Vprašanje za klima mojstre

Schumi

Fizikalc
2. avg 2007
4.119
8
38
V firmi je zmontirana od lanskega poletja toshibina inverter klima. Hec je, da je lani po recimo dveh, treh mesecih, ko sem jo prižgal iz notranje enote prismrdelo po kislem. Traja to smrdenje na začetku, recimo par minut potem je ok. Ne smrdi toliko, da se ne da biti v prostoru, ampak če nimaš zamašenega nosu zavohaš stvar. Je bil obljubljen servis. No, servis je prišel pred kratkim, ker je klima začela slabše hladit. Ni me bilo zraven, ampak so mojstri zrihtal. Opazil sem, da so na izpih na notranji enoti nalepili nek papir, mal obarvan, ki mi bolj deluje kot nek dišavnik. Prve parkrat je celo malo pridišalo, danes spet kislica. Poleg tega na zunanji enoti kondenz ne izteka. Kaj je fora? Sem opazil, da pri sosednji klimi prav tako ni duha ne sluha o kondenzu. A ni tako, da mora iz vsake klime kondenz iztekat?

Moje laično mnenje sicer je, da se kondenz nekje nabira in zastaja, dalje pa se razvijajo mikroorganizmi, ki poskrbijo še za prijetne dišave. Mal mi gre na jetra, ker stvar ni taka kot mora biti, klima pa pač ni moja, niti nisem dolžan je vzdrževat in bi rad dobil od stručkota kakšno mnenje preden grem dalje v akcijo.
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.390
1.009
113
Celje
Obišči stran
dve varianti sta...

1. preveri kam je speljan odtok. Mogoče pa ni speljan ven, da bi videl, kje bi teklo. Lahko da je priklopljen na kakšno kanalizacijsko cev in vleče smrad nazaj?

2. dezinfekcija klime s sprejem.
 

Schumi

Fizikalc
2. avg 2007
4.119
8
38
Zunanja enota ima odvod, speljan na prosto. Zadeva je suha kot poper. Je to normalno? Men se ne zdi. Kjer je cev ni nobene kanalizacije, nič ne smrdi.

Recimo, da so dezinfekcijo naredil, zakaj je po 14 dneh spet kislo?
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.390
1.009
113
Celje
Obišči stran
odvod kondenza pri hlajenju je iz NOTRANJE enote... pusti ti zunanjo, tisto je za pozimi ko greješ!

Zakaj smrdi? ne vem, klima je ves čas vlažna in če je to v kakšnem "posebnem" okolju se pač "okuži".
A klimo kaj ugašate?
 

Schumi

Fizikalc
2. avg 2007
4.119
8
38
Ugašamo, klima je prižgana čez dan, ko je potreba oz. ko je nekdo v firmi. Ja, ampak odvod iz notranje enote mora biti nekam speljan. A ne gre ven čez zunanjo?
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.390
1.009
113
Celje
Obišči stran
ni rečeno, da gre skozi zunanjo... ponavadi ne!

Poglej če ima klima funkcijo samočiščenja (ko klimo izklopiš, notranja enota še 15 minut deluje, da se posuši in zmanjša možnost razvoja bakterij,....)
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.200
1.818
113
klima rabi dezinfekcijo..osebno lahko priporočam od Wurtha..sprej za te zadeve. Vendar je problem priti do njega (vsaj v LJ nimajo maloprodaje)...deluje pa odlično (tako v avtu kot običajni klimi)...ni pa 'sprej' ampak je curek.
 

Schumi

Fizikalc
2. avg 2007
4.119
8
38
Res je. Pojma nimam. Sem šel preverit in ima notranja svoj odvod, speljan nekam v en odtok. Sicer nisem razdiral, ampak na otip glede temp bi rekel, da nekaj curlja tam. Ja, ima pa klima samočiščenje, vsaj zdi se mi. Ko jo ugasnem, še nekaj časa nekaj minimalno obratuje, čez čas ugasne.

Btw, a to dezinfekcijo lahko naredim sam, brez kakšnega hudega podiranja? In če ja, kje dobit kakšno pametno sredstvo oz. koliko stane?

Hvala.
 

OldSkul

gps navigator
20. jul 2007
1.866
12
38
Jaz sem se dosti hecal s čiščenjem klime. Kot prvo moraš pogledat če imaš vklopljeno funkcijo, kjer klima po izklopu deluje še nekaj minut in se pri tem suši. Kot drugo pa bo treba vložit nekaj eur v nakup čistila za klimatsko napravo. Pa nimam v mislih tistega aerosol spreja, ki ga nekateri uporabljajo v avtu in dejansko nima konkretnega učinka, ampak tole: http://www.at-team.si/p-2007-air-co-cleaner-cistilo-klimatskih-naprav.aspx. To pošpricah še radiatorju in počakaš, da se stopi. Učinek je takojšen in traja, ampak samo v primeru, če je vklopljena že prej omenjena funkcija.

Še nekaj. Poglej tudi lopatice ventilatorja, če imaš kaj plesni gor.
 
