Staranje gum?

Matey

AlterZavarovalničar
6. sep 2007
32.664
14.368
113
...ksz...

Pri mojih nakupih so gume tudi vedno imele največ par mesecev (do cca. pol leta) star DOT. Še nisem nikjer razen zdaj tu na Alterju ne v teoriji ne v praksi zasledil, da naj bi se avtomobilske gume namerno staralo.
 

Mare2

Guru
18. avg 2007
4.996
-1.289
113
Pri gumah je problem, koliko primejo takoj, ko začne deževati. ko je cesta še mastna. Pri zimskih pa tudi, ko zapade sneg, torej prvih nekaj cm. Po mojem več kot 5 let gume niso varne.

Kar se DOT-a tiče, kupiti 1 leto stare gume kot nove ni najboljši biznis.
 

SHARK1

Globus
3. okt 2012
3.643
1
36
Citat:
Uporabnik Mare2 pravi:

Kar se DOT-a tiče, kupiti 1 leto stare gume kot nove ni najboljši biznis.

Po mojem je to bolj mit kot neka realnost oz.so razlike zanemarljive...če so pravilno skladiščene (suh temen,skozi celo leto enakomerno hladen prostor),ne vidim razloga,v čem bi bile slabše od 2 tedna starih? Razumem da se guma stara,ampak če ni kemičnih sprememb...?
Tudi na kolesarskih gumah,za specialko,ne opazim nobene razlike med novo in 3 leta staro gumo...
 

Mare2

Guru
18. avg 2007
4.996
-1.289
113
Če voziš toliko (tako) da jih zližeš v dveh letih, je OK. Če ne, je v petih letih enako trda (ne prime na ledu).
Seveda prodajalec trdi, da guma mora 1 leto ležat. A da se spočije?
smile-1.gif


Isto, kot če kupiš 1 leto star avto. Če ti dajo popust ja, sicer pa hvala.
nahrung002.gif
 

sandra

Guru
10. dec 2007
5.780
2.243
113
Vedno je veljalo da naj bi odležale vsaj pol leta, AMPAK ker skladiščenje stane jih in vsi samo dot gledajo jih prodajajo kot vroče žemljice, kdo je na slabšem.

! leto star ? Kje? Kvečemu modelno leto.
 

Gatto

Guru
19. jul 2007
18.746
887
113
tu in tam
Citat:
Uporabnik sandra pravi:
Vedno je veljalo da naj bi odležale vsaj pol leta, AMPAK ker skladiščenje stane jih in vsi samo dot gledajo jih prodajajo kot vroče žemljice, kdo je na slabšem.

! leto star ? Kje? Kvečemu modelno leto.
Bravo! zgleda, da ima ženska več znanja kot pa vsi goliči tukaj gori..
smile-1.gif

Še to si preberite, pa počasi zaključimo.
 

zaseka

Guru
5. dec 2015
3.502
1.816
113
Tole o staranju sem pisal ze deset let nazaj tlele pa sem bil delezen salv posmeha in se mi ne da vec. Ima gatto seveda prav. Vsi ostali pa potem ne odpirajte vec tem zakaj michelin zimska guma tretjo sezono ne drzi vec.
 

Matey

AlterZavarovalničar
6. sep 2007
32.664
14.368
113
Citat:
Uporabnik Gatto pravi:
Citat:
Uporabnik sandra pravi:
Vedno je veljalo da naj bi odležale vsaj pol leta, AMPAK ker skladiščenje stane jih in vsi samo dot gledajo jih prodajajo kot vroče žemljice, kdo je na slabšem.

! leto star ? Kje? Kvečemu modelno leto.
Bravo! zgleda, da ima ženska več znanja kot pa vsi goliči tukaj gori..
smile-1.gif

Še to si preberite, pa počasi zaključimo.

In kje pa piše karkoli o tem, da MORAJO ležat nekaj časa po sami proizvodnji? Tukaj v članku lepo povedo, da se gume ne starajo v kolikor so pravilno skladiščene, ok. Samo to je nekaj povsem drugega kot pa to, da naj bi ležala X časa po tistem, ko je bila guma proizvedena. Še kak link mogoče?
 

Oktopusy

Fizikalc
3. apr 2011
1.678
42
48
Citat:
Uporabnik sandra pravi:
Vedno je veljalo da naj bi odležale vsaj pol leta, AMPAK ker skladiščenje stane jih in vsi samo dot gledajo jih prodajajo kot vroče žemljice , kdo je na slabšem.

! leto star ? Kje? Kvečemu modelno leto.
A so tebi po parih dneh žemlje isto dobre kot tiste frišne še tople
grims-1.gif

En kup filozofiranja. Sami računalniški geniji za tipkovnico
hysterical-1.gif

Na cest pa pol piz---je
bonk.gif
 

sandra

Guru
10. dec 2007
5.780
2.243
113
Hoičem samo povedati da je naenkrat ratalo moderno dot brat( prej ni nobenega brigal)
in kdo tukaj profitira? Fabrika ki jih nerabi skladiščit in vulkanizerji ki imajo minimalne zaloge.
Smo da so na koncu srečni uporabniki ki jih dobijo še tople
smile-1.gif
 

SoulMan

Majstr
9. sep 2007
3.255
136
63
Celje
Citat:
Uporabnik sandra pravi:
Hoičem samo povedati da je naenkrat ratalo moderno dot brat( prej ni nobenega brigal)
in kdo tukaj profitira? Fabrika ki jih nerabi skladiščit in vulkanizerji ki imajo minimalne zaloge.
Smo da so na koncu srečni uporabniki ki jih dobijo še tople
smile-1.gif

Če si ti pred kratkim spoznala DOT, to še ne pomeni, da ga preostanek sveta ne upošteva že dolgo časa...

Še vedno čakamo kakšno referenco, kjer je zapisano, da bi se gume po proizvodnji morale nekaj časa starati. Ne trdim, da temu ni tako, ampak me resno zanima, ali je kaj na tem...
 

Gatto

Guru
19. jul 2007
18.746
887
113
tu in tam
Ksz
a bo dovolj, da povem, pa da zakljucimo, da sem velik del delovne dobe delal v gumarski fabrki (pa ne kot cistilka recimo)in da so skoraj vsi kemijsko- fizikalni razvijalci (DR, Mag, ing ipd) moji znanci oz kolegi?

Sem hotel lepo objasniti, kako stvari pri gumah potekajo, ampak, kot zmeraj, na Alterju lahko prej obupas..isto kot pri štromu- ani hudic, da se ne bo nasel nekdo, ki je prebral na internetu to pa to in ti bo na vse pretege dokazoval svoj prav, ceprav se jaz s takimi stvarmi ukvarjam poklicno ze verjetno dalj, kot je doticen osebek na svetu sploh..pa tudi starejse buče niso izjema.
 

Gatto

Guru
19. jul 2007
18.746
887
113
tu in tam
Citat:
Uporabnik sandra pravi:
Hoičem samo povedati da je naenkrat ratalo moderno dot brat( prej ni nobenega brigal)
in kdo tukaj profitira? Fabrika ki jih nerabi skladiščit in vulkanizerji ki imajo minimalne zaloge.
Smo da so na koncu srečni uporabniki ki jih dobijo še tople
smile-1.gif
Evo, tukaj pa punca vse alterznalce pelje scat.
aplauz.gif
 

Bajkman

Majstr
23. jun 2010
3.653
148
63
Pridružujem se mnenju, da je še kako dobro, da gume odstojijo nekje pol leta, preden se jih uporabi... O tem je moč na internetu prebrati veliko informacij...
 

jello

Guru
22. sep 2008
9.709
3.590
113
Napisal si, da je praksa, da gume dobiš z lanskim letnikom, ostali, ki nimamo take izkušnje, pa smo napisali, da smo dobili gume tekočega letnika, stare ponavadi nekje 2-3 mesece. In to nima popolnoma nobene veze s tem, kaj si ti delal inženirjem v gumici, standardu ali jugočeški.
 

SHARK1

Globus
3. okt 2012
3.643
1
36
Citat:
Uporabnik Gatto pravi:
Ksz
a bo dovolj, da povem, pa da zakljucimo, da sem velik del delovne dobe delal v gumarski fabrki (pa ne kot cistilka recimo)in da so skoraj vsi kemijsko- fizikalni razvijalci (DR, Mag, ing ipd) moji znanci oz kolegi?

Imaš kakšen link ali test,kjer se vidi razlika med novo in (pravilno skladiščeno) še neuporabljeno,ampak 1 ali 2 leti po DOT staro gumo?
Vsem je jasno,da se v gumi dogajajo kemijske spremembe,ker se skozi leto na avtomobilu ohlaja/greje od -20 do +60 stopinj ali celo več...bolj bi bil zanimivo vedeti,kaj se dogaja,če je od nove naprej celo leto na konstantnih +15 stopinj v neki temni kleti?
 

