Menjava lokacije gum, avto trese, zavija

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.331
5.850
113
pri taščici
Torej
Včeraj se lotim menjave gum.
dimenzija 215/55 r16
Letne nexen n fera su4 letnik 2017,
Zimske Michelin A5 letnik 2016.
Oboje se bile bp včeraj (letne) in spomladi (zimske) ob demontaži.
Vsake na svojih alu feltnah
Včeraj montiram zimske in zadnje dam spredaj, sprednje zadaj (levo desno itak ne moreš.menjat zaradi smeti vrtenja). Se odpeljem en krog, volan cuka kot bi imel bulo na gumi(ali pa luknjo), avto konkretno vleče v levo.
WTF .
Začnem iskati katera guma je deformirana. Vsi vulkanizerji danes ob prazniku seveda zaprti, sam.brez centrirke.
Na avtu ne najdem katera guma bi bila kriva. Začnem menjavati gumo po gumo(zimske dol in nazaj letne gor) Med vsako menjavo testna voznja.
Po menjavi spredaj levo, je nekaj boljše, ni pa se dobro. Zamenjam se desno, se avto umiri.

Sprednje gume nataknem zadaj, avto miren. Zadnje gume nataknem spredaj (se pravi so bile tako nataknjene kot lani) avto bp
Še sedaj ne.morem verjeti da je bila res taka razlika v lokaciji montaže gume.
Ali se res profil tako različno obnaša na sprednji in zadnji osi (pogon spredaj) ?
V čem je fora? To se mi je v 20 letih prvič zgodilo, ker običajno res vsako leto menjam gume naprej/nazaj.
 

nemenabijat

bom jaz vas
7. feb 2011
4.215
3.371
113
Premontiraj tako kot si imel na začetku, ko je začelo trest. Če trese so gume, če ne, je bila feltna postrani montirana.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.331
5.850
113
pri taščici
Sem najprej "popravljal" feltno pa ni bilo dobro. Sploh zato ker mi je včeraj poba pomagal sravfat in sem sumil da je kje kaj zajebal, čeprav sem mu večino časa pod prste gledal.

Potem mi je dopizdilo in sem natikal letne.
Zdaj ne grem še enkrat ugotavljati ali bi spet treslo. BMK, samo delim izkusnjo.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.331
5.850
113
pri taščici
Michelin, 3 leta stare, 6mm profila? Hin?
A ni to neka premium guma. V moji dimenziji skoraj 2x dražja od nexen konkurence.
Zakaj ne tresejo na lanski lokaciji montaže?
 

Garfildd

Guru
24. jul 2007
5.804
4.301
113
Torej
Včeraj se lotim menjave gum.
dimenzija 215/55 r16
Letne nexen n fera su4 letnik 2017,
Zimske Michelin A5 letnik 2016.
Oboje se bile bp včeraj (letne) in spomladi (zimske) ob demontaži.
Vsake na svojih alu feltnah
Včeraj montiram zimske in zadnje dam spredaj, sprednje zadaj (levo desno itak ne moreš.menjat zaradi smeti vrtenja). Se odpeljem en krog, volan cuka kot bi imel bulo na gumi(ali pa luknjo), avto konkretno vleče v levo.
WTF .
Začnem iskati katera guma je deformirana. Vsi vulkanizerji danes ob prazniku seveda zaprti, sam.brez centrirke.
Na avtu ne najdem katera guma bi bila kriva. Začnem menjavati gumo po gumo(zimske dol in nazaj letne gor) Med vsako menjavo testna voznja.
Po menjavi spredaj levo, je nekaj boljše, ni pa se dobro. Zamenjam se desno, se avto umiri.

Sprednje gume nataknem zadaj, avto miren. Zadnje gume nataknem spredaj (se pravi so bile tako nataknjene kot lani) avto bp
Še sedaj ne.morem verjeti da je bila res taka razlika v lokaciji montaže gume.
Ali se res profil tako različno obnaša na sprednji in zadnji osi (pogon spredaj) ?
V čem je fora? To se mi je v 20 letih prvič zgodilo, ker običajno res vsako leto menjam gume naprej/nazaj.

Podobno se je meni zgodilo pred par leti, ob nakupu avta dobil zraven rabljene letne gume na platiščih....
spomladi jih premontiram in če sem se hotel peljati naravnost, sem moral volan zasukati skoraj za en krog v desno....

Premontiram sprednje zadnje, in pol je bilo o.k....

Peljem do vulkanizerja in sta bile dve gumi "zanič" ko so jih dali dol s feltne so kar visele na eno stran, ni šans da bi guma stala pokonci
kupil en par novih in jih namontiral spredaj, zadeva bila rešena... je bil pa tisti par gum res ene 6 let star...

Očitno jih boš moral zamenjati za nove :rolleyes:
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.331
5.850
113
pri taščici
Pri meni je bil odklon volana za kakšni 20 stopinj. Premik -guncanje volana in vsakem obratu kolesa pri hitrosti okoli 30 kmh pa za kak cm
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.331
5.850
113
pri taščici
Da bi samo vlekel v eno stran bi lahko pripisali prenizkemu tlaku v eni gumi. Zakaj je pa volan opletal za cm ali dva?
Zakaj po menjavi naprej nazaj (brez pumpanja gum) ni nobene od naštetih težav več?
Mogoče se mi bo pa še enkrat sravfalo pa bom še enkrat res za foro zamenjal naprej nazaj.
 

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.089
3.574
113
Marlbor
Če imaš zadaj narejen malo čuden naklon, imaš potem s temi gumami na sprednji osi težave.
Spredaj l l
Zadaj / \
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.331
5.850
113
pri taščici
Ne da bi opazil čudni naklon. Tudi obraba je po celi širini enakomerna.
Menjava letnih gum letos ni povzročala težav, kaj bo spomladi pa?
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.331
5.850
113
pri taščici
Sumim če ima kaj vpliva pogon in zaviranje.
Zadnje samo zavirajo. Se profil drugače deformira kot pri sprednjih?
Pri gumah kjer smer vrtenja ni pomembna, vemo da naj bi ohranjal smer vrtenja pri demontaži. Je michelinov profil oziroma zmes občutljiva že samo na pogon in zaviranje (spredaj) in samo zaviranje(zadaj)?
 

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.089
3.574
113
Marlbor
Notranjost platišč si pregledal, da ni kakšne obloge v obliki blata? Če si kje slučajno ril po zemlji in spomladi nisi spucal po demontaži.
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.877
5.145
113
Ti boš še kar dalje toplo vodo odkrival?
Res kaj ti ni jasno. Gume si menjal, da niso več spredaj in težava izgine. Kaj se rabiš drugega kot dokaz, da so hin. Zadaj ti pa valda me bo vleklo, ce je volan spredaj. Zaj pa še 1x naprej in menjaj levo desno pa bo začelo vlečt v drugo smer.
 

guardy

Guru
3. avg 2007
8.397
965
113
Obišči stran
No da ti jaz povem zgodbo... Dobim "nov" avto, spredaj gume dunlop, letošnje, zadaj Pirelli, še ne tri leta stare.

Avto med vožnjo tuli. Tako, da so vsi rekli, da je ležaj. Sem dal menjat ležaj (no, malo se je bojda res slišal tudi na dvigalu), avto še vedno tuli, a za odtenek manj.

Kupim nove zimske, avto ne tuli več. Kaj je bilo? Pirelli gume totalno fuč, po celi tekalni površini dobesedno hribi in doline. In to neke "topšit" drage zadeve...

Nauk zgodbe: ni rečeno, da tri leta stare topšit gume niso zanič :D
 

CLIO15

Guru
1. nov 2007
12.335
3.430
113
Original felne ali kakšne univerzalne z centrirnim obročkom?
Ker če si obroček izgubil pol vijaki ne centrirajo kolesa v sredino in evo ti opletanje.