Apollo : Demz

  • Ustvarjalec teme Izbrisan uporabnik #9334
  • Začetni datum
I

Izbrisan uporabnik #9334

Citat:
Uporabnik bizi pravi:
Ne vleci se sedaj ven.
evil.gif
Ti si pisal o elementarnem fluoru in ne o fluoridih. Meni ni potrebno guglanje, za osvežitev spomina sem pogledal kar originalen učbenik iz katerega sem delal izpit iz anorganske kemije.

Nehaj dlakocepiti! Kaj se zgodi ob vsakem termičnem razpadu? Vezi med atomi v molekuli se prekinjajo do elementov. Kaj se kasneje dogaja s temi elementi oz. atomi, je pa naslednji efekt, odvisen od reaktivnosti posameznega elementa. Les ki je predvsem sladkor oz. sestavljen iz ogljika, vodika in kisika, razpade v CO2 in vodo, kar je pa prebitka ogljika (proti količini O in H elementoma), pa v elementarni C - črno da bolj ne more biti.
Če imaš namesto ogljika fluor, bo pa reagiral naprej z okolico, saj je zelo reaktiven. Preden bo stabilna molekula, bo kar precej prehodov iz ene v drugo obliko in naprej.

Nehaj komplicirati, ker izpadeš pubertetniško. Bistvo je napisano na začetku, vse ostalo so pa detajli, ki malokoga zanimajo.
 

Floki

Guru
6. sep 2007
9.851
2.986
113
Citat:
Uporabnik alkoholik pravi:
zanimivo kako hitro se pofočkajo "dipl ing" užalejni ko jim en iz prakse postavi ogledalo...

največji šalabajski so inženirci ki v življenju niso nič naredili samo "načrtovali" "projektirali"... potem pa ti gre na kozlanje ko njihovih umotvorov NE MOREŠ postavit nikamor. ni šans. ne gre fizično! papir in kompjuter namreč VSE prenese. prakse pa ni. ker je to podcenjeno. za prakso so "fizikalci dobri"... eh ja...

Jaz nisem nič užaljen ker nič ne načrtujem sploh na ne objektov ker nisem gradbinec. Sem pa tisti ki ponavadi popravlja napaka za šalabajzerji ki mislijo da vse vedo. Na žalost je moja izkušnja taka da se moram vsak mesec ukvarjati z napakami nekih s.p-jev ki postavijo cene v projektih s katerimi niti za bencin nazaj ne dobiš naredijo pa tako kot da nikoli niso projekta videli. Ampak s tem načeloma ne bi bilo nič narobe če ne bi bili na koncu še pametni kako vse znajo in to na ta način počnejo že zadnjih 20 let (se pravi da je vse zanič).
 

alkoholik

RudolF
23. jul 2007
16.089
2.188
113
v lokalni ostariji
popravlja se za bizgeci. pa nima veze al ima 3. al 7. stopnjo. to, da eni postavljajo ceno v "poden" je težava tudi pri meni. dumping. potem pa računajo da bodo zslužili s manj količine ali pa s dodatnimi deli...
s tem, da še najbolj "pametni" okoli cene so razni forumski navdušenci...
 
I

Izbrisan uporabnik 474

Problem je v tem, da imam takšnih izkušenj več, v več različnih podjetjih. Vedno ista zgodba... Govorim o elektro področju (elektronika + energetika) in 1x iz strojništva.

1.) V prvi službi sem bil zadolžen poiskat nekoga, ki bo pomagal razvijati elektropogone, v tistem trenutku za dvosedežno jadrilico Pipistrela. Pri nas so se razvijali in sodelovali polnilci in power management, medtem ko smo dali motor razvijat drugam, v prvem planu na Inštitut Jožefa Štefana. Spomnim se, da se je za delovno mesto v našem razvoju prijavilo 52 kandidatov. Imeli smo splošni test (osebnostni), test angleščine in test splošne elektronike. Prav vsi dipl. ing. in celo 2 mag. so pogrnili na testu elektronike in to na takšnih nalogah, ki se jih učijo v srednji šoli... Zelo realnih in preprostih. Pa nebi rekel, da sfali en ali pa dva, ki sta se mogoče šlepala skozi faks... VSI! In teh je bila polovica.
Mimogrede, IJS je motor packal leto in pol in ga nikoli spackal skupaj. 1001 izgovor. Na koncu ga je izdelalo garažno podjetje treh mulcev iz Maribora, v pol leta. Let jadrilice je bil uspešen, kaj se je zgodilo s projektom, pa več ne vem, ker sem šel drugam...

