Optika vozila

dwight

Pripravnik
29. nov 2013
210
9
18
Pozdravljeni,

V zadnjem letu sem namreč bil že 3x na optiki (zmeraj pri drugih mojstrih). Prvotno sem šel na optiko, ko sem opazil, da mi pobira zadnje gume od znotraj. Do takrat sem imel občutek, da avto lepo leži na cesti in da je volan raven. Namestil sem nove gume in šel prvič na optiko Po prvi nastavitvi pa sem imel občutek, da volan vleče v levo in lega ni več tako dobra. Zadevo sem reklamiral, nakar je bilo malo bolje. Ker delam dosti kilometrov, sem v kar hitro opazil, da nato začelo pobirati znotraj sprednjo gumo. Ponovno sem šel na optiko, rekli so, da ni bilo nekega velikega odstopanja in so zadevo še enkrat nastavli. Občutek je bil malo boljši, a se mi je zdelo, da sem vseeno moral popravljati volan. V začetku leta sem nabavil nove letne gume in sem sedaj spet opazil obrabo na notranji strani sprednjih gum. Ta vikend sem ponovno delal optiko. Rezultat pa prilagam. Se kdo spozna na te meritve? Je to ok? Vidim, da ni čisto v toleranci vse skupaj. Je vseeno ok? Prosim za odgovor. Občutek je pa še vedno tak, kot da bi volan šel bolj enostavno na levo stran, kot desno.

Vozilo je Škoda Octavia 2 karavan, 2.0 TDI

 
Nazadnje urejeno:

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.330
5.848
113
pri taščici
Saj imas po nastavitvi slabsi "izvid" kot pred nastavitvijo.
Ne spoznam se na optiko, ampak ko sem avto pri 190kkm peljal na kontrolno optiko je bilo vse ok(vse v zelenem in ni bilo potrebo nastavljati) . Kkjub temu da sem pod kozolcem menjal koncnik..
Vprasaj mojstra ki ti je delal, zakaj je po nastavitvah slabse kot prej.
Pojdi k drugemu optiku.
Poznas zgodovino avta? Ali je avto sestavkjen iz treh, podvozje pa dnevno jahalo robnike z veliko hitrostjo.
 

dwight

Pripravnik
29. nov 2013
210
9
18
Z avtom sem naredil že 150.000 km. Zdaj jih ima 200.000 in pri 100.000 so se začeli ti problemi. Res ni bil nov, ko sem ga kupil, a noben serviser ni opazil, da bi bil zaleten in bi blo s tem poškodovano podvozje. Mojster je rekel, da so manjša odstopanja zato, ker je poskušal "ročno zgladit tek". Pravijo, da so še vsi končniki in roke brez zračnosti.
Seveda lahko ponovno peljem na optiku in dam tistih 40 eur, ampak a je smiselno, če do zdaj še noben ni poglihal, da bi bilo tak, da bi blo ok?
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.330
5.848
113
pri taščici
Imam premalo izkusenj s tem.
Definitgno pa ne bi vec šel k istemu, razen ce ti gre zadevo popravljati kot reklamacijo..
 

masevc

Guru
2. sep 2007
3.437
859
113
Citat:
Uporabnik dwight pravi:
Pozdravljeni,

V zadnjem letu sem namreč bil že 3x na optiki (zmeraj pri drugih mojstrih). Prvotno sem šel na optiko, ko sem opazil, da mi pobira zadnje gume od znotraj. Do takrat sem imel občutek, da avto lepo leži na cesti in da je volan raven. Namestil sem nove gume in šel prvič na optiko Po prvi nastavitvi pa sem imel občutek, da volan vleče v levo in lega ni več tako dobra. Zadevo sem reklamiral, nakar je bilo malo bolje. Ker delam dosti kilometrov, sem v kar hitro opazil, da nato začelo pobirati znotraj sprednjo gumo. Ponovno sem šel na optiko, rekli so, da ni bilo nekega velikega odstopanja in so zadevo še enkrat nastavli. Občutek je bil malo boljši, a se mi je zdelo, da sem vseeno moral popravljati volan. V začetku leta sem nabavil nove letne gume in sem sedaj spet opazil obrabo na notranji strani sprednjih gum. Ta vikend sem ponovno delal optiko. Rezultat pa prilagam. Se kdo spozna na te meritve? Je to ok? Vidim, da ni čisto v toleranci vse skupaj. Je vseeno ok? Prosim za odgovor. Občutek je pa še vedno tak, kot da bi volan šel bolj enostavno na levo stran, kot desno.

