Vprašanje za klima mojstre

Dacho

Fizikalc
5. sep 2007
1.872
1
38
44
Ljubljana
Morda malo neumno vprašanje, a vseeno... plin rabi le za hlajenje? Za gretje ga ne rabim? Dofilam takoj ali spomladi, ko bo ponovno potrebno hlajenje?
 

SJTV1

eV12
18. jul 2007
18.945
1.099
113
www.adriamedia.si
Citat:
Uporabnik Alko_man pravi:
Citat:
Uporabnik igi pravi:
Citat:
Uporabnik Alko_man pravi:
Jaz bi imel še vprašanje glede porabe elektrike pri celodnevnem normalnem ogrevanju kvadrature 70m2 in sicer za klimo Panasonic RE12 PKE-3. S kolikimi kW v bistvu dela, oz. dogreva prostore? In pa, recimo, da imam nastavljeno 22, pri kateri temperaturi se bo vklopila in začela dogrevat (ali se lahko razpon nastavi)?

Imaš nižji model panasonica... Za prehodna obdobja bo ok, pozimi pa malce manj. Kaksna bo poraba je obvisno od prostora ki ga imaš namen ogrevati. Izolacija? Hiša? Stanovanje?

Razpona se ne da nastaviti. Škoda tudi, ker ta model nima tedenskega tajmerja. Za ogrevanje pride prav!

S čim ogrevaš sedaj in koliko te stane?

Hiša je vrstna s fasado (stiropor) tak da izolacija je kar okey. Sedaj imam centralno z električnim grelcem 6kW.
Klimo bi montiral na stopnišču v zgornji etaži, da bi grela 2 sobi na levi in desni strani ter kopalnico na sredini in po stopnišču navzdol, kjer je dnevni prostor s kuhinjo.

Po stopnišču navzdol ti ne bo grela. Hladila ja, grela ne.
 

Alko_man

gps navigator
26. avg 2007
972
1
18
Pihala bo že navzdol topli zrak, sicer se bo hitro dvignil, tak da malo topleje bo... ali se motim?
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.376
5.894
113
pri taščici
Alko; po stopnišču navzdol bo slabo grela. Hladila bo, grela ne. Vidim da je Sjtv isto napisal.
Imam micko nad omaro pod stropom. Hladi odlično, greje en drek. Nad omaro je 30, drugod pa 20.
 
Nazadnje urejeno:

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.198
1.816
113
Plin rabi za delovanje...gretje/hlajenje je zgolj obrnjen proces..enkrat na zunanji enoti segreva okolico drugic na notranji enoti (izmenjevalcu).
Lahko pa za test se probas..danes ko je bolj hladno..vklopit gretje..ce bo tudi tu izklapljalo je najvecja verjetnost da je premalo plina.
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.389
1.009
113
Celje
Obišči stran
Citat:
Uporabnik Sonny_Chiba pravi:
Bi se pa še jaz priključil temi.

V planu je nakup klimatske naprave, ki se bo uporabljala predvsem za hlajenje, mogoče v prehodnem času za ogrevanje (par dni),
Hladilo bi se nekje 60 kvadratov (dnevna soba kuhinja in spalnica ostalo ni toliko važno). Zanima me katera klima je primerna ter kolikša moč je potrebna za neko normalno hlajenje?

Primerna je vsaka klima. Moč? za to kvadraturo, (če stanovanje ni mansardno in noma prevelikih oken skozi katera čez cel dan sije sonce) bi jst z inverterjem šel na 2.5kW. Z navadno klimo (če se še sploh dobi kje) pa 3.5kw!
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.389
1.009
113
Celje
Obišči stran
Citat:
Uporabnik Alko_man pravi:
Citat:
Uporabnik igi pravi:
Citat:
Uporabnik Alko_man pravi:
Jaz bi imel še vprašanje glede porabe elektrike pri celodnevnem normalnem ogrevanju kvadrature 70m2 in sicer za klimo Panasonic RE12 PKE-3. S kolikimi kW v bistvu dela, oz. dogreva prostore? In pa, recimo, da imam nastavljeno 22, pri kateri temperaturi se bo vklopila in začela dogrevat (ali se lahko razpon nastavi)?

Imaš nižji model panasonica... Za prehodna obdobja bo ok, pozimi pa malce manj. Kaksna bo poraba je obvisno od prostora ki ga imaš namen ogrevati. Izolacija? Hiša? Stanovanje?

Razpona se ne da nastaviti. Škoda tudi, ker ta model nima tedenskega tajmerja. Za ogrevanje pride prav!

S čim ogrevaš sedaj in koliko te stane?

Hiša je vrstna s fasado (stiropor) tak da izolacija je kar okey. Sedaj imam centralno z električnim grelcem 6kW.
Klimo bi montiral na stopnišču v zgornji etaži, da bi grela 2 sobi na levi in desni strani ter kopalnico na sredini in po stopnišču navzdol, kjer je dnevni prostor s kuhinjo.

Koliko recimo troši ta klima, ko je recimo prostor že segret in samo dogreva?

Ja zdej že prav razumem, klime še nimaš? ker drugače bi ti svetoval nabavo merilca porabe.

Drugače pa glede na trenutno stanje (ko greješ z električno pečjo) bi prihranil tam nekje za faktor 2 energije manj z nekimi vstopnimi modeli (preko cele sezone), če se pa stegneš višje, pa je realno za pričakovati več kot 3.5 kratni prihranek (v prehodnem obdobju celo nad 5)! Koliko rabi za vzdrževanje temperature? Pri meni tam nekje 300W. Oziroma mesečno skurim za cca. 15€ elektrike. Sem pa v novem bloku s solidno izolacijo.