2.) Ko sem sodeloval pri razvoju kogeneracijske enote na biomaso (sam sem imel čez meritve in avtomatizacijo), smo imeli doktorja strojništva, ki je bil zadolžen za preračune plinskih pretokov, toplotne izgube, izračun ciklonov itd. Pameten u tri krasne (če si njega vprašal), pri preračunih je vlekel neke enačbe pa znake ven, ki sem jih še jaz prvič videl pa mi še danes ni jasno, kaj je računal.... V glavnem praktično vsi računi so bili narobe. Na koncu smo sami ob pomoči enega študenta strojništva zvlekli skupaj enačbe (precej tudi iz neta) in naredili izračune, ki so se izkazali za presenetljivo točne.

3.) Zadnji primer je bil tale projektni vodja, kjer se je znova pokazala vsa naša beda visokošolskega študija in pumpanje ega s papirjem...

Problem teh ljudi je, da so ozko usmerjeni, dandanašnji trend pa je na fleksibilnosti. Sam sem recimo v inženiringu, načrtovanju in avtomatizaciji. Ampak kljub temu lahko grem na zagone, meritve in podobno. Pri avtomatizaciji ne rabim znat 630 programskih jezikov, ampak recimo dobro znanje Siemensa in CodeSys-a, ker vsi drugi so več ali manj derivati teh dveh. Če česa ne znaš, vprašaš, poiščeš (že tukaj imajo vsi ti silni brainiaci probleme, ker se zanašajo le na svojo znanje). Kaj mi pomaga mag. avtomatike, ki je delal 15 let na Mitsubishiju ali Rockwellu, če ju je povozil čas? Kaj mu pomaga poglobljeno znanje neke 25 let stare SCAD-e, če pa pri današnjih HMI-jih rabiš boljše znanje PowerPoint-a? Veliko jih žal misli, da se jim je s papirjem izobraževanje končalo.

Ko sem prišel v Avstriji v inženirski biro in so rekli, da iščejo inženirja, sem rekel, da pač nebo šlo, ker imam samo srednjo šolo izobrazbe. Veš kaj so mi rekli? "Ni nam važno, kaj si po poklicu in koliko papirjev imaš, ampak kaj znaš..." Seveda se najdejo izvrstni ižinerji, ki se konstanto izobražujejo, ki obvladajo stvari - ampak so žal v manjšini....
 

Floki

Guru
6. sep 2007
9.851
2.986
113
Ja se strinjam s tvojim zapisom, je pa potrebno vedeti da ko prideš s faksa se šele začneš zares učit. Ko sem jaz prišel na šiht o stvareh ki naj bi jih delal nisem ne na faksu ne v srednji niti slišal. Ampak je bilo samo učenje in učenje. In še danes 15 let kasneje ugotavljam da se moram vsako leto bolj učit da si stvari na tekočem. Tisti, ki pa mislijo da so boga za jajca prijek ko dobijo diplomo ali pa maturitetno spričevalo jih pa hitro na trda tla postavijo (če nimajo "vez" da mešajo drek).
 

lanos

Majstr
4. feb 2011
6.615
410
83
Citat:
"Ni nam važno, kaj si po poklicu in koliko papirjev imaš, ampak kaj znaš..."
Tako so rekli znancu v tujini. Ni imel papirjev ali jih je pa pozabil. Ne vem. Pa je šel v firmo za šiht uprašat. Direkt. Brez prošenj, pa življenjepisov pa bla bla.... Je povedu kaj zna..... pa so mu povedat ta famozni stavek, ga odpeljali za stroj. Po prvrm dnevu so mu rekli, da naj še naslednji dan pride..... pa tretji dan.... pol je pa kr hodu cel teden. Delo ga je zmeraj čakalo. Pa je potem le vprašu, a bo dobu šiht. So mu odgovoril, "sej si ga že prvi dan"
cheer.gif
in tako je ostal 20-30 let.
Ja se pa strinjam z vami. Enim diploma nič ne pomaga. marsikje inžinirja, magistra, doktorja v določenih nalogah pelje "scat" tehnik al pa še kdo manj. Sem že večkrat vidu šolane "t_e_p_c_e/ke, ki tud dobro jutro ne znajo reči al se jim pa zdi preveč poniževalno.
Poznam tipa, ki je bil v šoli dober samo pri goljufanju. Začel je s nekim skrajšanim programom.... pol pa plus 2...ne vem kolkrat. Danes je menda že inžinir, v firmi mu pa nimajo kaj dati delat. menda je sinikalni zaupnik, pa ga še ven ne morejo vreč.... tako da......meša meglo in vleče plačo. inžinirsko
Pred leti sem nekaj urejal na UE. Čisto rutinska zadeva. Ge gospa nališmana (do 30let) tako zakomplicirala z postopkom, da sem že s peno na ustih tam stal. Dokler ni prišla druga starejša uslužbenka (tik pred penzijonom in ne vem če je imela 5 stopnjo. Mogoče celo 4 in kakšen Zup narejen) in je speljala zadevo v 5 minut. Sem slišal od te druge, da je ta dama diplomirana upr..... ne vem kaj. Pojma ni imela ne s postopki, ne z računalnikom. Zaposlili so jo kot sorodnico nekega strankarskega veljaka.
No sej niso vsi takšni, sam velik preveč je nesposobnih z diplomo...
 

Romzi

Guru
4. sep 2008
9.636
3.450
113
Dobrova pri LJ.
Ker je ravno debata šla v to smer...
Ko smo imeli ustne izpite na faksu (FE Lj., VSŠ) se prav v živo spomnim pametovalcev pred kabinetom. Ni da ni, kaj vse so obvladali, o čem vse so menili. Prav bebo sem se zdel sam sebi. No, potem so hodili ven z dolgimi nosovi in pizdili, kakšna glupa vprašanja je postavljal. Jaz sem izpit naredil brez težav. Zanimivo je zato, ker je šlo za "meritve" (Bergelj) in filozofiranje ni zadoščalo.
 

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.355
222
63
Kras
www.mtl.si
Citat:
Uporabnik Floki pravi:
Ja se strinjam s tvojim zapisom, je pa potrebno vedeti da ko prideš s faksa se šele začneš zares učit. Ko sem jaz prišel na šiht o stvareh ki naj bi jih delal nisem ne na faksu ne v srednji niti slišal. Ampak je bilo samo učenje in učenje. In še danes 15 let kasneje ugotavljam da se moram vsako leto bolj učit da si stvari na tekočem. Tisti, ki pa mislijo da so boga za jajca prijek ko dobijo diplomo ali pa maturitetno spričevalo jih pa hitro na trda tla postavijo (če nimajo "vez" da mešajo drek).
zmaga.gif

To je to in praktično ni več kaj za dodati.
Sam poznam kar nekaj ljudi od tehnikov do doktorantov in pri vseh se najdejo cvetke v obe smeri. Je pa res, da višje kot greš pri izobrazbi, se delež ''pametnjakovičev'' veča, verjetno nekaj v smislu, da on z doktoratom pa že ne bo ''brusil železa''.
Sedaj, če je tvoj domet zaposlitve fakulteta to morda niti ni tako narobe (pa tudi je fajn oz. bi bilo skoraj nujno (če učiš), da vsaj približno veš, kaj je praksa
grin1.gif
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.167
8.950
113
Tako nekako kot si napisal v drugem odstavku, nekaj klikanja, bogo zannj, ker je verjetno tudi šola šla bolj tako postrani..sej verjetno se marsikateri pubec kasneje zloži skupin dobi nek motiv kaj bo počel v lajfu. ampak do takrat pač..
 