Nazadnje urejeno:

igi

Guru
13. okt 2007
5.390
1.009
113
Celje
Obišči stran
Citat:
Uporabnik vincent pravi:
klima rabi dezinfekcijo..osebno lahko priporočam od Wurtha..sprej za te zadeve. Vendar je problem priti do njega (vsaj v LJ nimajo maloprodaje)...deluje pa odlično (tako v avtu kot običajni klimi)...ni pa 'sprej' ampak je curek.

Ja wurth ima precej agresiven sprej, ki se dobro obnese. Amak ne vedno. Včasih je pa pena boljša. Nikoli ne veš kaj bo delovalo. Jaz malce kombiniram. V Celju imam wurth trgovino dejansko pred vrati in če kdo rabi mu lahko pošljem...
 

Alko_man

gps navigator
26. avg 2007
972
1
18
Jaz bi imel še vprašanje glede porabe elektrike pri celodnevnem normalnem ogrevanju kvadrature 70m2 in sicer za klimo Panasonic RE12 PKE-3. S kolikimi kW v bistvu dela, oz. dogreva prostore? In pa, recimo, da imam nastavljeno 22, pri kateri temperaturi se bo vklopila in začela dogrevat (ali se lahko razpon nastavi)?
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Citat:
Uporabnik Schumi pravi:
V firmi je zmontirana od lanskega poletja toshibina inverter klima. Hec je, da je lani po recimo dveh, treh mesecih, ko sem jo prižgal iz notranje enote prismrdelo po kislem. Traja to smrdenje na začetku, recimo par minut potem je ok. Ne smrdi toliko, da se ne da biti v prostoru, ampak če nimaš zamašenega nosu zavohaš stvar.

Kaj pa, če je razneslo kakšen blok kondenzator, ki je elektrolitski? V tem primeru bi tudi smrdelo po kislem.
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.390
1.009
113
Celje
Obišči stran
Citat:
Uporabnik Alko_man pravi:
Jaz bi imel še vprašanje glede porabe elektrike pri celodnevnem normalnem ogrevanju kvadrature 70m2 in sicer za klimo Panasonic RE12 PKE-3. S kolikimi kW v bistvu dela, oz. dogreva prostore? In pa, recimo, da imam nastavljeno 22, pri kateri temperaturi se bo vklopila in začela dogrevat (ali se lahko razpon nastavi)?

Imaš nižji model panasonica... Za prehodna obdobja bo ok, pozimi pa malce manj. Kaksna bo poraba je obvisno od prostora ki ga imaš namen ogrevati. Izolacija? Hiša? Stanovanje?

Razpona se ne da nastaviti. Škoda tudi, ker ta model nima tedenskega tajmerja. Za ogrevanje pride prav!

S čim ogrevaš sedaj in koliko te stane?
 

Dacho

Fizikalc
5. sep 2007
1.872
1
38
44
Ljubljana
Da se še jaz uštulim, meni se zadnji mesec dogaja, da klima ne hladi... po ugašanju in ponovnem prižiganju (včasih je dovolj enkrat, včasih pa dvakrat ali trikrat) ponovno začne hladiti. Klima je Mitsubishijeva, ne vem točno modela, tista z zunanjim grelcem - Mitsubishijev najboljši 2009 model.

Ugibam, da je potreben servis
smile-1.gif
Zanima me pa kaj bi lahko bilo narobe. Klimo drugače uporabljam čez celo leto za hlajenje in ogrevanje - počiva zgolj nekaj tednov, ko vmes ni prevroče ali prehladno.
 

Alko_man

gps navigator
26. avg 2007
972
1
18
Citat:
Uporabnik igi pravi:
Citat:
Uporabnik Alko_man pravi:
Jaz bi imel še vprašanje glede porabe elektrike pri celodnevnem normalnem ogrevanju kvadrature 70m2 in sicer za klimo Panasonic RE12 PKE-3. S kolikimi kW v bistvu dela, oz. dogreva prostore? In pa, recimo, da imam nastavljeno 22, pri kateri temperaturi se bo vklopila in začela dogrevat (ali se lahko razpon nastavi)?

Imaš nižji model panasonica... Za prehodna obdobja bo ok, pozimi pa malce manj. Kaksna bo poraba je obvisno od prostora ki ga imaš namen ogrevati. Izolacija? Hiša? Stanovanje?

Razpona se ne da nastaviti. Škoda tudi, ker ta model nima tedenskega tajmerja. Za ogrevanje pride prav!

S čim ogrevaš sedaj in koliko te stane?

Hiša je vrstna s fasado (stiropor) tak da izolacija je kar okey. Sedaj imam centralno z električnim grelcem 6kW.
Klimo bi montiral na stopnišču v zgornji etaži, da bi grela 2 sobi na levi in desni strani ter kopalnico na sredini in po stopnišču navzdol, kjer je dnevni prostor s kuhinjo.

Koliko recimo troši ta klima, ko je recimo prostor že segret in samo dogreva?
 

Sonny_Chiba

Majstr
3. dec 2011
1.553
-384
83
Bi se pa še jaz priključil temi.

V planu je nakup klimatske naprave, ki se bo uporabljala predvsem za hlajenje, mogoče v prehodnem času za ogrevanje (par dni),
Hladilo bi se nekje 60 kvadratov (dnevna soba kuhinja in spalnica ostalo ni toliko važno). Zanima me katera klima je primerna ter kolikša moč je potrebna za neko normalno hlajenje?