Staranje gum?

jest5

Guru
18. avg 2007
25.324
-8.455
113
Zakaj dodatna komplikacija
confused-1.gif

Če že, potem bi ob izdelavi natisnili DOT za pol leta v prihodnost.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.867
3.894
113
Ker se gume "vlivajo" v kalupe. In je spreminjanje štanc za vsako bedarijo, ki pišejo gor na bokih neekonomično.
 

Rambo013

Majstr
30. jan 2010
1.780
376
83
Vipavska dolina
Citat:
Uporabnik jest5 pravi:
Citat:

Sem pa se vozil že z gumami (debica) starimi 8 let, pa so bolje držale kot stare 4 leta (goodyear). Resda ne istih dimenzij ter ne na istem avtu in v istem časovnem obdobju ampak...
Žal to nič ne pove.
Identične gume na različnih vozilih se lahko zelo različno obnašajo. Kaj šele različne gume na različnih vozilih

Zato sem napisal tudi tole...
Citat:
Uporabnik Rambo013 pravi:
Kot pišem še enkrat, ne moreš na podlagi nekoga pričakovat da bo vsaka guma zdržala toliko. Enemu toliko, za drugega bo pa še prej toliko "plastična", da ne bo za nikamor kot v kanto.

Debico sem imel na prejšnjem avtu, jih kupil leta 99 in vozil do 2007, poleti in pozimi pa so kljub vsemu še dokaj zadovoljivo držale. S tem da je do mene kar lep klanec, tudi včasih pozimi po snegu šle precej zadovoljivo. Vem da bi bile nove boljše ampak za mojo kilometražo takrat so se dovolj dobro obnesle.

GY pa sem kupil ko sem zamenjal avto, tako da nisem imel možnosti primerjat katera bi bila boljša. Jih pa lahko primerjam napram tem, katere imam sedaj "obute", čeprav ne naredim kakšno št. kilometrov prakticiram tako letne kot MS in to dokler se mi zdi da opravljajo svojo nalogo. Za 250€ ne bom propadel...
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.435
5.922
113
pri taščici
Cela stran kregarije o DOTu, ki v resnici sploh ni datum proizvodnje gume.
Je nekje na prejšnji stran dal nekdo (gatto) link do razlage.
 

Ginginova

Guru
28. jul 2007
6.522
1.405
113
Ni datum. Vsebuje pa tudi leto in teden proizvodnje. Tudi zato, ker v ZDA drugače gum ni legalno prodajat.
 

SoulMan

Majstr
9. sep 2007
3.255
136
63
Celje
Citat:
Uporabnik Hanzi pravi:
Cela stran kregarije o DOTu, ki v resnici sploh ni datum proizvodnje gume.
Je nekje na prejšnji stran dal nekdo (gatto) link do razlage.

Prosim, pokaži še 1x ta link, kjer piše, da iz DOT-a ne moreš razbrati datuma (tedna) proizvodnje gume. Jaz linka s to razlago namreč ne najdem. Najdem pa recimo tole:

2016-12-3007h3807.png


Še link...
 

zaseka

Guru
5. dec 2015
3.502
1.816
113
Pusti jih sami prizadetki. Kje pa pise, da internet strani pisejo sami inzenirji? DOT ne pomeni nic drugega kot IN IZKLJUCNO approved by US Department of Transportation. Za lazje razumevanje intelektualno omejenih, guma ima blagoslov za voznjo po cestah v ZDA. Podobno kot rabis na kitajskih igracah stempelj CE, ce jih hoces prodajati v EU.

To,da je letnica poleg dot ni pravilo, glej vecino bridgestone gum..zanimivo potem gledati prizadetke kako tuhatajo kaj pomeni U2LL. Recimo.

Ampak vi kar poslusajte poptv, zurnal, oni vedo vec.
 

jest5

Guru
18. avg 2007
25.324
-8.455
113
Spet kozlaš sranje na forum.
CE recimo rabijo popolnoma vse naprave neglede na kraj izdelave. Verjetno "genijalc" kot si mešaš zadevo s fejk kitajskim CE znakom, ki pomeni china export.
Pri dot pa imas vedno tudi teden in leto izdelave vsaj na eni strani pnevmatike. Kar bolje si poglej te bridgestone gume z obeh strani.
 

SoulMan

Majstr
9. sep 2007
3.255
136
63
Celje
Citat:
Uporabnik zaseka pravi:
Pusti jih sami prizadetki. Kje pa pise, da internet strani pisejo sami inzenirji? DOT ne pomeni nic drugega kot IN IZKLJUCNO approved by US Department of Transportation. Za lazje razumevanje intelektualno omejenih, guma ima blagoslov za voznjo po cestah v ZDA. Podobno kot rabis na kitajskih igracah stempelj CE, ce jih hoces prodajati v EU.

To,da je letnica poleg dot ni pravilo, glej vecino bridgestone gum..zanimivo potem gledati prizadetke kako tuhatajo kaj pomeni U2LL. Recimo.

Ampak vi kar poslusajte poptv, zurnal, oni vedo vec.

No, preden se razpočiš, ti priporočam malce branja. Print screen iz NHTSA (National highway traffic safety administration), ki deluje pod US DOT (US department of transportation). Recimo, da dokaj zanesljiv vir...



Še link...

Smo zaključili s pametovanjem?
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.540
6.590
113
Kako pa veš, da "when the tyre was built" ne zajema tudi "par mesecev sušenja"? Saj ni nujno, da je postopek izdelave zaključek, ko pride ven iz pečice...lahko da se "built" zaključi s sušenjem pa ni treba tega nikjer posebej poudariti, ker pač sodi zraven postopka izdelave.
 

SoulMan

Majstr
9. sep 2007
3.255
136
63
Celje
Citat:
Uporabnik darjan pravi:
Kako pa veš, da "when the tyre was built" ne zajema tudi "par mesecev sušenja"? Saj ni nujno, da je postopek izdelave zaključek, ko pride ven iz pečice...lahko da se "built" zaključi s sušenjem pa ni treba tega nikjer posebej poudariti, ker pač sodi zraven postopka izdelave.

Nimam pojma. O tehnoloških postopkih izdelave pnevmatike ne vem prav nič. Ravno zaradi tega čakam na kakšen verodostojen vir, kjer se opisano "staranje/sušenje" pnevmatik...

Ampak itak to ni bil point mojega odgovora...jaz sem ciljal na to, da so tiste štiri cifre na koncu DOT oznake še kako obvezne. Tudi na Bridgestone pnevmatikah. Če pa jih kdo ne najde, pa to še ne pomeni, da jih na pnevmatikah ni...
 

markosekula

Pripravnik
2. avg 2015
57
0
6
Še moja izkušnja: ko sem pri zelo znanem vulkanizerju zamenjal stare gume za Mišelinke ,sem posebej vprašal ,če gre za letošnjo serijo.Ko mi je to potrdil ,sem jih kupil in plačal skupaj z montažo. Drugi dan ko smo v službi gledali oznake pa sem videl da so stare eno leto. Šel sem nazaj in šef je priznal da me je zavedel ter uredil brezplačno zamenjavo za novejše. če mi kdo verjame ali pa ne ,te druge so se obnašale drugače ,bolj 'mehko' Ugotavljali smo ,da so verjetno tisto leto kje ležale , mogoče na dnu v skladišču.
 

sass

Guru
1. sep 2007
5.110
752
113
kaj to pomeni "bolj mehko"? so mogoče nove gume manj napumpane, pa je vožnja mehkejša?
 

Oktopusy

Fizikalc
3. apr 2011
1.678
42
48
Citat:
Uporabnik markosekula pravi:
Še moja izkušnja: ko sem pri zelo znanem vulkanizerju zamenjal stare gume za Mišelinke ,sem posebej vprašal ,če gre za letošnjo serijo.Ko mi je to potrdil ,sem jih kupil in plačal skupaj z montažo. Drugi dan ko smo v službi gledali oznake pa sem videl da so stare eno leto. Šel sem nazaj in šef je priznal da me je zavedel ter uredil brezplačno zamenjavo za novejše. če mi kdo verjame ali pa ne ,te druge so se obnašale drugače ,bolj 'mehko' Ugotavljali smo ,da so verjetno tisto leto kje ležale , mogoče na dnu v skladišču.
Ha ha
bonk.gif
 

Oktopusy

Fizikalc
3. apr 2011
1.678
42
48
Citat:
Uporabnik Roberto pravi:
Ajoj, se vidi da v življenju nisi počel drugega kot pametil...
Pa dejmo primerjat z žemljo... sveže pečena, vroča žemlja je zelo neugodna za tvoj gobček (se opečeš) kot tudi želodec (te napenja). Žemlja se mora ohladiti, da je primerna za uživanje. Žemljo seveda lahko tudi zamrzneš in jo čez 6 mesecev odmrzneš. Pa bo po končanem procesu odtajevanja enako dobra kot sveže pečena.
Vsekakor ne smeš zamrzniti vroče žemlje. Žemlja traja v obeh primerih dokler:
A. Je ne poješ sveže
B. Jo šparaš in postane trda. Obdrži obliko, samo ni najbolj varna za pojest (zobje)
C. Ne paziš kako jo hraniš in ti na koncu splesni (je neuporabna). Zavržeš celo ali nepojeden ostanek.

Ker si možganski trust boš to znal pretvorit na pnevmatike.
Aja, sosedov 4-letnik je razumel poanto. Jo ti tudi?
evil.gif
Ja verjamem, da jo je razumel 4 letnik.
Fora je, da je ti nisi
hysterical-1.gif

Kakšne bruke si eni delate, da to ni res
bonk.gif
 

zaseka

Guru
5. dec 2015
3.502
1.816
113
Driska si kvecjemu ti. DOT je DOT, letnica je pa letnica. Ampak bosanci ste vedno bili plehke pameti. Izkljucujem tiste iz srbske krajine. Ne mores verjeti no.
 

jest5

Guru
18. avg 2007
25.324
-8.455
113
DOT vključije letnico. DOT ni samo napis "DOT" kot ti misliš
hysterical-1.gif
ampak je standardni zapis za podajanje nekaterih podatkov o gumi.
Sicer je jasno, da lahko bebotu tvoje sorte plozam še celo 2017 in bo enako, kot če bi učil kamen poštevanko... Ma po drugi strani si tako glup, da si že zabaven in imam veselje s tabo
grin1.gif

klik (sicer se sama struktura kode lahko malo razlikuje med ZDA in Evropo, ozeroma ni nujno, da so vsi podatki na obeh straneh pnevmatike)
Pa da ti še recimo Michelin slikovno pokaže, kaj vsebuje DOT koda:

Iz teh slikic bi še opice pogruntale. Da vidim, če boš tudi ti
evil.gif
 
Nazadnje urejeno:

markosekula

Pripravnik
2. avg 2015
57
0
6
Citat:
Uporabnik sass pravi:
kaj to pomeni "bolj mehko"? so mogoče nove gume manj napumpane, pa je vožnja mehkejša?
Občutek, da se res vozim na mišelinkah kakršnih sem bil navajen pred leti ,napumpane pa so bile enako.
Lahko da je bil res samo moj pbčutek ,da so nove drugače obnašajo, ne vem...
 

ThaShizznitt

Fizikalc
13. jan 2008
4.781
4
38
Kaj pa drugega.....alter dirkaci to vse obcutite,medtem ko serjete po prehitevalnem in se hudujete nad desno prehitevajočimi
smile-1.gif