K: robotska kosilnica

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.933
5.000
113
Kaj pri husqvarni moraš imeti za vsako drevo okoli napaljank zanko? A nima kakega senzorja tako kot nor roombe, da se dotakne ovire, se obrne in gre drugam? Kaj sploh naredi če se zaleti v oviro?
 

MaLiX

400. registrirani uporabnik
9. avg 2007
169
2
18
Obišči stran
Kaj pri husqvarni moraš imeti za vsako drevo okoli napaljank zanko? A nima kakega senzorja tako kot nor roombe, da se dotakne ovire, se obrne in gre drugam? Kaj sploh naredi če se zaleti v oviro?
Pri meni je bil tip iz Husqvarne. Na parceli imam kar nekaj ovir in je rekel, da se zanke okoli njih ne napeljujejo. Kosilnica pride do ovire, se vanjo zaleti, se obrne in gre drugam....
 

MaLiX

400. registrirani uporabnik
9. avg 2007
169
2
18
Obišči stran
Malo sem IoT frik in me takšne stvari mikajo. Je pa vprašanje če je to vredno 400e. Nikjer ne najdem videa, ki bi prikazal kaj konkretno je X. Kaj vse lahko počneš, kakšna je razlika med bluetooth in tole conect povezavo. Kako se vidi online postavitev kosilnice. Ali je slika pokokošenega dela trate realna ali zaradi slabe resolucije GPSa kosilnica skace po parceli in celo sosedu na kavo :)
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.933
5.000
113
Meni je verjetno GPS pogoj ker imam med enim in drugim traviščem (sprednji in zadnji del bajte) le en meter travnatega prehoda. To pa ni šanse da naključno najde pot. Tako me reši da na GPSu označim kje naj kosi en dan in kje drug dan.
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.877
5.145
113
Bt varjanta nastavlaš prrko trlefona ko si blizu. Connect nastavlaš kjerkoli, vidiš polo6aj kosilnice in ze pokošen del.
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.877
5.145
113
Meni je verjetno GPS pogoj ker imam med enim in drugim traviščem (sprednji in zadnji del bajte) le en meter travnatega prehoda. To pa ni šanse da naključno najde pot. Tako me reši da na GPSu označim kje naj kosi en dan in kje drug dan.
Zato imaš pa vodilno zico po kateri gre v ta del. Višje serije imajo več vodilnih žic. 420 ima dve recimo. Pol pa nastaviš kolkokrat in kako daleč gre po tej žici preden štarta.
Gps za pokošeno travo ni niti približno nujen.

Smisel robota ni en dan tu en dan tam. Ajde na 100m2. To more laufat x ur na dan vsak dan. Drugače ni enakomerno pokošeno
 

jernejd

Majstr
2. sep 2007
1.276
122
63
Bt varjanta nastavlaš prrko trlefona ko si blizu. Connect nastavlaš kjerkoli, vidiš polo6aj kosilnice in ze pokošen del.

Ampak če se kosilnica ustavi zaradi kakšne banalnosti, jo lahko spet poženeš le preko BT ali ročno, torej moraš biti v vsakem primeru zraven. Preko interneta lahko le žalostno gledaš, da stoji. Sem bil (sem še) udeležen pri eni 4WD Husqvarni z vsem tem in ima svoje muhe. Parcela je malo po ravnem, potem pa v hrib in okoli hiše na drugo stran, kjer se zoži na cca 3m (ne more narediti kroga, mora se vračati) in se je lani od začetka motala okrog tiste točke kot mačka okoli vrele kaše, nazadnje je šla pa v tilt (beri intervencija na blizu). Dobavili so jo lani spomadi in se je od začetka dogajalo marsikaj, potem so naredili nadgradnjo programa (je prišel mojster z računalnikom na teren), ampak do konca sezone še vedno ni šlo brez ustavljanj tu in tam. Kosilnica je prezimila na servisu in je prejšnji teden prišla nazaj na delo, upam, da so vmes dodali še kakšen programski popravek.

Dopis: Sem šel ravno pogledat stanje ozirma kaj kaže GPS, pa piše, da je nova verzija (tega še nisem doživel) :). Jo bomo parkirali, pa da vidimo. AJa, GPS je lani kazal za cca 50 metrov napačno, po zemljevidu je kosila po dovozu namesto po travniku :).

Jernej
 

MaLiX

400. registrirani uporabnik
9. avg 2007
169
2
18
Obišči stran
Lahko prilepite kakšno zaslonsko sliko kako izgleda GPS košnje in se kakšna zanimiva slika programa za nadzor kosilnice.

Danes sem se peljal mimo ene hiše kjer imajo 420x. Trata je izgledala lepo (vsaj iz avtomobila) me je pa čudilo, da so bile na parceli regradtove lučke, delovalo je kot, da jih kosilnica ne more pokositi. Al pa so robota ravnokar prižgali po kakšnem tednu pavze. Se bom jutri se 1x zapeljal mimo :)
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.877
5.145
113
če dela skos ni lučk. Bom jaz jutri poslikal kak zgleda pri meni. laufa od 8 zjutraj do 7 zvečer in trenutno komaj dohaja travo.
Za slike app-a pa napiši automower connect v gugl. maš kolko hočeš tega.
 

AndrejD

Guru
20. jul 2007
6.948
1.260
113

To je ravno za tu tema.
Na kratko:
Če imaste male otroke so te zadeve precej nevarne za njih.
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.877
5.145
113
to je ono ko prav iščeš težave oziroma si neodgovorn.
Če maš male otroke jih ne puščas samih sredi trave, ko dela kosilnica.
Ko so malo majn mali se je bojijo bolj kot pes jejža. Ko so pa dovolj vlki, da jih ne povozi pa že itak vejo, da to ni igrača.
 

MaLiX

400. registrirani uporabnik
9. avg 2007
169
2
18
Obišči stran
Luka51. Katero kosilnico imaš in koliko m2 ti mora pokositi? Imaš tudi naklon.
Me žena kar izseli če bom mogel ob investiciji v kosilnico še kositi s samohodko ker robot ne bo zmogel :)
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.877
5.145
113
Prej sem mel bosch indego 1200 connect, zdaj imam drugo sezono automower 420. Naklona je do 50% na nekaterih mestih. Polovico ravno, polovico pa recimo do 30%. Skupaj kosi nekje 1750m2. Prej je indego okoli 900m2.
Z bencinsko letos nisem šel. Sem kr huskija poslal v previsoko travo. Edino kaj je treba z lakserco vsake tolko. Ker mamo ful nekih drev, grmov, gred in teh pizdarij nametanih. V glavnem v starih časih sem urco pa pol na 5 dni kosil. Ni mi zal niti eura. No mogoce malo za tisti boschev polizdelek ampak ajde je v 4 sezonah vseeno spravo not :)
 

damirj

Guru
9. maj 2012
4.836
2.089
113
Worx Landroid M1000 (se mi zdi da je oznaka we143) je za kaj ? Ali kaj drugega? Kaj so plusi in minusi te ter kaksne druge? Ce sem prav videl, potem ta worx pride nekje 850eur ampak brez acs (ga dokupis za 170eur) v merkurju je z acs 1100eur.
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.877
5.145
113
Kolko sem lanii gledal kaj kupit pravijo da do 1000m2 je works prava izbira. Nad 1000m2 pa husky. Rabiš acs? Se pač zaleti in obrne. Razen če maš kake občutljive predmete.
 

MaLiX

400. registrirani uporabnik
9. avg 2007
169
2
18
Obišči stran
Kako je pa s poteptano trato in roborsko kosilnico. Otroka se cele dneve igrata na trati in kakšen stil angleške trate ne pride v postev.
 

damirj

Guru
9. maj 2012
4.836
2.089
113
Kolko sem lanii gledal kaj kupit pravijo da do 1000m2 je works prava izbira. Nad 1000m2 pa husky. Rabiš acs? Se pač zaleti in obrne. Razen če maš kake občutljive predmete.


