"vrtna" kosilnica, širine kakih 80cm?

raners

Majstr
4. mar 2008
2.706
365
83
Hej vsem...

Ali obstaja kakšna "vrtna" kosilnica (pač malo večja), ki bi kosila kakih 80 cm širine? Vem, da je ena izmed rešitev kakšen motokultivator (muta), samo se mi zdi tak motokultivator malenkost prevelik samo za košenje... V bistvu iščem nekaj podobnega, a manjšega...

Npr.: nekaj takega: AS Motor 28, samo mogoče cenejšega...

Kosil bi nekje 5000m2, večina klanec (različni nakloni)... V bistvu bi bila kakšna muta kar primerna, samo vedno pravijo, da je muta večnamenski stroj in je vedno bolje kupit enonamenski stroj (torej samo kosilnico)... Pa še zadnjič sem kosil z eno staro muto, pa je kar težka za manevriranje, je pa res, da vleče in vleče in vleče... ;) Tudi po klancu navzgor...

Nova muta (z rotacijsko kosilnico) bi me nova stala dobrih 2500 eur...

Torej, ve kdo za kakšno malo večjo "vrtno" kosilnico, ki bi kosila kakih 80cm širine, imela močan pogon in bi stala manj kot kaka muta?
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.841
3.865
113
Nekaj je vrtna kosilnica za "mulčenje" z rotacijskim nožem, drugo so pa stižne kosilnice za "kmetijstvo".

Za 80+cm maš pomojem pri rotacijski (vrtni) sceni samo parkovne traktorje oz. rider kosilnice, za kmetijstvo imaš pa strižne kosilnice tudi čez 1m širine za gonit na roke (ni treba ravno motokultivatorja, ker dobiš "standalone" strižne kosilnice za male denarje).

Skratka jabolka in hruške, sedaj se pa odloči kaj rabiš.
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.706
365
83
torej, rabil bi rotacijsko kosilnico (s stranskim izmetom)... Taka kosilnica "zmelje" travo dovolj, da je potem ne rabiš grabljat (in spravit do kakega kmeta)... Strižne kosilnice pa za seboj puščajo travo in jo je potrebno pograbljat...

Iščem torej rotacijsko kosilnico z izmetom (ne mulčerja - tega ima sosed in ko kosi že malenkost večjo travo, mu muta komaj sfolga in zadaj pušča travo v "redah" - je ne "razmeče" na vse strani - TEGA NOČEM)...

Tista "Toro" kosilnica (širine 76cm) mi izgleda zanimiva, samo ko bi le imela malenkost večja kolesa (in mogoče traktorskega profila, ker je večina terena klanec)...

Saj si se mi zdi že sam sebi odgovarjam... Verjetno bo treba kupit kak motokultivator z rotacijsko kosilnico...
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.841
3.865
113
Ok, sedaj si se malo bolj izjasnil.

Torej kosil boš nizko travo, redna košnja (1x na mesec vsaj), 5000m2 večinoma po klancu? Kakšen je klanec. Če ni kaj hujšega bi ti jst vseeno priporočal da pogledaš za nekim vrtnim traktorjem. Stvar se dobi solidno ohranjeno že od tisočaka naprej, celo nove pod 2 tisočaka. Če je klanec večji ti sicer razne 4x4 variante in/ali celo nizkotežiščni modeli precej povečajo budged.
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.706
365
83
Hja, večina terena je kar pod naklonom... Najprej sem gledal Riderje - odpadejo, ker niso razno za naklon... Potem sem gledal te nizkotežiščne traktorje (in celo 4x4) - zelo drago (tam nekje 7000 eur plus...).

Rad pa bi kupil en stroj in pokosil z njim čimveč terena... Nekaj bom še vseeno moral kosit s silkarco...
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.706
365
83
Evo teren, ki se bo kosil (na novo splaniran - slikano, ko še ni bilo v nulo splanirano...)

20190312_071900.jpg


20190311_150758.jpg

20190311_150808.jpg
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.706
365
83
Do sedaj sem nekaj pokosil z vrtno kosilnico (okoli hiše, ceste in nad hišo), nekaj z silkarco, večina pa mi je pokosil stric z BCS, ki je tudi odpeljal (posušeno) travo za živino. Ker je že v letih in ima težave s petami, bo vedno težje kosil... Pa tudi vedno sem mu moral večkrat rečt, naj pride pokosit, in je prišo, ko je bila trava velika že kaki meter (ker je sušil travo in se mu kao ni splačalo prej kosit). Pa še zdaj smo si splanirali breg in nebi rad, da mi s traktorjem zjebe celi teren (traktor je težki in se naredijo "kolomaje", tam ko pelje)...

