Nenormalna poraba elektrike

kloshar

Ciganæe
26. jul 2007
5.998
0
36
Mama je že povsem panična, od kod imamo tako visoke račune za elektriko in od kod tako nenormalna poraba. Gre se za dvosobno stanovanje, kjer večinoma živi 1 človek, v stanovanju sta 2 računalnika (od tega eden med tednom ne laufa), televizija, pralni stroj in ostali gospodinjski pripomočki. Kuha in ogreva se na plin, v stanovanju ni klime, skrinje, edino bojler za vodo je ves čas vklopljen. Pazi, kdaj pere, ugaša luči, ne razmetuje z elektriko, pa še vedno tako visoki računi. Kaj lahko botruje k temu? Zgleda, da je nekaj narobe.

Še povprečna poraba:
- 2006 - 510 kWh/mesec
- 2007 - 526 kWh/mesec

Za primerjavo:
gos. odjem 1. stopnja: 113.88 kWh/mesec, 2. stopnja: 283.11 kWh/mesec, 3. stopnja: 443.89 kWh/mesec

Poraba je torej dosti višja kot tista v velikih hišah. Kaj svetujete??

lp
 
Nazadnje urejeno:

AndrejD

Guru
20. jul 2007
6.948
1.260
113
Bojler ?
Koliko pa je star ?

Mogoče bi bilo fajn nabaviti merilnik porabe energije...
 

kloshar

Ciganæe
26. jul 2007
5.998
0
36
Puh, star je recimo 15 let ... Je pa bil pred kakima 2 letoma servisiran in obnovljen.
 

ericks

Majstr
10. sep 2007
2.750
210
63
Citat:
Uporabnik kloshar pravi:
Puh, star je recimo 15 let ... Je pa bil pred kakima 2 letoma servisiran in obnovljen.

star bojler lahko porabi do 6x vec elektricne energije kot nov. preverjeno na lastni kozi.
 

kavboj

Fizikalc
30. avg 2007
2.219
0
36
Lahko ti povem za enosobno stanovanje (ki ima ogrevanje preko toplarne):

Porabniki energije:
-hladilnik
-pralni stroj (pere enkrat tedensko)
-štedilnik - kuha se na elektriko 3-4× na teden
-dva računalnika (osebni+notebook priključen na elektriko)
-televizor

Za oktober poraba: 65 kWh večja tarifa in 74 kWh manjša tarifa

Skupaj 17,93€

p.s.: očitno ga bojler seka preveč
 
Nazadnje urejeno:

ericks

Majstr
10. sep 2007
2.750
210
63
Citat:
Uporabnik kavboj pravi:
Lahko ti povem za enosobno stanovanje (ki ima ogrevanje preko toplarne):

Porabniki energije:
-hladilnik
-pralni stroj (pere enkrat tedensko)
-štedilnik - kuha se na elektriko 3-4× na teden
-dva računalnika (osebni+notebook priključen na elektriko)
-televizor

Za oktober poraba: 65 kWh večja tarifa in 74 kWh manjša tarifa

Skupaj 17,93€

p.s.: očitno ga bojler seka preveč

pri nas je bil racun za elektriko (podobni porabniki kot pri tebi) 12k sit. potem smo vrgli stari bojler ven (je bilo not toliko kamna da sva ga dva komaj nesla
confused-1.gif
), dali not novega, najcenejsega in je padel racun na 5k sit.
 

kloshar

Ciganæe
26. jul 2007
5.998
0
36
Pri nas je račun za elektriko 60€.
bonk.gif


Sem šel gledat malo števce drugih ... Vsi imajo enotarifnega tam nekje med 30-35000 kWh, dvotarifnega pa ok. 45000 kWh, mi pa enotarifnega 570000, dvotarifnega pa skoraj 80000.
shocked-1.gif
Ni čudno, da se mati počutijo ogoljufano in jokajo. Ker bojlerje imamo itak vsi enake in enako stare, pa so drugje tudi po 4-članske družine.

Za primerjavo imamo tudi hišo, kjer laufa skrinja, klima, ena huda talilna peč, galvanizacija ... pa je račun 20€ mesečno.