Rambo013

Majstr
30. jan 2010
1.780
376
83
Vipavska dolina
Citat:
Uporabnik jello pravi:
Napisal si, da je praksa, da gume dobiš z lanskim letnikom, ostali, ki nimamo take izkušnje, pa smo napisali, da smo dobili gume tekočega letnika, stare ponavadi nekje 2-3 mesece. In to nima popolnoma nobene veze s tem, kaj si ti delal inženirjem v gumici, standardu ali jugočeški.
Moj post je bil isto s tem namenom, namreč gume sem dobil z dokaj svežim dot-om. Jih je pa znanka dobila tudi z lotom iz prejšnjega leta, pa ravno tako "delajo".
Moja poanta vpisa ni bila, da morajo biti gume čim novejše, lahko je tudi res da je bolje da so malce starejše, ampak sam v zadnjem času nisem dobil kdovekoliko starejših.

Sem pa se vozil že z gumami (debica) starimi 8 let, pa so bolje držale kot stare 4 leta (goodyear). Resda ne istih dimenzij ter ne na istem avtu in v istem časovnem obdobju ampak...

Odpiralcu teme pa, odvisno od načina vožnje, shranjevanja ter znamke. Osebno če bom kupil še kdaj GY jih verjetno ne bom imel dlje kot 3-4 sezone. Sem pa tudi na teh Conti (MS) opazil, da če ni temperatura precej nizka se ne obnašajo kdovekaj. Pa so bile ob testih precej visoko ocenjene. Kot pišem še enkrat, ne moreš na podlagi nekoga pričakovat da bo vsaka guma zdržala toliko. Enemu toliko, za drugega bo pa še prej toliko "plastična", da ne bo za nikamor kot v kanto.
 

Roberto

Majstr
19. jul 2007
12.057
154
63
Doma
Ajoj, se vidi da v življenju nisi počel drugega kot pametil...
Pa dejmo primerjat z žemljo... sveže pečena, vroča žemlja je zelo neugodna za tvoj gobček (se opečeš) kot tudi želodec (te napenja). Žemlja se mora ohladiti, da je primerna za uživanje. Žemljo seveda lahko tudi zamrzneš in jo čez 6 mesecev odmrzneš. Pa bo po končanem procesu odtajevanja enako dobra kot sveže pečena.
Vsekakor ne smeš zamrzniti vroče žemlje. Žemlja traja v obeh primerih dokler:
A. Je ne poješ sveže
B. Jo šparaš in postane trda. Obdrži obliko, samo ni najbolj varna za pojest (zobje)
C. Ne paziš kako jo hraniš in ti na koncu splesni (je neuporabna). Zavržeš celo ali nepojeden ostanek.

Ker si možganski trust boš to znal pretvorit na pnevmatike.
Aja, sosedov 4-letnik je razumel poanto. Jo ti tudi?
evil.gif
 

jest5

Guru
18. avg 2007
25.324
-8.455
113
Citat:
Uporabnik Roberto pravi:
Žemljo seveda lahko tudi zamrzneš in jo čez 6 mesecev odmrzneš.
In bo po vsej verjetnosti vsaj delno suha zaradi sublimacije vode
evil.gif


Citat:

Sem pa se vozil že z gumami (debica) starimi 8 let, pa so bolje držale kot stare 4 leta (goodyear). Resda ne istih dimenzij ter ne na istem avtu in v istem časovnem obdobju ampak...
Žal to nič ne pove.
Identične gume na različnih vozilih se lahko zelo različno obnašajo. Kaj šele različne gume na različnih vozilih
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.867
3.894
113
Citat:
Uporabnik jello pravi:
Napisal si, da je praksa, da gume dobiš z lanskim letnikom, ostali, ki nimamo take izkušnje, pa smo napisali, da smo dobili gume tekočega letnika, stare ponavadi nekje 2-3 mesece. In to nima popolnoma nobene veze s tem, kaj si ti delal inženirjem v gumici, standardu ali jugočeški.

A da "udarijo" DOT na gumo preden jo naložijo na šlepar pa ni možno?
grims-1.gif


Skratka možno da imate vsi prav, guma je narejena pol leta prej kot nanjo vtisnejo DOT, in vmes se suši v sušilnicah podobnim tistim za pršute! Zimske gume sušijo v kleteh kjer je stalnih 7-8C (če se je kdo spraševal zakaj magičnih 7-8C v priporočilih), letne pa na podstrešju.