K: robotska kosilnica

luka51

Guru
16. avg 2007
13.877
5.145
113
Saj majo zaj novo generacijo. Samo verjetno 90% lastnikov Indegota niti ne razmišlja, da bi šlo še enkrat na led :) Vsaj kolko pravijo pubeci na roboterforum.
Kaj se tiče manjših objektov (dreves in grmov) ni problema je v dveh rundah vse zrisal.
 

pinKING

Pripravnik
1. sep 2007
518
7
18
ORANGEland
www.trenutkiveselja.si
Ampak če se kosilnica ustavi zaradi kakšne banalnosti, jo lahko spet poženeš le preko BT ali ročno, torej moraš biti v vsakem primeru zraven. Preko interneta lahko le žalostno gledaš, da stoji. Sem bil (sem še) udeležen pri eni 4WD Husqvarni z vsem tem in ima svoje muhe. Parcela je malo po ravnem, potem pa v hrib in okoli hiše na drugo stran, kjer se zoži na cca 3m (ne more narediti kroga, mora se vračati) in se je lani od začetka motala okrog tiste točke kot mačka okoli vrele kaše, nazadnje je šla pa v tilt (beri intervencija na blizu). Dobavili so jo lani spomadi in se je od začetka dogajalo marsikaj, potem so naredili nadgradnjo programa (je prišel mojster z računalnikom na teren), ampak do konca sezone še vedno ni šlo brez ustavljanj tu in tam. Kosilnica je prezimila na servisu in je prejšnji teden prišla nazaj na delo, upam, da so vmes dodali še kakšen programski popravek.

Dopis: Sem šel ravno pogledat stanje ozirma kaj kaže GPS, pa piše, da je nova verzija (tega še nisem doživel) :). Jo bomo parkirali, pa da vidimo. AJa, GPS je lani kazal za cca 50 metrov napačno, po zemljevidu je kosila po dovozu namesto po travniku :).

Jernej

Z letosnjim SW na AWD AM je omogocen restart, ko gre za restart po"banalnosti". Doloceni restarti zahetvajo poseg v stroj in so "zakonsko" pogojevani.
AWD ima glede instalacije malo drugacne pogoje, zato so lahko dolocena mesta "problem" (ker je pac bistveno vecji kot ostali AM).

GPS ima dve funkciji: ena je podpora kosnji (in ne nadomesca vodilni kablov) druga je pa za nadzor in "varovanje" kosilnice.
 

dwight

Pripravnik
29. nov 2013
210
9
18
Kako pa se odnese ta GPS mapping, ki je pri Husqvarnah na X serijah? Ali z nakupom gps modula dobim tudi GPS mapping? Imamo doma automower 315 in ima problem najti en kotiček zelenice. V bistvo do tja še ni prišla, ne da bi jo prestavil gor. Zanima me če bi gps mapping ji pomagal najti ta kotiček.
 

krava

Majstr
5. sep 2007
3.587
288
83
www.kacnje.eu
Še eno laično vprašanje, tukaj ste namreč znalci - ali že obstaja kakšna robotska kosilnica, ki ne potrebuje tistih žic. Ker pri nas bi porabil nekaj kilometrov žice :) (no, mogoče ne, vseeno pa je res trapasto polagati toliko žice, pa še spreminja se marsikaj).
Torej, da bi jo bazna postaja znala priklicati (to verjetno danes ni tak problem), sama kosilnica pa bi si sama naredila načrt območja (kako pravzaprav delajo sesalci).

Je kaj takšnega?
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.877
5.145
113
Kilometre žice?
Saj niti ni kosilnice za tako velik vrt. Kako območje maš to?
Drugač pa kolko vem vse delajo preko mejne žice.

dwight
Vodilno žico napelji v ta del.
 
  • Všeč mi je
Reactions: dwight

krava

Majstr
5. sep 2007
3.587
288
83
www.kacnje.eu
Kilometre žice?
Saj niti ni kosilnice za tako velik vrt. Kako območje maš to?
Drugač pa kolko vem vse delajo preko mejne žice.
Saj sem malo karikiral, ampak površine je 2300 m2, gor je (od oka) kakšnih 100 različno velikih ovir, ki bi jih moral zavarovati. Ker niso vse pri robu, pač pa po celi parceli, si predstavljam veliko žičenja ... zagovorniki zarote bi slutili kakšno sevanje po travniku :)
 

pinKING

Pripravnik
1. sep 2007
518
7
18
ORANGEland
www.trenutkiveselja.si
Še eno laično vprašanje, tukaj ste namreč znalci - ali že obstaja kakšna robotska kosilnica, ki ne potrebuje tistih žic. Ker pri nas bi porabil nekaj kilometrov žice :) (no, mogoče ne, vseeno pa je res trapasto polagati toliko žice, pa še spreminja se marsikaj).
Torej, da bi jo bazna postaja znala priklicati (to verjetno danes ni tak problem), sama kosilnica pa bi si sama naredila načrt območja (kako pravzaprav delajo sesalci).

Je kaj takšnega?
Ne se oz tisto kar naj bi delalo ne dela... bo v roku leta do dveh.
 
  • Všeč mi je
Reactions: krava

pinKING

Pripravnik
1. sep 2007
518
7
18
ORANGEland
www.trenutkiveselja.si
Kako pa se odnese ta GPS mapping, ki je pri Husqvarnah na X serijah? Ali z nakupom gps modula dobim tudi GPS mapping? Imamo doma automower 315 in ima problem najti en kotiček zelenice. V bistvo do tja še ni prišla, ne da bi jo prestavil gor. Zanima me če bi gps mapping ji pomagal najti ta kotiček.

