Cene bencina pri ........

hermann

Guru
19. mar 2014
9.253
5.820
113
Jaz sem bolan, pa sem daleč od mrtvega, ter nisem do vratu zakreditiran zaradi zdravljenja, kot bi bil v ZDA.

Moja izkušnja izpred dveh let zaradi težav z ramo: dohtarca da najprej napotnico za ultrazvok. 3 mesece čakalna doba, v Kc LJ celo 7 mesecev. Grem naslednji dan samoplačniško, 50€. Glede na diagnozo se dogovorim za zdravljenje. Pridem na poseg, samoplačniško seveda, ponoven ultrazvok, ja gospod vi nimate tega, na ultrazvoku so vidne same krvavitve, 50€. Me pošlejo k ortopedu. Valda samoplačniško, kdo bo čakal... leta. Ugotovi, da je gibljivost sklepa 0 in da česa takega še ni videl in me pošlje na MR (50€). Čakalna doba 2 mesca in naprej. Grem samoplačniško, 400€. Ugotovijo, da mi v bistvu ni hudega in me pošljejo nazaj k ortopedu. Seveda spet samoplačniško. Ker mi "ni hudega" mi predpiše fizioterapijo. Čakalna doba 8 mesecev. Poslal sem jih v 3.pm in po 2 letih je rama sama od sebe že skoraj popolnoma uredu.

Sem pa dobil 2 škatli protibolečinskih. Potem, ko je baba šla napizdit dohtarco naj mi neha ponujat bonbončke (nalgesine).

Imam pa še enih par takih prigod...
 
  • Wow
Reactions: BornSkeptic

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
1. speljite se z zdravstvom iz te teme!
2. zbogom, pa pojdite v ZDA - samo ne pozabit MC s sabo vzet, ker za vse ostalo je MC. :cool:
 
  • Všeč mi je
Reactions: JakeOnBreak

karola

Pripravnik
25. jul 2007
74
63
18
Meni je popolnoma vseeno kaj pomeni delati na kmetiji in kako kmetija deluje. Vsak se odloči zase kaj mu paše.

Mi pa ne paše, da grejo davki, ki jih JAZ plačujem za subvencije in pomoči nekomu, da ima njegova gospodarska dejavnost prednost pred mojo. Pa verjetno nekaterim še vedno ne bo šlo skupaj... ker še vedno živimo v socializmu.

Plačuj jebeno zavarovanje za naravne katastrofe pa dvigni ceno pridelka, da se bo pokrilo. Ne pa da vsi to plačujemo čez davke pa po vsaki katastrofi poslušam kako je zavarovanje drago.

Kmetje ne potrebujejo subvencij sploh pa ne tvojega denarja. Plačaj hrano - zelenjavo, meso po pošteni ceni pa se bomo obnašali tržno. Samo potem boš pa lačen pa bomo krivi kmetje pa Janša pa farji.
 

hermann

Guru
19. mar 2014
9.253
5.820
113
Kmetje ne potrebujejo subvencij sploh pa ne tvojega denarja. Plačaj hrano - zelenjavo, meso po pošteni ceni pa se bomo obnašali tržno. Samo potem boš pa lačen pa bomo krivi kmetje pa Janša pa farji.

Subvencij in pomoči ne potrebujete - vzamete pa vseeno, če se že ponuja, a je tako.

Sicer pa če bi bil pismen bi razumel, da se mi višja cena hrane zdi povsem normalna in upravičena. Pa raje plačam kmetu 2€ za pol litra dobrega jogurta kot pa hoferju pol € za pol litra zanič jogurta od katerega ima kmet mogoče 5 centov.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sajkek

ribicija

Guru
4. sep 2007
2.315
1.339
113
Lokalnega kmeta sploh več ne boš imel, ker od tebe, mene in še koga ne bo mogel živeti, saj bo imel premalo odjema. Par let pa bi vsi propadli, pa ne samo naši kmetje ampak še kdo skupaj z njimi.
Je že prav, da je tako kot je. Predvsem pa, dam ti jaz 1ha zemlje, pa uredim ti najem še nekaj 10 ha zemlje, pa probaj kako je delati in biti kmet. Boš videl kako je fajn dan za dnem delati, tudi za vikend in praznike. Živina in poljščine jih namreč ne poznajo; pa na najlepše sončne dneve se navadno tudi dela, ker je treba pripraviti kaj za pozimi, ko trava ne raste....
 
  • Všeč mi je
Reactions: Kamele0N

ribicija

Guru
4. sep 2007
2.315
1.339
113
Ker vsak spada pod svoj zako :) ampak verjetno je point v tem, da vseeno kupijo nafto in jim odbijejo trošarino kot pa, da kupujejo KO za delovne stroje. Razmišljam samo, bo kak, ki ukvarja s kmetovanjem povedal.
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.392
1.355
113
Seveda razumem kaj hočeš povedat. Vseeno sem mnenja, da če zadevo prepustiš trgu, da jo ta uredi sam od sebe.

To so prazne marnje velike biznisa, ki nam je zrihtal krizo 1929.

Takrat smo spoznali, da je prosti trg sposoben uničiti gospodarstvo celega sveta, in ga solidno zregulirali. Skozi leta so zagovorniki prostega trga nekaj teh omejitev uspeli "zrahljati", ampak vseeno je trajalo je kar dolgo, verjetno zato, ker se je kapitalizem ustrašil delavskih mas, ki bodo iz komunizma slej ko prej hotele pljuskniti še v svobodni svet... Kljub temu so Ameriške delavske plače realno nehale rasti že leta 1970, ko je postajalo jasno, da se komunizem v SZ podira. Od takrat je vsak Američan, ki mora za preživetje hoditi v službo, vsako leto večji revež. Do prihoda Clintonove administracije, ko je želja po deregulaciji dobila pospešek v vladi pripravljenji na sodelovanje, in na hitro so odpravili ogromno regulacije. Rezultat prostega trga je bila kriza 2008.

