Vožnja skozi križišče

Car

POSTman
4. avg 2007
8.314
1.185
113
55
Planet zemlja
www.posta.si
Eno vprašanje glede vožnje v križišču in zavijanju desno: Če v križišču zavijaš desno in sta ti potem, ko že zaviješ, na razpolago dva pasa,na katerega moraš po pravilih zaviti, desnega ali levega? Po moji logiki in tudi po pravilih moraš v vsakem primeru zaviti na skrajno desni pas, levi pas pa pustiti prazen za vozila, ki v istem trenutku pripeljejo tebi nasproti in zavijajo levo.
Lep primer je križišče v Domžalah (Andy bo vedel), ko pripelješ iz smeri Mercatorja proti centru in zavijaš desno proti Kamniku. Tam se vozim vsakodnevno in tudi eden od voznikov ne zavije na desni pas in sprosti levi pas za nasproti vozeča vozila. Sem že nekajkrat nakazal in kar zapeljal naprej, ampak vsakič doživel mahanje voznikov, češ, kaj se grem. Seveda sem počakal, saj nisem hotel povzročiti nesreče. Če pa bi jo, kdo bi bil po vašem mnenju kriv?
 

geronimo

Fizikalc
9. sep 2007
2.442
73
48
Verjetno misliš tole križišče? http://goo.gl/D0os33

Čudno mi je, da so talne označbe samo enojne in še te te pripeljejo na levi pas, od prehoda naprej pa so talne označbe za oba pasova.
 

jure_jankovich

Fizikalc
14. feb 2013
999
0
36
124
Pri zavijanju desno najprej zaviješ na desni pas in se kasneje razvrstiš na levega, torej tistega, ki kasneje postane vozni pas (in spet postane desni
smile-1.gif
). Saj si mislil tako, ne?
 

kravakonj

Fizikalc
30. okt 2012
5.215
0
36
Citat:
Voznik, ki na križišče pripelje po edinem prometnem pasu za zavijanje in zavija na smerno vozišče z dvema ali več prometnimi pasovi, sme zapeljati na kateregakoli od teh pasov, razen če istočasno zavija na isto smerno vozišče tudi voznik, ki prihaja iz nasprotne smeri. V takem primeru zapelje voznik, ki zavija v levo, na levi prometni pas, voznik, ki zavija v desno, pa na desni prometni pas tega smernega vozišča.
http://varna-voznja.si/krizisce
 

Car

POSTman
4. avg 2007
8.314
1.185
113
55
Planet zemlja
www.posta.si
Ja, to je to križišče.
Hja, talne označbe so res enojne, ampak po moje so namenjene tistim, ki zaviajo levo, če se razumemo?
Konkretno je torej kako? V primeru nesreče je kriv kdo?
@Jankovich: Zakaj nisi prej povedal, da maš sranje, jaz bi ti dal več!
smile-1.gif
 

pediater

UDBA
18. jul 2007
11.892
0
36
42
Tipično X križišče z večpasovnico. Celovška, Dunajska, Tržaška, Dolenjska ...
Če zavijaš desno, se držiš desnega pasu, dokler z levim smernikom varno ne zapelješ na levega po xy metrih.


Še en nepredstavljiv problem za slovenske voznike. To, da se ne držijo svojega pasu (levo zavijajoči levega, desni desnega) še ne opazim toliko. Večji problem vidim, ko desno zavijajoči ne dajo smernika, in tako levo zavijajoč stojiš sredi križišča kot tepec vse dokler nekdo le ne da smernika in lahko istočasno zavijeta na večpasovnico.
 

geronimo

Fizikalc
9. sep 2007
2.442
73
48
Stvar je tudi v tem, da se desni pas zelo kmalu konča in raje folk direktno zapelje v levega, kot da bi se čez 100m moral gužvati na levega. Zelo dvomim da je pretočnost zaradih tistih 100m dvopasovnice kaj večja, povzroča pa lahko samo zmedo. Pa lahko da se motim, nekako imam v spominu da si včasih lahko šel samo na levi pas, je bil desni že takoj samo za bus? Stvar navade in komotnosti, kdo bi bil dejansko kriv pa ne vem
smile-1.gif
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.350
5.858
113
pri taščici
V avtošoli sem moral zavijati na desnega, če pa je sedaj po 20 letih kako drugače pa ne vem. Malo spremljaj kam avtošole zavijejo, ali pa na izpitnem centru vprašaj?
 

geronimo

Fizikalc
9. sep 2007
2.442
73
48
Zgoraj ti piše, da lahko zavije v katerga hoče, razen če istočasno ne zavija tudi tisti nasproti. Ker pa te nasproti v tem križišču vedno čakajo, da najprej odpelje ta, ki prihaja od Merkatorja, v levi pas, do te situacije, da bi oba hkrati zavijala ne prihaja, torej ni problema
smile-1.gif
 

sass

Guru
1. sep 2007
5.104
744
113
ksz
v podobni situaciji se jaz znajdem vsak dan na poti domov iz službe, ko zavijam levo. ker dosti voznikov nasproti mene, ki zavijajo desno, avtomatsko zapeljejo na levi pas, sem se navadil, da levo nikoli ne zavijem vzporedno z vozilom nasproti, ampak "ciljam" luknjo vmes med dvema voziloma. tako se tistemu spredaj še lahko izognem, tisti zadaj pa me pravočasno opazi in ne zapelje na moj pas.
 

Ledenko

Guru
18. jul 2011
2.475
862
113
Jaz ponavadi zapeljem na levega, če tisti nasproti, ko gre levo, ne spelje istočasno, ko vidi da grem desno, v nasprotnem primeru pa grem na desnega in se čimprej vkjključim na levega (ker je potem itak postaja in po možnosti še busi stojijo).

Sej podobno križišče je tudi v Kranju na Koroški pri Petrolu, če prideš iz Kidričeve in greš proti Naklem. Tam bolj funkcionira zadeva, ampak je problem, ker je tisti desni pas (ki je potem uvoz na bencinsko) tok z*eban, da se prisiliš na levi pas.

Uglavnem, če je le možno, zapeljem na "priviligiran" pas, pa naj bo to levi ali desni (ponavadi je levi).