pralni stroj x-tič

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.346
5.388
113
Torej mami je shodil skoraj 20 let stari bosch in zdaj rabi novega. je spet se nagibala k Boschu, ampak, ker je rekla, da ne bi posegala po najvišjih razredih, sem se spomnila, da ko sem jaz kupovala, si lahko dobil enako dobrega Bekota za manj denarja. Torej top Beko je bil nekako srednji rang Bosch-100€. To še drži? zdaj nisem nekaj ful gledala okoli, ker se je tako hitro to zgodilo...

kakorkoli, mami si je ogledala tegale:
http://www.beko-si.com/PRALNI-IN-SUSILNI-STROJI/Pralni-stroji/Pralni-stroj-Beko-WMY81243LMB2

kar želim od vas moških (ker je žensk bolj malo tu gor) ni razglabljanje o številu programov, čeprav tale Bosch gre v pravo smer vidim. Auto program - to deluje kot je treba? Tudi me ne zanima koliko plusov je za A-jem. Zanimajo me izkušnje predvsem take, ki jih v specifikacijah ni, se pravi ta pomembna polovica.

So zanesljivi (garancije je 5 let, vendar imam raje stroj z 1 letom garancije pa da dela 5 let, kot stroj s 5 let garancije, ki se ga začne popravljati po enem letu, pa čeprav zastonj)?

Kako so "nežni" do perila - ga kaj cufajo, mečkajo preveč ipd

dobro sperejo prašek/gel dol. Tu ni problem uporabe dodatnega izpiranja, to bo itak kliknila, ampak tudi potem, da ne ostajajo madeži. Kot rečeno, mami ima 18 let star stroj in ne ve, da danes vsi hočejo prati brez vode.

je še na kaj potrebno biti pozoren. je v tem rangu (tale stane 425€) še kaj drugega za gledati. Gorenja ne kupim!
 
tkole..pri A ju in plusih je precej loterije. sam mam Gorenje 9845 (9 kilski) A+++ in recimo že na navdano pranje natanka tolk vode da perilo dejasnko "plava". Z višjim nivojem si car. maš tud predpranja (celo na 95 C) za boscha vem da nižji rajngi so super varčni in da je potrebno tud dolivanje vode skoz predal, da se perilo sploih zmoči. Boschi so spotali preveč šparovni, pravzaprav škrti z vodo ni to ni glih najboljše. Višji rajngi so po oje okej, sam so spet hudčevo dragi

bekota tolk ne poznam, mogoče kak aeg? Jaz bi na tvojem mestu pregledal katere program ein kaj rabš (predprnja itd), šel po trgovinah pregledal stroje, funkcije in porabo vode na pranje. Tako si ziher da boš kupl aneki kar dejansko opere in porablja vodo, ter da ne bopš ene žehte splakovala po 3 al pa 4 krat

naj ma 5 let garancije, pa magar če jo dokupiš
 
aja auto program...po moje da kake sintetike in prešvicanih bombažnih belih majčkn ni najbolj pametno prat skupšaj na auto program. vsaj po opisanem sodeč ne. To je tko kot auto program pr pomivalcu, pač na podlagi rzani hparametrov prilagodi vodo, temperaturo, itd.

to je fajn če maš materiale ki so si podobni med seboj (temperaturno), drgač ga pa jaz ne bi tikal
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.346
5.388
113
to je, kar se mene tiče prihodnost. stroj ki daš lahko notri karkoli in kolikorkoli in stisneš gumb. ne pa 16 programov... kdor to ima, mi lahko pove, koliko se mu zdi danes to uporabno? če ne, pa pač čez 5 let... samo, da se je zganilo v to smer. bom navodila snela, sigurno je tam v dobrem tisku napisano kaj in čemu služi tale Auto...

drugače.... upam da se oglasi kdo z bekovimi stroji. zato sem temo odprla. imam v glavi, da ko sem brala steare temo o vsehmogočih strojih, se je na veliko bekota kupovalo in svetovalo. kako je z zanesljivostjo in dejasnko rabo. ne to kar piše na papirju. to me ne zanima, oziroma to znam sama prebrati.
 

MieleFan

Fizikalc
7. sep 2014
1.034
79
48
Imam frenda,ki prodaja belo tehniko.Ne dolgo nazaj,sva se pogovarjala glede Beko.Reku je,da nimajo veliko reklamacij za Beko.Kar se pa tiče Gorenja pa zelo veliko.Pravi,da višji rang Bekota je bolj izpopolnjen kot pa nižji rang.Zato se ti splača odštet malo več za njega,pa bo mama imela top stroj.Ne dolgo nazaj,je znanec kupil sušilni stroj Beko A+++.Zelo zadovoljen z njim.Lepo tiho deluje in perilo posuši do konca.Po mojem nimaš kaj sfalit če vzameš Beko,seveda višji rang.

Sam imam Miele.Vode vzame vedno dovolj.Med izpiranjem in tudi med pranjem.Ne pere na suho kot Gorenje in drugi.Samo je pa dosti dražji od Beko.Lahko 3 Bekote kupiš za mojga Miele.
smile-1.gif


Sporoč,za kater model se je odločila in kako je z njim zadovoljna?
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.346
5.388
113
kolikor gledam je to top, razen enega ki ima dodatno neko parno funkcijo. če prav razumem suho perilo lahko daš nazaj notri da ga malo navlaži, da je lažje likati. Ne vem, bom mami vprašala, če se vidi tole uporabljati... drugače je pa to to od Beka. Dražji so dražji na račun kakih drugih stvari - recimo 10kg namesto 8kg. Za dve osebi, ni to zdaj nekaj, za kar bi se splačalo dajati denar.
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.221
4.701
113
Imam sušilni stroj beko in dokler bo delal je ok. Pralni stroj je bosch, ker smo rabili nekaj z večjim volumnom in smo takrat pač tega našli.
Auto funkcija pri pralnem stroju po mojem ne more biti nek čudež. Saj ne analizira vlaken perila. Pri pomivalcu je to lažje, ker verjetno preveri prvo rundo vode, kako je umazana in potem še malo pogreje, da dela z višjo temperaturo, podaljša pomivanje itd... Pri perilu brez analize vlaken ne more kar dvigniti temperature. Je pa res, da če daš vodo, detergent, nekaj mehanične obdelave, malo temperature in ponavljaš nekaj časa, bodo v večini primerov cote kot jih danes umažemo, ki smo jih nosili nekaj ur v notranjih prostorih, povsem solidno oprane.
 

geronimo

Fizikalc
9. sep 2007
2.442
73
48
Tole s paro tudi mene zanima za naslednji stroj. Kdo tukaj dejansko to uporablja? Meni bi predvsem prav prišlo za razne puloverje, ki jih imam 1x pa se zmečkajo, bi jih dal na 20 minutni parni program in si predstavljam, da bi spet bili primerni za nošenje?
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.346
5.388
113
Ne vem, če je v tem fora. To je zato, da ko se cunje fejst posušijo, jih je težje zlikati, če so se pri tem fejst zmečkale. obleke je lažje likati, kadar so malo fajhtne. recimo sušilci imajo funkcijo, da ne posušijo do konca. Najbližji ekvivalent tej funkciji pa bi bil likalnik s paro. ko malce pošpricaš tam kjer hočeš polikati. stroj pa bi ti to lahko s celo žehto enakomerno naredil in potem samo vzameš ven in polikaš, brez da se baviš še z vodo v likalniku.

te funkcije, ki jo hočeš ti, nima noben stroj. Recimo sušilci imajo funkcijo, da dolgo "v omarah ležeče" oprane obleke še enkrat vržeš v stroj, da jih pomehča in da izgubijo nekaj tiste zatohlosti. Ampak obleke morajo torej biti čiste, ne nošene.


Kakorkoli, naši mati so šli v akcijo in kupili zgoraj omenjenega Beka. Po moje bo zadovoljna. Malo sem najedala okoli bobna, kaki je, ker smo gledali še 7kilskega, pa pravi tam, da imajo ti drugačen boben, da 8kg je boljši glede tega satja in to in bolj prijazen do oblačil. pa smo tega potem vzeli. razlika v ceni je bila pa 20€, tako da tu nekega profita niso ustvarili, če so se zmislili, naša mati pa tudi ni na neki blazni škodi. že če ne zaradi drugega, bodo obleke manj zmečkane, ker je boben večji in nima nikdar toliko žehte...
 
Nazadnje urejeno:

geronimo

Fizikalc
9. sep 2007
2.442
73
48
Ne, eni stroji prav oglašujejo da je para namenjena hitremu "refreshu" perila, zato me zanima, če kdo tukaj dejansko to uporablja in kakšen je rezultat.

Recimo Panasonic

"In Minuten frisch und glatt: Waschen ohne Waschmittel und Wasser.
Manchmal ist Kleidung nach dem Tragen nicht schmutzig, sondern nur leicht zerknittert oder mit Gerüchen behaftet. Um Ihr Lieblingskleidungsstück oder die Kleidung vom Vorabend schnell wieder glatt und frisch zu machen oder sich eine chemische Reinigung zu sparen, haben die Panasonic Steam Action Waschvollautomaten eine clevere Auffrisch-Funktion.
Auf Knopfdruck werden Gerüche und Knitterfalten in nur 25 Minuten farb- und faser- schonend mit Dampf entfernt.
Die Kleidung kann so schnell wieder getragen werden, ohne dass ein Waschgang nötig ist. Sie sparen Wasser, Energie, Waschmittel und wertvolle Zeit."
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.373
1.000
113
Celje
Obišči stran
Da podam izkušnjo z Bekom iz prve roke...

Prej sva imela 7 let Gorenje WA60.5 (Eden zadnjih modelov Gorenja z inox kadjo, 6 kilski boben, 1400 obratov...). Zadeva delovala sicer v piko OK, le da je v 7 letih bil 2x menjan ležaj in semering na bobnu, krtačke na motorju in elektronika. Ko je elektronika drugič crknila je žena rekla "menjajmo".

In začelo se je iskanje. Načeloma sva se spet odločila za gorenje, ampak na "črni petek" sem dobil mail iz avstrijskega mediamarkta... Notri pa Beko BEKO WMY 81483 HPT Beko Redna cena v at 499 v akciji 333€. In zelo na hitro sem se odločil, da je razlika v ceni napram našim trgovinam navkljub garanciji, ki naj pri nas nebi veljala, prevelika in ga naklikal v Avstriji. Zraven sem v akciji naklikal še Gorenjev sušilec (D 8560 A) s toplotno črpalo za 444€.

In sedaj nama Beko pere 3 tedne. Ker gre vseeno za relativno visok model Beka z inverter motorjem je pralni stroj izredno tih na 800 obratih. Ko se zavrti na 1400 je motor še vedno tih, se pa ZELO prenaša zvok na tla (bi rekel ene 100% več kot prejšnji Gorenjev) in je moteče. Izpiranje je boljše, ker natoči dosti več vode kot prejšnji, sploh pri funkciji odstranjevanja živalskih dlak, kjer še dodatno izpira. Tudi v praksi se pozna, da odstrani nekaj več teh dlak. V Sloveniji modela s to funkcijo ni možno naročiti! Boben je sedaj po papirjih 8 kilogramski, prej je bil na Gorenju 6. V praksi žena pravi, da ni razlike in da v tega ne spravi niti grama več kot v prejšnjega... Na steklenih vratih se nabira "svinjarija" (mačje dlake, lasje,..) in je potrebno vsakokratno čiščenje. Njen komentar je: "sem bila prehitra, ker ti nisem pustila elektronike še 1x menjati..."

Bi kupil še enkrat Beko? Za to ceno sigurno da. Za ceno nad 500€ verjetno ne.
 

Generik

Guru
14. maj 2011
3.859
1.251
113
Doma nam pere leto in pol BEKO WMB81466ST , sedaj so zunaj že novejši modeli.
Kar se tiče samega pranja je zelo v redu, vendar zna biti glasen v višjih vrtljajih (od 1200-1400) zaradi vibracij. Velik minus mu pišem predvsem dejstvo, da dejansko pere dlje kot kaže ob začetku pranja. Dolžina pa se spreminja med samim pranjen, včasih na začetku kaže čas do konca pranja 2h 48min, dejansko pa pere npr 3h30min... . Druga reč pa je, da občasno kar čaka in ne začne prati...to se je v letu in pol zgodilo dvakrat ali trikrat. V tem primeru je potreben izklop iz elektrike, priklop nazaj in potem je OK.

Bi ga kupil še enkrat? Ja, bi ga, vendar predvsem zaradi garancije, če ckrne. Samo še ne vem kako bom to nedelovanje trikrat letno potem pojasnjeval in dokazoval serviserju.
grin1.gif
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.346
5.388
113
mami je zdaj tole že nabavila, v ponedeljek dobi. bom povedala vse kar jo je zmotilo in zmotilo jo bo vse, kar je drugače kot prej
smile-1.gif
iz prve roke bom zvedela točno, kaj je tehnologija naredila v 20 letih na bolje ali na slabše.

seveda je bil faktor tudi cena. potrebe so drugačne, kot včasih. Zdaj gre za dva penziča, ki skupaj s posteljnino vred mogoče prideta na 3 stroje tedensko, drugače pa še to ne. Oblačila niso umazana, samo pač nošena in poleti malo bolj prešvicana. če bi jaz kupovala zase, ki imam še dva predšolska, ki mislita da sta pujska in z vsemi pripetljaji bruhanja in driskanja v takem času, pa če bi imela spet še enega dojenčka...to je pa drugo, to rabiš delovni stroj, ki se vrti 3x/dan tudi lahko, ne samo 3x/teden.

Mislim, da res ne potrebujeta spet top Boscha, kot je kupila mati pred 20 leti in kot sem kupila jaz pred 5imi. Me je prosila za pomoč, ker je spet hotela Boscha, ker je pač z njim zadovoljna, ampak ne bi spet dalaja toliko denarja, ker sta, kot rečeno "nezahtevna". pa sem ji svetovala Beka, ker se mi zdi, da srednji rang Boscha in višji rang Beka je isto ali celo še malo na strani Beka. Malo se je pomirila, ko je izvedela, da je Beko Boschev. Upam, da bo zadovoljna in da je nisem nasamarila, drugače ji jaz novega kupim.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.336
5.853
113
pri taščici
Imam občutek da vec kot + za A, v manj vode bo pral. Vecina energije se itak porabi za gretje vode. Jaz sem stroj priklopil na toplo/mrzlo pipo, in za pranje odprem toplo vodo. Pol leta je itak tople vode v izobilju od sonca, ostale pol leta jo pa drva grejejo.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.346
5.388
113
To je res, sem prav gledala da ima funkcijo dodatnega izpiranja. To se zdaj tako goljufa. Za teste je a+++, za tiste ki stroj uporabljajo se za kaj drugega kot specifikacije, je pa dodatna tipka. Sem mami rekla, da jo mora vedno stisniti..

Saj vsi stroji imajo neko tako goljufijo, pomivalci tudi. Izbiraš kar tip posode in umazano, da ve koliko pomivati in sušiti. Moraš izbrati vse maj nastavitve, da potem dobiš tisto C kategorijo pomivanja in sušenja, da sploh lahko govoriš o čisto in suhi posodi...
 

Generik

Guru
14. maj 2011
3.859
1.251
113
Kje si pa prišla do info, da je Beko Boschev?

Kar se tiče pa pa pralnih strojev in porabe vode je pa tudi ena fora kot sem slišal, ker manj vode porabijo v ECO načinu pranja in bi naj imele vse znamke poseben zalogovnik vode, kamor odteče voda, ko stroj dela prvo izpiranje in potem pralni stroj vedno znova uprablja do konca pranja to vodo iz zalogovnika. Zato potem manjša poraba vode pri ECO pranju in kot posledica verjetno kakšen neprijeten vonj oblačil po pranju.
 
Citat:
Uporabnik Car pravi:
ksz...
Stari pralni stroj vseskozi javlja neko napako, na servisu ne vedo, kaj bi bilo narobe. V glavnem, diši po novem in sem šel v akcijo. Zagledal sem se v Whirlpool pralni stroj WTL 60812 . Podobnega imam sedajle, zdržal je 9 let. Kaj menite?

mi smo meli pred leti top loaderja od whirlopoola.jajca od jajc. Če si pral 3 žehte zapovrstjo je pri tretji sigurno javilo preveč pene (na sred programa) iin si moral al zagnat nov program pranja al pa kako izpiraje dat. Tud pušal je 8bogsigavedi kje) in pod strojem (na tleh) so ble obloge iz tistga kar j epač pricurilo

pa tzud nasplošno kolkr berem whirlpool ni glih nek presežek prej kontra. So pa menda zelo okej indesitovi, drgač brandt sa mpri nas ga ni oz je bolj izjema (pazi stroj ma 2 leti garancije, fino jo je dokupiti do 5 let), bosch je okej, gorenje je tko al tko en al 2 modela boscha, sam mal drgač izgleda, candy pa avoid
 

Generik

Guru
14. maj 2011
3.859
1.251
113
Citat:
Uporabnik Car pravi:
ksz...
Stari pralni stroj vseskozi javlja neko napako, na servisu ne vedo, kaj bi bilo narobe. V glavnem, diši po novem in sem šel v akcijo. Zagledal sem se v Whirlpool pralni stroj WTL 60812 . Podobnega imam sedajle, zdržal je 9 let. Kaj menite?

Imamo doma (pri starših) Whirlpool, star kakšnih 12let. Prva 4 leta je delal kar OK, potem so se pa začele kakšne težave in je vsaj 1x letno prišel serviser. Lih te dni je odletel 'programator' / PLC krmilnik, ker ne zna več prehajati med koraki. Vmes pa je popokala plastika na vratih pa spodnji del se je kar odlomil, ko sem enkrat po nesreči brcnil not... Skratka ni nek biser kvalitete.