Cene bencina pri ........

hermann

Guru
19. mar 2014
9.210
5.764
113
V ZDA imaš s par 100 EUR mesečno spodobno obravnavo, dokler ne rabiš prave operacije oz. dokler si zdrav. Ali pa, dokler ti ne poteče zavarovanje in vmes dobiš neko kronično bolezen. Ker potem rabiš biti MILIONAR, da lahko pokriješ stroške zdravljenja. Malo si poglej zgodbe srednjega sloja, ki jih je bolezen zakonca recimo vrgla dobesedno na cesto, pa so imeli hišo in vse pošlihtano. Ker ko enkrat zboliš, te nobena zavarovalnica več ne zavaruje. ''Pregledki'' pa tam niso 50 USD ampak par tisoč USD, operacija pa od pol MIO USD gor. Sem zadnjič gledal po TVju je tip imel prometno, samo 20 minutna vožnja v ER ga je stala cca. 6.000 USD, dve uri v ER pa 10.000+ USD.

Ne vem od kje ti ideja, da se mi US&A zdi ne vem kako super. Ne, samo razočaran sem nad slovenskim zdravstvom in še čim. V US&A imaš problem vsaj rešen, če imaš denar.

Zgodbe so pa tudi pri nas lepe...

Tega strica sem se hitro spomnil. Ampak ziher si je sam kriv a ne...
 

spenstar

Fizikalc
2. sep 2007
964
116
43
Vi se kregate za teh par promilov procenta, kje in kako bo drazje bencin, po drugi strani pa se avtomobili drazijo po par tisoc evrov. Recimo primer za Renault Megane Megane, pred parimi meseci si dobil isti motor (podobna oprema) za 19k evrov.
 

luciano

Guru
3. okt 2011
1.812
815
113
MB
Zavarovanje, ki ga plačujemo, pa naj si bo to zdravstveno, avtomobilsko..., plačujemo zaradi primera nezgode in bolje, da ga ne koristimo, ker, ko ga....itd.

Avto z ne vem koliko airbagi drago plačamo, pa sploh ne vemo ali delujejo ( hvala bogu )
 
  • Všeč mi je
Reactions: Mirc4u2c in NekdoK

sad

Guru
24. avg 2007
20.483
9.186
113
. V US&A imaš problem vsaj rešen, če imaš denar.
To pa drži: samo ti se verjetno ne zavedaš, da tam ta denar ni par tisoč eur in si car, ampak za vsako operacijo si hitro na par sto tisoč eur, pa kmalu tudi malim milijonarjem zmanjka, če je kakšna kronična bolezen. Boš moral malo merila umerit, ne pa lapat na polno brez smisla.
 

NekdoK

Guru
17. jun 2008
3.799
603
113
EU
Tega strica sem se hitro spomnil. Ampak ziher si je sam kriv a ne...
Biti podjetnik je hudo odgovorna in tvegana zadeva. Moral bi iti takoj v osebni stečaj, ko je še imel čas. Veliko podjetnikov je bilo ogoljufanih tako in drugače in nikoli ni videlo težko prisluženega denarja in ga tudi nikoli ne bo, pa če 10x zmagajo na sodišču in na ESČP. Tukaj je težko biti pameten, zato se ne odloči vsak za podjetništvo. Ker ko ti gre slabo, ti praktično nobeden ne bo pomagal. Tudi država ne.
 

NekdoK

Guru
17. jun 2008
3.799
603
113
EU
To pa drži: samo ti se verjetno ne zavedaš, da tam ta denar ni par tisoč eur in si car, ampak za vsako operacijo si hitro na par sto tisoč eur, pa kmalu tudi malim milijonarjem zmanjka, če je kakšna kronična bolezen. Boš moral malo merila umerit, ne pa lapat na polno brez smisla.
In na koncu tudi ljudje z milijardami umrejo kot npr. Steve Jobs.
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.377
1.359
113
Kolikor vem v USA razderejo firme, ki so preveliki monopolisti.

V teoriji, kar v IT biznisu poznam primerov, so vsi iz 80ih (AT&T, ogromno so prejebali IBM, pa jim ni uspelo). V 90ih so se resno lotili MSFTja, pa se zdi, da je državi zmanjkalo bencina, da bi postopek dokončala, in jih je vmes precej dohitel Apple, in je stvar sama padla v vodo...

Ampak, ljudje božji, od takrat je že 20 let... Čakam, da se lotijo novih gigantov (Google, Amazon, Apple (?), Ebay (?)), pa še kar ne dočakam :) Človek dobi vtis, da je tekma s Kitajci postala politično bolj pomembna kot je neka brezvezna skrb, da kapitalizem ne postane spet do konca povarmpirjen... Kar je slabo za vse, ki niso the 1%...
 
  • Všeč mi je
Reactions: cappy

tony

Guru
23. jul 2007
9.377
1.359
113
In še to je zanimivo: ko so na več delov razdelili AT&T (kar je pravosodni sistem stalo vsaj stotine milijonov), se danes tako nastale firme (t.i. Baby Belli) že skoraj dve desetletji (z žegnom regulatorjev!) spet združujejo nazaj v večje firme... LOL, če to ni največja zajebancija pod soncem...
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.483
9.186
113
Tega strica sem se hitro spomnil. Ampak ziher si je sam kriv a ne...
Še tole: tega strica si se spomnil in je pri nas relativno izjema. V ZDA to da nekdo umre, ker nima dostopa do zdravstva ni nobena novica, ker se dogaja vsakodnevno. Občasno kakšna TV postaja objavi kratek prispevek na temo taksijev in bolnikov, ki jih v temni ulici vržejo na cesto in to je to. Gremo naprej.
 

ribicija

Guru
4. sep 2007
2.314
1.337
113
hermann Trzno gospodarstvo je cool do neke mere. Ne mores pa zdravstva in podobnega pustit trgu, ker bodo cene rasle v nebo in bo na koncu dostopno samo najbogatejsim. Ostali bodo pa dobili eno povprecno storitev ali manj. V taksnih nujno potrebnih panogah konkurenca ne prinasa nizjih cen, ampak visje, ker bolani bodo skoz in vedno se bo nasel nekdo, ki bo pripravljen placati vec za hitrejso ali boljso storitev.
Ni to kot pri kmetu ali prevozniku, ki si isce kupce in jih mora prosit, da kupijo njegovo storitev ali izdelek. Tam trg do neke tocke res naredi svoje, saj se bo vedno nasel nekdo, ki bo za iti denar pripravljen narediti vec ali pa boljse. Po doloceni tocki pa tudi tukaj trg ne bo vec oddelal svojega, saj bodo ponudniki ugotovili, da lahko z zdruzitvijo pokrijejo vecji trg, kupce prisilijo, k placilu visje cene, saj drugi ponudniki vec ne obstajajo.
Tako problizno to deluje.
Nase zdravstvo je sicer precej dobro, zdravniki obvladajo svoje delo, ....problem je politika in vsi priskledniki, ki se napajajo na njem in so povezani s politiko in koristi obojih...
 

hermann

Guru
19. mar 2014
9.210
5.764
113
To pa drži: samo ti se verjetno ne zavedaš, da tam ta denar ni par tisoč eur in si car, ampak za vsako operacijo si hitro na par sto tisoč eur, pa kmalu tudi malim milijonarjem zmanjka, če je kakšna kronična bolezen. Boš moral malo merila umerit, ne pa lapat na polno brez smisla.

No, sem pa prepričan, da so tam možnosti za resničen uspeh neskončno boljše kot tukaj, kjer je treba vsakogar, ki glavo dvigne iz množice nazaj v drek povlečt. Ne vem tudi zakaj bi sicer najboljši strokovnjaki iz celega sveta rinili tja. Pa sem prepričan, da je število miljonarjev in miljarderjev na miljon prebivalcev tam "opazno" večje kot v naših koncih...

Tako, da samo sranje pa zagotovo ni. Je plafon višje pa poden tudi veliko globje kot tukaj, jebi ga.
 

Rambo013

Majstr
30. jan 2010
1.745
357
83
Vipavska dolina
KSZ
Če kdo želi delat na kmetiji, vabljen. Tudi subvencije bo lahko koristil. Žal pa ne tistih strojev katere sem kupil z denarjem katerega sem zaslužil z delom v tovarni. Ker kmetom vse pade, subvencije vse pokrijejo. Če je vroče se hladiš v senci, sedaj ko je dež pa čakaš na lepo vreme. No pridelek pa če bo bo, če ga ne bo pa, kaj naj. Semena stanejo, a bo kaj zraslo je pa od več faktorjev odvisno. Ampak lej, sej so subvencije... Za povrnitev trošarin pa so tudi določeni pogoji, sam jih ne dosegam tako da mi trošarin ne povrnejo. In kaj naj sedaj, točim kurilca ker je cenejši pa tvegam še kazen. Filter za gorivo stane skoraj 100€, samo za razmislek...
Pa dopust vzamem da delam, tako je. Ni morja, ni gora, ni toplic, a kdo izkoristi vaucher.
Pa imam kmetijo zgolj za "hobi", če bi imel za kaj več...
 
  • Všeč mi je
Reactions: Robert

Rambo013

Majstr
30. jan 2010
1.745
357
83
Vipavska dolina
No z delom v tovarni sem kupil nov traktor, kosilnico, vitel in cepilec. Je pa res da gre praktično cela plača za to, niti ne zaslužim tako slabo, je pa treba delat in ne biti v službi pa se da zaslužit da ti ostane jurja na mesec. Zdaj si pa lahko izračunaš sam koliko časa sem varčeval. Pa sedaj kupujem še plug, pa še kaj bom nabavil, novo ali rabljeno, tako da...
Če pa še vedno ne verjameš ti pa lahko prilepim račune, pa boš ocenil a je zadeva nova ali rabljena.
Je pa res tudi to da sem bedak, marsikdo bi raje ležal na kavču pa imel več od tega, ampak jaz sem tak kot sem.
 

shift

Guru
20. jul 2007
9.746
2.030
113
za šankom
Sem vesel da sva razčistila, torej poleg dela v tovarni je še dodatni zaslužek, oziroma glavni zaslužek za preživetje in živetje, delo v tovarni je le pika na i, sedaj pa razumem
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.862
5.463
113
Ubistvu smo lahko vsi žalostni ne pa veseli da se mora nekdo prelomit da sfinancira take vrste hobby...
 
  • Všeč mi je
Reactions: NekdoK in sad

8888

mesija - Assassin's Creep
8. jul 2010
32.962
5.693
113
blizu močvirne prestolnice
Saj tako je pri večini malih kmetov. Dve plači od tega gre ena vsak mesec na kraj, da se čez cajt lahko kaj kupi.
Da gremo na temo. MOL na Rudniku benz 0,999, dizel 1,002. Petrol pa 0,998 in 1,002
 

hermann

Guru
19. mar 2014
9.210
5.764
113
KSZ
Če kdo želi delat na kmetiji, vabljen. Tudi subvencije bo lahko koristil. Žal pa ne tistih strojev katere sem kupil z denarjem katerega sem zaslužil z delom v tovarni. Ker kmetom vse pade, subvencije vse pokrijejo. Če je vroče se hladiš v senci, sedaj ko je dež pa čakaš na lepo vreme. No pridelek pa če bo bo, če ga ne bo pa, kaj naj. Semena stanejo, a bo kaj zraslo je pa od več faktorjev odvisno. Ampak lej, sej so subvencije... Za povrnitev trošarin pa so tudi določeni pogoji, sam jih ne dosegam tako da mi trošarin ne povrnejo. In kaj naj sedaj, točim kurilca ker je cenejši pa tvegam še kazen. Filter za gorivo stane skoraj 100€, samo za razmislek...
Pa dopust vzamem da delam, tako je. Ni morja, ni gora, ni toplic, a kdo izkoristi vaucher.
Pa imam kmetijo zgolj za "hobi", če bi imel za kaj več...

Lej, noben ne pravi, da kmetom vse pade. Ampak drugim pade še manj oz. nič. Kaj misliš, da so drugi biznisi pa zastonj in da ni treba nič vlagat al kaj. Razlika je, da drugi biznisi ne dobijo popolnoma ničesar.

Pa dobro veš, da za vse tvoje skrbi obstajajo zavarovanja. Samo sem prepričan, da ti to pa ne diši, ker je spet strošek.

Res fajn je, da poleg redne službe najdeš cajt in voljo še za tole. Samo nikar jamrat :)