Traktorska kosilnica za klance (Husqvarna Rider)?

pinKING

Pripravnik
1. sep 2007
515
7
18
ORANGEland
www.trenutkiveselja.si
Ka pa če teren malo speglaš, pa si robotsko kosilnico omisliš?

... to mislim, da sem pisal ze enkrat na alterju. Robotske kosilnice zmorejo marsikaj.

- riderji so vsaj po mojem zakon, sploh ce rabis okretnost. Lahko ciscenje kosisca, celoletno uporabnost, vleka prikolice itd. Ce gre samo za kosnjo trave - automower. Delovnega naklona zmore 45%.
Vecina prodajalcev pa ti itak naredi ogled parcele in je hitro jasno kaj gre in kaj ne.

@ raners: od kod si?
 

map

Guru
6. jul 2008
7.775
1.919
113
najrajš na babi
ma en znanec, ki ima vinograd res v hudem prego nekega Husquarna riderja, dal je zanj okol 7k. ne more prehvalit, pogon je odličen, vleče v vsak breg tudi po mokrem. Če imaš res hude brege, poglej, da ima mašina oljno pumpo, tisti brez pumpe, so bolj tako.
 

naliM

Majstr
26. sep 2007
1.374
211
63
Klanec je pri riderju problematičen, če moraš na naklonu obračat. Ravno gor-dol zmore marsikaj.
Sicer pa kot je napisal pinKING, roboti so naša prihodnost. :)
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.672
334
83
Da malo obudim temo... ;)

Spet sem se narajcal za nakup riderja ali pa mogoče celo res robota (čeprav še vedno dvomim, da bi pokosil celo parcelo)... ;) Lani sem sicer kupil MTD WCM84, ampak me ni nekak prepričal... Ima kar precej slabosti (opisane tukaj)...

Teren za kosit je takšen, kot lahko vidite tukaj - teren je sedaj že lepo poseden in poraščen s travo (lahko vsepovsod kosim tudi z vrtno kosilnico)

No, in sedaj resno razmišljam o nakupu nekega vredu stroja, ki bo olajšal in pohitril delo, ki me čaka večkrat na leto... In kot sem že napisal, sem najbolj zagret za Husqvarna Rider 216T AWD ali pa robotsko kosilnico HUSQVARNA AUTOMOWER 435X AWD. Pripravljen sem dati okoli 5000 eur (plus minus par 100 eur).

Plusi za rider:
- celoletna uporaba (košnja, pluženje ceste, možnost priklopa prikolice, itd)
- pri košnji trave imam bolj pod nadzorom, kaj in kako je pokošeno (v primerjavi z robotom)

Minusi za rider:
-vseeno moram it na njega in kosit (vzame precej časa)
-nevaren v klancih

Plusi za robota:
-dejansko mi prihrani precej časa čez celo leto, saj pokosi sam
-če se da, bi ga nastavil vsaki dan, naj mi proti večeru gre kosit, da BI IZTREBIL TUDI RDEČE POLŽE... ;););)

Minusi za robota:
-verjetno precej skritih začetnih stroškov (polaganje žic, dodatna oprema)
-nimam v kontroli, kako je pokošeno, ker je kar velik prostor za pokosit (po moje okoli 4000 do 5000m2)

Hmm, kakšne imate kaj izkušnje s temi stroji? Priporoča kdo kaj podobnega (ali rider ali robot) za taki teren?
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.672
334
83
Kaj ve kdo mogoče, komu (iz okolice MB) bi rekel za svetovanje (ogled na terenu) in mogoče kakšno testno vozilo? Ali to kontaktiram direktno husqvarno?
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.672
334
83
Včeraj je bil pri nas svetovalec od Husqvarne (iz prodajalne Lopa MB) in mi je nekak bolj priporočal robota (HUSQVARNA AUTOMOWER 435X AWD), ampak je rekel, da bi za celotno področje svetoval 2 robota... Sedaj imajo neke akcije in je možno dobit robota za dobrih 4000 eur + polaganje žice in vse skupaj je okvirno 5000 eur stroška (za enega robota). Svetovalec mi je rekel, da za do 3500 m2 brez skrbi poskrbi robot (le okoli drevja pusti malo) in da 1 robot porabi okoli 8 eur elektrike na mesec (če dela 24h).
Torej, za ta predel mi je rekel, da robot pokosi vso travo celo leto:
20200729_185058.jpg


Kaj menite? Še vedno sem malo skeptičen... Ima kdo iz okolice MB doma tega robota in podoben teren (klanec)? Bi prišel samo pogledat za 5 minut... Prinesem pivo zraven... ;)

Glede Rider-ja mi je rekel, da je vseeno malo strmo in da se da pokosit večino, ampak moram pogruntat dobre linije, kje bom obračal (ker je večina klanec, da ga ne prevžem)... Kot sem že v prejšnjih prispevkih rekel, bi mi rider prišel prav tudi pozimi za plužit... Tudi za Rider me zanima, če kosi kdo doma podoben klanec z Rider-jem v okolici MB? Bi prišel samo pogledat za 5 minut... Prinesem pivo zraven... ;)
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.672
334
83
Sem gledal kaj takega tudi, ampak za naš teren bi moral imeti 4x4 pogon, ampak tisti pa stane že dobrih 10000 eur...
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.672
334
83
Nekaj sem še mislil vprašat...

