Staranje gum?

peter_nn

Pripravnik
4. okt 2007
509
2
18
Katere gume ohranijo svoje lastnosti tudi ko so stare 6 let in več?
Sam delam malo kilometrov, tudi slog vožnje imam tak da ne uničujem gum (in avta), zato gum ne izrabim, temveč ostarijo.

Sam imam dobro izkušnjo z 18 let starimi Nokian M+S, ki še vedno solidno držijo. Tudi letne Bridgeston B303 stare 7 let in zlizane v nulo so držale zelo dobro, dočim GY Eficientgrip pa so že nove imele slabši oprijem kot stare in zlizane Bridgestonke.
GY Ultragrip 6 so bile po parih letih še vedno solidne, ne vem pa kakšne bi bile po 6 in več letih.

Trenutno imam gor Fulda M+S 2009 ki so kot stara trda radirka, obup...

Se pravi, kaj vzeti za M+S (in spomladi letne) da bojo obdržale svoje lastnosti tudi po več letih...?
 

Hoci

Fizikalc
18. avg 2007
2.546
5
38
Če se ti je zdela 18 let stara guma še čisto ok raje vrni izpit za avto.
 
I

Izbrisan uporabnik #488

mam michelin letnik 88 made in west germany in so ko nove
 

Scorp84

Pripravnik
5. jan 2009
466
3
18
Vsake gume so ok z normalno voznjo, tudi 20 let. Ko pa bo prislo do situacije, kjer bo vsaka malenkost odlocala, upam da ne ubijete se koga drugega. Glede na stanje nasih cest, se nova guma, na slabem asfaltu ne drzi.
 

Garfildd

Guru
24. jul 2007
5.807
4.304
113
Citat:
Uporabnik ThaShizznitt pravi:
Vsaka guma je ok,ce prilagodis tempo.

Ja zato pa mamo cjazarje na cest, namest da bi se peljali kot je treba...
bonk.gif


Sploh v tem vremenu, ko cesta drsi tudi z dobrimi gumami, kaj šele s plastičnimi...
 

Numy

Majstr
1. jan 2008
9.833
371
83
Nokian so še nove za en penis, ne pa polnoletne.

Prodaj avto in se vozi s taksijem.
 
I

Izbrisan uporabnik #488

zakonodajalec je predvidel le globino profila, vse ostalo je nateg

za normalno vožnjo seveda...
 

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.089
3.574
113
Marlbor
Citat:
Uporabnik Hoci pravi:
Če se ti je zdela 18 let stara guma še čisto ok raje vrni izpit za avto.
Predvsem pa se brezveze obremenjuje, katero znamko gum zdaj vzeti.
bonk.gif
 

motofrik

Majstr
24. dec 2009
2.917
279
83
tam ko se terc po tori rola
Če delaš tako malo kilometrov, da v štirih do petih letih ne skuriš gume.... kupi All season komplet, pa bo. V petih letih jih boš pa že porabil. Jaz sem imel Savine Adapto, zadovoljen. Držale v snegu in vročini. Lahko pa enostavno prodaš avto, pa je. Če sešteješ vse stroške, je avtobus cenejši. In kolo.
 
I

Izbrisan uporabnik #488

Michelinke imam sedaj v garaži, ker so zimske.

Letne so pa iz 90ih nekje, na avtu. Ojačane, ewig.


 

spenstar

Fizikalc
2. sep 2007
964
116
43
Prosim, da imas vsaj 50m varnostne razdalje ko bos vozil za mano v dezju, da spet ne dobim nalet v rit ko pride do nenadne kolone. Zaradi takih voznikov, sem jaz potem brez avta 1 mesec, ker drsijo po cesti ko bremzajo. Ne bom pozabil ko mi je zenska priletela s plasticnimi gumami in potem gledala moje in me vprasala ce mam dobre gume.
uf-1.gif
(imel nove Conti SC5)
 

Nitroo

Fizikalc
27. jan 2009
507
67
28
Dve strani preseravanja in še vedno ni noben nič pametnega povedal o staranju gum. Celo temo zasmeti par idiotov, ki trdi da so 18 let stare gume super
uf-1.gif

Mene pa res zanima kako se gume starajo, ali obstajajo kakšni testi nova vs stara in po kolikih letih je za v kanto?
 

Nitroo

Fizikalc
27. jan 2009
507
67
28
Ne dost... Eni trdijo 5 let, eni 6, eni celo 10.... Goodyear pa kao forever.... Skor tko kot v bifeju...
Osebno gume menjam na 5 let in vedno kupim svež dot...
In ravno goodyearke so mi pri 4 letih začele drset po mokri cesti...
 

Gatto

Guru
19. jul 2007
18.746
887
113
tu in tam
No, ti pa jaz povem- ko gumo (pnevmatiko) proizvedejo, jih zadrzijo v skladiscih do najvec enega leta, da se material uleze. Zato bos redko dobil gumo z aktualno letnico (DOT). Ker se pa gumena zmes kot vsak material stara, pa naj bi veljalo, da so gume dobre, varne, z najboljso oprimljovstjo bla bla tam do pet let uporabe, ce se ze vmes slucajno ne znuca.
Seveda lahko imas gume na avtu leta in leta, ce ti vmes ne preperijo ali pa ratajo trde kot kamen.