Vozilo je Škoda Octavia 2 karavan, 2.0 TDI


sem imel podobne probleme.
Optiko ti mora narediti nekdo, ki se spozna na stvar. Meni jo je delal tale

Odvisno pa je od več faktorjev. Če se sam voziš veliko, itd. Priporoča tudi menjavo koles levo desno vsakih x km.
In stvar se je obnesla.

Probaj menjati prednja kolesa levo desno. Ali pa se oglasi pri njemu in ti naj uredi stvar, oziroma ti bo povedal kako in kaj.
 

Samojed

el. zaščita
Osebje foruma
19. sep 2007
2.156
55
48
Osrednja Slovenija
Po domače - ne glede na vse, če ti pobira obe prednji gumi na notranji strani, so kolesa pač preveč "odprta" - če pretiravam kot V . Če to pomeni tisti rdeči podatek o +0,06 na obeh kolesih ni nič čudnega. Avto s prednjim pogonom ima običajno kolesa malo "zaprta", čeprav ne bom pametoval, saj ne poznam za točno tvoj avto. Pred nastavitvijo so bila zaprta, le center ni bil ok. Po nastavitvi imaš pa odprta, in to zelo.
Skratka, če je ostalo v redu, je treba vsako kolo malce zapreti. Pa naj si bo to naoptiki ali pod kozolcem ( sam bi npr pri svojem odvil oba končnika za četrt obrata).
 
  • Všeč mi je
Reactions: mevden

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.330
5.848
113
pri taščici
Zalostno da tega ne zna mojster optike.
Sem bil nekoč z nekimi podrtimi starimi jajci, je s plinom grel sravfe da je priblizno zadevo nastelal. Sem pa tudi ze sam s spago delal "optiko"

Baje se optiko dela z novimi gumami.
 
Nazadnje urejeno:

Samojed

el. zaščita
Osebje foruma
19. sep 2007
2.156
55
48
Osrednja Slovenija
Jaz sem samo 2x peljal na optiko; rezultat je bil podoben kot v tej temi, zato od takrat dalje delam s špago. Včasih sledi kak popravek po testni vožnji, ampak gum mi ne pobira
smile-1.gif
 

Numy

Majstr
1. jan 2008
9.833
371
83
Jaz sem po priporočilu iz nekega foruma šel na AMZS na dunajsko, en ata tam to zna in mi od tedaj ne pobira več gume.
 

INKVIZITOR

Archbishop
3. apr 2009
3.516
5
38
V čem je fora, da tm pa en zna? A drugi pa ne? Ne štekam....sej ne dela slaščičar optike....
 

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.089
3.574
113
Marlbor
Ker lahko ti optiko naštela po podatkih vnešenih v programu, lahko pa ti jo naštela glede na dejansko stanje podvozja.
 

Numy

Majstr
1. jan 2008
9.833
371
83
Citat:
Uporabnik INKVIZITOR pravi:
V čem je fora, da tm pa en zna? A drugi pa ne? Ne štekam....sej ne dela slaščičar optike....
Jaz samo povem, koga so mi priporočili in meni je naredil dobro.
Zakaj pa folk ne zna opravljati svojega dela pa ne vem, morda delodajalci preveč varčujejo in namesto dobrih mojstrov raje zaposlijo nesposobne kretene? Ne vem. Očitno pa tudi stranke ne zanima preveč kvaliteta usluge.
 

RoMeX

Guru
20. feb 2008
2.279
761
113
Problem nastavitve optike je v tem, ker 90 posto serviserjev nastavlja samo levo in pa desno, za previse in stekanje osi verjetno še niso slišali..