Hladna polovica radiatorja

Trigger

Guru
13. avg 2007
2.459
1.837
113
na temni strani lune
V prejšnji hiši, sem imel podoben problem, samo sem uporabljal peč na drva. Vsaka etaža je imela svojo pumpo, radiatorji so bili vezani vzporedno.

Najdaljši in največji v spodnjem nadstropju, se je zanemarljivo grel v celotnni spodnji levi četrtini (ventili so bili montirani na desni strani).

Serviser mi je napako “rešil” tako, da je pri spodnjem ventilu, podaljšal dovodno cev v radiator, da je segala skorajda do skrajne leve strani radiatorja in je z tem “prisilil” toplo vodo, da je stekla čez celoten radiator.

Ne vem če je to pri tebi razlog, pri meni je “popravilo” učinkovalo.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.324
5.843
113
pri taščici
V radiator je.porinil cev, da je bil vtok v radiator na drugem koncu kot je dejansko bil.
Se mi pa zdi cuden pristop k resevanju problema.
Problema ni odpravila visja hitrost crpalke, zapiranje spidnjih ventilov drugih radiatorjev?
Ker tista cev je zmansala pretok.
 

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.089
3.574
113
Marlbor
To moraš potem imeti srečo, da imaš tak model radiatorja (v glavnem kaki stari so tak narejeni). Novi so vsi iz dveh plošč (spredaj in zadaj), med njima pa neke vrste T komad.
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Ja, Trika. Grd, toda daleč najbolj učinkovit.

Problem tiste mrzle polovice radiatorja je pa v neuglašenosti sistema in predvsem v (pre)šibki črpalki - če ni kar odpovedala in zadeva deluje samo še termosifonsko.

Preveriti je treba kpl. sistem, kako je uglašen, če je v začetku dobro delovalo in se je motnja pojavila šele zdaj, je pa najprej treba pogledati črpalko, če sploh dela.
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Ja, sem šel pogledat osnovno vprašanje OP, zame je prvi krivec črpalka, ki ne deluje.
 

Ytbnd

Guru
2. mar 2010
16.204
5.588
113
Demz
Ti stari rebrasti radiatorji so efektivni kot star m4 sherman ameriški tank iz ww2.
Edina dobra stran je, da se jih da zelo enostavno čistiti.Ter da jih lahko kupiš za ceno starega železa.


Nov tip 21/22/33 jih povozi na celi črti.
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Ti stari Trika radiatorji imajo ogromen volumen vode ... torej tudi ogromno toplotno kapaciteto. Zato tudi bistveno višjo toplotno moč od modernejših.
Že res da so grdi kot pes - ampak po efektu pa prekašajo vse modernejše, z aluminijastimi vred.
 

zino

Guru
3. sep 2007
6.681
2.475
113
zaradi same sestave so pa bolj sevalo kot radiator, zato počasneje ogrejejo prostor na drugi strani.
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Sevalo -:- radiator ... saj radiator je itak sevalo. Le da ima ta neprimerno večjo toplotno kapaciteto od ostalih modernejših. Zato se ga tudi težje krmili, toda energije ima pa v sebi daleč največ od konkurence. Če imaš staro bajto, bi bil morda edini primeren. To je krušna peč v obliki radiatorja :D .

Če dvigneš hitrost pretoka (močnejša črpalka), dobiš nore toplotne moči iz enega takega trapastega radiatorja. :p
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Toliko kolikor ga skozi izgube izgubiš. Prav nič več. Težava je samo v težavnejšem krmiljenju ... zaradi inercije pač.