Je možno, da je kaj s števcem narobe?? Se nam lahko kdo obeša gor?? Ne vem no, je pa skrajno neprijetno, ko imaš 2x večjo porabo od ostalih.
bonk.gif
 

Floki

Guru
6. sep 2007
9.894
3.020
113
v merkurju lahko kupiš pocen merilec za merjenje porabe pa ga priklopi na bojler in boš videl koliko porabi na dan....če se bo cifra sešla potem zamenjajte bojler če ne pa preveri še druge porabnike ....v najslabšem primeru kliči na elektro da pridejo omarico pregledat.....je pa tako da z elektro ne hodijo popisovat števcev vsak mesec in zaračunajo povprečje od prejšnih porab potem pa na koncu naredijo obračun...če si porabil več doplačaš če pa manj pa nekaj časa manj plačuješ
 

VAG

Majstr
11. avg 2007
1.747
218
63
Citat:
Uporabnik kavboj pravi:
Lahko ti povem za enosobno stanovanje (ki ima ogrevanje preko toplarne):

Porabniki energije:
-hladilnik
-pralni stroj (pere enkrat tedensko)
-štedilnik - kuha se na elektriko 3-4× na teden
-dva računalnika (osebni+notebook priključen na elektriko)
-televizor

Za oktober poraba: 65 kWh večja tarifa in 74 kWh manjša tarifa

Skupaj 17,93€

p.s.: očitno ga bojler seka preveč
Približno enako je pri meni, s tem, da pralni stroj laufa ene 4-5x tedensko, jem ponavadi zunaj (razen za vikende laufa plinski štedilnik), pa imam mesečnega računa konstantno ene 15 EUR.
 

Samojed

el. zaščita
Osebje foruma
19. sep 2007
2.156
55
48
Osrednja Slovenija
Kakorkoli gledaš, je zadeva res huda. Npr bojler bi moral delovati 12 ur na dan, da bi tako porabo dosegel. To je pa enostavno preveriti - en dan se ga malo opazuje, pa se hitro vidi.
Drugo je če kdo "krade". Vse svoje varovalke (ali fid) izklopit in pogledat, če števec miruje. Potem pa lahko še en hiter domač test - recimo kalorifer ali nekaj takega, ki ima dokaj enakomerno in znano porabo priklopiš za eno uro, vse ostale varovalke naj bodo izklopljene. Če ima kalorifer 2kW, bi števec v eni uri moral našteti 2kWh. Če bo bistveno več, kličeš elektro in zahtevaš preverjanje oziroma menjavo. Če se izkaže, da imaš prav, je to zastonj, drugače pa nekaj plačaš, a ni prav veliko.
Je sumljivo, a se hitro najdejo biseri - npr hladilnik z malo plina. Res je švoh, a lahko deluje 24 ur, potem bojler, potem kak kalorifer, po možnosti indukcija, temen hodnik, kjer 2 100w žarnici gorita praktično ves čas - najprej se te zadeve preveri.
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.192
1.809
113
Najprej poišči temo o čiščenju bojlerja, pa to naredi, potem pa skoči v trgovino ter kupi el. timer, ter nastavi zadevo zgolj na poceni tok (kako sem jaz naredil sem tudi napisal v eni temi)..pride pa strošek 10 EUR pa eno uro dela.

Potem pa malo testirajte...izklopi bojler ter vse večje porabnike...pa glej ali je poraba še vedno vidna na el. števcu...če je, potem ti neka naprava/stroj (lahko tudi več) troši elektriko tudi ko je izklopljen oz. na standby-ju (so npr. primeri TV-jev, ki je v mirovanju trošil 60 W).

Čeprav najbolj sumim prav bojler...očisti ga, nastavi na nočni tok, ter pilagodi temepraturo zgolj do te mere, da ji zadostuje čez cel dan (mami)....ker ni velik protrošnik verjetno več kot na 50 stopinj ne rabi biti segreti.

Pa če ima še kak predpotopni hladilnik naj nabavi novega.

(recimo predno sem jaz nastavil zgolj na nočni tok, smo imel porabo na visoki tarifi za 130 kWh višjo...ravno včeraj sem kontroliral in se je poraba že izenačila..kar pomeni da smo v 14 dneh porabili za 130 kW poceni energije več napram visoki tarifi).
 

AndY1

Guru
Osebje foruma
18. sep 2007
22.039
4.049
113
Citat:
Uporabnik kloshar pravi:
Pri nas je račun za elektriko 60€.
bonk.gif


Sem šel gledat malo števce drugih ... Vsi imajo enotarifnega tam nekje med 30-35000 kWh, dvotarifnega pa ok. 45000 kWh, mi pa enotarifnega 570000, dvotarifnega pa skoraj 80000.
shocked-1.gif
Ni čudno, da se mati počutijo ogoljufano in jokajo. Ker bojlerje imamo itak vsi enake in enako stare, pa so drugje tudi po 4-članske družine.

Za primerjavo imamo tudi hišo, kjer laufa skrinja, klima, ena huda talilna peč, galvanizacija ... pa je račun 20€ mesečno.

Je možno, da je kaj s števcem narobe?? Se nam lahko kdo obeša gor?? Ne vem no, je pa skrajno neprijetno, ko imaš 2x večjo porabo od ostalih.
bonk.gif

To, ali imaš še koga priklopljenega, najlažje preveriš tako, da izklapljaš eno varovalko za drugo, dokler nimaš vseh izklopljenih in ogledaš, če se števec še vrti.

Drugače pa sem na zadnji položnici za elektriko opazil, za na info točkah brezplačno izposojajo merilnike porabe el. energije, da si doma poiščeš take porabnike.
 
Nazadnje urejeno:

kavboj

Fizikalc
30. avg 2007
2.219
0
36
Citat:
Uporabnik AndY1 pravi:
Citat:
Uporabnik kloshar pravi:
Pri nas je račun za elektriko 60€.
bonk.gif


Sem šel gledat malo števce drugih ... Vsi imajo enotarifnega tam nekje med 30-35000 kWh, dvotarifnega pa ok. 45000 kWh, mi pa enotarifnega 570000, dvotarifnega pa skoraj 80000.
shocked-1.gif
Ni čudno, da se mati počutijo ogoljufano in jokajo. Ker bojlerje imamo itak vsi enake in enako stare, pa so drugje tudi po 4-članske družine.

Za primerjavo imamo tudi hišo, kjer laufa skrinja, klima, ena huda talilna peč, galvanizacija ... pa je račun 20€ mesečno.

Je možno, da je kaj s števcem narobe?? Se nam lahko kdo obeša gor?? Ne vem no, je pa skrajno neprijetno, ko imaš 2x večjo porabo od ostalih.
bonk.gif

To, ali imaš še koga priklopljenega, najlažje preveriš tako, da izklapljaš eno varovalko za drugo, dokler nimaš vseh izklopljenih in ogledaš, če se števec še vrti.

Drugače pa sem na zadnji položnici za elektriko opazil, za na info točkah brezplačno izposojajo merilnike porabe el. energije, da si doma poiščeš take porabnike.

Kje pa so te info točke?

Če je res poceni bi si ga kar kupil. A to je to? Sam problem je da bojler ni na vtičnico.
smirk-1.gif
 
Nazadnje urejeno:

Mathew

Pripravnik
6. sep 2007
401
0
16
MS
A ni tako da se bojlerji in te zadeve nebi smele priklapljat preko vtičnic ampak direktno na sponke? Kot naprimer starejši trifazni štedilniki, ker če je ok tako kot imaš ti bom šel v nabavo ure, zdaj skoraj vedno pozabim večer vklopit in zjutraj izklopit tako da trošimo vedno skoraj dražjo tarifo.
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.192
1.809
113
dotični bojler ima grelec moči 2 kW. Tak tok prenese vsaka vtičnica oz. vtikač...tako da to ne sme biti problem. Je pa običjano bojler priklopljen 'direktno'.

Le el. timer je dobro vzeti tak da prenese teh 2 kW, dotični s slike mislim da prenese 3 kW.

Je pa problem, ker tile starejši bojlerji premorejo minimalno izolacije...in ker ga zdaj segreješ navišji nivo (da zdrži ostalih 16 ur, ko ni vklopljen) so izbube prav fenomenalne...tako da jaz zdajle delam nekaj v smeri da ga bom malo 'oblekel' (sem gledal za novega...torej bolje izoliranega....samo so 200 EUR...tako da menjat se ne splača).