dostop do števca najbrž imaš pa meči varovalke ena po ena in glej koliko se kje nabere v 1h!:D
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.318
5.356
113
Rekuperator v teh razmerah porabi cca 20kwh/mesec, to sem pred časom spremljala. Pa ni bil na minimumu, ampak recimo, da je to 10kwh v teh 15 dneh. MČN porabi manj kot kwh/dan, tudi recimo 10kwh v teh dneh. Pozabila sem se grunfusov unilift, ki pa je seveda prižgan ampak zdaj dela nič, drugače je v kleti zvezana nanj wc in pralnica.
Tiste tri masine v kleti (podpultni hladilnik, skrinja in vinska vitrina) mi porabijo 1,5kwh/dan. Ta velike skrinje pa se nisem pomerila, ker mi je merilec crknil in čakam novega.

Neznanka sta mi alarm in videonadzor in pa standy kakih dvoriščnih in garažnih vrat, ampak slednje spet mislim, da ne more biti ne vem kaj.

Ne pridem na 8kwh/dan. Vsega ne morem pomeriti posebej.

Torej Rekuperator : 10kwh
MČN : 10 kwh
Podpultni trio: 25kwh
Ta velika skrinja: 10kwh
Kombiniran hladilnik/skrinja: 10kwh
Standby dvoriščnih in garažnih vrat:?
Alarm:?
Videonadzor (snemalnik + 8 kamer) :?

Dolga je še do 122kwh pa sem že stvari zgoraj na gor zaokrozevala.
 
Nazadnje urejeno:

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.839
3.862
113
Ne, alarm in videonadzor nebi smeli bit veliki porabniki, niti senzorika vrat. Te stvari imajo po par W porabe, če bi imelo več bi se že kadilo ven.

Na vratih se ti lahko motor zašteka in obrača naprej nazaj po en zobec ali še to ne, ampak dolgo ne bo delal v tem režimu (se pokadi hitro iz njega) poleg tega ga slišiš.

Če imaš na alarmu UPS na svinčene baterije se sicer pogosto pri iztrošenih baterijah pojavi parazitska poraba (se zazna po tem da je UPS/akumuator vroč), ampak govorimo spet o 10W porabe in ne več.

Tako da sam bi bolj stavil na porabo pri skrinjah in ostalih večjih stvareh, ta mala elektronika ne more toliko porabit tudi če bi bilo kaj narobe.
 

damirj

Guru
9. maj 2012
4.828
2.087
113
Stvari, ki imajo po par W porabe vseeno računaj, da imajo napajalnik, ki pa vseeno vleče nekaj toka. Če je to samo 1mA na en napajalnik, potem je to moč 0,22W in x24h smo že na 5kWh. Polnilci telefonov napajalniki kamer ipd, kar seštevaj za vsak tak polnilec 2-4kWh na dan, ne fališ nič. Če jih imaš 10 je to 40kWh.
 
  • Všeč mi je
Reactions: brane_new

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.302
5.830
113
pri taščici
Tri skrinje 1.5kWh/dan? To je 21W po skrinji...
Varčno, meni toliko samo Gorenjev kombiniran hladilnik požre. Dobrih 40%vec od deklaracije. Je pa res da ima že desetletje za sabo, ampak porabo sem meril pri novem.
Presenetil ne je nek star mini "hifi" Sony stolp. V standby požrl nekih 20w. Torej pol kWh dnevno samo radijo
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.318
5.356
113
Cifre so moj hobi, se ne matram preveč, da najdem čas in voljo. Me pa zmoti ja, da naša prazna bajta baje porabi več kot kaka familija na normalni mesec. Tole je 250kwh/mesec oziroma ti znaša mesečni račun z vsem skupaj 45€.

In potem se pač vprašam a je to res ali mrbit stevec laže. Slednje ni meni na zelniku zraslo, je bila kar afera okoli tega koliko lahko goljufajo tule stevci, ki jih zdaj notri devamo. Kljub temu, preden kam kličem in se žalim, sem imela pa se namen malo to preveriti. Drugače kot zgoraj opisano se ne da. Nekaterih zadev pa tudi tako nisem mogla pomeriti.