K: robotska kosilnica

raners

Majstr
4. mar 2008
2.706
365
83
zaradi odbitega ddv... ;)

Obstaja mogoče kaka subvencija za nakup robota? (sicer malo verjetno)...

Pač za kakega jurčka bi si mogo ceno znižat in bi bilo super... ;)
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.706
365
83
Lastniki robotskih kosilnic, nekaj me še zanima...

Imam kar nekaj sadnega drevja... Zanimajo me naslednje stvari:
- npr. pri breskvah mi počakamo, da jih kar nekaj pade iz drevesa, preden jih poberemo iz drevesa in v tem času pobiramo breskve iz poda... Najveretneje jih kosilnica zmulči, kajne? Kako rešujete te "problemčke"? Ker nebi radi, da zrelo sadje kosilnica zmulči...
-pri jablani najprej odpade precej jabolk, preden so zrela... Ker jih je nekaj že kar velikih, kako robotek obdela to območje? Ali potiska pred seboj in pokosi to območje?
-pri slivah tudi odpade veliko sliv, preden so zrele... Ali se pozna na dnu robota to obdobje odpadanja sliv, da je bolj lepljivo in zaradi tega tudi bolj umazano? Morate v tem obdobju večkrat čistit dno robota?
- na parceli imamo posajenih tudi nekaj fig, ki so trenutno kar veliki "grmi"... Ali je smiselno okoli teh grmov potegnit mejno žico (da kosilnica ne bo lomila vej)?
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.336
9.071
113
v apu označiš sadna drevesa, pa tip drevesa. Ce so breskve nastaviš parameter #34 na 12 (to pomeni peaches) in jih bo prepoznal. Na app ti bo tudi poslalo koliko je sadja in v kakšnem stanju je. Tako da boš ocenil kdaj ga je dobro pobrat. Ostali parametri so recimo 13 kivi, in 01, jabolka, kot zanimivost 33 je ananas in 34 avokado za očitno bolj tropske kraje. Imaš pa tudi addon za košnjo vrta in prepoznavanje zelenjave.
 

vogel

Majstr
1. sep 2007
1.466
227
63
raners: kosilnica sadje (če je dovolj veliko da pride do rezila) poreže oz razcefra. To potem seveda veselo gnije in rata pašnik raznih čebel / sršenov / muh / itd. Občasno se lahko sadje tudi zatakne v rezilo, tako da robot sporoči error - rezilo blokirano - pomaga le ročna odstranitev sadja in reset kosilnice. Občasno mi problem delajo tudi jabolka, ko kosilnica zapelje na kakšno in se malo dvigne - sporoči error - kosilnica dvignjena. Spet pomaga le ročni reset. Grmovnice niso problem, se robot zaleti v njih in obrne - do sedaj ni polomil še nobene veje.

Na srečo imam le 3 sadna drevesa, tako da se zjutraj sprehodim in poberem odpadlo sadje (jabolka).
 

masevc

Guru
2. sep 2007
3.429
858
113
No, naj povem, da tudi modela 430x in 450x kosita kar precejšen naklon.. Je bil par dni nazaj pri nas svetovalec od Husqvarne in je imel zraven 430X ter ga pognal malo testno na enem predelu in je kar veselo kosil... Težko pa rečem, koliko % naklon je...

No, in npr.: 430X so na voljo že krepko pod 3000 eur (no, z montažo in dobavo po mojem ravno okoli 3000 eur).

Kolko m2 pa imaš?

masevc , srčno upam, da ne... ;)

Edino kaj še nisem naštudiral dokončno je, kdo bi mi vzel na firmo... ;) Se vsak tega oklepa (kar je verjetno tudi logično)... ;)
ce pa bos, javi :)
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.706
365
83
Evo, kosilnici (husqvarna AM 430X in 435X) že od torka veselo kosita in moram rečt, da sem kar pozitivno presenečen glede košnje - kar lepo sta pokosila kar precej velik teren... ;)

Naj povem, da trenutno največ preglavic povzročajo odpadla jabolka, ki "dvignejo" kosilnico in je potreben ročen poseg... Glede sadja je tako, kot je povedal vogel (mi ga pač vsake toliko gremo pobrat)..

Spet pa imam nekaj vprašanj za lastnike teh robotskih kosilnic (iz prakse):
- Jih pustite kosit v deževnih dnevih (če ni ravno neki hudi naliv)? Ravno včeraj je malo deževalo in sem jih pustil kosit... Sem pa zvečer opazil, da so kolesa kar lepo nabasana z blatom in pokošeno travo...
- Ali imate prižgane luči na robotkih? Prodajalec mi je rekel, da pri 435X ima smisel, ker ima senzorja za približevanje predmetom, samo sam sem mnenja, da tisti senzorji ne potrebujejo luči... Trenutno imam nastavljeno, da se luči prižgejo zvečer in ponoči. Ne zdi se mi slaba ideja, da so luči prižgane, ker tako vidiš, kje kosi, pa še blizu ceste kosi in je tako bolje vidna. Torej, imate zvečer prižgane luči ali ne? In zakaj?
- Ali imate nastavljene urnike košenja ali pustite kosit 24h? Trenutno imam sam nastavljeno od 9h do 23h..
- Ali imate kosilnice zavarovane (proti kraji, vremenskim vplivom (toča, udar strele, itd)) in kje? Mi imamo hišo zavarovano pri Grawe in tam so mi rekli, da čeprav imamo hišo zavarovano na polno, se mora kosilnica zavarovat posebej (80 eur na komad za 1 leto). Ima kdo kakšne cenejše opcije?

To me zanima predvsem zaradi vaših izkušenj, da malo vidimo, če kdo napiše kak pameten nasvet, ki se ga je dobro držati... ;) Kot vedno, več glav več ve... ;)
 
I

Izbrisan uporabnik 474

- Jih pustite kosit v deževnih dnevih (če ni ravno neki hudi naliv)? Ravno včeraj je malo deževalo in sem jih pustil kosit... Sem pa zvečer opazil, da so kolesa kar lepo nabasana z blatom in pokošeno travo...
Absolutno ne. Ne gre se za zabasanost s travo in svinjarijo, ampak mokra trava je strup za nože in jih boš moral kar pogosto menjavati, če hočeš, da je trava pokošena in ne "pretepena". Nastavljen imam zamik, da 6 ur po zadnjem dežju ne gre kosit.

- Ali imate nastavljene urnike košenja ali pustite kosit 24h? Trenutno imam sam nastavljeno od 9h do 23h...
Dela po urniku in sicer vsak dan med 13. in 16. uro, vsak drugi dan pokosi rob. Ravno zaradi mokre trave zvečer, ponoči in proti jutru. 3 ure na dan je dovolj, da je naša trava vedno lepo pokošena brez vidnih "čopkov."
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.871
5.139
113
Urnik odv od velikosti. Tolko naj kosi, da bo lepa trava.
Moja dela tudi v dežju. Razen če je večdnevna napoved ji dam kaki dan fraj.
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.706
365
83
Gargy , napisal si, da vsak drugi dan pokosi rob... Kaj to je kakšna posebna nastavitev al kako to misliš?
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.706
365
83
Drugače pa luka51 , sem malo razmišljal in verjetno bi lahko nastavil tudi na husqvarni automower, da gre kosit rob, in sicer bi namesto GPS navigacije nastavil, naj gre v npr.: območje 1 in tam nastavil, naj gre npr.: na omejevalno zanko levo in nastavil dolžino celotne omejevalne zanke - tako bi se peljala po celotni omejevalni zanki in ti pokosila celoten rob... ;) Ali se motim?

Vprašal bi še, če imate v AMC pod "Nastavitve -> Delovanje" vklopljen "Eko Način"? To očitno izklopi signal v zankah, ko se robot polni... Verjetno ni nič narobe, če ga vklopim?

Pa če je kdo iskal možnost, kako se naj automower samodejno parkira, če začne deževat, je to možno preko IFTTT protokola - tu je odličen video vodič:
 
Nazadnje urejeno:
I

Izbrisan uporabnik 474

Drži, imam Worx Landroid S, ki ima možnost košenja roba...
 

pinKING

Pripravnik
1. sep 2007
518
7
18
ORANGEland
www.trenutkiveselja.si
Drugače pa luka51 , sem malo razmišljal in verjetno bi lahko nastavil tudi na husqvarni automower, da gre kosit rob, in sicer bi namesto GPS navigacije nastavil, naj gre v npr.: območje 1 in tam nastavil, naj gre npr.: na omejevalno zanko levo in nastavil dolžino celotne omejevalne zanke - tako bi se peljala po celotni omejevalni zanki in ti pokosila celoten rob... ;) Ali se motim?

Vprašal bi še, če imate v AMC pod "Nastavitve -> Delovanje" vklopljen "Eko Način"? To očitno izklopi signal v zankah, ko se robot polni... Verjetno ni nič narobe, če ga vklopim?

Pa če je kdo iskal možnost, kako se naj automower samodejno parkira, če začne deževat, je to možno preko IFTTT protokola - tu je odličen video vodič:
- kosnja roba na tak nacin ne bo funkcionirala.
-eco nacin izklopi, nima smisla.
IFTTT si poznal ze prej?
 

APM

Pripravnik
28. okt 2013
107
18
18
Imam cca 240 m2 trave, položeno travo (tepih) z namakalnim sistemom, teren je popolnoma raven. Potrebujem pa še kosilnico. Gledam Husquarno Automover 105 in Gardena Sileno City 250. Je katera od njiju boljša ali bi mi katero drugo priporočali za to velikost trave? Naslednja Husquarna je Automower 305, dražja pa je 300 EUR. Bi bila za to površino trave boljša oz. vredna nakupa? Hvala.
 
Nazadnje urejeno: