Staranje gum?

Nitroo

Fizikalc
27. jan 2009
507
67
28
No hvala. Tako nekako sem tudi sam razmišljal. Mi pa moj vulkanizer redno zrihta gume, ki so stare nekaj tednov do nekaj mesecev... Spomladi mi je zrihtal 3 tedne stare, je garaža smrdela po kemiji ko kuga....
 

Schime

Guru
22. nov 2008
1.837
642
113
Citat:
Uporabnik Nitroo pravi:
Ne dost... Eni trdijo 5 let, eni 6, eni celo 10.... Goodyear pa kao forever.... Skor tko kot v bifeju...
Osebno gume menjam na 5 let in vedno kupim svež dot...
In ravno goodyearke so mi pri 4 letih začele drset po mokri cesti...

V članku je mišljeno za gume, ki še niso bile rabljene. Torej eni predpisujejo, da še nerabljene gume ne smejo biti starejše, kot 5,6 ali 10let. Pa še to pod primernimi pogoji skladiščenja.
Sam imam tudi komplet gum maksimalno 5 let neglede na profil, ki ga guma še ima. Sem pa tudi že menjal po 4 letih, ko sem opazil slabše delovanje pnevmatike med vožnjo. Je pa to odvisno od kilometrine, ki jo narediš. Če gumo zližeš v 2 do 3 letih potem jo tudi menjaš.
Za nekatere je pa mogoče takrat ravno prav starana, kot kak dobro staran steak.
smile-1.gif
 

peter_nn

Pripravnik
4. okt 2007
509
2
18
Vsem moralizatirjem, zelo dobro čutim kako mi gume držijo.
Na ravnem ne tiščim do konca, in imam velikokrat "prikolico" za sabo, na drugi strani ovinka so pa ti heroji zelo zelo daleč zadaj.

In še enkrat ponavljam, nova guma še ne pomeni da je dobra, poglejte tazadnji AMZS test zimskih gum, in ta najslabša ima še enkrat daljšo zavorno pot kot najboljša. Glede zaviranja pa so pomembne tudi zavore, amortizerji, zasnova podvozja in avta, in ne najmanj pomembna, šofer ki sedi v avtu skoncentriran na vožnjo in zna predvidevati. Ti nič od zgoraj omenjenega ne pomaga če ti baba s 70 na uro prileti v stoječo kolono, ker ne opazi da stojimo (vem ker sem bil tazadnji v tej koloni). No ja, zavirat je začela 3 metee prej.

Drugo M+S poleti da jo zakališ tudi za pozimi ne bo več dobra. Itak se pa poleti z njimi voziš mehko kot po dreku, in potem mi nekateri svetujete M+S poleti, namesto par let stare gume. Svašta... Potem pa vidim nov A4, pa sred poletne vročine ko se še asfalt topi, z M+S gumami.

Ponavljam, nekateri preberete samo tisto kar vas frustrira, kupil sem popolnoma nove letne gume, ki so bile takoj v štartu slabše od tistih 7 let starih totalno zlizanih ki sem jih imal gor.

Sam se z letnimi vozim dokler ne zapade sneg, vsaj pri meni letne gume tudi pri minus temperaturah držijo bolje kot zimske. Verjetno profil. Z letnimi pa v snegu ne pridem nikamor, tudi s parkirišča ne, pač cena zadnjega pogona. Pa da ne bo kdo moraliziral, imam za kruh in pasjo radost, avto je pa precej v letih..., nažalost, upam da bo kdaj kaj bolje
smile-1.gif
.

Pri gumah ne šparam, in vedno kupim najboljše kar lahko dobim. Je pa moja osnovna življenska filozofija da dobrih stvari ne mečem stran in kupujem novih, ker svoj denar pretežko zaslužim. In gum pač ne zrabim v 6 letih... Pa pač imam še kakšne druge prioritete v življenju kot avto in gume.

Zato sprašujem, če ima kdo izkušnje katere gume obdržijo svoje lastnosti tudi ko so v letih!
 