Zato pač iščem kosilnico, s katero bi parkrat na leto pokosil in pika (ne pa da gledam meter visoko travo tik ob cesti)... Sem pa večina tega slikanega terena že kosil z vrtno kosilnico, ta da gre, samo gre "prepočasi"... ;)
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.212
4.694
113
raners obstaja. Kot zadnji del vrtnega traktorja. V ZDA je to po reviewih sodeč kar pogosta naprava, imaš precej široke variante, hidro pogone itd ... V Evropi pa je ponudba bolj revna.
Nekaj let imam to: https://www.merkur.si/bencinska-kosilnica-mtd-wcm-84-e/. Video vendar v drugi barvi končnega produkta.
Listje v jeseni poberem v tako vrečo. Tudi kosim zmeraj nekaj v vrečo, da ne nosimo trave v hišo. Mora biti pa trava res suha, da ima to neko minimalno produktivnost. Bolje gre listje. Ima nastavek za mulčenje, vendar jaz to redko rabim, ker nikoli ne kosim tako pogosto, pa še v nižji prestavi bi moral iti. Odprem stranski izmet koliko se da (ga dvignem za eno špago navpično), potem gre višja trava precej hitreje, ker je ne melje tako dolgo.
Kosilnica ima 4 prestave + vzratna. Diferencial. To je dobro za obračanje in slabo za hrib. Ne vem, če letos ne bom gor priredil enih verig na pogonski kolesi. Videl sem, da si je to dal stric na vrtni traktor. On ima sicer skromen naklon in lahko s traktorjem gre, ampak mu je šlo na živce, da ob minimumu rose obstane. Stari ljudje so pač znajdljivi :). Moja kosilnica še nima električnega vžiga. Kupil sem jo v Merkurju proti koncu sezone, ko so bile nekaj znižane na dan, ko sem lahko povlekel še 5 % popusta, tako da sem dal kakih 1200 € ali 1300 €.
Včasih sem kosil z vrtno, širine 55 cm in variomatom. S to sem skoraj tako natančen okrog dreves, precej hitrejši, moraš pa imeti v rokah več moči. Vklop je preko žičnih potegov in jih moraš cel čas držati. Ko spustiš, vse skupaj obstane.
Vprašaj, če te kaj zanima ...
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.706
365
83
Eeeeee, to pa je nekaj takega, za kar sem spraševal...

Tukaj je že nekaj napisanega o tej kosilnici...

Pepe, torej si zadovoljen s to kosilnico? Rad bi te vprašal naslednje:
- Ali kosiš tudi teren pod naklonom?
- Ali je "rokovanje" s to kosilnico primerljivo s BCS (vodenje kosilnice, obračanje, dvigovanje grebena)?
- Ali se je dokaj lahko obrnit za 180 stopinj in izognit kakemu grmu? Na muti se moraš kar vredu "zraven" naret... ;)
- Na PSS forumu sem že prebral, da je sam pogon dovolj močan, da gre v breg... Kaj meniš ti?
- Se ti zdi, da bi kosila tudi malenkost večjo travo (če bi imel loputo za izmet trave ful odprt (obrnjen navgzor))?
- Kaj misliš, dobiš tudi gume s traktorskim profilom?
 

wd40

Guru
10. dec 2007
2.874
797
113
Zapora diferenciala (špera), z drugimi besedami da se oba kolesa vrtita z enako hitrostjo.
 

ribicija

Guru
4. sep 2007
2.315
1.339
113
raners daj ti kupi malo večjo pa lahko še moj breg 100 m naprej pokosiš :) jaz bi sicer vzel strižno za ta breg. Nekaj od Mute....
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.212
4.694
113
Na PSS je moje vprašanje in moj opis. Strašno veliko se od takrat ni spremenilo :). Kot kaže jo imam od leta 2014, očitno je spomladi bila neka akcija. Boljše cene ob upoštevanju še dobropisa, ki sem ga dobil čez čas na Merkur kartico, jaz v Evropi nisem našel.
Imaš srečo, da sem z bcs-ko "rojen" :). S to kosilnico je vseeno precej lažje kositi kot z BSC-ko v večini situacij. Ampak BCS-ka ima diferencialno zaporo in ločeni zavori na kolesi. Kar pomeni, da ko koplje eno kolo (gornje, razbremenjeno), pri BCS-ki pritisneš zavoro, da ga obremeniš, ali pa obrneš ročico, da zapreš diferencial in se bosta obe kolesi vrteli z enako hitrostjo. Dvigovanja "grebena" pri tej kosilnici seveda ni, višino košnje nastavljaš centralno, podobno kot pri nekaterih vrtnih. Pogon koles in pogon kosilnega grebena sta ločena. Če čez teren samo pelješ, potem pač eno ročico (mislim, da leva roka), pač spustiš in se noža ne vrtita). Pogon nožev je preko jermenov, to je tudi plus proti večini vrtnih, kjer udarec v štor pač pomeni, da je razen noža šla po gobe tudi ojnica motorja.

