Poraba elektrike

softi

asfalter
30. avg 2007
33.298
486
83
okolica metropole
števci so slovenski, a niso. iskra se mi zdi. sem enkrat poslušal mojstra, ki ima prste pri razvoju in porodu teh števcev in je trdil, da so certificirani itd.

bile so afere tudi okoli pump, pa se nikoli nič ne najde.

torej vaša prazna bajta kuri 45 elektrike na mesec. ko je polna kuri 55 in to je normalno, še prevelika razlika. pri nas niha poraba za do 10e čez nekurilno sezono. bil doma ali ne. en kup zadev je, ki delajo račun, pa jih niti ne porajtaš. drugič vrži ven ves štrom, pa boš videla kaj se dogaja.
 
I

Izbrisan uporabnik 474

Praviš tri skrinje, 1.5kWh/dan... x30 = 45kWh na mesec. TV in stolpi lahko v Standby porabijo tudi par W... Recimo 2x TV in kakšen stolp na StandBy, skupaj recimo 20W... 20W x 24h x 30 dni = 14kWh... LED luči (trakovi) komot po 20, 30W... Spet nekih 8kWh (ne svetijo non-stop). Malenkost tu, malenkost tam... Se hitro nabere.
Sistem za kamere, kakih 50W... 30kWh mesečno...
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.339
5.371
113
Tv in stolpi so iz elektrike izsteknjeni. Kar ni v šukotu, pa na varovalki dol vrženo. Tiste 3 skrinje, ki to niso, sem upostevala porabo 25kwh/15 dni. Se pravi se malo več, kot tvoja ocena. Led luči so 5x1W, 32x0,5W, pa dve 10W žarnici ki vse ko je zunaj tema, kar ni bas neki avgusta. Recimo 7h/dan. Kamere potem recimo 15kwh/15dni.

Kje je še do 120kwh/15dni?

softi
Mislila sem tole:
Zdaj sem našla link samo na slotech ampak je bilo povsod polno tega. Ne vem pa, kaj se je iz tega izcimilo. Imam pa landis gyr. To ni Iskra, kali?
 
Nazadnje urejeno:

softi

asfalter
30. avg 2007
33.298
486
83
okolica metropole
razumem te. ampak ti svetujem da čuvaj abrvo las in število le teh. energija je država, državo boli zate, če jo ne bi, ne bi imel 6 ponudnikov z direktorji, marketingom in vsem zalednim službam, ki jih je vse treba futrat.
pa še oklepnih s ne bi imel..

skratka plačaš in zdravo. delaj kar hočeš, plačala boš. razen, razen če narediš obvoz in če je dovolj vsega, ga narediš.
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Če ti bo kaj lažje: naju ni bilo od 5.7. cel mesec doma, izklopljeni iz elektrike TV, WiFi, radio; vklopljeno hladilnik, mala skrinja, plinska peč, klima na stand by; račun cca 5€ nižji kot ostale mesece, ko sva med 30 in 35€.
 
I

Izbrisan uporabnik 474

Tv in stolpi so iz elektrike izsteknjeni. Kar ni v šukotu, pa na varovalki dol vrženo. Tiste 3 skrinje, ki to niso, sem upostevala porabo 25kwh/15 dni. Se pravi se malo več, kot tvoja ocena. Led luči so 5x1W, 32x0,5W, pa dve 10W žarnici ki vse ko je zunaj tema, kar ni bas neki avgusta. Recimo 7h/dan. Kamere potem recimo 15kwh/15dni.

Kje je še do 120kwh/15dni?

softi
Mislila sem tole:
Zdaj sem našla link samo na slotech ampak je bilo povsod polno tega. Ne vem pa, kaj se je iz tega izcimilo. Imam pa landis gyr. To ni Iskra, kali?
Landis Gyr uporablja Hallov efekt, ki je na testu kazal bodisi točno, bodisi celo do 30% manj. Tak da (v teoriji) porabiš celo 30% več, kot pa plačaš. In primerjava bi bila smiselna, če bi primerjala porbao po starem analognem števcu in porabo po novem digitalnem. Ne pa porabe na istem merilcu ko si doma ali ko te ni... Poleg tega ne zaupaj preveč tistim 10€ Hoffer števcem...
250kWh (mesec) za prazno (veliko?) bajto je čisto OK.
 

Daniel

Guru
21. dec 2007
5.114
2.469
113
Sončno elektrarno gor :) Sicer se bojda splača šele nad 100 EUR računa. Meni je pa zanimivo, da plačujem zmeraj manj. Od letos imamo še ta nov števec (Landis Gyr) in lepo dobim na računu zapisano porabo v VT in NT, vmes sem menjal 2 ponudnika in spravil račun iz začetnih 210 eur preko tam nekje 190 eur pri E3 na 170 eur pri elektro celje. Priključenih naprav je vsako leto več tako, da se ne morem ravno pritoževati. Edino kar je malce težava, da pozimi 2x dnevno presegamo moč varovalk in nam novi števec z veseljem odklaplja elektriko.
 

AndrejEnej

Guru
13. okt 2016
3.714
-1.017
113
145 km SZ od Opatije
In potem se pač vprašam a je to res ali mrbit stevec laže. Slednje ni meni na zelniku zraslo, je bila kar afera okoli tega koliko lahko goljufajo tule stevci, ki jih zdaj notri devamo. Kljub temu, preden kam kličem in se žalim, sem imela pa se namen malo to preveriti. Drugače kot zgoraj opisano se ne da. Nekaterih zadev pa tudi tako nisem mogla pomeriti.

Afera ni bila okrog tega, kako števci lažejo, pač pa okrog tega, da prihaja do nepravilnih meritev zaradi (pazi zdaj, cela ulica nori .. aja ne, to je iz neke pesmi) uporabe velikega števila varčnih žarnic, naprav iz Kitajske in podobno.

Lahko ti zagotovim, da so vsi vgrajeni števci v energijska omrežja certificirani, metrološko neoporečni itd. V kolikor niso, to ni "napaka" proizvajalca, pač pa neko "delo na črno" po vgradnji - younameit). Čeprav je to v času "pametnih" števcev to težje narest.
Če ti Iskra ni všeč, vgradi Landisa (vsaj na gorenjskem se uporablja tudi Landis), pa ti zagotavljam, da ne bo drugače.

Ima pa Utiševalec zgoraj nekje zapisano, da se poraba v času, ko gremo na dopust, ne zmanjša kaj preveč. Res je. Preverjeno. Ker, ne navsezadnje, je cena "elektrike" še vedno dovolj nizka, to pa kasneje "obremenijo" z davki ter (pazi spet) s prispevkom na moč varovalk, ta pa se obračuna enako ko si ali ko te ni doma (recimo 3 x 25 A ipd).
 

Valhalla

Guru
17. dec 2007
4.078
799
113
Pri nas imamo porabo el. nižjo od 200kWh, stalno vklopljena 2 hladilnika z zamrzovalno omaro, kuhamo na indukcijo, SV grejemo z namensko toplotno. To je, ko smo doma. Meseca maja, ko nas pol meseca ni bilo, je bila poraba 98kWh.

Mesec maj:
01.jpg


Opažam, da je ljudem vseeno, če so kompi prižgani 24/7. Klasična škatla veliko porabi 24/7. Laptop je skoraj vseeno. Prezračevanja pri nas nimamo (imamo etažnega, ki še ni v funkciji), pa tudi sicer tisti ventilator in pripadajoče vezje ne more veliko porabiti.

Mesec junij, doma smo bili cel mesec:
02.jpg


Zanimivo mi je, da jeseni, ko izklopim toplotno SV in zaženem peletno kurilnico, luči so več prižgane, malo več smo notri in se ukvarjamo z več el. napravami, da povečamo porabo.

Žena pere in suši cele sobote, ne vem koliko strojev. Res je, da imamo vse aparate varčne, cela etaža luči ne gre preko 100W ipd., ampak 250kWh za pol meseca prazne hiše, pasivne, je pomojem nekaj narobe.
 

Valhalla

Guru
17. dec 2007
4.078
799
113
AndrejEnej fiksni del položnice za 3 x 20A je okoli 13€, ostalo je poraba kWh. Tisti s porabo el. za 100€ na mesec imajo nekaj hudo potratnih, verjetno starih, naprav v hiši. Še moderne, klasične skrinje, imajo divjo porabo el.
 

AndrejEnej

Guru
13. okt 2016
3.714
-1.017
113
145 km SZ od Opatije
AndrejEnej fiksni del položnice za 3 x 20A je okoli 13€, ostalo je poraba kWh. Tisti s porabo el. za 100€ na mesec imajo nekaj hudo potratnih, verjetno starih, naprav v hiši. Še moderne, klasične skrinje, imajo divjo porabo el.

