Poračun elektrike?!

perofero

Pripravnik
27. feb 2013
405
0
16
Sestra je dobila poračun za elektriko. Ker je bilo stanovanje prej prazno, je seveda pričakovala doplačilo...

Bega me obračunavanje oz. spreminjanje obračunske moči čez leto. Najprej 12, potem 6 in nato 18???

Gre se za majhno garsonjero (25m2), ki je od 7-17 prazna in kjer se kuha na plin. Edini porabniki so hladilnik, majhen bojler, prenosnik (2-3 ure dnevno) in kalorifer (1kw), ki ogreva sobico (15m2) in je vklopljen cirka 3-4 ure na dan v VT (vmes se seveda izklaplja, tako da efektivne porabe je manj pri kaloriferju). Je to realna poraba 2600 kwh na leto?

 

grenivka

Pripravnik
1. avg 2007
616
0
16
Pri nas imamo za malo večje stanovanje od omenjega (bojler, indukcija- kuhanje na polno, pečica, hladilnik s skrinjo, računalnik) porabo okoli 3.000kwh na leto.
Zakaj pa rabi kalorifer?
smile-1.gif
 
Nazadnje urejeno:

upiwaly

Fizikalc
6. avg 2007
1.513
9
38
Zaradi raznoraznih podobnih zgodbic, ki sem jih prebiral po različnih forumih, sem štartal kar na to varianto, da sam javljam stanje števca in me ne skrbi poračun.
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.208
1.827
113
'majhen bojler' kakršen koli že to je, če je slabo izoliran in vklopljen 24 h dnevno porabi od 3 do 6 kWh dnevno. Svoje doda še drug velik porabnik - kalorifer pa se nabere.

Hladilnik (če je z zamrzovalnikom) porabi tam 300 do 400 kWh letno. Plus drobnarije. A tu je glavni porabnik bojler (če vzameš spodnjo mejo porabe x 365 dni = 1100 kWh...a dvomim da jih toliko porabi).

Za primerjavo..mi smo imeli dnevno porabo na starem 80 litrov gorenjevem bojlerju (z dodatno izolacijo) 6 kWh dnevno (2.100 kWh letno) - imel nastavleno rpeko timerja izključnona nočno tarifo.

Tako da...ker je bojler mali, se ji bolj splača, da ga vklopi samo pred tuširanjem (uro prej) ter nato izklopi - tako en bo rpeko dneva dogreval. Za roke oprat zadostuje mlačna voda. Oz. za štart naj nastavi temperaturo v njemu, ki je ravno tako visoka, da še ustreza za tuširanje (med 40 in 43 stopinj).
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.396
5.901
113
pri taščici
Čakaj, kako imaš obračunsko moč 18kw, če pa so največje standardne varovalke za gospodinjstvo 3x25 A in je to obračunajo moč 10kw. Daj jih malo glede te točke vprašaj najprej.
Sicer Sumim povezavo z meseci obračuna(število), ampak je vse skupaj nekam čudno.
 

shift

Guru
20. jul 2007
9.759
2.044
113
za šankom
uf tole je pa kr konkretno.sam imam 100m2 pa imam kompletno vse na elektriko.toplo vodo plus ogrevanje,sušilc laufa 1x tedensko,pralni stroj 2x tedensko,plata vsak dan,pečica 3-4 tedensko.pa ne pridem blizu tej porabi.
 

Gal1

Pripravnik
19. okt 2013
82
0
6
ksz

Sem kar čakal neko temo v smislu predverajšnjih - včerajšnjih položnic od Elektro Ljubljana.

Namreč gre v naših nekaj primerih (prijatelji, znanci) za to, da se stanje števcev javlja mesečno, do 2. v mesecu.

Vsi smo dobili pribl. enake poračune (19,xx EUR). Stanje števcev se ne ujema s temi poračuni. Zdi se kot nek "pribitek" teh "19,xx EUR).

Glede na to, da se je to zgodilo vsem znanim osebam predvidevam, da se je še marsikomu drugemu.

Naj še kdo pove, ker je ali goljufija ali napaka v računalniškem sistemu.
 

perofero

Pripravnik
27. feb 2013
405
0
16
Citat:
Uporabnik steni pravi:
Obračunska moč na mesec je 6kW , krat število mesecev , zato imaš različne postavke (6,12,18)

To sem stuhtal ja po ponovnem pregledu izpiska...

Mislim, da smo našli 'krivca'. Bojler se skoraj vsak pozabi izklopiti čez dan. Je pa baje takšen, da sploh nima možnosti nastavitve temp. Samo on/off. Tako da verjetno ko dela, dela vedno na max. Je pa 2kW.