Kosim bolj ali manj samo teren pod naklonom. Vse nekam visi. Sicer bi razmišljal o traktorju.
Kosilnice tega tipa so zelo okretne, poglej malo videje za podobne modele. Kot sem napisal, tečno je le, da ti gornje kolo koplje v prazno.
Ko gledam svoj stari opis, sem bil še navajen, da porabim več časa in sem veliko mulčil. Sedaj skoraj več ne mulčim, v plastični ščitnik, ki ga navzdol tišči vzmet, sem naredil luknjico in ga dvignem gor, da lažje izvrže večje količine trave. Ni priporočljivo, če so blizu ljudje ali objekti, ker lahko morebitni kamen poleti več kot 10 metrov. Do kakih 10 cm odreza še gre, odvisno pa je seveda od gostote trave.
Gume s traktorskim profilom ravno prave dimenzije sem videl pri vulkanizerju. Vendar sem prevelik skopuh, da bi dal 50 € za njih in potem ugotavljal, če je veliko bolje ali ne. Mislim, da si bom iz starih avto verig naredil verige kot je stric za traktor. Njemu funkcionira.
Ajaj, če hočeš vedeti, kako dela difernecial, poguglaj "how differential works". Preprosto povedano, omogoča, da se obe pogonski kolesi ne vrtita z enako hitrostjo in lahko delamo ovinke. Ampak smola je, da se v primeru različne obremenitve zmeraj vrti kolo, kjer je obremenitve manj. Avto koplje s kolesom, ki je na bankini ali v snegu in ne s tistim, ki je na trdni podlagi. Problem rešuje diferencialna zapora, ki je tako kot večina avtov nima niti ta kosilnica.
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.212
4.694
113
ribicija - za strižno moraš večino pokošenega pospraviti, drugače naslednjo košnjo ne bo veselja. Izjema so izvedbe z dvojno koso.
 

ribicija

Guru
4. sep 2007
2.315
1.339
113
Vem, da moraš pospraviti, samo pri meni je še malo več naklona, predvsem pa več terena za kosit kot pri ranersu in bi to naredil 2x letno ko je malo večja trava pa je to to. S tem kar imaš ti verjetno ne gre zelo visoke trave kosit. Ali?
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.212
4.694
113
Samo dvakrat letno trave s tem konceptom ne moreš kositi. Tega niti pod razno ne morem niti z rotacijskim mulčerjem, širine 140 cm in traktor s 40 KM. Pa tudi, če bi imel traktor 100 KM in enako širino mulčerja ne bi šlo, ker mulčer ne bi mogel trave vreči ven in bi nekaj moralo popustiti. Če imaš vse približno tako kot je treba, popusti v tisti kombinaciji sklopka kardana. Muta v kombinaciji z njihovim mulčerjem gotovo tudi ne gre.
Za dvakrat letno je najbolje traktor in mulčar na kladiva oziroma Y nože. Tam trava gre ven po celi širini in ima kam iti. Potrebna pa je večja moč.
Ali pa košnja in spravljanje trave s površine ...
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.841
3.865
113
Za visoko travo rabiš klasično strižno kosilnico in potem moraš travo še nekam pograbit in se jo znebit. Alternativa so pa hardcore mulčerji, samo samohodni ne obstajajo so samo v traktorski obliki ker je tudi zahtevana moč pri mulčenju precejšna. So pa taki mulčerji ponavadi dokaj grobi in ne naredijo "angleške travice" ker pobirajo višje.

Rotacijske ročne kosilnice z izmetom so ok za par cm travico, skratka kosit moraš vsaj 1x na mesec, še raje pa še bolj pogosto.

Za tako "velike" parcele je najboljša opcija "angleška travica" par 10m okoli hiše ki jo kosiš redno, ostalo pa ali "oddaš" nekemu kmetu da pokosi in pospravi 2-3x letno ali pa sam pospraviš z strižno kosilnico in potem pograbiš na kup. Robove potrimaš pa z lakserco.Taka mehanizacija stane 1-2k EUR komplet. Ostale alternative se začnejo pav rangu 5-10k EUR, vprašanje če ima smisel oz. ekonomično ravno ni.
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.706
365
83
Pepe, torej je težišče one kosilnice tako, da ne moreš dvignit heder-ja spredaj (če se nasloniš na ročice)? Kako pa se obrneš za 180 stopinj?