Poraba elektrike

nacek

Majstr
13. okt 2012
2.784
456
83
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.211
5.236
113
Veš kaj me zanima. Katere še neopisane porabnike imate, da porabite 400 - 450kWh kadar ste doma poleti? Poleg prezračevanja, uporabljate še klimo, talno hlajenje, ste zelo potratni s SV? Za 3x20A in 450kWh je položnica ranga 67€. Za moderno hišo z varčnimi aparati je to veliko. Sušilni stroj je klasičen? No, ta je bil na dopustu sigurno izklopljen :) verjetno res podcenjujete, koliko kaj dejansko porabi. Skrinja nese najmanj 5€ na mesec, mogoče je blizu 10.

Kot rečeno v teh 450kwh ni porabe TČ. Ogrevanje, ogrevanje SV in hlajenje poleti (tega komaj kaj). Imam odstevalni stevec ki je pa MID certificiran (to naj bi bilo OK?) in kamot lahko odštejem.

Masine so vse A z različno plusi. Tudi sušilec je s toplotno črpalko. Je pa res, da je omrežnina 18,5€, ker imamo 3x25A.
 

damirj

Guru
9. maj 2012
4.769
2.022
113
Problem so vse tiste majhne stvari, za katere misliš, da res ne rabijo veliko, pa se skozi mesec vseeno nabere. Polnilci, napajalniki naprav npr routerji, modemi, TVji , prenosni računalniki in njih napajalci itd..

Pa še tole bega: Tiste tri masine v kleti (podpultni hladilnik, skrinja in vinska vitrina) mi porabijo 1,5kwh/dan. Tole je po mojem malo nizka cifra.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.211
5.236
113
Saj pravim, bom še enkrat pomerila.

Prvi odstavek - to je vse izklopljeno. Ne v standbyu, ampak iz stroma ven potegnjeno. To ne porabi nič.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.148
5.753
113
pri taščici
A kdo ve koliko porabi senzor za luč/alarm?
Jabe:; odklopi vse varovalke, priklopi eno, in na tisto prižgi nekega porabnika z znano porabo. Najbolje kak grelec (bojler, pečica, indukcija na ful...) Če lahko ta porabnik se priklopis preko lastnega merilca potem boš hitro ugotovila če števec in tvoj merilec kažeta enako porabo.
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.166
8.954
113
enostavno ti tvoji izračuni/meritve fušajo... mi smo imeli junija 250 kwh (pa nas nič skoraj ni bilo doma, brat je mal skvotal), julij pa 291 (smo bili doma) (v zimskih mesecih pa med 500 in 800kWh- za občutek. Imamo pa tudi 3x 25.

Vi ste kar heavy userji, sploh vse te skrinja...(mal absurdno). Pa tudi kaj vse si tam naštela da imaš v standby-u je kar grozljivo.Tako da še imaš mali račun.

moje mnenje.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.211
5.236
113
I wish...
Bom povedala pol ko se kako mnenje pade, ker če ne bo itak vsem se normalno zdelo...

Ja, zdaj smo tu...

Kakorkoli, bom pozimi na Hanzijev nacin sprobala. Ker bom pustila TCjko ki je komplet zvezana na ravnotako certificiran števec. Zdaj je brez veze, ker nič ne dela.
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.166
8.954
113
Jaz ima TC vezano na posebne števce, in notranji števec same TČ kaže manj kot resnica.. ne dosti, ampak vseeno, verjetno ne upošteva svojega standby-a.

sanitarna voda TČ poraba za junij 80kwh, za julij 81 kwh.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.211
5.236
113
Ko rečeno, imam svoj odstevalni stevec za TCjko, posebej v elektro omarici. Upošteva vse, kar TC porabi. Notranja, zunanja enota, grelec, če je treba, obtocna, gledanje v luft, v glavnem vse kar rabi TČ, da je

Sanitarna voda NI v teh 450. Ravno zato ker imam posebej stevec to odštejem v takih debatah, ker je lažje primerljivo, ker marsikdo ne ogreva nič na elektriko. niti kot rečeno v tistih 120kwh/15 dni, ker je TČ bila dol z varovalke vržena.

Če si imel pa ti julija 290kwh pa pri tem notri je 80kwh za vodo, potem ko živite notri porabite manj kot samo naša bajta sama, ko nas ni, pa nobenega standbya ni. In to je to, ko meni zastrizejo ušesa, če je vse OK
 
Nazadnje urejeno:

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.166
8.954
113
a cel mesec vas ni bilo?

ja lahko da kaj posebej "greješ".Ni druge, kot it po vseh uporabnikih.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.211
5.236
113
Govorim za 15 dni ki jih lahko potem pomnozis z 2 kamot. Če je vse ugasnjeno 15 dni, težko rečeš da to ni dovolj povprečeno, da tega ne bi mogel storiti.
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.166
8.954
113
ja, se strinjam. Pri nas v glavnem ni velike razlike ali smo doma ali ne...
 