Ja eni grmi so še malo bolj majhni pa eno malo večje število jih je.. Sej čene pač dam vodilno žico okoli njih, so itak vsi zraven mejnega zida, in tako ali tako ne vem ali bi ACS to rešil sam po sebi. Kaj p so kakšni minusi tega modela Landroida?
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.877
5.145
113
Kaj te je pa tako motilo pri Boschu? Slabši hardware napram Husqvarni?
Kvaliteta hardwera in softwera.
Kaj ti pomaga logicut če kosilnica gre prvo leto na servis, pa drugo. pa pol tretje spet ista stvar crkne. Pa bereš nemški forum in crkujejo tak da brezveze, bolj ali majn vsi nezadovoljni. Recimo sprednje vezje za mejno žico in kompas. Stvar je pri kontaktih za polnjenje, ki niso 100% diht. Meni so 2x štrigle not prišle in si na vezju nardile gnezdo dokler ga ni odpalilo. To vezje kolko sem bral je najbolj pogosta okvara. Javi napako kompasa.
Pa softwer ko folk trobi 2 leti na support naj to in to odpravijo in ne. Škoda. Ker bi lahko bila daleč pred ostalimi. Tak pa zaradi nekih banalnih stvari moreš posredovat. Jaz sem mel recimo okoli vrta mejno žico kot otok in se ga ni naučila. Je nardila 2 kroga in pol in šla stran. Ko je spet prišla do vrta ponovi vajo. kolesnice do zemle znucane. Sem bral je mel marsikdo iste probleme, ko se nekega otoka ni mogla naučit. Ker bosc se namreč prvih 14 dni vrt uči, da si zriše mapo.
V glavnem če povzamem Bosch je rabil 2x na teden malo pozornosti. Pri Husqvarni sem lani v celi sezoni 2x posredoval. Pa še to zaradi tega ker sem mel neko kamenje nametano in se je zataknila.

Pa verjamem da ma firma kot Bosch dovolj znanja da bi vse te malenkosti odpravli. Tak so pa pri starih uporabnikih na ful slab glas prišli.
 

matej1990

Fizikalc
14. feb 2020
468
110
43
Aha, pri nas doma je bila prva Indego generacija (še brez mobilnega app). Prvih par košenj je bilo res praktično le učenje oz. lociranje otokov. Imamo sadovnjak in na njem 13 dreves razporejenih v vrste, med njimi pa cca 2,5m razdalje. Lociranje teh dreves je res trajalo. Ampak ko je kosilnica zmapirala sadovanjak je dobesedno vozila slalom med njimi, da je prišla do koridorja širokega cca 1,5m, šla čez njega in nato pričela s košnjo na drugi "coni". Brez vodilnih žic! Je pa res, da je vse ravno in da se ni kosilo, ko je bila trava mokra. Na zdrse je Indego hudo občutljiv, ker si meri obrate koles za pozicioniranje. Tako da kar se tiče samega softwera nismo imeli pripomb. Pokosila je ves sadovnjak in čudno oblikovane in težko dostopne predele. Ni bilo perfect in je puščala kje kakšen nepokošen del. Ampak v drugi košnji je zagotovo pokosila vse.
Hardware je pa definitivno bil podhranjen oz. za konkurenco. Kolesa so bila manjša s slabšim oprijemom napram Husqvarni, glasnejše delovanje pogona koles (ponoči definitivno moteče, če si imel odprto okno), počasnejše gibanje, ob učenju je kosilnica zaradi počasnega procesiranja veliko stala, gumbi na kosilnici so bili slabi in niso dobro zaznavali klikov, počasno polnjenje baterije (tako dolgo kot je delala, tako dolgo se je polnila), senzorji za dotik na ohišju so bili zelo občutljivi na rukanje,...
Tako kot praviš, škoda da Bosch ni dovolj teral dalje tega logicut sistema in predvsem naredil bolj robustne kosilnice z zanesljivejšim in konkurenčnim drobovjem. Neka mešanica med Landroid/Husqvarna drobovjem in sistemom košnje logicut bi bila po moje res top zadeva!