Nazadnje urejeno:

peter_nn

Pripravnik
4. okt 2007
509
2
18
Citat:
Uporabnik spenstar pravi:
Prosim, da imas vsaj 50m varnostne razdalje ko bos vozil za mano v dezju, da spet ne dobim nalet v rit ko pride do nenadne kolone. Zaradi takih voznikov, sem jaz potem brez avta 1 mesec, ker drsijo po cesti ko bremzajo. Ne bom pozabil ko mi je zenska priletela s plasticnimi gumami in potem gledala moje in me vprasala ce mam dobre gume.
uf-1.gif
(imel nove Conti SC5)
Ti si rabil bremzati na polno? Dober voznik opazuje in predvideva in ne rabi bremzat na polno!

Jaz si vedno pustim še za en avto pred sabo, da se lahko pomaknem naprej. In enkrat (sem opisal prej) sem preveč gledal naprej zakaj stojimo in nisem pravočasno opazil tiste od zadaj. Soeljal sem istočasno kot me je tista porinila...

Drugače pa bo tisti za tabo, tudi če bo imel enak avto in gume kot ti, ob premajhni varnostni razdalji, ob bremzanju obeh na polno priletel v tebe. Čisto preprosto po teoriji fizike ne more biti drugače... če kdo ne verjame se lahko potrudim razložit.

Pa ko smo glih pri starih gumah...
razlika med 60 in 65 km na uro je 32 kmh.
Če se pelješ 60 in te nekaj preseneti, in se do ovire glih ustaviš, boš pri vožnji s 65 kmh ob enakih razmerah priletel v oviro z 32 kmh.

Pa razlika med 100 in 70 (brez upoštevanja reakcijskega časa)..., razlika je 70 kmh.
Iz 70 do ustavitve sem rabil 18m. Iz 100 do zaustsvitve pa 35. Se pravi da sem se s 100 mimo mesta kjer sem se s 70 že ustavil, peljal še vedno približno 70 kmh hitro (še 17 m do ustavitve).

Včasih se je treba z avtom tudi igračkati, da ga začutiš, da veš kako se ti obnaša, in da veš kdaj ti gume držijo in kdaj ne (je včasih poleti v dežju cesta bolj spolzka kot kadarkoli pozimi, pa vsi drvijo, je pa na cest suh sneg, ki drži skoraj bolj kot letna guma v suhem poleti, pa vsi skoraj stojijo ker ne upajo peljat)

Še enkrat, ne soditi človeka, če ga ne poznaš, na podlagi lastnih frustracij...
 
Nazadnje urejeno:

luka51

Guru
16. avg 2007
13.921
5.194
113
Citat:
Uporabnik peter_nn pravi:
Ti si rabil bremzati na polno? Dober voznik opazuje in predvideva in ne rabi bremzat na polno!

Včasih se je treba z avtom tudi igračkati, da ga začutiš, da veš kako se ti obnaša, in da veš kdaj ti gume držijo in kdaj ne

torej maš ti rentgenski vid in vidiš v šumo srno predn ti iz grmovja skoči?
Maš ti rendgenski vid, da vidiš čez betonsko ograjo kdaj bo žoga in takoj za njo froc na cesto priletela. itd.

in ja ko greš v nedeljo domov iz kosila zjeban ker si nažrt ko prase, zadaj ti je froc tečn kak hoče met medeka si valda 100% skoncentriran v šumaher načuni in ti dlake pokonci stojijo, a bi ja čimbolje avto začuto pod sabo.
 

peter_nn

Pripravnik
4. okt 2007
509
2
18
Govoril je o nenadni koloni. Imam 28 let vozniški izpit, ampak nenadne kolone pa še nisem doživel.

Vsakodnevno pa doživljam neumen folk ki tišči do zadnjega trenutka, ali pa na rdečo luč, potem je pa "presenečen". Pa folk ki hoče ob jutranji konici voziti svoj športni tempo..., za to grem jaz v soboto ali nedeljo popoldan na samotno ovinkasto cesto in si dam duška (sam, sopotnike vozim kot kralje), pa marsikateri počasen ovinek (tahitrih ne upam ker se imam preveč rad) avto drsi (toliko o čutenju oprijema gum), v ponedeljek zjutraj grem pa 10 minut prej od doma, morda tudi zato ker mi doma rada da, pa ne rabim svojih frustracij zdravt v ponedeljek zjutraj na cesti...

Otrok ali srna na cesto preseneti prvega v koloni, ta drugi na varnostni razdalji bremza samo še s polovico moči. Drugo je če se greste vlakce, potem pa res, se mora celotna kompozicija istočasno ustavljat, samo se ne, ker vsak naslednji reagira malo kasneje kot tisti pred njim, in zato se zabijajo(te)...
 

peter_nn

Pripravnik
4. okt 2007
509
2
18
Citat:
Uporabnik luka51 pravi:in ja ko greš v nedeljo domov iz kosila zjeban ker si nažrt ko prase, zadaj ti je froc tečn kak hoče met medeka si valda 100% skoncentriran v šumaher načuni in ti dlake pokonci stojijo, a bi ja čimbolje avto začuto pod sabo.
Ne vozim ne nažrt, ne pijan. Moji otroci pa lahko počnejo marsikaj, ampak v avtu morjo dat pa mir, dobesedno, in sem glede tega zelo zoprn, prav zaradi tega da se vozimo varno. Glede tega sem red vzpostavil od samega začetka. Ko vozim, vozim zbrano.

Tema je pa o staranju gum, če se ne motim, seveda pa lahko rečemo tudi kakšno o vzgoji, redu, delavnih navadah (kar npr. učenje ni), veselju do življenja in ustvarjanja, kar vodi v lastno zadovoljstvo..., ne pa šoping in tipkanje...
 

Oktopusy

Fizikalc
3. apr 2011
1.678
42
48
In potem vse tiho je bilo.
Citat:
Uporabnik Nitroo pravi:
Dve strani preseravanja in še vedno ni noben nič pametnega povedal o staranju gum. Celo temo zasmeti par idiotov, ...
+1
 

rawr

PDA maher
19. jan 2012
6.188
1
38

I work for a tire company. They've done extensive testing, in a warehouse, tires are good for a long time. So much so that they've successfully kept away any legislation mandating a timeline of how long they should last.
We have regularly sold tires up to 5 years old, and that is to a wholesaler (which means they could sit for an additional amount of time before being sold, and then be used for several years after that). Almost all manufacturers regularly and without discounts, sell to 3 years.
I honestly wouldn't worry about it if you plan on using them regularly. If you keep them properly inflated they will last to wear before you experience the breakdown in rubber.

answered Apr 7 '14 at 19:15
ChurchSkiz



The tyres on my tractor are 40 years old, and still work fine! :)
(Of course, they never go over 20 kph… :)

answered Dec 4 '12 at 20:55
Jan Steinman


Pa si naj vsak sam ustvari mnenje o hitrosti staranja gume... Razlike zagotovo so, verjetno pa ne tako drastične, kot se želi prikazat.


btw Na avtu mam 4 leta stare sava gume. Vozim po omejitvah oz. malo čez. Odvisno od okoliščin...
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.511
6.589
113
Pri zimskih je večji problem staranje, tistih bolj mehkih...drugače pa za letne ne vidim razloga, zakaj bi jim leta škodila, če pač ni obrabe in fizičnih poškodb.
 

Schime

Guru
22. nov 2008
1.837
642
113
Težko ti bomo kaj svetovali okoli tega. Če malo prebereš boš videl, da večina piše da naj bi gumo zamenjal po 10 letih ali pa, da staranje nima nekega vpliva na gumo. Koliko bo pa dejansko zdržala guma je pa odvisno od več dejavnikov.
Jaz ti predlagam, da se odločaš pač na svojih dognanjih kar se gum tiče. Sam si napisal, da čutiš gume kako držijo tako, da boš potem tudi vedel kako pa kaj. Težko ti bi pa rekel, da kupi to gumo, da bo zdržala 10 let z istimi ali podobnimi voznimi lastnostmi, kot ko je bila nova. Oziroma, da je guma še varna.
Sam ednino vem, da so vse gume, ki sem jih imel do sedaj (Goodyear, Bridgestone, Semperit, Sava,...) po petih letih kazale znake staranja po moji oceni. Bi se pa še dalo verjetno voziti na njih kakšno leto (nekaj let?), ker profila je bilo še dovolj. Sam pa tega ne testiram, ker gre takrat potem guma dol in nova gor.
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.511
6.589
113
No jaz vem za sebe, ko sem imel mišelin zimske (ki so med mehkejšimi) so bile tam po 4, 5 letih zelo boge v zimskih razmerah, čeprav je bilo profila še več kot dovolj.
 

DizzyReed

Shmoo
5. avg 2007
7.598
189
63
41
Ljubljana Moste
juretov.blog.siol.net
Citat:
Uporabnik Gatto pravi:
No, ti pa jaz povem- ko gumo (pnevmatiko) proizvedejo, jih zadrzijo v skladiscih do najvec enega leta, da se material uleze. Zato bos redko dobil gumo z aktualno letnico (DOT). Ker se pa gumena zmes kot vsak material stara, pa naj bi veljalo, da so gume dobre, varne, z najboljso oprimljovstjo bla bla tam do pet let uporabe, ce se ze vmes slucajno ne znuca.
Seveda lahko imas gume na avtu leta in leta, ce ti vmes ne preperijo ali pa ratajo trde kot kamen.

vse lepo in prav, ampak zakaj pa imam jaz na avtu DOT, ki je cca. 3 tedne mlajši od datuma, ko sem pnevmatike kupil!? :p
 

Ginginova

Guru
28. jul 2007
6.522
1.405
113
Namerno starajo se samo posebne vrste pnevmatik. Recimo določene vrste kolesarskih tekmovalnih.
Navadne avtomobilske gredo pa čim prej v prodajo.
Recimo na mojem avtu so bile pnevmatike narejene dva tedna preden so jih v avto fabriki na avto nataknili.

Zimske pnevmatike se tudi praviloma štancajo čez poletje za jesensko/zimsko obdobje prodaje in se takrat naredi zaloga. Letos sem dobil manj kot dva meseca stare preden so šle na avto.
 
Nazadnje urejeno:

Gatto

Guru
19. jul 2007
18.746
887
113
tu in tam
Citat:
Uporabnik Snecer pravi:
Ker si jih v Šparu kupil
smile-1.gif
Ne, v Hoferju zraven kruha
smile-1.gif

Drgač pa še enkrat ponavljam-pnevmatike ne gredo iz proizvodnje direktno na avtomobile, ker še kar takoj niso kemično stabilne (zato rabijo nekaj časa). Tisti, ki to govori, je ali pameten, da mu škoduje ali pa kupuje čungalunga pnevmatike.
grims-1.gif
 

Nitroo

Fizikalc
27. jan 2009
507
67
28
Ne vem gatto... Nisem strokovnjak, ampak.... Spomladil kupil goodyear eagle.... Dot 3 tedne pred montažo, jeseni michelin pilot alpin, dot 2 meseca pred montažo.... Tko da zdaj izgleda, da si ti pameten....
 

jello

Guru
22. sep 2008
9.709
3.590
113
Zadnjih 7 nabavljenih kompletov sem dobil gume tekočega letnika, ne glede na to ali sem jih nabavljal spomladi ali jeseni. Pred tem pa priznam nisem bil pozoren na to. Pa ne gledam zato da bi jih zavračal če bi dobil pol leta stare, ampak čisto iz firbca. Tako da (ne vem če si upam rečt naglas, ampak če se mene vpraša ni tole nič drugega kot) good old alter kotaljenjenjenjenje buč.
 

Rambo013

Majstr
30. jan 2010
1.780
376
83
Vipavska dolina
Conti ts 850 dot 3 tedne star kupljen novembra 2014. Sem jih naročil prek spleta pa čakal kakšen teden preden so mi jih dostavili, očitno ni bilo zaloge.
Pa tudi letne (uniroyal rain expert 3) ki sem jih lani kupil so imeli dokaj "svež" dot.
 
Nazadnje urejeno: