Cene bencina pri ........

Vadim

Guru
2. jul 2020
3.917
5.078
113
In vi vsi, ki razgljabljate o ceni bencina, greste par ur pred podražitvijo na pumpo, stojite v kilometrski vrsti (seveda s prižganim motorjem), da boste prišparali 2€...

Glede na vse stokanje tu gor bi pričakoval, da se ljudje tepejo pred hofer črpalkami. Pa so v večini prazne :D
 
  • Všeč mi je
Reactions: Hondi

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Ja saj o Hojniku sem zadnjič pisal - 5 centov je imel pred sprostitvijo, je pa črpalka znotraj ograje skladišča in pač ni vedno odprta.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.261
5.819
113
pri taščici
Meni je popolnoma vseeno kaj pomeni delati na kmetiji in kako kmetija deluje. Vsak se odloči zase kaj mu paše.

Mi pa ne paše, da grejo davki, ki jih JAZ plačujem za subvencije in pomoči nekomu, da ima njegova gospodarska dejavnost prednost pred mojo. Pa verjetno nekaterim še vedno ne bo šlo skupaj... ker še vedno živimo v socializmu.

Plačuj jebeno zavarovanje za naravne katastrofe pa dvigni ceno pridelka, da se bo pokrilo. Ne pa da vsi to plačujemo čez davke pa po vsaki katastrofi poslušam kako je zavarovanje drago.
Subvencije nima samo slo kmet. Ima jih cela Evropa. Tudi drugi deli sveta.
Zakaj: ker se zavedajo da brez lastne proizvodnje hrane ne rabiš nobene vojne da si podjarmiš narod. Samo meje zapreš....
Zakaj pa ste marca izropal trgovine?
Kaj bi bilo če ne bi bilo uvoza. Lastne pridelave imamo že tako premalo

In kot vem dobi samo polovico trošarine nazaj.
Tudi avtoprevozniki jo dobivajo. Da boš imel še en poklic
 

hermann

Guru
19. mar 2014
9.215
5.776
113
Seveda razumem kaj hočeš povedat. Vseeno sem mnenja, da če zadevo prepustiš trgu, da jo ta uredi sam od sebe. Nehaš s subvencijami, cena hrane gre jasno gor, ampak z višjo ceno postane kmetijstvo bolj zanimiva panoga. In tako imaš višjo ceno in nižje davki. Z višjo ceno pa imaš več konkurence, kar ceno spet niža. S subvencijami pa vseskupaj samo životari.

Pač podpiram, da trg sam ureja stvari in sem proti različni obravnavi gospodarskih panog. Pa spoštujem prav vse poklice.

Avtoprevozniki pa seveda dobivajo svoje, ker grozijo in zapirajo ceste. Oni samo rabijo močnejšega od njih, da jim pokaže njihovo mesto (npr. tanki so mi zelo všeč).
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.201
4.671
113
Načeloma je trg optimalna stvar. Vendar pomeni, da bo, preden bo trg začel delovati, kak delavec tudi umrl zaradi lakote, ker trg mora veljati za vse. Tudi za trg dela. Veliko anomalija na trgu dela pomenijo socialni transferji. Torej to ukinit, pa naj trg uredi.
Si res želimo tega? Močno dvomim, niti najbolj ortodoksne kapitalistične države niso brez nekih socialnih rešitev.
Razumeti pa, da trg velja za kmete, za trg dela pa ne, pa je seveda enostranska neumnost.
 

NekdoK

Guru
17. jun 2008
3.806
606
113
EU
Trg ni sposoben sam urejat stvari (oz. je v smislu, da močnejši zmaga za vsako ceno), takoj ko mu prepustiš svobodo se začnejo dogajati hude anomalije predvsem v škodo navdanega državljana/potrošnika. Tako da vsaj malo regulacije, ali pa vsaj nadzora je vedno potrebnega (in to je dejansko nekaj, kar si želi tudi večina gospodarstvenikov).
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.492
9.190
113
Seveda razumem kaj hočeš povedat. Vseeno sem mnenja, da če zadevo prepustiš trgu, da jo ta uredi sam od sebe. Nehaš s subvencijami, cena hrane gre jasno gor, ampak z višjo ceno postane kmetijstvo bolj zanimiva panoga. In tako imaš višjo ceno in nižje davki. Z višjo ceno pa imaš več konkurence, kar ceno spet niža. S subvencijami pa vseskupaj samo životari.

Pač podpiram, da trg sam ureja stvari in sem proti različni obravnavi gospodarskih panog. Pa spoštujem prav vse poklice.
Tebi ni jasno, da nekaterih zadev ni smiselno prepustiti trgu, ker potem imaš ZDA. Recimo zdravstvo ali pa tudi hrana. Ker v nasprotnem primeru imaš tako, da te iz bolnice dajo v taksi, ki te odvrže ven pri nekem smetišču in pusti umreti.
Ali pa recimo žreš samo še kemikalije, hint poglej kako je s piščanci v ZDA in pri nas. Ne more eko ali pa tudi normalna zdrava prehrana konkurirat na pol crknjenim piščancem, ki jih pred prodajo potopijo v koktejl kemikalij in so ''primerni'' za jest.
Da ne govorimo potem tudi o vidiku samooskrbe, kar se recimo že zelo lepo vidi tudi v Sloveniji na nekaterih segmentih. Ker ko veletrgovci vržejo ven vse domače pridelovalce, bodo začeli kaj? Prodajat sranje po ceni zlata, saj konkurence ne bo.
Ampak ja, trg bo vse uredil. Loool.
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.320
9.059
113
vamMfbP.png
pra-ica ku-lba...ampka k sreči imamo dva vozila, bomo tankali nedizla :D
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.201
4.671
113
Močno dvomim, da je v ZDA vse v resnici nek prosti trg. Če ne drugega, poskušajo povsod po svetu preprečevati prevelike koncentracije, ki ubijejo vso konkurenco. Tudi tako varovanje konkurence pa je poseg na trgu.
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.492
9.190
113
Močno dvomim, da je v ZDA vse v resnici nek prosti trg. Če ne drugega, poskušajo povsod po svetu preprečevati prevelike koncentracije, ki ubijejo vso konkurenco. Tudi tako varovanje konkurence pa je poseg na trgu.
Kakšen prost trg? V teoriji ja, v praksi pa tam nekaj multikorporacij obvladuje trg in delajo kar želijo. Si kupijo politike, zakone, pravila, standarde, itd. In potem ožemajo potrošnike, velikokrat vključno z namernim ubijanjem ljudi, saj vedo, da so nekatere stvari strupene.
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.320
9.059
113
Prosti trg tangira k monopolu, veliki močnejši kupujejo manjše do konca, ko ne gre več se zadeva izrodi in spet jovo na novo. Kooperacije v USA so pač najlepši pokazatelj tega, ker je tam pač še vse bolj divje in liberalno. In to do začetkov USA dalje. Zadnjič bila dost zanimiva oddaja o tem. REcimo FB, Amazon in Google so dejansko pokupili vse kar se je dalo, zdaj nadaljujejo po Afriki, drugje več ni prostora, ko še tam zmanjka, je verjetno to konec, in bo kaj novega inflatiralo.
 

hermann

Guru
19. mar 2014
9.215
5.776
113
G
Tebi ni jasno, da nekaterih zadev ni smiselno prepustiti trgu, ker potem imaš ZDA. Recimo zdravstvo ali pa tudi hrana. Ker v nasprotnem primeru imaš tako, da te iz bolnice dajo v taksi, ki te odvrže ven pri nekem smetišču in pusti umreti.
Ali pa recimo žreš samo še kemikalije, hint poglej kako je s piščanci v ZDA in pri nas. Ne more eko ali pa tudi normalna zdrava prehrana konkurirat na pol crknjenim piščancem, ki jih pred prodajo potopijo v koktejl kemikalij in so ''primerni'' za jest.
Da ne govorimo potem tudi o vidiku samooskrbe, kar se recimo že zelo lepo vidi tudi v Sloveniji na nekaterih segmentih. Ker ko veletrgovci vržejo ven vse domače pridelovalce, bodo začeli kaj? Prodajat sranje po ceni zlata, saj konkurence ne bo.
Ampak ja, trg bo vse uredil. Loool.

Glede na to, da od slovenskega zdravsta nimam prav ničesar, razen mesečnega stroška in sem prisiljen uporabljat samoplačniške storitve (že davno pred korono), sem nad US&A zdravstvenim sistemom lahko samo navdušen. Bolje odlično zdravstvo za tiste, ki si ga lahko privoščijo, kot zelo drago slabo zdravstvo v resnici za nikogar. Pa s par 100€ mesečno, ki jih neprostovoljno namenim za zdravstvo, bi verjetno v US&A imel spodobno obravnavo, tukaj sem pa prepuščen sam sebi.

Ko govorimo o prostem trgu to ne pomeni, da je to divji zahod kjer ni nobenih pravil. V EU na srečo s hormoni našopanih piščancev namočenih v kemikalije ne moreš prodajat in prav je tako. Pravila obstajajo in prav je, da so za vse enaka.

Jaz sicer rad podpiram lokalne kmete in pridelke kupujem od njih. Čeprav so dražji. Zato, ker so dobri. Veletrgovci pa pač prodajajo tisto kar prinese več dobička. Slovenski kmetje pa lahko konkurirajo ali s ceno (še kar slaba ideja) ali kakovostjo, kakor želijo. Mi pa lahko zavestno kupujemo samo slovensko in tako povemo veletrgovcem, kaj bo prinašalo največ dobička. Ali pa še bolje, kupujemo direktno pri kmetih in zlobnim veletrgovcem vzamemo zaslužek in ga damo kmetom. Eni kmetje se grejo to kar uspešno. Eni se tega pač ne morejo it in se grejo lahko samo maso.

Ampak še enkrat, moti me samo to, da pogoji in pravila v biznisu niso za vse enaki. Želim si čimveč uspešnih kmetov s čimvečjimi zaslužki. Ne pa kmetov, ki životarijo in rabijo subvencije.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Kamele0N

NekdoK

Guru
17. jun 2008
3.806
606
113
EU
Glede na to, da od slovenskega zdravsta nimam prav ničesar, razen mesečnega stroška in sem prisiljen uporabljat samoplačniške storitve (že davno pred korono), sem nad US&A zdravstvenim sistemom lahko samo navdušen. Bolje odlično zdravstvo za tiste, ki si ga lahko privoščijo, kot zelo drago slabo zdravstvo v resnici za nikogar. Pa s par 100€ mesečno, ki jih neprostovoljno namenim za zdravstvo, bi verjetno v US&A imel spodobno obravnavo, tukaj sem pa prepuščen sam sebi.

No z denarjem, ki ga za zdravstvo plačuješ pri nas, bi tudi v ZDA bil prepuščen samemu sebi.
How much you’ll pay for health insurance isn’t a number you can guess it.

U.S. healthcare costs in 2015 "were 16.9% GDP according to the OECD, over 5% GDP higher than the next most expensive OECD country."
 

hermann

Guru
19. mar 2014
9.215
5.776
113
No z denarjem, ki ga za zdravstvo plačuješ pri nas, bi tudi v ZDA bil prepuščen samemu sebi.

Kaiser found that average annual premiums for family coverage was $20,576 in 2019,6 which is nearly identical to the base price of a Honda Civic.7
Families contributed an average of $6,015 toward the cost, which means employers picked up 71% of the premium bill.


Ja je drago, samo midva z ženo tudi plačava blizu 200€ mesečno po glavi, kar pomeni 5k€ iz lastnega žepa. V povprečju blizu Američanov. Samo kar, seveda, mi nimamo kaj dosti od tega zneska.
 

jest5

Guru
18. avg 2007
25.244
-8.464
113
Sam pol pa pogledaš, kaj vse ti tudi najdražja zavarovanja ne pokrivajo. Ter ježeve muke za sklenitev zavarovanja, če si slučajno že kaj bolan.
 
  • Všeč mi je
Reactions: NekdoK

hermann

Guru
19. mar 2014
9.215
5.776
113
Česa vsega ti šele slovensko zdravstvo s prisilnim zavarovanjem ne pokriva :) Če si pa bolan si pa itak mrtev. Razen, če si res borec lahko še nekaj časa vztrajaš.