Servis Klime

Hoci

Fizikalc
18. avg 2007
2.546
5
38
Na koliko časa servisirate domače klima naprave. Je smisleno klicat serviserja da preveri če je dovolj plina? Da ne bom plaču 60€ za servis, vse kar mi bo naredil pa je, da mi bo s sprejem za 5€ ki se ga povsod dobi malo po notranji enoti pošprical. To lahko tudi sam naredim
smirk-1.gif
Klima bo letos stara 3 leta.....
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.390
1.355
113
Ne, ni ravno smiselno.

Če bi plin res kam ušel, ima klima tlačno stikalo, ki ji ne bo dovolilo vklopa. Načeloma pa plin nima kam iti, ker so cevi kovinske (podobno kot v hladilnikih).

Smiselno je zamenjati protiprašni filter (za prvič ga lahko spihaš/posesaš), lahko narediš tudi dezinfekcijo uparjalnika, če je ta dosegljiv.
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.192
1.808
113
Dokler klima hladi nimaš koga klicat. Ko bo nehala hladit..kliči da ti dopolni plin.

Če že posesaj notranje lamele, da jih očistiš praha in prekontroliraj zunanje. Fitre moraš itak redno čistiti in to je vse kar rabiš.
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.363
988
113
Celje
Obišči stran
Citat:
Uporabnik tony pravi:
Ne, ni ravno smiselno.

Če bi plin res kam ušel, ima klima tlačno stikalo, ki ji ne bo dovolilo vklopa. Načeloma pa plin nima kam iti, ker so cevi kovinske (podobno kot v hladilnikih).

Smiselno je zamenjati protiprašni filter (za prvič ga lahko spihaš/posesaš), lahko narediš tudi dezinfekcijo uparjalnika, če je ta dosegljiv.


- Klima NIMA tlačnega stikala, ki bi preprečavel vklop, če v klimi ni dovolj plina!
- Plin načeloma nima kam iti, ampak ni tako kot pri hladilniku, kjer so spoji varjeni in je sistem praktično zaprt. Na klimi vedno malenkostno pušča na spojih in ventilih. In je bolj podobno avto klimi. Ampak plina dejansko nimaš kaj preverjati dokler deluje vse OK.
- protiprašni filter se NE menjuje. Se ga samo opere in posuši. Menjuje se kakšne bolj "specialne" filtre, ki jih imajo določeni višji modeli klim.
- dezinfekcijo notranje enote MOČNO priporočam.

In sedaj še moje stališče. In ne takoj v zrak skočiti, ker je kao to moj posel in podobno...

Večkrat na forumu sem že napisal, da lahko normalno razgledan človek z malenkost mojsterske žilice brez večjih težav napravi redno čiščenje klime sam. Vendar VELIKA VEČINA strank nikoli, ampak res nikoli niti pogleda ne filtrov, kje je šele to, da bi posesali prah iz enot. Da bi naredili dezinfekcijo s sprejem, ki se ga "vsepovsod" dobi za 5€? Kot pravim, velika večina ne naredi nič. Ko pa klima sredi največje vročine ne deluje več, pa panika. Takoj pridite pogledat, mi ne moremo živeti, od klime teče, parket je dvignjen, daljinec je mrtev, iz klime smrdi....

Zato sam svojim strankam vsakoletno pošljem obvestilo o možnosti rednega "servisa". Ta servis je dejansko bolj čiščenje in kontrola komponent. S tem zmanjšamo možnost, da bo klima sredi največje vročine zatajila. Za neke ne prehude uporabnike je po moji oceni 1x na dve leti čisto dovolj. Tisti, ki pa klimo uporabljate čez celo leto, tisti pa tako veste, da je potrebno filtre očistiti REDNO. Če čiščenja ne opravite sami razkirajte tistih 35€ in pokličite koga, ki bo to naredil namesto vas. Če nič drugega, ni dobro za vaše zdravje ko razpihujete plesen po celem stanovanju!

Je pa spet razlika med "servisi". Dostikrat popravljam za določenimi cenovno ugodnimi "serviserji", ki za 15€ naredijo "redni servis". No ti mojstri klimo posprejajo s sprejem in adijo. Jaz porabim cca. 45 minut za vse skupaj. Tole pa je ponavadi na spisku pri nekem rednem servisu:
- vizualni pregled klimatske naprave in inštalacije,
- čiščenje in dezinfekcijo izmenjevalnika notranje enote,
- čiščenje maske in pokrova notranje enote,
- čiščenje protiprašnih filtrov notranje enote,
- pregled in izpiranje odvoda kondenza notranje enote,
- kontrolo temperature izpihanega zraka notranje enote,
- kontrolo tlaka hladilnega plina (po potrebi),
- pregled in kontrolo električnih komponent,
- kontrolo delovanja elektromotorjev (kompresor, ventilatorji, lopute),
- menjava baterij v daljinskem upravljalniku,
- pojasnila o delovanju klimatske naprave (po potrebi),
- čiščenje zunanje enote,
- test klimatske naprave.

Pa še slika klime brez servisa, ki jih redno videvam...
1759666-IMG_0582.jpg
 

Priponke

  • 1759666-IMG_0582.jpg
    1759666-IMG_0582.jpg
    145,2 KB · Ogledi: 1.047

KURKOFF

Pripravnik
8. avg 2007
401
0
16
Mene pa zanima zakaj mi v klimi ves čas nekaj brenči, rečmo nizkoferkvenčni zvoki, ki so slišni če je v sobi mirno oz. tiho. Panasonic.
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.709
366
83
@IGI...

To je pa zelo lepo in korektno od tebe, da si pripravil tako lepa navodila za čiščenje klim! RES! Uporabniki Alter foruma smo ti za to zelo hvaležni, saj si resnično lahko dosti naredimo sami doma - ene je pač strah, da bodo kaj pokvarili...

RES SI CAR NA PODROČJU KLIM!!!
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.363
988
113
Celje
Obišči stran
Citat:
Uporabnik KURKOFF pravi:
Mene pa zanima zakaj mi v klimi ves čas nekaj brenči, rečmo nizkoferkvenčni zvoki, ki so slišni če je v sobi mirno oz. tiho. Panasonic.

Panasonic pač
wink-1.gif


Meni tudi roomba "cvili" pa ni kaj dosti za narediti...
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.363
988
113
Celje
Obišči stran
Citat:
Uporabnik tony pravi:
Zelo zanimivo tole s tlačnim stikalom...
smile-1.gif


Mojstre običajno videvam delati dezinfekcijo evaporatorja z namenskim sprejem, ki šprica nekaj z veliko vsebnostjo alkohola... Saj se lahko uporablja tudi spreje za dezinfekcijo avto klim (prav tako na bazi alkohola), ki se ob izhodu iz šprice spremenijo v peno?

Sprej za dezinfekcijo avto klime, stane nekje 10 EUR:
http://www.at-team.si/p-2007-air-co-cleaner-cistilo-klimatskih-naprav.aspx

Mah kompresor pač leti na prazno... višji modeli klim (novejši) pa znajo primankljaj plina sami diagnosticirati in to javiti uporabniku in seveda ustaviti kompresor!

Sprejev je pa miljon različnih. In ni pravila kateri je boljši. Enkrat pomaga pena, drugič bolj "alkoholne" zadeve. Največkrat pa uporabim mešanico vode in nekega kao profi razkuževalnega čistila za gostinske prostore (nimam pri sebi kantice, da bi prepisal podatke).

Neke pametne pane/spreja pa pod 10eur ne boste našli.

Tista varianta, ki je za avto (ko postaviš sprej pod armaturko in pustiš, da se sprazni med delovanjem ventilacij) pa na hišni klimi ne bo deloval...
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.363
988
113
Celje
Obišči stran
Citat:
Uporabnik raners pravi:
@IGI...

To je pa zelo lepo in korektno od tebe, da si pripravil tako lepa navodila za čiščenje klim! RES! Uporabniki Alter foruma smo ti za to zelo hvaležni, saj si resnično lahko dosti naredimo sami doma - ene je pač strah, da bodo kaj pokvarili...

RES SI CAR NA PODROČJU KLIM!!!

Bom navodila dopolnil, če bo imel kdo kakšne težave z razumevanjem, oziroma bo predlog po kakšnem dodatku/spremembi.
 

Spirit

propeler
18. jul 2007
5.746
0
36
KSZ:


Ta tema bi morala biti sticky... ampak je to že preveč za naše moderatorje.


Kupujem čistilo za notranjo enoto klime...no dejansko sem ga že kupil ampak nekako sem posumil, da to ni to.

