K: robotska kosilnica

matej1990

Fizikalc
14. feb 2020
468
110
43
Ja, se da privijačiti na kolesa te kovinske zobnike za boljši oprijem. Če Worx vozi ves čas po travi je ok, če pa so vmes na primer tlakovci (ali kakšna druga trda podlaga), pa verjetno hitro naredi sledi.
 

pronet

Pripravnik
18. sep 2007
68
25
18
Jaz imam custom 3D printed kolesa, ki so še dodatno obtežena z utežmi in mi na nakaterih koncih lepo oddela tudi kratek klanec 35 stopinj.
Je pa treba vedet, da na takih klancih rabi kosilnica iztek spodaj in na vrhu klanca, da lahko obrne.
Na klancih od 20 stopinj naprej kosilnica zelo težko oz. ne more obrniti.
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.877
5.145
113
kolko maš? Meni husky brez problema dela na zgornji meji. Nekatera mesta so še malo več.
 

Narodnjak

Majstr
20. jul 2007
10.254
269
83
38
Ljubljana
KSZ:

kako pri WORXu naknadno dodaš no-go cono na položen kabel? presekaš kabel in uporabiš spojke? ali gre brez cvikanja kabla?
 

vogel

Majstr
1. sep 2007
1.466
227
63
Tako je, kabel precvikaš in položiš novo zanko ki jo potem spojiš kjer pride nazaj.
 
I

Izbrisan uporabnik 474

Pri čemer pazi, da uporabiš tiste spojke, ki so z silikonom zalite (če je kabel vkopan) - z navadnimi namreč precej toka steče v zemljo (proti masi) in potem postaj kaže, kot da je vse vredu (če je kabel precvikan, utripa zelena lučka na polnilni postaji), kosilnica pa jamra, da ni kabla, ker je signal ako šibek, da ga ne zazna...
 

matej1990

Fizikalc
14. feb 2020
468
110
43
Sam sem žico spajal kar z majhnimi navadnimi "luster" klemami in jih je trenutno vsaj 15 uporabljenih in ni bilo do sedaj težav. Mejna žica je še originalna od Bosch Indego robotske kosilnice in sedaj dalje v uporabi za Worx robota. Brez problema. Pa so nekatere kleme stare že vsaj 6 let. Tako da bi rekel da je ta žični sistem zelo robusten. Je pa res, da je žica bila položena na vrh in ne zakopana, kar se verjetno tudi pozna na jakosti signala. Se je pa skozi leta je ponekod pogreznila kar precej globoko (do 10cm). Kot drugo je pa odločujoči faktor dolžina te žice. V moje primeru gre za od oka 250m mejne žice. V navodili je pa zavedeno, da bi naj bazna postaja za mojega Worxa zmogla do 350m.
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.404
9.153
113
en kviki vprašanje kako se Works landroid L2000 obnese na bregu, piše 35%, kaj to dejansko pomeni v praksi.
 

matej1990

Fizikalc
14. feb 2020
468
110
43
Sem komaj sedaj izvedel za Husqvarna CEORA robotske kosilnice za profi uporabo. Že aprila so imeli predstavitev:
  • vzporedno košenje
  • brez mejne in vodilne žice - le en referenčni oddajnik, ki komunicira s kosilnico in na podlagi njega se zna kosilnica orientirati v prostoru
  • aktivno čiščenje koles s ščetkami
Precej zanimiva in obetavna zadeva. Zaenkrat je/bo na voljo le za velike površine (profi zadeva), ampak sem prepričan da bo zadeva s časoma prilezla tudi do njihovih robotov za domačo uporabo.

https://www.husqvarna.com/uk/lawn-garden/professional/ceora/
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.877
5.145
113
Predvsem ta en oddajnik je res samo za profi površine. To bo v nekem urbanem okolju neuporabno. So preveč neenakomerne oblike in preveč ovir.
tu je malo bolj jasno pokazano.
 

matej1990

Fizikalc
14. feb 2020
468
110
43
Ne vem no, v tem videju se mi zdijo prikazane čisto dovolj kompleksne površine. Zapelje celo v hrib z ovinkanjem.
1624968357303.png

Bolj vidim težavo v tem, da če bi želel kositi za stavbo (v tem primeru blokom), bi verjetno potreboval še dodaten oddajnik.
Meni se zdi super ideja in mi deluje kot nadaljevanje iRobot Terra programa. Čim prej jo naj zapakirajo v domačo obliko za manjše kvadrature.
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.877
5.145
113
Točno to kaj si pod sliko napisal.
Predstavljaj si nek zapleten vrt v u obliki in med oddajnikom in kosilnico bajto pa garažo. Pol pa nastrelaj not 1001 grmiček in te zadeve. Pa pomojem ni tehnologije, ki z enim oddajnikom v nulo obvozi.
Itak pa na nekem domačem vrtu ni problema kabla potegnit konec koncev.
 

matej1990

Fizikalc
14. feb 2020
468
110
43
Daj lepo te prosim... Kabel je največji pain-in-the-ass teh robotskih kosilnic. Je razlog zakaj ti ob prodaji kosilnice ponudijo tudi uslugo strojnega vkopavanja žice v zemljo. In malo preurediš ali prestaviš kaj in že lahko ta del kopaš, vlačiš ven kabel, štukljaš in nazaj polagaš. :( Če pustiš nepopravljeno, potem pa več ostane za ročno košenje. Point robotov pa je, da imaš čim manj dela.
Pri virtualni meji pa samo malo na mobitelu popraviš mejo in si rešil zadevo. Zadeva je hudo uporabna in praktična že pri robotskih sesalcih, tako da bo tudi tukaj to kar lep preskok na bolje. Tudi če je potrebno postaviti 10 teh oddajnikov je to še vedno bistveno bolj enostavno kot žica.
 
  • Všeč mi je
Reactions: PHOBiA

matej1990

Fizikalc
14. feb 2020
468
110
43
S sesalci sem primerjal le zato, ker so tudi ti bili včasih neumni (naključno odbijanje) in potrebovali fizične omejitve (magnetni trakovi, IR pregrade). No, sedaj sesajo vzporedno in omejitve jim narišeš v appu. Kosilnice so zame še vedno v tisti neumni dobi sesalcev.
 
  • Všeč mi je
Reactions: ales85 in kajote