Wau, no pol se slika spremeni. Jaz plačujem 1/3 gornjega zneska, pa imam isto toplotno, pa vse stroje, tud sušilca npr. (OK, so res novejši, klase A pa ne vem kolk plusov zraven), nimam pa skrinje ter klasičnega bojlerja. Ampak vseeno, ko sem na dopustu, je račun nižji za cca 10%, nič več. Seveda pa ne izklapljam toplotne, niti hladilnika, niti ... no luči ne gorijo, pa pečica ter kuhalna plošča nista v uporabi, drugače pa vse ostalo je.

EDIT: s števcem zato še vedno ni nič narobe :poreden:
 

Valhalla

Guru
17. dec 2007
4.078
799
113
Aja, mogoče sem se res narobe izrazil. Nisem namigoval, da bi bilo s števcem kaj narobe. Verjetno je nek skriti porabnik. Težak ~10kWh / dan.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.339
5.371
113
Afera ni bila okrog tega, kako števci lažejo, pač pa okrog tega, da prihaja do nepravilnih meritev zaradi (pazi zdaj, cela ulica nori .. aja ne, to je iz neke pesmi) uporabe velikega števila varčnih žarnic, naprav iz Kitajske in podobno.

Lahko ti zagotovim, da so vsi vgrajeni števci v energijska omrežja certificirani, metrološko neoporečni itd. V kolikor niso, to ni "napaka" proizvajalca, pač pa neko "delo na črno" po vgradnji - younameit). Čeprav je to v času "pametnih" števcev to težje narest.
Če ti Iskra ni všeč, vgradi Landisa (vsaj na gorenjskem se uporablja tudi Landis), pa ti zagotavljam, da ne bo drugače.

Ima pa Utiševalec zgoraj nekje zapisano, da se poraba v času, ko gremo na dopust, ne zmanjša kaj preveč. Res je. Preverjeno. Ker, ne navsezadnje, je cena "elektrike" še vedno dovolj nizka, to pa kasneje "obremenijo" z davki ter (pazi spet) s prispevkom na moč varovalk, ta pa se obračuna enako ko si ali ko te ni doma (recimo 3 x 25 A ipd).

Imam zdaj landis, sem napisala. OK, pol pa tuko je. Še vedno ne vem kaj botruje taki porabi. Glede na to. Kaj sem napisala da gori in kaj niti v teoriji ne more - kje naj iščem potratneža? V bajti se kaj laufa, na kar sem pozabila?
 
I

Izbrisan uporabnik 474

Ali to ali pa preprosto podcenjuješ, koliko porabniki dejansko porabijo... Jaz bi bolj zaupal certificiranem merilniku kot pa Hofferjevem kinder jajčku z sumljivim CE
 
  • Všeč mi je
Reactions: softi in AndrejEnej

Valhalla

Guru
17. dec 2007
4.078
799
113
Veš kaj me zanima. Katere še neopisane porabnike imate, da porabite 400 - 450kWh kadar ste doma poleti? Poleg prezračevanja, uporabljate še klimo, talno hlajenje, ste zelo potratni s SV? Za 3x20A in 450kWh je položnica ranga 67€. Za moderno hišo z varčnimi aparati je to veliko. Sušilni stroj je klasičen? No, ta je bil na dopustu sigurno izklopljen :) verjetno res podcenjujete, koliko kaj dejansko porabi. Skrinja nese najmanj 5€ na mesec, mogoče je blizu 10.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.339
5.371
113
Ali to ali pa preprosto podcenjuješ, koliko porabniki dejansko porabijo... Jaz bi bolj zaupal certificiranem merilniku kot pa Hofferjevem kinder jajčku z sumljivim CE

Ne vem, zdaj sem nabavila drugega pa bom še enkrat vse dala skozi.

Imam namen potem za neki drucga uporabiti, ta cajt bom. Pa malo pomerila se enkrat vse...
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.846
3.866
113
Landis števci imajo kontrolno lučko ki utripa glede na porabo, nisem ziher ampak mislim da je 1000 imp/kWh. Pri porabi 300W bi morala utripat cca. vsakih 10-15 sekund. Preveriš če dejansko utripa tako, potem vrzes vse varovalke na off in greš gledat ali kaj utripa. Če ne utripa vključuješ varovalke eno po eno dokler ne prideš do porabnika ki ti kuri štrom.

Je pa velika verjetnost da je konstantna poraba nižja in dejansko kuri elektriko en večji porabnik samo občasno.