Samo X modeli imajo tudi podporo za GPS kosnjo. Se ne da instalacije drugace resit - vodilni kabel, da bi nasla v tisti del parcele?
 
  • Všeč mi je
Reactions: dwight

matej1990

Fizikalc
14. feb 2020
468
110
43
Saj majo zaj novo generacijo. Samo verjetno 90% lastnikov Indegota niti ne razmišlja, da bi šlo še enkrat na led :) Vsaj kolko pravijo pubeci na roboterforum.
Kaj se tiče manjših objektov (dreves in grmov) ni problema je v dveh rundah vse zrisal.
Ja ne hvala za "novo" generacijo, ki ima podporo do le 700m2. Polnjenje baterije je še vedno tako počasno kot pri prvi generaciji. Dodali so brushless motorčke za boljši izkoristek. Pa kolikor sem videl so dodali še nastavitev za občutljivost bumper stikal pokrova.

Še eno laično vprašanje, tukaj ste namreč znalci - ali že obstaja kakšna robotska kosilnica, ki ne potrebuje tistih žic. Ker pri nas bi porabil nekaj kilometrov žice :) (no, mogoče ne, vseeno pa je res trapasto polagati toliko žice, pa še spreminja se marsikaj).
Torej, da bi jo bazna postaja znala priklicati (to verjetno danes ni tak problem), sama kosilnica pa bi si sama naredila načrt območja (kako pravzaprav delajo sesalci).

Je kaj takšnega?
Že nekaj časa se iRobot hvali s svojim prvim robotom za košenje, ki ne potrebuje žic: Terra t7. Zadeva kosi s pomočjo oddajnikov, ki jih zapičiš ob mejah košenja. Nato vodiš kosilnico po zunanjem robu območja košenja in le ta preko oddajnikov nato dela mapo in se pozicionira. Kosi pa v istem vzporednem vzorcu kot Indego, kar mi je všeč. Ampak ne preveč upati nanj. Najavili so ga 30.1.2019, vmes je bilo beta testiranje v nemčiji in v USA. Na spletu so tudi že posnetki. Sprva planiran 2020 izid so prestavili nekam v neznano. Če sploh bo kdaj.
 
  • Všeč mi je
Reactions: krava

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Majstri za robote: če/ko se bo kdo naveličal svojega starega kosilnega robota in bi ga dal naprej za majhen denar, bi mogoče bil interesent. Imam pa mikro površino, cca 50m2, tako da vzdržljivost baterije ziher ne bo problem. ;)
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.407
9.158
113
mislim da ti ki prodjaajo nove, noter jemljejo stare, verjetno se da kaj dobit za mali dinar. Vssaj tako sem dobil informacijo.
 

dwight

Pripravnik
29. nov 2013
210
9
18
Samo X modeli imajo tudi podporo za GPS kosnjo. Se ne da instalacije drugace resit - vodilni kabel, da bi nasla v tisti del parcele?
Hvala za odgovor. Najverjetneje bomo sedaj na novo tja speljali vodilni kabel. Mamo pa še kar kompleksni vrt in bi bilo verjetno bolj pametno kupiti tak model, ki ima GPS mapping ali pa vsaj dva vodilna kabla.
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.877
5.145
113
Saj sem malo karikiral, ampak površine je 2300 m2, gor je (od oka) kakšnih 100 različno velikih ovir, ki bi jih moral zavarovati. Ker niso vse pri robu, pač pa po celi parceli, si predstavljam veliko žičenja ... zagovorniki zarote bi slutili kakšno sevanje po travniku :)
zakaj bi vsako oviro opremil z žico. Se zabije not in obrne. Če maš pa neke "mehke" grmičke pa 4 kole okoli nabiješ in rešeno.
 

krava

Majstr
5. sep 2007
3.587
288
83
www.kacnje.eu
Marsikje so rože (vseh sort), pa česen okrog drevja, pa kup enega grmičevja, pa zelišča, pa (za robotsko kosilnico) neprijazni deli (recimo pod trto, kjer je pravzaprav groba zemlja) ... nič od tega ni zaželeno, da se zmulča :) odbilo se pa tudi ne bo.
Nabijati še desetine kolov se mi tudi zdi zoprno (in grdo).
Potem je še nekaj takšnih delov, ko je recimo petnajst metrov trte in kivija, zadaj pa dober meter trave do ograje. Kaj naj s tem? Obvijem z žico? Sicer se bo zataknilo spodaj. Zadaj pa itak nikoli ne bo prišlo, če si ne naredi neke slike.

Saj mogoče bo v prihodnosti teh ovir manj. Mogoče tudi preveč kompliciram, ker še nisem videl v praksi, kako gre po bolj zoprni zasaditvi.
Se pa vsekakor nagibam k robotski kosilnici v prihodnje. Za košnjo porabim vsaj 5 ur (rajši še več) na 7-10 dni in tega se kar nabira. Je pa res, da je to rekreacija.
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.407
9.158
113
kompliciraš. vse dreve ven itd... ne moreš met ferzota pa golf travico, vse skupaj pa na bregu spodaj pa šoder. Potrebno se je odločit.
 

krava

Majstr
5. sep 2007
3.587
288
83
www.kacnje.eu
No, no ... kosi se na nekaj centimetrov s kosilnico. Kompliciram pa, ker še nisem videl, kako bolj sitno postavitev robotska kosilnica obvladuje. Ne trdim, da je nemogoče, celo nasprotno, verjamem, da bi šlo. Nimam pa toliko soldov, da bi si privoščil pljuniti nekaj tisočakov v testiranje.