Gretje "navzdol" je pa večja težava. Razen, če je postavljena tako, da je skoraj med etažami in da dejansko uspe pihati v spodnji prostor. Tukaj bi ti potem svetoval model Mitsubishija FH, ki ima možnost polovico lopust obenjenih gor, polovico dol!
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.389
1.009
113
Celje
Obišči stran
Citat:
Uporabnik Dacho pravi:
Da se še jaz uštulim, meni se zadnji mesec dogaja, da klima ne hladi... po ugašanju in ponovnem prižiganju (včasih je dovolj enkrat, včasih pa dvakrat ali trikrat) ponovno začne hladiti. Klima je Mitsubishijeva, ne vem točno modela, tista z zunanjim grelcem - Mitsubishijev najboljši 2009 model.

Ugibam, da je potreben servis
smile-1.gif
Zanima me pa kaj bi lahko bilo narobe. Klimo drugače uporabljam čez celo leto za hlajenje in ogrevanje - počiva zgolj nekaj tednov, ko vmes ni prevroče ali prehladno.

Pa ko jo ugasneš in ponovno prižgeš, potem pa dela spet normalno naslednji dve uri?
Kako pogosto se zgodi, da neha hladiti? lahko zadevo simuliraš?
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.389
1.009
113
Celje
Obišči stran
Citat:
Uporabnik Hanzi pravi:
Alko; po stopnišču navzdol bo slabo grela. Hladila bo, grela ne. Vidim da je Sjtv isto napisal.
Imam micko nad omaro pod stropom. Hladi odlično, greje en drek. Nad omaro je 30, drugod pa 20.

Pa tebi tistih 15m2 res ne uspe segreti? Pa če moč pihanja povečaš? nič bolje? Ker avtomatika v tvojem primeru zna biti "prepametna".
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.376
5.894
113
pri taščici
Čakaj da pride zima, letos sem en dan se jaz grel z njo, tako da nisem probaval vse mogoče. Je pa bilo na omari 30, drugod pa najbrž celo pod 20. Najbrž bi z višjo stopnjo pihanja pregrel tudi ostalo, vsaj delno.
Hladi pa odlično, pred tedni sem imel prižgano cel teden 24/7. Samo zjutraj sem malo kisika spustil notri preko oken....pri zunanjih 35 je porabila za kepico sladoleda elektrike/dan.
 

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.012
113
Kočevska
Citat:
Uporabnik Hanzi pravi:
Alko; po stopnišču navzdol bo slabo grela. Hladila bo, grela ne. Vidim da je Sjtv isto napisal.
Imam micko nad omaro pod stropom. Hladi odlično, greje en drek. Nad omaro je 30, drugod pa 20.

Če ti piha v omaro, je res možno. da se ti pod stropom ustvari plast toplega zraka, ki prepriča klimo, da je mastavljena temperatura dosežena. S kako poševno oviro na vrhu omare poskusi doseči, da bo izpihani topli zrak dosegel tla.
 

Sonny_Chiba

Majstr
3. dec 2011
1.553
-384
83
Citat:
Uporabnik igi pravi:
Citat:
Uporabnik Sonny_Chiba pravi:
Bi se pa še jaz priključil temi.

V planu je nakup klimatske naprave, ki se bo uporabljala predvsem za hlajenje, mogoče v prehodnem času za ogrevanje (par dni),
Hladilo bi se nekje 60 kvadratov (dnevna soba kuhinja in spalnica ostalo ni toliko važno). Zanima me katera klima je primerna ter kolikša moč je potrebna za neko normalno hlajenje?

Primerna je vsaka klima. Moč? za to kvadraturo, (če stanovanje ni mansardno in noma prevelikih oken skozi katera čez cel dan sije sonce) bi jst z inverterjem šel na 2.5kW. Z navadno klimo (če se še sploh dobi kje) pa 3.5kw!

No saj sam sem imel tudi v mislih nekje 3,5kw. drugače je komplet stanovanje malo čez 90 kvadratov.
Ali mi lahko okvirno poveste kolik približno pride 3,5 kw inverter skupaj z montažo? Lahko tudi na ZS.

Hvala Lp
 

Alko_man

gps navigator
26. avg 2007
972
1
18
Citat:
Uporabnik stankozaspanko pravi:
Kakšnega jurčka in pol, odvisno od znamke.
wink-1.gif



p.s. bo več povedal igi
zmaga.gif

Kaj je pa recimo s Panasonicovim modelom E9PKE ali pa E12PKE, ki sta oba pod jurjem in po papirih zelo močna... plus veliko dodatne opreme... oz. mi lahko kdo pove, kaj imaji dražji modeli več za ponudit...
 

Alko_man

gps navigator
26. avg 2007
972
1
18
Citat:
Uporabnik stankozaspanko pravi:
Boljši izkoristek, manjšo porabo elektrike, možnost gretja pri -25 stopinj ...

Aha, mi lahko predlagaš recimo eno za recimo 1500 eur, ki bi bila vredna nakupa... hvala
 

Alko_man

gps navigator
26. avg 2007
972
1
18
Zanima me še to, koliko je takšna klima funkcionalna za gretje pri recimo 20 ali 25 minusa. Takrat moč najverjetneje zelo pade, ali mora delati s polno močjo ali kako se pozna tak minus pri delovanju klime? Koliko mi je vse skupaj poznano, klima izkorišča razliko med temperaturo plina in okolice, ali kako to gre...?
Hvala!