Zdaj bo javljala sproti porabo. Edino kar jo bega pravi je to, da se na števcu menjavajo tri številke poleg datuma. Kateri sta VT in MT?
 

perofero

Pripravnik
27. feb 2013
405
0
16
Citat:
Uporabnik shift pravi:
uf tole je pa kr konkretno.sam imam 100m2 pa imam kompletno vse na elektriko.toplo vodo plus ogrevanje,sušilc laufa 1x tedensko,pralni stroj 2x tedensko,plata vsak dan,pečica 3-4 tedensko.pa ne pridem blizu tej porabi.

ja to je res čudno... kuha se samo na plin. pečice sploh ne uporablja. pere enkrat tedensko. tv-ja nima...
 

corsol

Guru
11. mar 2010
2.685
832
113
večina porabe je zanimivo v nizki tarifi in razlika ni zanemarljiva.....torej ponoči + vikend.....če čez vikend malo bolj ogreva potem zna bit glavni krivec kalorifer

predlagam, da čimprej preide na mesečno odčitavanje in se bo vsaj po mesecih videlo, kdaj narašča oz.pada.....
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.396
5.901
113
pri taščici
En teden naj meri porabo kaloriferja, en teden pa bojlerja. Še nisem videl bojlerja brez termostata, tako da tisto o on off varianti so najbrž bučke. Lahko da je skrit v ohišju. Tako je moj v 80l bojlerju-pod pokrovom katerega moraš odšravfat
 

veselilisjak

Sloven´c
22. jul 2007
25.331
355
83
38
Citat:
Uporabnik perofero pravi:
Zdaj bo javljala sproti porabo. Edino kar jo bega pravi je to, da se na števcu menjavajo tri številke poleg datuma. Kateri sta VT in MT?

Visoka, nizka, skupna si sledijo. Vsaj pri mojem.

Tistih par klikov vsak mesec ni problem narediti, da javljaš sproti in potem ni presenečenj.
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.503
9.229
113
Citat:
Uporabnik shift pravi:
uf tole je pa kr konkretno.sam imam 100m2 pa imam kompletno vse na elektriko.toplo vodo plus ogrevanje,sušilc laufa 1x tedensko,pralni stroj 2x tedensko,plata vsak dan,pečica 3-4 tedensko.pa ne pridem blizu tej porabi.

Lažnivc.
 

telex

Fizikalc
24. dec 2007
5.832
47
48
Citat:
Uporabnik sajkek pravi:
Citat:
Uporabnik shift pravi:
uf tole je pa kr konkretno.sam imam 100m2 pa imam kompletno vse na elektriko.toplo vodo plus ogrevanje,sušilc laufa 1x tedensko,pralni stroj 2x tedensko,plata vsak dan,pečica 3-4 tedensko.pa ne pridem blizu tej porabi.

Lažnivc.
Le zakaj lažnivec? Porabi 3x več in torej ni blizu omenjeni porabi.
17758-icon_confused.gif
 

perofero

Pripravnik
27. feb 2013
405
0
16
Citat:
Uporabnik Hanzi pravi:
En teden naj meri porabo kaloriferja, en teden pa bojlerja. Še nisem videl bojlerja brez termostata, tako da tisto o on off varianti so najbrž bučke. Lahko da je skrit v ohišju. Tako je moj v 80l bojlerju-pod pokrovom katerega moraš odšravfat

ja sej morm it pogledat.
 

perofero

Pripravnik
27. feb 2013
405
0
16
Citat:
Uporabnik corsol pravi:
večina porabe je zanimivo v nizki tarifi in razlika ni zanemarljiva.....torej ponoči + vikend.....če čez vikend malo bolj ogreva potem zna bit glavni krivec kalorifer

predlagam, da čimprej preide na mesečno odčitavanje in se bo vsaj po mesecih videlo, kdaj narašča oz.pada.....

ma ja to je pa sploh čudno. zbudi se in spat gre v VT. čez vikende je pa bolj malo doma ampak se nikakor ne pokuri več kilovatnih ur za ogrevanje kot čez teden v VT. čudno je tole vse skupaj, ker je MT res konkretno višja kot VT. moralo bi bit pa ravno obratno.

pa če gledamo obdobje od 1.5. - 9.8.. ni ogrevanja. poraba pa povprečno 220 kWh na mesec. wtf??? jaz imam za garsonjero 35m2 za oktober 75 kWh (hladilnik, kuhalna plata, klima, comp, tv, kalorifer v kopalnc). VT 39, MT 36.
 
Nazadnje urejeno:

shift

Guru
20. jul 2007
9.759
2.044
113
za šankom
Citat:
Uporabnik sajkek pravi:
Citat:
Uporabnik shift pravi:
uf tole je pa kr konkretno.sam imam 100m2 pa imam kompletno vse na elektriko.toplo vodo plus ogrevanje,sušilc laufa 1x tedensko,pralni stroj 2x tedensko,plata vsak dan,pečica 3-4 tedensko.pa ne pridem blizu tej porabi.

Lažnivc.

na da ne boš v prazno lajal

 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.864
3.892
113
Energija DF = 179 + 171 = 350kWh ... kar pomeni da bi ti pri taki proabi porabil 12x350 = 4200kWh. Ampak ker je račun za oktober ko nisi imel ne stroška klime ne stroška ogrevanja je to najnižji možen račun. Z ogrevanjem na elektiko je poraba 2-5x večja odvisno ali greješ na klimo ali na klasičen grelec.

Sicer ontopic, poraba 3000kWh na leto je za garsonjero kjer je vse na elektiko normalna. Seveda bi se dalo z določenimi zadevami spraviti tako porabo na pol manj ampak po drugi strani bi se z nonstop ogrevanjem porabilo pa BP še 1x več.