VAG

Majstr
11. avg 2007
1.746
218
63
torej vaša prazna bajta kuri 45 elektrike na mesec. ko je polna kuri 55 in to je normalno, še prevelika razlika. pri nas niha poraba za do 10e čez nekurilno sezono. bil doma ali ne. en kup zadev je, ki delajo račun, pa jih niti ne porajtaš. drugič vrži ven ves štrom, pa boš videla kaj se dogaja.
Tako kot si napisal, je bilo dejansko tudi pri nas doma: normalno je poleti položnica pod 50 € na mesec, julija nas pa ni bilo 3 tedne in je prišla položnica za 37 €.
S tem, da TČ za gretje vode nisem ugasnil, prav tako so bili vsi TVji in ostale elektronske naprave na stand-by (vem, da to kuri zanemarljivo malo, pa vseeno).
 

sandra

Guru
10. dec 2007
5.780
2.243
113
SaStand by saj se tudi v avtu sprazni akuu po določenem času pa je vse izklopljeno, razen daljinca in alarma.

Imate kup malih porabnikov ki jih niti ne opazite.Ali pa recimo kaj rabiš vinsko vitrino? a hladilnik ni ok ?
A kuhinske porabnike + pomivalni stroj in pralni stroj noben ne upošteva?
Pri nas je račun 35- 40 € kuhamo na plin, vodo grejemo na centralno res pa je da imamo enofazni štrom.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.805
3.815
113
Če vržeš pancerko ven bo porabila nič.*

Če imaš pa 3 skrinje polne mesa, pa vinsko vitrino pa še 100 majhnih porabnikov bo pa poraba ustrezno velika.

* to da hiša ne porabi nič ne drži, recimo bom dal primer za zimo. Ko greš na smučanje za dva tedna odklopiš glavno stikalo, meso in ostalo iz skrinje in hladilnika itak neseš v dobri slovenski navadi s sabo v apartma (lačen ne boš smučal!). Potem prideš nazaj, hiša je imela 22C ko si šel in sedaj ko si prišel nazaj ima samo še 10C. Se pravi zakurblaš gretje na polno (že iz koče na smučišču), na poti s kronplaca si nabavil v lidlu za tri voziče špeže in vse to naložiš takoj ko prideš v skrinje in hladilnike. Ker fašisti/nacisti šparajo, v apartmaju na smučišču nisi mel dosti tople vode za normalno tuširanje, zato se cela familja prve dva dni okopa v kadi polni vroče vode (jasno vsak posebej z novo vodo). Potem je potrebno dat prat vseh 10 kufrov oblačil, ki si jih ali pa nisi nosil na dopustu (edine spodnje hlače od glave družine so tu izvzete, samo jih moraš pa 3x oprat da se razbarvajo). Potem je treba vse to zlikat pa smuče je treba namazat, robnike nabrusit ...

Koliko si prihranil v primeru * na mesečnem računu? Verjetno nič, ker si v 3h dneh kar si priel z dopusta porabil za dva tedna nazaj. Sumim da je tudi jabe imela tako situacijo oz. nisem zaznal da je beležila dejansko porabo ko je ni bilo (popisan števec ko je šla in prišla nazaj) in sklepa samo na podlagi povprečne mesečne porabe in nove mesečne porabe ko je bila na dopustu. Ker je poletje, mogoče tisto gretje odpade tako da poraba ni tako velika. Če hladiš s klimo si pa vseeno tudi na "uravnavanju" temperature izravnal malo "prihranka".

Mogoče se motim ampak po izkušnjah je točno nekako tako kot sem opisal!;)
 
  • Všeč mi je
Reactions: Cash

Valhalla

Guru
17. dec 2007
4.020
772
113
Malo te je zaneslo. Sam sem navedel primer s številkami, mesec maj, nas skoraj točno pol meseca ni bilo ter mesec junij, ko smo bili cel mesec doma. Poraba skoraj točno pol kWh. Neodpiranje hladilnikov in zamrzovalnikov se še kako pozna. STČ, kurilnico in drage naprave pa jasno potegneš ven za vsak slučaj. Saj je zavarovano, samo je lažje pazit, kot pa komedije imet.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.211
5.236
113
Ok, takole:

Če smo doma porabimo 400-450kwh na mesec (brez ogrevanja SV)
Če nas ni doma 1 mesec, pa vržemo vse z varovalk dol. Pa vse iz stekarja, je pa poraba 250kwh/mesec. Se pravi razni standbyi odpadejo.

Kaj počnemo v prvem primeru, je pač težko ocenjevati, smo pa potratni, priznam. Ampak da pa bajta sama, kjer je vse dol vrženo, porabi 250kwh/mesec je pa meni en vzrok, da pogledam če je vse OK. Saj se je tudi zdaj že ene par se jih javilo, da imajo tako porabo ko so doma. Pa vse na strom.
 

sandra

Guru
10. dec 2007
5.780
2.243
113
Če vse dol vržeš odklopte vse varovalke in popište števec in čez en mesec ko priklopte spet popište.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.211
5.236
113
Ne bo šlo do naslednjega poletja. Vmes nimam nikdar 1 mesec dopusta, živim pa lahko ta čas samo tok delec, da se ne morem vsak dan v službo voziti. Mrbit mi vmes uspe kako drugače... :rolleyes:

Pa se to lahko ne dobim pravega rezultata, če stevec laže tako, da nameri določen procent več.
 
Nazadnje urejeno: