Poraba elektrike

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.192
1.808
113
Daj pokliči elektro (Takoj) pa reci naj ti prdiejo zamejat števec ker ti kaže prekomerno porabo!


Ko bojo pritrogali novega boš takoj videl zakaj s gre (porab ostaja..imaš problem, poraba drastično padla -> zahtevaj od elektra dobropis...to jim že ob razlogu za menjavo povej, da boš zahteval in naj ti povejo postopek..da se ne bojo potem vadili češ da nisi nič rekel).

KEr kot že rečeno..tvojo poraba je Ok za koga ki si s toplotno črpalko greje hišo (pa še ta da je dokaj potraten ob tem).
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.331
5.850
113
pri taščici
Citat:
Uporabnik bizi pravi:
Odvisno od starosti. Po EU direktivah sme standby požreti manj kot 1W/h [/quote
ta je dobra.
Moj mhc sony star skoraj 2 deseteltji porabi v SB 18,5W ko pa je prižgan radio pa 21W.
 

synthman

Fizikalc
22. avg 2007
7.226
0
36
Citat:
Uporabnik vincent pravi:
Daj pokliči elektro (Takoj) pa reci naj ti prdiejo zamejat števec ker ti kaže prekomerno porabo!
A se je že komu avto (motor) pokvaril tako, da se je moč motorja in končna brzina avta podvojila? In da je potegnil bolj kot nov?
A ni tisti števec v bistvu en motor, ki obrača številčnico?
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.331
5.850
113
pri taščici
ne bos verjel, najbrz se ne.
Se je pa najbrz ze komu tako pokvaril, da je porabil 2* vec goriva ali pa sel pol manj kot nov. Nekateri baje tudi crknejo in jih morajo potem slepat na servis.
 

synthman

Fizikalc
22. avg 2007
7.226
0
36
Citat:
Uporabnik Hanzi pravi:
ne bos verjel, najbrz se ne.
Se je pa najbrz ze komu tako pokvaril, da je porabil 2* vec goriva ali pa sel pol manj kot nov. Nekateri baje tudi crknejo in jih morajo potem slepat na servis.
Če bi se še števec pokvaril tako, da bi se vrtel pol počasneje, se avtor teme nebi tu pritoževal, če bi števec pokuril 10x več kot bi moral, se to nebi nikjer poznalo, saj gre poraba števca v miliwatne ure, itak bi v tem primeru že prej crknil od pregrevanja, Lahko crkne, da se ne vrti več.
Ampak da bi se vrtel bolj, kot bi se moral, kot sumi avtor teme, je pa podobno, kot če bi motor v avtu začel hitreje in močneje delat.
 

tomi

Guru
1. sep 2007
17.978
9.094
113
39
MB
ksz

ste me kr motivirali za prehod k gen-i, 320 € / leto prihranka glede na elektro maribor
shocked-1.gif
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.497
9.200
113
Citat:
Uporabnik Hanzi pravi:
Citat:
Uporabnik bizi pravi:
Odvisno od starosti. Po EU direktivah sme standby požreti manj kot 1W/h [/quote
ta je dobra.
Moj mhc sony star skoraj 2 deseteltji porabi v SB 18,5W ko pa je prižgan radio pa 21W.

Moj žre 12W v standby-u. Potem imaš pa tam eno tipko s katerim ugasneš prikaz ure (torej osvetlitev ekrančka) in pade poraba pod 1W.
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.192
1.808
113
Dečko osnove ti niso jasne...vsak merilni kaže ali v + ali -. (absolutno točnega merilnika ni!).


Za štos mi najdi en merilnih hitrosti v vatu ki kaže točno (po celi skali)...ti dam jurja na mizo.

In tako popolnoma vsak merilnik porabe el. energije kaže drugače...bolj za nas, da ne vemo ali + ali - ker bi bila samo kregarija (v ta namen je zakonodaja, ki predpisuje do kakšne mere lahko merilnik kaže navskriž - in je potrebno merilnik vsake toliko umeriti oz. ugotoviti dejansko kazanje merilnika).

In zato, če so taka nora odstopanja, in če sklepamo da poraba le ni tako nora, zna biti da števec meri narobe....torej je najmanj kar lahko narediš, da pokličeš elektro podjetje da ti ga zamenja z drugim..pa je tako jasno kam pes taco moli.
 

oriolus

Fizikalc
12. avg 2009
3.787
15
38
124
Citat:
Uporabnik vincent pravi: Za štos mi najdi en merilnih hitrosti v vatu ki kaže točno (po celi skali)...ti dam jurja na mizo.

Lahko se prepričaš pri našem Hyundai-u i10, ki ga vozi soproga.
V kar nekaj poskusih primerjave točnosti števca in GPS-a se je 'odrezal' brez napake, torej do kilometra točno.
Razen, seveda, če GPS laže...

Nazaj na temo:
Stalno imamo priklopljeno skrinjo, dva hladilnika in strežnik z routerjem. veliko obratuje pralni stroj, dva računalnika, poleti pa občasno tri klime. Potem so tu še malenkosti - kosilnica, stružnica in rezkar, kombiniran lesnoobdelovalni stroj manjše moči in dva TV-ja
Povprečna poraba je 429 kWh, od tega vzame strežnik dobro četrtino.

Omenjenih 900kWh je res preveč, razen če ne gre za kakšno napako.