Floki

Guru
6. sep 2007
9.851
2.986
113
To je to in praktično ni več kaj za dodati.
Sam poznam kar nekaj ljudi od tehnikov do doktorantov in pri vseh se najdejo cvetke v obe smeri. Je pa res, da višje kot greš pri izobrazbi, se delež ''pametnjakovičev'' veča, verjetno nekaj v smislu, da on z doktoratom pa že ne bo ''brusil železa''.
Sedaj, če je tvoj domet zaposlitve fakulteta to morda niti ni tako narobe (pa tudi je fajn oz. bi bilo skoraj nujno (če učiš), da vsaj približno veš, kaj je praksa
grin1.gif


[/QUOTE]

Ja ampak nekaj je potrebno znati ločiti kar pa nekateri ki tukaj pišejo očitno ne sprejemajo.
Če boš dal ti inženirju elektrotehnike elektro motor za previt te bo samo čudno gledal (ja mogoče bo to znal edino tisti iz sistemske smeri ki se je to učil drug pa nihče.) Ti bo stvar pa odlično naredil nekdo s 3 ali 4 letno elektro srednjo. Zelo podobno velja npr za inštalacije. Diplomiranec iz faksa o električnih inštalacijah ne ve skoraj nič ker se pač tega ni nikoli učil. Ampak to v osnovi ni njegovo delo, to je delo elektrotehnikov s srednjo in poklicno izobrazbo. Lahko daš inženirju izračunat pretoke moči v omrežju, kratke stike, dimenzioniranje daljnovoda, ozemljitvenega sistema ali pa zaščite. Te stvari bi moral znati (če jih ni prešprical) vedno naredit za kar pa dvomim da bo znal nekdo s poklicno šolo.....ker se jih pač ni nikoli učil in to tudi ni njihov namen.
Vsakega je potrebno pred službo naučit svari nekatere manj ker so stvari že prej počeli druge več. Tiste ki se jih ne naučijo pa ceste pometat (pri nas gredo ponavadi na vodilne položaje kjer lahko "najmanj" škode naredijo
smirk-1.gif
)
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.167
8.950
113
točno to, v službo vzameš človeka z s primerno izobrazbo oziroma znanjem (dokaz bi naj bila izobrazba, čeprav to že dolgo ne dži). Lep primer so stari inženirji, generacije ki so zdaj stare med 60 in 65 ali pa že v penziji. Ti možakarji z visokostrokovnimi diplomami so prave enciklopedije, znanje še imajo iz šole itd. pustmo zdaj še dodatne izkušnje. Nekje vmes smo obstali uni inženirji, tole kar se pa zdaj producira pa v globalu ni za nikamor.
 

Cash

Guru
19. avg 2007
8.070
981
113
Samo, kaj niso diplomiranci iz elektro tudi nekoc hodili na srednjo elektro in previjali motorje?
 

lanos

Majstr
4. feb 2011
6.615
410
83
... naj bi. Ampak, če ni imel nič prakse , da bi združil teorijo in prakso bo bolj slabo vedel. Pač gre eno z drugim. Samo poln znanja teorije ali samo poln prakse..... bo slabo delal. Bi prej rekel celo, da je boljši tisti, ki je poln prakse in se je naučil z leti določenega znanja iz prakse ob pomoči "pravega diplomiranca"
Me pa veseli, da so mnenja kar enotna in po mojem mnenju prava
 
Nazadnje urejeno:

Floki

Guru
6. sep 2007
9.851
2.986
113
Citat:
Uporabnik Cash pravi:
Samo, kaj niso diplomiranci iz elektro tudi nekoc hodili na srednjo elektro in previjali motorje?

Veliko diplomirancev je gimnazijcev, ki niso imeli elektro predmetov. Jaz naprimer se z motorji nisem nikoli ukvarjal. Nazadnje ko sem risal navitja motorjev je bilo 25 let nazaj na Vegovi. Če bi danes na hitro pogledal bi še znal narisat načrt navitja kakor je pač zahtevano navit pa sigurno ne ker tega nisem nikoli delal. Je pa res stari inženirji ki jih danes gledam znajo vse z rokava potegnit to pa zato ker 40 let nazaj so vse ročno računal to kar danes računalniki počnejo. In poznajo vso teorijo v nulo in takoj vedo če je kaj narobe. Danes ko pa samo program dobiš pa ene ikonice notri vlečeš pa tudi če narobe narediš ne veš ker nekateri niti ve vedo kaj morajo ven dobiti. To pa samo praksa prinese.