Nenormalna poraba elektrike

tony

Guru
23. jul 2007
9.400
1.356
113
Res je zanimivo, doma v kuhinji so štromarji direktno (brez štekarja) pred 20imi leti priklopili pečico/ploščo (razumljivo
zmaga.gif
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.208
1.827
113
Smo ravno včeraj dobili od elektra info. porabo od prejšnjega leta:

za 4 člane (2 odrasla + otrok + dojenček)
topla voda na bojler
hladilnik+zamrzovalnik (300 litrov)
kuhamo na plin
nimamo sušilca in pomivalca (zgolj star pralni stroj)
ostali porabniki pa nekako standardni
__________________________________
povprečna poraba v lanskem letu: 220 kWh/mesec

Torej povprečno nekje 7,2 kWh dnevno.

(sem pa pogledal preko noči....ko je vklopljen bojler na nočni režim, pa pojačal sem ga, ker ne zadošča več količina tople, ki jo rabimo tekom dneva...pa jebila poraba ravno 7 kWh...torej praktično samo bojler).

Torej zna biti slabo reguliran bojler preko celega dneva hudo velik porabnik energije (Sploh še te stare izvedbe, ki so porazno izolirane - ko ga primeš ima vsaj 40 stopinj...in je mirne duše sposoben dnevno ptrošit 15 do 20 kWh....pa si mesečno na porabi 400 kWh...tako da..osredotočite se na bojler!).
 

AndY1

Guru
Osebje foruma
18. sep 2007
22.042
4.049
113
Najina povprečna poraba za lansko leto je 120kWh/mesec. 75m2 stanovanje.
gretje in hlajenje na klimo, topla voda na plin,
2 člana
hladilnik+zamrzovalnik
kuhava na plin
je pomivalni stroj
bela tehnika je A razred
skoraj same varčne žarnice tople barve
 

ginekolog

1.300. registrirani uporabnik
1. okt 2007
585
7
18
Tudi jaz sumim pri tebi bojler, pokvarjeno napravo ali soseda.

Pri nama je največji porabnik pc (vklopljen 16 ur na dan , recimo dobirh 100W -150W, 6€) ter predvidevam postelja (kakih 5€ ). Skupaj 30€, pol v nizkem, pol v visokem toku.
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.394
1.013
113
Celje
Obišči stran
no pa še moj prispevek:

Stanovanje 76 m2, novogradnja in novi gospodinski aparati, 2 stanovalca:
- ogrevanje/hlajenje samo s klimatsko napravo (pravkar pogledal merilnik za zadnjih 36 dni in na njem piše 135kwh, pa je bil kar hladen mesec) (klima je vklopljena 24h/dan, nekje na 24 stopinj)
- pralni stroj, sušilec
- pečica, steklokeramika, pomivalni stroj, visok hladilnik z zamrzovalnikom in mikrovalovka
- 1x LCD TV in 1x Plazma, 1x pc
- voda je centralno ogrevana

Poraba je v povprečju nekje 270kw/h mesečno (cca. 28€), od tega malenkost več kot polovica v nižji tarifi.

V kratkem pride na vrsto menjava komplet osvetljitve, ker je obstoječa ZELO požrešna in ne da željenega efekta!
 

ggg

Fizikalc
8. avg 2007
5.698
4
36
vodne postelje kar nekaj elektrike poberejo. grelci zakonske se mi zdi, da nekje med 0,6-0,8kW/dan
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.208
1.827
113
zdaj malo spremljam porabo...trentno imamo nekje 10 kWh dnevno.

Od tega nekje 7,5 kWh na nizki tarifi (torej bojler...8 urah)) ter 2,5 kWh na visoki tarifi (16 ur).....iz tega se da sklepati da je bojler daleč največji porabnik el. energije v 'hiši'.

IN če ga pri njemu pihneš.....je poraba res konkretne narave.
 

ginekolog

1.300. registrirani uporabnik
1. okt 2007
585
7
18
Citat:
Uporabnik ggg pravi:
vodne postelje kar nekaj elektrike poberejo. grelci zakonske se mi zdi, da nekje med 0,6-0,8kW/dan

Ja, kot sem napisal, cca 5€. če bi bilo 1,2kwh na dan je to36 na mesec * 8 centov je 3 eure . (8 centov je povprečna kwh) Ni panike.

Zračunal sem tudi, da mi bojler požre cca 4*0,08=32 centov , če se kopam in ga celega spraznim (50 litrov, 2kwh, 2 uri greje). Za normalno tuširanje pa recimo 15 centov. Govorim samo o elektriki.

Pomivalni stroj porabi 10 c elektrike in 5c vode za eno pranje, pralni pa 15+20 za veliko rundo. Bemti je voda draga, 1 liter 0,4 c s kanalščino vred.
 

ggg

Fizikalc
8. avg 2007
5.698
4
36
uporabnica "kozarec" bi rekla, da je voda se poceni, ker jo prevec stran zlivamo in bi morala biti se drazja
hysterical-1.gif
 

Samojed

el. zaščita
Osebje foruma
19. sep 2007
2.157
55
48
Osrednja Slovenija
Ne seri. Prav je, da je voda draga, tam kjer je ni. Pri meni je zajetje dobesedno v grabnu nad bajto in če ne gre čez mojo pipo, gre po grabnu mimo bajte. V končni fazi je 100m pod bajto ista reč, le da moram za to plačati. WTF?
 

kozarec

ALTERKA 08
29. jul 2007
4.802
0
36
na šihtu
Sicer bo tole off, ampak vseeno - če bi bilo isto, bi ti vodo spustil mimo hiše, ne? Očitno z vodo že nekaj počneš, če si jo napeljal v bajto.

Drugač je pa tako, da kriterij "voda je oz. je ni" pripelje do neskončnih debt, kaj pomeni, da "voda je " in kaj pomeni, da "vode ni". Če voda gre dalje (in napaja druge vodotoke) ni niti najmanj isto, kot če vodo zajamem, si iz nje naredim bazene, umazano vodo pa spuščam v kanalizacijske vode, ki gredo pa seveda totalno drugje (+ nikakor ne smemo pozabit, da ta voda seveda zahteva čiščenje, ki tudi ni zastonj). Več o tem, kaj tako zajemanje vode - kjer je baje isto "ali teče mimo ali po mojih pipah" - pomeni, si pa poglej na primeru sporov okoli zajemanja vode na bližnjem vzhodu.

(da skrajšam - vem, da me itak ne boš razumel, ker gledaš samo skozi svojo denarnico. No, moj vidik pa je, da je voda še vseeno prepoceni, ker gledam kaj vse z njo delamo
crazy1.gif
)
 
Nazadnje urejeno:

kavboj

Fizikalc
30. avg 2007
2.219
0
36
Isto bi bilo, če bi odpadno vodo iz svoje hiše prefiltriral nazaj v takšno stanje kot si jo zajel...
 

kozarec

ALTERKA 08
29. jul 2007
4.802
0
36
na šihtu
Ja, ampak to te pa spet stane.
Pa še vrnit jo moraš en del - tisti, ki si ga porabil.

(pustimo to - ker itak ni bistvo debate)
 

Samojed

el. zaščita
Osebje foruma
19. sep 2007
2.157
55
48
Osrednja Slovenija
Ok.- na kratko: kot sem rekel, načeloma zastopim. A če je to vaški vodovod, ki ga je zgradila vas (vaščani, jaz, kdorkoli) in uporablja vodo, ki teče mimo vasi. Po tvoji logiki naj bo draga, serjem zaradi tega enako. Torej, če porabim 200 kubikov poceni vode je na koncu vasi enako stanje, kot če porabim 50 kubikov in gre od mene zgoščeno sranje in se razredči z preostalimi 150 kubiki na koncu vasi.
Pa ne ciljam tukaj na greznico, ampak primer: Ker je zajetje nad bajto, naj plačujem isto kot v LJ ali podobnih primerih, kljub temu da gre polovico vode za zalivanje vrta in podobno. Če šparam in vrt zalivam z el. črpalko, potopljeno v potok, je vse v redu. Tukaj je poanta. Se strinjam, da je voda prepoceni, sploh tam kjer je ni. Če je pa lokalno gledano vode na pretek, se mi pa zdi odpuljeno podpirati kogarkoli za kraj, kjer mi pitna voda teče mimo hiše. Kot sem rekel, odplak od mene bo enako, le razlika je koliko bodo razrečne, pa še to lokalno. Na koncu vasi je zadeva popolnoma enaka, pa če šparam z vodo ali ne.
Naj država (če že skrbi za zdravje nekadilcev in kadilcev ter podobna sranja) poskrbi še za to, da na območjih, kjer ni vode, ne bo možno graditi. Ne pa da meni dvigate ceno, hkrati me pa želite poplaviti, da bo Lj rešena pod poplavami (tema zadrževalniki izpre cca mesec nazaj). Po eni strani naj plavam, po drugi strani pa hudo drago plačujem vodo. Kiss my nekaj.
 

kozarec

ALTERKA 08
29. jul 2007
4.802
0
36
na šihtu
Ne skrbi - bomo obdavčili tudi tvoje zalivanje s črpalko iz potoka.
grin1.gif


Glej, ne da se mi, ker že dva dni vem, da nismo na istih bregovih in nikoli ne bomo. Ker jest tud plačujem osvetljevanje cerkva. Pa ko bi hudič samo usekal po žepu, ampak ne - še v spalnico mi udajajo tisti reflektorji. In tako dalje in tako naprej. Država ne bo nikoli na lekarniško tehnico natehtala vsega tega, imaš pa zato lokalne predstavnike, ki bi lahko marsikaj spremenili, a kaj ko se ukvarja vsak s problemi na svoji gredi solate.

Tako je in tako bo.

Še v razmislek izsek iz pogajanj, ki je bil objavljen v NY timesu:
"There is no reason for Palestinians to claim that just because they sit on lands, they have the rights to that water," Mr. Katz-Oz said. "The mountains do not own the water that fall on them. It's the same with Canada and the United States. It's the same all over the world."

Pri nas res ni tako daleč, ker je celo ozemlje dokaj bogato z vodo, ampak če se priznava pravica enih po logiki bližine izvira, končamo točno v teh ekstremih, ko bodo nekateri na ta rovaš za bagatelo raje z vodo splahovali ceste, kot pa jih pometali, ker to zahteva praktično nič truda in je tako rekoč zastonj, drugi pa plačevali enormne vsote za liter pitne vode. Skratka - kolikor toliko enaka dostopnost vode (z vidika cene) je tudi del socialne države, njene blaginje in vsaj približno enakomerne poselitve naroda po ozemlju. Te pa razumem, da ti pač gledaš z vidika svoje denarnice in te to moti. Mene pa npr. moti blazno osvetljevanje cerkva, cest,..., ker od tega res nič nimam. Ampak to je družbeni konsenz socialne države, kjer enkrat plačuje en, ki od tega nič nima, drugič pa drug.
 
Nazadnje urejeno: