Traktorska kosilnica za klance (Husqvarna Rider)?

raners

Majstr
4. mar 2008
2.672
334
83
Hej vsem...

Ker imam za kosit kar nekaj nekaj kvadratov (nekje 2 do 3 tisoč m2, mogoče še več), bi si rad kupil traktorsko kosilnico, ki bi naenkrat kosila vsaj 90cm... Večina parcele je v bistvu klanec (različne strmine), zato mora imeti 4x4 pogon. Kosilnica mora imeti tudi možnost priklopa snežnega pluga spredaj...

Sicer bi verjetno najbolj ustrezal kakšen komunalni traktor (https://www.bonum.si/Prodajni-program/vrtni-traktorji/vrtni-traktor-as-motor-as-940-sherpa-4wd-rc/), vendar so cene kar precej navite (nad 8000 eur).

Če slučajno kdo ve za kak 4x4 komunalni stroj za boljšo ceno (lahko tudi rabljen), naj prosim pove...

Drugače pa se mi zelo dopade Husqvarna Rider, ki stane od 4000 eur naprej... Na tej kosilnici se mi zelo dopade naslednje:
- Travo kosi preden jo gume povozijo
- Čiščenje nožev je resnično vredu, ker se sprednje kosišče dvigne navpično gor
- Ima AWD (pogon 4x4)
- Ima možnost priklopa snežnega pluga spredaj
- Tudi obračalni krog ima kar majhen...
- Hidrostatik (brez menjalnika)
- Košenje tudi do 103 cm široko
- Izmet trave nazaj
Skrbi me naslednje:
- Stabilnost pri košenju (in obračanju) vzdolž klanca (ker ima dokaj majhno med-osno razdaljo in ker je dokaj visoka)

Tudi rabljene se da dobit na bolhi - jih je kar nekaj za okoli 2000 eur, kar se mi že zdi dober nakup...

Kaj menite vi? Ima kdo doma in kosi klance? Kako je s stabilnostjo?

Kaj pa konkurenčne kosilnice - Stiga Park (https://www.opara.si/semi-profi-uporabnik-/28341-STIGA-PARK-340-X-16HST-4WD-RIDER-KOSILNICA.html) glede na Husqvarna Rider? Boljše/slabše?

Najlepša hvala za odgovore že vnaprej... ;-)
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.800
3.819
113
Malo še povej kaj bi kosil oz. kako bi to kosil. Ker 3000m2 ti jst pokosim v enem dopoldnevu z ročno koso, več časa traja da pograbiš, posušiš in potem pospraviš če imaš za žival. S kakšno BCS gre košnja še hitreje!

Skratka 3000m2 ni nič v smislu košnje. Če pa misliš to imet angleško travico oz. boš kosil več kot 2x letno potem pa razumem da imaš potrebe po parkovnem traktorju. Ampak par od zgoraj linkanih meni zgleda kot klasičn heavy duty mulčer ki pa ni za angleško travico, že gume in nepregibni dizajn skupaj z zaporo diferenciala ti meče travno rušo iz zemlje, kosilna enota je pa najbrž tudi precej agresivna in ti naredi v travici več škode kot koristi. Če bi rad da je "samo" pokošeno potem so ti traktorčki/kosilnice ok, če bi rad pa "lepo travico" pa poglej za namenski parkovnim traktorji s sprednjo kosilno enoto.
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.672
334
83
Zadeva je taka... Do sedaj sem kosil s samohodno kosilnico (53cm) okoli hiše in en malo večji kos nad hišo in en malo večji kos levo od hiše dobri 2 uri (pa sn kar hitel)... Ker je bil ostali teren bolj slab (grbine, nekaj od plaza), mi je te predele pokosil stric z BCS in posušil in nato odpeljal... In to me ravno moti...

Problemi s tem, da mi hodi stric kosit:
- ponavadi pride kosit, ko je trava velika že več kot meter - mu vedno rečem že prej, pa mi reče, da se ne splača sušit, če je manjša, ker je kao preredka... To mu sicer dam prav, ampak če bi bolj redno kosil, bi tudi trava bila lepša, bolj gosta itd... Pa potem ga še vreme včasih zjebe in se 2 -3 tedne hitro obrne, trava pa je že velika skoraj kot jaz... ;-)
- Vedno ko pride basat s traktorjem in nakladalko, mi vedno tam zvozi (naredi "kolomaje"), ko kosim s kosilnico. Vedno mi zjebe teren... Zadnjič je celo enega poklical, naj mu pride zbalirat, pa je prišo s Fendt-om 415 in veliko balirko... Mi je tak zroval po parceli, da sn reko, da naj več ne hodi s tako težkimi stroji...
- Ko ni trave (ko je npr.: sušno leto), mu ni problem prit pokosit... Ko pa je trava (kot npr. letos), pa mi je ravno prejšnji teden reko, naj si z silkarco pokosim, češ da ima preveč trave... Saj ok, samo to mi reče zdaj, ko je trava že res velika in se bom spet jebal s silkarco (če bi mi povedal prej, bi lepo na izi pokosil s silkarco)...
- Stric je že kar v letih in že zdaj težko kosi z BCS... Naslednjika na kmetiji očitno nebo, tak da ne vem, če še bo dolgo kosil... Ostali kmetje pa tako ali tako sploh nočejo slišat, če je klanec (in vmes drevje) in tako dalje...

Drugače pa je res hitro pokošeno z BCS, samo kot sem že rekel, noben noče imet trave na takem terenu...

Sedaj smo teren splanirali in bi si lahko veliko večino sam pokosil (če bi imel kakšen rider ali kaj podobnega)...

Pa tudi letos smo položili asfalt na cesto in bi si lahko spložil s tem novim strojem, ki ga iščem... Ni mi problema snega metat, samo je zasebe ceste dobrih 70m in bi s takšnim strojem kar hitro splužil (vsaj upam)...

Aja, pa ne rabi bit ravno angleška travica, samo da je dokaj redno pokošeno... Če pa se redno kosi, pa je trava tako ali tako lepša... Sedja, ko mi stric pokosi 2x na leto, je trava res slaba in redka....
 

vomedo

Pripravnik
9. dec 2016
168
10
18
Kar se tiče Riderja (za 4.000€);
Pokosi (mulči) odlično, imaš en kup dodatkov, porabi malo goriva, skratka overall odlična zadeva. Tudi komunalni delavci z njimi kosijo travnike/parke po mestu.

Edina težava je v tem, da na leto menjam 2 pogonska jermena. Pa navadit se moraš, da kolesa obrača zadaj, pod motorjem, tako da po enem travniku začneš delat fitness.
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.692
5.322
113
Kot si že našel....stiga bo kar ok...

Ima patentiran sredinski zglob za razliko od husquarne ki ima zglob na zadnji osi...stem je bolj okretna... Noži se prav tako dvignejo spredaj za lažje čiščenje

Mislim da 4x4 majo možnost pluga oz rolbe.... Ti javim :)
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.692
5.322
113
Pogonski jermeni so kevlarski...in če ne zapenjaš kaj na terenu krtin in skal so kar za dolgo ;)
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.692
5.322
113
Torej... Najcenejši 4x4 rider z kosiščem z 16KM je cca 5000eur...rolba pa še 1000-1500e odvisno al je navadna ali pro varjanta
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.692
5.322
113
Husquarna je fitness ker ma zglob zadaj pod motorjem...
 

vomedo

Pripravnik
9. dec 2016
168
10
18
Kolikor vem, ima tudi Rider možnost pluga?

Pogonski jermeni so kevlarski...in če ne zapenjaš kaj na terenu krtin in skal so kar za dolgo ;)
Ja vem, zanimivo mi je v toliko, ker vsake toliko pogledam in so prav natrgani. Površina pa je navadna trava za hišo, brez krtin in kamenja.
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.692
5.322
113
Plug teoretično gre na vsak rider (daš kosišče dol in plug gor).....praktično se pa ne priporoča na tašvohne varjante pa na tiste ki niso 4x4

Glede jermenov pa...poglej da ni kak šponar/ležaj zanič....da nisi kaj slabo skup dal....preveč /premalo napel jermena...
 

vomedo

Pripravnik
9. dec 2016
168
10
18
Spomin se, da sem gledal reklamo in bi naj plug šel na vse, ampak ja, če je smiselno pa je druga stvar.

Rider je star slabo leto, jermen, ki poganja nože, sem sam zamenjal (serviser se je čudil, pravi, da to vidi prvič), zdaj pa je dobesedno razpadel jermen, ki poganja kosišče. Ven sem potegnil strgan jermen, lita osnova je šla na 3 kose, pa kup vlaken sem pobral iz šponarjev.
Pride serviser v kratkem zamenjat olje, pa je rekel, da bo še pogledal za kaj točno se gre.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Kamele0N

raners

Majstr
4. mar 2008
2.672
334
83
No, sn šel včeraj gledat v eno trgovino (Lopa MB) in imajo v akciji rider (s 103cm kosiščem) za nekje 5000eur (s popusti)...

Sn jih vprašal tudi za test na domačem terenu (demonstracijo) in mi je reko, da trenutno nimajo nobenega modela za test...

Drugače se mi zdi to odlična ideja... Da dejansko dobim stroj na test in da vidim, kako se obnaša na mojem terenu... Kje bi lahko zaprosil, če mi naredijo kako demonstracijo?

Konc koncev tudi nebi rad dal 5000 eur in potem videl, da stroj ni za naš teren ali da mi kako drugače ne ustreza...

Torej, kje bi lahko zaprosil za demonstracijo na mojem terenu in da jo tudi sam sprobam?
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.672
334
83
V Lopi so imeli samo enega rabljenega rider-ja serije 3xx (v bistvu na servisu)... Drugače se zanimam za rider 216 T AWD...

Zakaj?
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.672
334
83
Uf, ne ne... Je teren preveč razgiban, pa pomoje tudi preveč strm... Pa še tak "luknjast" teren je, da še včasih samohodka "skopa" in jo moram malce potisnit naprej....
 

ceedevita

Fizikalc
24. jul 2009
6.851
95
48
štajerska
če imaš strm teren potem potrebuješ nekaj, kar ima varnostno kletko oz roll bar in če nimaš izkušen potem nekaj kar ni pregibno, ker se boš drugače ubil.
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.672
334
83
Hja, različne strmine so na parceli... Veliko večino bi pomojem lahko pokosil z rider-jem, drugače pa bi bili oni komunalni traktorčki bolj primerni...

Samo kot že rečeno, imajo cene nabite... ;-)