Poraba elektrike

godfather

Fizikalc
8. nov 2007
488
63
28
širne planjave Dolenjske
Bojler, 100l, ko deluje (greje, gori rdeča lučkaže porabo 1800-1950W. V tednu dni je obratoval 40 ur in porabil 72,10 kWh, cca. 1,8 kWh/h. Kaj točno je s tem narobe? Saj je čisto natančno izračunano in ja, če porabiš veliko tople vode ali pa veliko toplote te tople vode izgubi po ceveh ali ti jo pač odteče v odtok, je to to in 300kWh ni nič posebnega za 4 člansko družino, če pravič da porabiš 16m3 na mesec, od tega se ponavadi reče polovico za toplo vodo, torej 8m3. Niste ravno šparovni z vodo glede na ta podatek, sploh če gre za stanovanje v bloku.

Ok, da razjasnim. 300 kWh samo za bojler je meni ogromno, če je ostala poraba vseh porabnikov med 320-380 kWh (2 gospodinjstva).
Poraba vode tudi ni visoka, ker to je hiša in se voda uporablja tudi za zalivanje vrta, pranje avtomobilov in še pa še - ta poraba je po moje v mejah normale (v mojih očeh).
Je varianta, da se mogoče veliko toplote izgubi po ceveh, namreč napeljava je starejša, 2 nadstropja itd...starejša hiša.

Sem danes očistil bojler, kamna je bilo za jogurtov lonček, grelec skoraj čist (brez oblog). Bom ponovno priključil števec in zmeril še 7 dni, kakšno bo stanje. ČE bo enako stanje, potem je to res potratna zadeva in bom pač začel razmišljati o alternativi. No, itak se bo začela kurilna sezona in bo bojler šel na mirovanje do pomladi.
 

javr

Guru
6. dec 2011
1.599
1.061
113
Poraba vode tudi ni visoka, ker to je hiša in se voda uporablja tudi za zalivanje vrta, pranje avtomobilov in še pa še - ta poraba je po moje v mejah normale (v mojih očeh).
ni visoka, dokler kubikov ne pretvoriš v litre.
16 kubikov = 16.000 litrov mesečno = 533 litrov dnevno = 33 litrov (22 1,5-litrskih plastenk) na uro če štejemo da dan traja od 6:00 do 22:00 ure.
 

godfather

Fizikalc
8. nov 2007
488
63
28
širne planjave Dolenjske
ni visoka, dokler kubikov ne pretvoriš v litre.
16 kubikov = 16.000 litrov mesečno = 533 litrov dnevno = 33 litrov (22 1,5-litrskih plastenk) na uro če štejemo da dan traja od 6:00 do 22:00 ure.
Ok ok, če greš pa v drobtinice, pa res ja, je to veeeeeliko vode dnevno. In naj bi zdaj imel slabo vest, kot potrošnik.
No, ne bom je imel. Dokler bodo industrija, podjetja, itd...delali z vodo kot svinja z mehom, me ne gane kakšen potrošnik vode sem. Podobno kot: na tehničnem pregledu mene "hebejo" zaradi izpušnih plinov, medtem pa na širnih oceanih čezoceanska ladja za eno furo iz Kitajske do Evrope spusti v zrak toliko "strupa", kot vsi avtomobili Slovenije v enem letu (malo karikiram). Da en govorim koliko TEŠ6 spusti dnevno "strupa", da naredi elektriko in moj bojler porabi to elektriko....
Ah, sem zašel iz teme.

Skratka, moj bojler je potratna zadeva, ampak saj je elektrika "poceni"....:cool:
 

javr

Guru
6. dec 2011
1.599
1.061
113
ne gre za to kakšen potrošnik si ker vode nihče ne more "porabiti", saj se samo pretaka iz enega mesta na drugo; gre za to kako si je lažje predstavljati dejansko porabo v litrih/uro kot v kubikih/mesec.
Sicer si pa glede velike porabe elektrike za bojler že sam vse povedal v prvem prispevku s podatkom "Poraba tople vode je dnevno cca. 4x tuširanje odrasli".
 
  • Všeč mi je
Reactions: godfather

damirj

Guru
9. maj 2012
4.769
2.020
113
ni visoka, dokler kubikov ne pretvoriš v litre.
16 kubikov = 16.000 litrov mesečno = 533 litrov dnevno = 33 litrov (22 1,5-litrskih plastenk) na uro če štejemo da dan traja od 6:00 do 22:00 ure.

T omalo težko takole razlagaš, ker zalivanje vrta pač nekaj doprinese, tako na uč v takšnih mesecih kot so bili letos, vsaj polovico. Jaz tudi vsako leto junija meseca dobim položnico s porabo 50m3, ker pač bazen napolnim...
 

Spajky

Guru
7. jun 2017
2.749
667
113
Obala
:sprasujemse: ... ma kaj vi ne "obračate gat in spodnje majice" narobe vsak par/nepar dan, da več dni zdržijo.. :nigladek:
Pa tudi zgleda (kot v JNA- muslimani ), si ne s flašo v roki perete ritne luknje in tiča ... bodo gate zdržale več neposrane ...:zardelalter: ...Evo zakaj imate tako velike porabe štroma :evil::valjamse:
-----------------------------
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...