A prehitevate stoječe avtomobile?

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.367
229
63
Kras
www.mtl.si
Če se da bi prosil, da avtomobilisti zadržite svoje izpade ali pa odprite drugo temo za to, morda z naslovom Bedarije neumnih motoristov.
Namen te teme je podati pogled motorista in po možnosti še kakšen nasvet, kako to varno ZA VSE početi.
Torej, ali v primeru kolone prehitevate stoječe avtomobile do recimo semaforja ali česarkoli že?
Kje? Po levi strani, desni strani, med avtomobili, če sta dve koloni?
Kakšne imate izkušnje z drugimi udeleženci v prometu, dajo prostor ali ga zaprejo.
Pa da jaz začnem. Najprej pomembna predpostavka: se imam za popolnoma neizkušenega motorista (bolje mopedista) in sem na motorju precej pussy.
Vse je odvisno od moje volje. Na motorju se mi namreč običajno NE mudi in v kolikor ni velike gužve potem niti ne prehitevam, če se premikamo naprej. Če že prehitevam grem mimo s tako hitrostjo, da lahko vedno ustavim, če bi slučajno kdo „ponesreči“ odprl vrata. Nikoli ne prehitevam v nasprotni promet (pussy pač) prehitevam pa tam, kjer je več placa. Lahko tudi po desni, ampak to samo stoječa vozila in s hitrostjo, da lahko takoj ustavim. Zadnjič sem bil v LJ v rush hour pri 30-ih stopinjah izredno presenečen, ker ni noben voznik zaprl prostora, nekateri so mi pa celo prostor naredili. Vedno tudi prehitevam tako, da imam „varno“ točko, kje se bom ustavil, če slučajno pride promet nasproti.
Ko se potem ustavim (npr. pred semaforjem) gledam, da potem takoj hitro speljem, tako da vozniki, ki sem jih prehitel, niso nič na izgubi.

PS: kakšna je sploh kazen za to? Predvidevam, da ni dovoljeno pri nas.
 
I

Izbrisan uporabnik #15304

Praviloma nisem, oziroma praviloma sem se itak izogibala gužvi.
Ampak, ko pri 30 + nabija sonce, tebi pa v polni bojni opremi teče od riti, potem valjda, da greš mimo.

Pazi tudi ko prehitevaš vozila za počasnimi vozili, recimo traktorjem. Jaz sem se enkrat rešila po bankini, ko se je teta, ki je prej ves čas cincala, lotila prehitevat traktor ravno v tistem, ko sem šla jaz mimo nje.
Pazi na večpasovnicah, avti menjavajo pasove in te spregledajo, pri tem te lahko mimogrede skeglajo.
In pazi se počasi vozečih avtov s kakimi ateji v klobukih, včasih zavijejo čisto po svoje ne da bi dali žmigavec. To, da ti lokalec pridirja nasproti po tvojem pasu, pa itak veš. Pa ni nujno da je v piksni, lahko je tudi motorist.

Mnja, mene je enkrat sklatil en ata, ki je na bencinski naenkrat šel v rikverc, jaz sem pa stala za njim, tako da ni ravno pravila :mad:

Je pa strašno luštno motorirat, tako da vso srečo!
 

TGV

Fizikalc
2. okt 2007
726
106
43
V nekem normalnem prometu ne prehitevam, torej nič lane splittinga, kot rečemo ziher je ziher pa tudi ne da se mi razmišljati al se to v neki državi tolerira ali ne.
Skratka vzoren voznik.

Sem pa letos naletel na mejni prehod, kolona je bila dolga cca 4 km, temperatura pa čez 30 .. Prehiteval/rinil sem med avtomobili po levi dokler nisem naletel na prvega z odprtimi vrati. Potem sem nadaljeval po desni, po bankini, pa spet po levi, vse dokler nisem bil prvi na mejnem prehodu. To je bilo drugič v karieri. Pred leti sem spodobno in potrpežljivo čakal v eni gneči, ko se je do mene prebil od zadaj en kolega, lokalec. julivingsiti?, yes, folovmi .. pa sem mu sledil po pločnikih, po enosmernih v napačno smer, skratka filmsko je bilo .. vendar sem kasneje zvedel da sem profitiral skoraj tri ure, tako da nisem imel dolgo slabo vest. Vendar me od takrat nihče ki fura krosko ne bo zvabil na kriva pota :)
Ko sem v avtomobilu vedno zadaj vozečemu motoristu pomagam da prehiti brez da bi šel čez polno črto z jasnim umikom proti robu ceste, tudi poleti ne bo motorist - če ni sence - čakal za menoj na mejnem prehodu.
 

Guinness

Guru
2. jul 2008
3.982
2.713
113
V kombinezonu po mestu ali ce promet stoji na dvopasovnicah in je vmes prostor se zrinem do semaforja, ce se le da. Ker kot receno, v kombinezonu je zelo velika razlika, ce se vsaj malo premikas ali pa stojis na soncu. Sem pa vedno uvideven in zeeeeeelo previden, ce je prostor grem in to zelo pocasi in pozorno, ce pa ni prostora pa ne trobim in maham kot tele ampak cakam vdan v usodo.
 

Garfildd

Guru
24. jul 2007
5.802
4.303
113
V kombinezonu po mestu ali ce promet stoji na dvopasovnicah in je vmes prostor se zrinem do semaforja, ce se le da. Ker kot receno, v kombinezonu je zelo velika razlika, ce se vsaj malo premikas ali pa stojis na soncu. Sem pa vedno uvideven in zeeeeeelo previden, ce je prostor grem in to zelo pocasi in pozorno, ce pa ni prostora pa ne trobim in maham kot tele ampak cakam vdan v usodo.

Vedno dam motoristom (če jih vidim) prostor da grejo mimo, je pa danes en ogrozil sebe in mene... Tržaška cesta v LJ, ker sta bila oba pasa za levo polna proti uvozu na AC, se je peljal po voznem naravnost in zapeljal pred prvo vozilo, ki je čakalo na semaforju za levo, pustil pa 3/4 zadnjega kolesa na pasu za naravnost... ne najbolj pametna odločitev....
 

ALTF4

Fizikalc
8. apr 2017
627
177
43
Normalen voznik avtomobila bo vedno pustil prednost motoristu v tem primeru!
 

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.367
229
63
Kras
www.mtl.si
Hja, se vmes najdejo tudi taki, ki te “zaprejo”, seveda ne z vrati, ampak na bolj prefinjen način, da zavije bolj k robu ali drugemu avtomobilu. Sam itak vedno gledam precej naprej in hitro vidiš, ko kdo namerno ali nenamerno zapre “prehod”. Sam se potem ustavim ali če je drugje “luft”, grem pač tam mimo.
Nisem pa še doživel, da bi recimo kdo namerno zapeljal vame.
 

oriolus

Fizikalc
12. avg 2009
3.787
15
38
124
Žal pa je med normalnimi vozniki vedno tudi nekaj nenormalnih.
Večkrat sem že naletel na situacijo, ko voznik NAMENOMA nekoliko zoži prehod, pa naj bo to med dvema stoječima kolonoma, ali pa proti robu ceste.
V takšnem primeru takega pametnjakoviča pustim in gledam, da mu nisem blizu.
Edit: sem šele sedaj videl prispevek "mtl"-a
 

KarEn

Majstr
27. jan 2008
2.184
273
83
Tudi jaz ravnam "situacijsko": če vozila stojijo pred semaforjem, jih ni več kot kakih 5, pa so postavljena tako da je mogoče mirno mimo njih (enako če je dvopasovnica ponavadi po sredini, če je prostor), včasih grem mimo. Če jih je več ali so "nametani" tako, da bi moral lovit vzvratna ogledala, pač počakam.
Pa še to recimo v 50% primerov, sicer vozim kot da sem v avtu.
Na stoječi avtocesti sem bolj netoleranten:-/, še posebej če nimam sopotnice in je vroče. Če je prostor se vozim med voznim in prehitevalnim, če se kdo "nastavi" pač počakam. Po desni redkeje, v vsakem primeru pa če stojijo počasi, da lahko ustavim po potrebi.

Pa še to: vsi govorijo koliko si lahko hitrejši z motorjem; si, ampak samo na račun tega da delaš prekrške, drugače je čisto enako kot v avtu... to je moja filozofija.
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.876
5.145
113
Vedno grem mimo do semaforjev in če se stoji pri kakem delu na cesti ali zastoju. Načeloma niso problematiki. Se pa vedno najde kak, ki ga to moti in hoče zapirat. Vozim pa samo po mestu in občasno regionalke.
 

IbizaDriver

Guru
Osebje foruma
21. jul 2007
10.192
3.821
113
Grem mimo, če je plac. S hitrostjo pešca in vedno po levi. To velja itak bolj za semaforje, za kolono pa samo če je res stoječa.

"Situacije" so bile že raznorazne, a recimo da se je z nekaj pameti (in ustrezno hitrostjo) končalo vedro dobro.
 

flip

Fizikalc
30. avg 2007
1.659
40
48
Grem mimo če je dolga kolona in da ni preveč tesno vse skupaj. Pa tudi v avtu se umaknem bolj na stran če vidim kakega motorista zadaj. Naj vsaj on gre naprej če že jaz moram čakat.
 

Mr_Wolf

Guru
8. jan 2008
3.104
3.398
113
V kombinezonu po mestu ali ce promet stoji na dvopasovnicah in je vmes prostor se zrinem do semaforja, ce se le da. Ker kot receno, v kombinezonu je zelo velika razlika, ce se vsaj malo premikas ali pa stojis na soncu. Sem pa vedno uvideven in zeeeeeelo previden, ce je prostor grem in to zelo pocasi in pozorno, ce pa ni prostora pa ne trobim in maham kot tele ampak cakam vdan v usodo.
Enako!
 

Lateral

Fizikalc
31. mar 2008
1.771
33
48
Striktno po zakonu bi lahko samo po desni peljal mimo, ker za vožnjo mimo po levi mora biti dovolj prostora za vrnitev na vozni pas. Ampak po mojih izkušnjah se stvar tolerira, če je le izvedena na varen način. Tudi policisti so mi že kazali, naj peljem naprej mimo kolone.
Sam prakticiram vožnjo mimo čisto po občutku in odvisno od situacije.
 

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.367
229
63
Kras
www.mtl.si
Pa še to: vsi govorijo koliko si lahko hitrejši z motorjem; si, ampak samo na račun tega da delaš prekrške, drugače je čisto enako kot v avtu... to je moja filozofija.
Pa niti ne. Tudi s tamanjšimi motorji imaš bistveno več možnosti prehitevanja, kot pa z avtomobilom, saj ima običajno že motor za 7 jurjev pospešek od 0-100 nekje okrog 5 sekund. Tako da lahko na večih lokacijah varno prehitevaš. Se pa strinjam, da razlika potem ni več takšna, kot nekateri pravijo.
Sem se par let nazaj pogovarjal s skupino motoristov, ki so šli po jadranki in sem se čudil njihovemu času. Je rekel, da kjer je šlo (relativno malo prometa) so šli okrog 150km/h. Hja, ne vem no, sam si tega ne bi niti v sanjah upal. Ampak vsakemu svoje.
Se mi pa zdi, da s(m)o se motoristi konkretno umirili zadnja leta.
 

IbizaDriver

Guru
Osebje foruma
21. jul 2007
10.192
3.821
113
Jest sem šel tudi 150+ po magistrali. Potem mi je pa enkrat en "prikoličar" (osebni z prikolico) najprej zapeljal desno na počivališče, potem pa brez da bi pogledal namotal levo preko cele ceste (je hotel zgleda obrnit). Gumo sem pustil tam, lajfa na srečo ne. Danes grem v Idrijo in me prehitevajo lokalci z Clioti. Si dam še duška, samo tam kjer sem res sam in kjer se vidi naprej.