Sedaj pa še moje vprašanje:
Citat:
Uporabnik smoukar pravi:
Lahko da avtorju samo kje prebija štrom. Na tej fazi sem jaz, da ugotovim, ker skoraj identične uporabnike imava s frendom in on plačuje +- 30€ jaz 65€. Je pa možnost, da se je kak sosed obesil gor
tongue-1.gif
Je možno, da bi prebijanje elektrike v napeljavi bistveno vplivalo na porabo?
Nek takšen problem se mi kaže na vikendu, sicer še ne vem, kako resno bo to, vendar je obnašanje tega novega števca nenavadno - ves čas sveti oranžna lučka, čeprav bi menda morala le malo utripati...

LP
 

ermej

Fizikalc
3. sep 2007
722
29
28
Kaj zelenega pa ne gojiš v kaki kleti
evil.gif


Drugače pa jaz plačam med 40-150€ mesečno. Poraba je poleti ~400-500kwh pozimi pa do 1200.

80l bojler, kuhamo vse na elektriko(steklokeramika+indukcija), ogrevanje samo na elektriko(50m2), en računalnik, en TV, hladilnik, skrinja.

Kar nanese 40(poleti)-150€(pozimi) mesečno. Po prehodu iz elektro Celje na GEN-i je letno nekje 150€ prihranka. Lani še več, ker je bila prva položnica 1€.
cheer.gif
 

Matko

pohodnik
18. jul 2007
5.558
688
113
Citat:
Uporabnik oriolus pravi:
Nek takšen problem se mi kaže na vikendu, sicer še ne vem, kako resno bo to, vendar je obnašanje tega novega števca nenavadno - ves čas sveti oranžna lučka, čeprav bi menda morala le malo utripati...

LP


Kadar ni porabe, LED neprekinjeno gori, sicer utripa sorazmerno s porabo.
 

cerko

Pripravnik
9. maj 2012
278
0
16
Pozdravljeni. Da malo obudim temo.
TČ imamo že dve leti in ogromno porabo (bistveno večjo kot po izračunih strojnikov). Zaradi tega sem pred enim mesecem vgradil dodaten števec elektrike za TČ.
Ko sem sedaj 1 mesec meril porabo TČ voda-zemlja sem videl kar veliko razliko med porabo na števcu, ki je bil vgrajen samo za TČ, da vidim takoj koliko porabi in števcem, ki naj bi bil samo za TČ od elektra.

Poraba po našem števcu je bila v povprečju 40kwh/dan, po števcu elektra pa 65 kwh/dan. Razlika je torej v povprečju 25 kwh/dan.

Prosim za nasvet če poznate kakšno podjetje, ki se ukvarja z meritvami (pooblaščeno, da lahko to izvaja), da najprej sami preverimo, če je bilo pri napeljavi mogoče narobe priklopljeno in je gor še kakšen drug porabnik poleg TČ.

Druga varianta bi bila, da pokličem elektro in jih prosim za uradne meritve (če je sploh mogoče) ali zamenjavo števca?

Vnaprej hvala za nasvete. LPC
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.192
1.808
113
Oj!
wink-1.gif


Na vsak način zahtevaj od elektra uradno meritev. Tudi če se izkaže, da zadeva deluje (meri) OK in plačaš test, boš vsaj vedel pri čem si.

Bi bilo pa zanimivo izvedeti, kaj se zgodi, če se ugotovi da je kazal narobe? Zamenjajo in nikome ništa ali....si upravičen do kake povrnitve preplačil.
 

Matko

pohodnik
18. jul 2007
5.558
688
113
Naštej vse ostale električne aparate, ki jih zajame te 25kWh dnevno.
 
bojler maš električni al vodo greješ na električni bojler? bojler v povprečju pokuri cca 7kWh/dan..potem š ekak hladilnik, zabavna elektronika...

veš kaj...vrži vse varovačlke ven (če maš fid vrži ven le tega in je isto kt evržeš vse varovalke) in poglej al se števec vrti al ne (mora stat, mirovat, frgač ti pa nekdo krade štrom)...potem pa si lahk omisliš one mreilce el porabe pa g amaš po 2,3 dni na enem aparatu tokl da vidiš kolk v tem času porabi in podeliš s številom dni (izmerjeno vrednost)..to naredi za porabike z akatere sumiš da bi znali biti vzrok porabi in ko to nardiš omkrš dnevne vrednosti seštet in le-te morajo nanest teh manjkajočih 25 kwH (ajde recmo da pride do kake kWh odstopanja)..ampak tam okrog 25 se mora gibat

če pa te zadeve ne dajo željenih rezultatov zna biti števc kriv
 

cerko

Pripravnik
9. maj 2012
278
0
16
Ojla. Sem že čez dan prebral pa se ne utegnil prijavit. Hvala za nasvete.
Na ta števec naj bi bila vezana samo TČ. Z varovalkami sem razmišljal, da bi probal eno po eno in gledal števec, samo mi ni logična tako velika poraba. Lahko je gor ena skrinja, pogon konvektorja, ki ga ogreva TČ in še 4 pumpe za razvod ogrevanja. Govoril sem tudi z mojstrom, ki mi je vgradil števec na TČ in mi je zagotovil, da so možna odstopanja med števcema maksimalno 5%.
Sem danes poklical na Elektro Ljubljana in jim razložil situacijo. Nato sem jim še na e-mail opisal situacijo in jih prosil za meritev.
Glede na to, da so bili po telefonu zelo prijazni upam, da bodo odgovorili in se bomo dogovorili za meritve.
Se javim ko izvem kaj novega. En lep zimski pozdrav.