Če bi kupil Rider, bi ga najverjetneje kupil preko bratranca, ki ima veliko kmetijo (ga moram še vprašat)... Dobi tudi dobre cene, ker kupuje precej dragih strojev v določenih trgovinah... In pri Rider-u ne vidim nekega problema, če on kupi stroj, jaz ga pa uporabljam...

Kaj pa pri robotski kosilnici? Ker tukaj pa bodo polagali žico na drugem naslovu (pri meni doma) in ne na njiovi kmetiji...

Kupil pa bi preko njega ker ima tudi nižji davek (zaradi kmetijske obrti)... Koliko ima davek on, če ima kmetijsko obrt?

Obstajajo še kaki drugi "triki" kako dobit stroje kako ceneje (kake subvencije in podobno)?
 

Ted

Guru
8. sep 2007
1.682
576
113
V bližini nimaš kakega vinogradnika/sadjarja, ki bi ti periodično pokosil/zmulčil 2-3x mesečno? Če mu daš 500 EUR letno odpadejo vsi problemi tako z nakupom, okvarami, časom ipd... Pa še nekdo drug bo lažje amortiziral svojo opremo.
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.672
334
83
Heh, imam ja... Ampak stvari v realnosti niso tako idealne kot si napisal... ;) Pri tem scenariju je več problemov... Bom naštel vsaj 3:
- vsak sadjar/kmet ima preveč svojega dela da bi se zajebaval z drugim delom
- vinogradnik (sosed) že sam sebi kosi travo preveč poredko in sem ga že slišal jamrat, da bo vse skupaj oddal, ker ima preveč dela
- ker je klanec, se še sploh otepajo takega dela (in sadno drevje ter druge ovire)

In še bi se našlo... ;) Realnost je realnost... V to sem prepričan... ;) Pa imam vredu sosede in se vredu razumemo... ;)
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.116
8.924
113
zakaj travnik ne prodaš. pa rešeno. če je to taka muka ... Tu na tvojem mestu pač 3x na leto greš z bcs, pospravi pa bližnji kmet in si pelje domov recimo, okol bajte al vikedna pa pač rešuješ tisith par kvdratov da imaš lepo.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.179
5.220
113
Ka pa kaj ta format, pa da ni klancev? Domnevam, da se zadeva lahko tudi nekaj poceni potem? Parcela zravnana, da je veselje. Vseeno tega 1000m2+, ki se kosi tudi 2x/teden, če je sila. Travca mora biti lepa. Robota pa pravi, da ne bi.
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.672
334
83
Še nekaj me zanima glede robota... Eno podjetje mi je sestavilo ponudbo, ki vključuje montažo in dobavo Automowerja ter polaganje mejnih žic, ampak davek na računu je obračunan 22%. In sem jih klical ter vprašal, kako to, da ni davek 9,5%? In svetovalec ni vedel in me po posvetovanju s šefom poklical nazaj in rekel, da to ni možno pri montaži akulumatorskih strojev in da to velja samo za stavbno pohištvo... Je to res? Da je davčna stopnja 9,5% možna samo pri montaži stavbnega pohištva?

Pač pričakoval bi 22% davek, če samo pri njih kupim robota, če pa imajo montažo in polaganje kabla, pa bi pričakoval 9,5% davek...
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.179
5.220
113
Je res. Vse izven bajte je ta veliki davek. Dvorišča, skarpe, ograje, urejanje zelenic. Tu SE, če ni na strehi hiše ampak na katerikoli drugi strehi, npr garaže. T amlai davek ja samo za stvari znotraj hiše plus zunanji ovoj.
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.794
5.047
113
Ti nevem če si robota prav predstavljaš. To ne pošljes kosit 1x. To laufa nonstop. Oziroma tolko ur na dan da je trava pokošena. Jaz mam 420-ko od 7 zjutraj do pol 9 zvečer letos narjeno
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.672
334
83
Ja, si tako predstavljam, ja... ;)
Jaz bi ga imel celo nastavljenega, naj dela 24h na dan (in če bi sfolgal pokosit teren, potem ustrezno zmanjšal čas košenja...) ;)