Nabavil sem ga v MGK na Brnčičevi. Najprej sem vzel v roke KillerBact in vprašam prodajalko ali je to to čistilo, ki odstrani plesniv vonj pri klimi, in mi pokaže s prstom čez pult na Cond Cleaner v 0,5L embalaži.

condcleaner.gruppo(1).jpg

http://www.errecom.com/ENG/prodotti_dett.asp?id=1379

Prodajalki sem slepo verjel, hitro kupil ker se mi je mudilo. Danes pa tole odprem, iščem navodila, nikjer nič. Okej, piše da je ready to use. Odmaknem filtre, izklopim klimo in prešpricam kovinska rebra v notranji enoti. Čakam 10minut, ta cajt grem pa brat na net kjer po muki najdem ta italjanski izdelek kjer piše, da je to za kondenzatorje....
13.gif


Ali je to čistilo namenjeno temu, za kar jaz rabim, torej čiščenje klime, da mi odstrani plesniv vonj?

Ker imam občutek da me je prodajalka orenk nategnila, da sem naredil celo sranje in ji grem jutri zjutraj odšraufat glavo
10.gif
 

YuGec

Fizikalc
18. avg 2007
2.801
0
36
Jaz bom sigurno delal servis na dve leti. Paæ bom reskiral tistih par eur in bo Igi to zrihtal.

IGI, kateri sprej za dezinfekcijo je ok in kje ga kupiti? Namrečj zadnjič sem cvrl osliča in pustil klimo prižgano. Sedaj vsaki ko jo prižgem smrdi po pohani ribi...
 

kaps

Pripravnik
11. jul 2013
92
0
6
majstri, zadnje cajte klima neki zafrkava
kr sama od sebe neha tu pa tam (tudi več ur) hladit in začne samo pihat
pač dela ventilator, ampak ne hladi
v čem bi lahko bila težava?
 

Gal

Pripravnik
18. mar 2013
384
0
16
Citat:
Uporabnik igi pravi:

Največkrat pa uporabim mešanico vode in nekega kao profi razkuževalnega čistila za gostinske prostore (nimam pri sebi kantice, da bi prepisal podatke).

Mogoče misliš Asebsol?

Lahko da ima "profi izdelek" drugo ime, pa je v resnici omenjena zadeva.

Sanitarni inšpekciji zadosti za mnogo bolj občutljive zadeve (npr. čiščenje pulta za pripravo mesa), ni pa priporočljiva prepogosta uporaba, saj lahko bakterije postanejo imune oz. se prilagodijo. Kar pa v primeru klime ne more biti problem, saj je ne "škropimo" vsak teden.
 
Nazadnje urejeno:

igi

Guru
13. okt 2007
5.363
988
113
Celje
Obišči stran
Citat:
Uporabnik Gal pravi:
Citat:
Uporabnik igi pravi:

Največkrat pa uporabim mešanico vode in nekega kao profi razkuževalnega čistila za gostinske prostore (nimam pri sebi kantice, da bi prepisal podatke).

Mogoče misliš Asebsol?

Lahko da ima "profi izdelek" drugo ime, pa je v resnici omenjena zadeva.

Sanitarni inšpekciji zadosti za mnogo bolj občutljive zadeve (npr. čiščenje pulta za pripravo mesa), ni pa priporočljiva prepogosta uporaba, saj lahko bakterije postanejo imune oz. se prilagodijo. Kar pa v primeru klime ne more biti problem, saj je ne "škropimo" vsak teden.

Jst sem tole nazadnje kupil in sem zadovoljen! Bakterio Dobro vedno imam v avtu še peno in pa sprej, ker včasih se kakšnega vonja ne znebiš z ničemer. In če imam problem, uporabim nekaj drugega, kar sem uporabil pri prvem poskusu.
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.363
988
113
Celje
Obišči stran
Citat:
Uporabnik kaps pravi:
majstri, zadnje cajte klima neki zafrkava
kr sama od sebe neha tu pa tam (tudi več ur) hladit in začne samo pihat
pač dela ventilator, ampak ne hladi
v čem bi lahko bila težava?

Ali se ti kompresor pregreva (lahko več razlogov) ali pa je premalo plina. Poglej če so takrat ko ne hladi na zunanji enoti kaj zamrznjeni (beli) priključki kjer so spojene cevi...
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.496
9.200
113
Damn, koliko prahu. Khm in koliko je takih ljudi s tako umazanijo v klimi? Saj to ti logika pove, da moraš spucat.