V naslednjih letih so na hitro spravili "skozi" cel kup nove regulacije prostega trga, ta pa je menda v zakonodaji zdržala le nekaj let. In ko bo prišla nova kriza, se bo reč ponovila...

Skratka, iz izkušenj smo na grd način dokazali, da prosti trg pri zadevah kot so zdravstvo, šolstvo, in nenazadnje kmetijstvo, ne deluje, pač pa vodi v apokaliptično opustošenje. In ne samo to, naučili smo se tudi, da je ceneje (!) plačevati nekaj več davkov (tudi za te čuvene kmetijske subvencije... ki so, mimogrede, ena navadna miloščina), kot pa imeti "vitko" državo, "nič" davkov, "svobodni" trg in kar je še teh nesmislov.

Celo takšni ultrakapitalisti kot je Gates so pogruntali, da je ceneje plačevati višje davke. Čas bi bil, da se s tem seznani še Alter.
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.392
1.355
113
Ker vsak spada pod svoj zako :) ampak verjetno je point v tem, da vseeno kupijo nafto in jim odbijejo trošarino kot pa, da kupujejo KO za delovne stroje. Razmišljam samo, bo kak, ki ukvarja s kmetovanjem povedal.

Se strinjam, bili so časi, ko je bila vožnja traktorja na KO standard. Tako so (takrat se je veliko pisalo o Hrvaškem zgledu te ureditve) le nekako uspeli legalizirati obstoječe stanje... in verjetno zraven še pobrati kak % več davka.
 

Ledenko

Guru
18. jul 2011
2.475
862
113
Vidim, da je Petrol tudi rahlo popravil cene - enega znižal, drugega zvišal. Trenutno stanje:

Petrol
B: 0,998€
D: 1,002€

OMV
B: 1,000€
D: 1,002€

MOL
B: 1,000€
D: 1,000€
 

AndrejD

Guru
20. jul 2007
6.948
1.260
113
Prosti trg tangira k monopolu, veliki močnejši kupujejo manjše do konca, ko ne gre več se zadeva izrodi in spet jovo na novo. Kooperacije v USA so pač najlepši pokazatelj tega, ker je tam pač še vse bolj divje in liberalno. In to do začetkov USA dalje. Zadnjič bila dost zanimiva oddaja o tem. REcimo FB, Amazon in Google so dejansko pokupili vse kar se je dalo, zdaj nadaljujejo po Afriki, drugje več ni prostora, ko še tam zmanjka, je verjetno to konec, in bo kaj novega inflatiralo.
Kolikor vem v USA razderejo firme, ki so preveliki monopolisti.
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.499
9.201
113
Glede na to, da od slovenskega zdravsta nimam prav ničesar, razen mesečnega stroška in sem prisiljen uporabljat samoplačniške storitve (že davno pred korono), sem nad US&A zdravstvenim sistemom lahko samo navdušen. Bolje odlično zdravstvo za tiste, ki si ga lahko privoščijo, kot zelo drago slabo zdravstvo v resnici za nikogar. Pa s par 100€ mesečno, ki jih neprostovoljno namenim za zdravstvo, bi verjetno v US&A imel spodobno obravnavo, tukaj sem pa prepuščen sam sebi.
V ZDA imaš s par 100 EUR mesečno spodobno obravnavo, dokler ne rabiš prave operacije oz. dokler si zdrav. Ali pa, dokler ti ne poteče zavarovanje in vmes dobiš neko kronično bolezen. Ker potem rabiš biti MILIONAR, da lahko pokriješ stroške zdravljenja. Malo si poglej zgodbe srednjega sloja, ki jih je bolezen zakonca recimo vrgla dobesedno na cesto, pa so imeli hišo in vse pošlihtano. Ker ko enkrat zboliš, te nobena zavarovalnica več ne zavaruje. ''Pregledki'' pa tam niso 50 USD ampak par tisoč USD, operacija pa od pol MIO USD gor. Sem zadnjič gledal po TVju je tip imel prometno, samo 20 minutna vožnja v ER ga je stala cca. 6.000 USD, dve uri v ER pa 10.000+ USD.
Ali ti misliš, da folk v ZDA množično turistično šiba v Kanado in Mehiko po zdravila? Kaj je že bilo, ko je hudič kupil neko firmo v ZDA in je dvignil ceno zdravila iz par 10 USD na 500 USD in potem na 800 USD. So ga zasliševali pred kongresom, pa se jim je samo smejal direkt v obraz. Pač prosti trg.

Pa še ena zadeva: recimo sladoledarja postaviš v enem mesecu ali še prej, tovarno v parih letih, kmetijstvo in celotno LOKALNO verigo do kupca, ko ga enkrat sesuješ, ne sestaviš več nazaj niti v desetletju. Ampak to nekaterim ni jasno.

Bi te pa to vprašal: si že bil v ZDA ali imaš to svoje mnenje na podlagi ne vem česa? Ker jaz sem že bil in vem kakšna zanič hrana je tam, razen če si pač bogataš in si pripravljen plačat 50+ USD za navadno malico. SIcer pa samo cuker pa kemikalije. O zdravstvu sem pa tudi že kaj direkt iz druge roke slišal.
 
Nazadnje urejeno: