Mrzli radjatorji...

Morphey

Fizikalc
6. okt 2008
1.161
4
38
Maribor
Toplovodar mi je v zgornjem nadstropju spremenil napeljavo za centralno kurjavo. Vezaj jo je na obstoječo dovodno cev, ki pride iz peči. Sedaj pa imam problem in potrebujem nasvet.

Torej, v zgornjem nadstropju so 4 radjatorji. Prvi in drugi sta takoj zelo vroča, druga dva pa praktično nikoli.
Napeljava in situacija je prikazana na spodnji sliki.



Temperaturo vode v peči sem dvignil na maksimum, termostat dal do konca. Peč se v treh urah ni izklopila, kot tudi črpalka za vodo ne. Vsi radjatorji v hiši so vroči (tudi v spodnjem nadstropju), le 2 ne (3 in 4 iz slike). Radjatorja sta nova in imata ventile pripravljene za termostatske glave. Glav še nimam, je pa čepek odvit do konca, tako da bi moral (kot mi je bilo rečeno) radjator greti na ful.

Kaj je tukaj za narediti? Lahko še sam kaj probam, je on kaj zajebal, drugo...?
 

maurice

Pripravnik
30. apr 2008
866
2
18
ali si odzračil radiatorja - mogoče je notri zrak?
ali je v ekspanzijski posodi zrak, tako kot mora biti?
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.200
1.818
113
Kako pa so priklopljeni radiatorji? Maš kako fotko.

Ker če imaš priklop od spodaj (H spoj) preglej ali imaš med obema dovodoma tudi vmesno povezavo...inbus vijak...le ta mora biti zaprt (Ker drugače se ti voda vrača pred radiatorjem)..v tem primeru morata biti dovodna in odvodna cev vroči (kaki sta?)

Drugo poglej na tem H-ju ali sta dovod in odvod odprta..ploščati šravfenciger....pozicija mora biti navpično.


Če je vse OK...zapri ta dva radiatorja, ki sta vroča in pojdi čekirat če postaneta druga dva vroča (Če to zaleže in imaš termostatske ventile poglej če so na ventilu kake oznake ..običajno med 1 in 8...s tem nastavljaš pretok skozi radiator - ker boš ta dva priprl (Ne vem..daš na pozicijo 3 pa vidiš če se temperatura enokomerno porazdeli med vse radiatorje).......malo poglej če so cevi na ta dva radiatorja OK vezane...da nista zamenjani dovodna in odvodna cev.

Poglej na kateri hitrosti imaš obtočno črpalko..če je na I oz. II jo daj na III.


(voda gre tja kjer je lažje..in ker sta na eni daljši cevi dva dodatna radiatorja je verjetno toliko večji upor, da enostavno voda tja ne zaide in se vrti v prvih dveh radiatorjih (Torej kot rečeno..sledi pripiranje pretoka v teh dveh)
 

Morphey

Fizikalc
6. okt 2008
1.161
4
38
Maribor
@maurice
Zraka v radjatorjih ni, ekspanzijska posoda je pa prazna.

@Hanzi
Cevi so skrite v stenah, tako da lahko potipam le kakih 10cm, ki štrli iz stene na radjatorju 4 so bile hladne, na tri pa tople. Termostatska glava je le na prvem, na ostalih jih (še) ni, saj sem predvideval da bodo greli vedno na ful.

@vincent
Priklopi so od spodaj (dovod in odvod). Ostalo kar si napisal bom preveril jutri in poročam.
 

disc

Majstr
4. feb 2011
2.351
458
83
Probaj malce pripreti povratni ventil? Drugače pa naj pride centralnar malce pogledat, kaj je naredu
smile-1.gif
 

jurga

Fizikalc
5. mar 2010
1.750
50
48
podravska
Citat:
Uporabnik Morphey pravi:
Toplovodar mi je v zgornjem nadstropju spremenil napeljavo za centralno kurjavo. Vezaj jo je na obstoječo dovodno cev, ki pride iz peči. Sedaj pa imam problem in potrebujem nasvet.

Torej, v zgornjem nadstropju so 4 radjatorji. Prvi in drugi sta takoj zelo vroča, druga dva pa praktično nikoli.
Napeljava in situacija je prikazana na spodnji sliki.



Temperaturo vode v peči sem dvignil na maksimum, termostat dal do konca. Peč se v treh urah ni izklopila, kot tudi črpalka za vodo ne. Vsi radjatorji v hiši so vroči (tudi v spodnjem nadstropju), le 2 ne (3 in 4 iz slike). Radjatorja sta nova in imata ventile pripravljene za termostatske glave. Glav še nimam, je pa čepek odvit do konca, tako da bi moral (kot mi je bilo rečeno) radjator greti na ful.

Kaj je tukaj za narediti? Lahko še sam kaj probam, je on kaj zajebal, drugo...?

daj ti to malo boljše skiciraj !
označi dovod z rdečo povratek z plavo barvo

zdaj pa tak ; če imaš enocevni sistem se pojavijo ti problemi da so ta prvi bolj vroči zadnji mrzli
če je dvocevni sistem se ne bi smel ta problem pojavit
verjrtno bo treba sistem hidravlično uravnovesiti
nalepi nekaj slik pa bomo razpravljali naprej
že v naprej vse se da z malo truda rešiti- samo volja mora biti
lokacija ; MB ni problema ti pridem pogledat . če se strinjaš
prvič ne računam nič drugič pa
evil.gif


pozdrav.gif
 
Nazadnje urejeno:

Robert

Majstr
21. jul 2007
2.637
449
83
Tolmin
Podrla se je hidrvlična uravnoteženost sistema.
Predvidevam, da pride dovod iz peči nekje pri 1.
Najhitreje lahko pripreš zgoraj ventila na 1 in 2, če bo uspešno pripreš ta dva radiatorja na spodnjih ventilih.
Voda gre po najlažji poti in "ne pride" do 3 in še manj 4 saj ima lažjo pot skozi 1 in 2.
Morda pa bi pomagal tudi dvig moči (hitrosti) na črpalki ampak to zviša porabo in povzroča šumenje
rolleyes-1.gif
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.380
5.896
113
pri taščici
Če je dovod pri radiatorju 1, potem zapri radiatorja 1,2 pa boš videl če se bosta segrela 3 in 4. Naj ti centralas pride se 1x na obisk.
 

Morphey

Fizikalc
6. okt 2008
1.161
4
38
Maribor
Dovod je pri radjatorju 1. Zjutraj sem zapr 1 in 2, na kar sta tudi 3 in 4 začela greti. Vseeno pa v dveh urah še vedno nista bila po celem vroča. Zgoraj zelo, spodaj pa zelo malo.

Ventil na radjatorju 3:



Ventil na radjatorju 4:



Še pa ena skica z barvami
smile-1.gif




@robert

Vse "nastavitve" ki so na peči sem dal na max. No, saj jih ni veliko. Če pa še je kak ventil za dvig moči v notranjosti peči pa ne vem.
 

Morphey

Fizikalc
6. okt 2008
1.161
4
38
Maribor
Po dveh urah vklopljene centralne sem ponovno odpr vse radjatorje.
Sedaj po treh urah sta prva dva žgeča druga dva pa le do polovice (od zgorj navzdol), spodaj pa mrzla. Levi ventil je vroč, desni pa mrzel.
 

Morphey

Fizikalc
6. okt 2008
1.161
4
38
Maribor
Razmišljam o tem ja
smile-1.gif


Mi pa je vseeno v prvi vrsti, da glede na to, da sem plačal toplovodarja, želim delujoč "produkt" in ne nekaj na pol, kar mi ne koristi. V tem trenutku sta mi dva radjatorja v bistvu le za okras... Grd okras.
 

Oktopusy

Fizikalc
3. apr 2011
1.678
42
48
Dobro prezrači zadnja dva radijatorja posebej zadnjega in ne pomaga en majhen lonček vode ampak par litrov da se zamenja voda v kompletenem radijatorju ker lahko je v radijatorju še kakšen zračni mehur.
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.200
1.818
113
Citat:
Uporabnik Morphey pravi:
sem plačal toplovodarja

grin1.gif
ti ponavadi zastonj pridejo.


A na prvih dveh radiatorjih si pogledal ventila (kamor pride potem gor termostatska glava) če imata številke?


Pri priključnih ventilih spodaj...načeloma mora biti zareza navpično (to pomeni maks. pretok, če je vodoravno pa je ventil zaprt).

Kot kaže je res problem v pretoku oz. uporu, ki ga nudijo posamezni radiatorji (trenutno je verjetno boljše, ker si povečal hitrost črpalke..če si jo seveda
wink-1.gif
).
 

telex

Fizikalc
24. dec 2007
5.832
47
48
Sam sem imel problem, da je radiator tik ob dvižnem vodu bil vroč, radiator kakšne 3 m stran pa skoraj mrzel. Napaka je bila, da je na povratku radiatorja tik ob dvižnem vodu bila voda toplejša kot na oddaljenem radiatorju in voda ni krožila. Težavo sem rešil tako, da sem priprl ventilu na povratku.
Domnevam, da bi tudi ti moral pripreti ventile na povratku radiatorjev 1, 2 in 3.
 

Morphey

Fizikalc
6. okt 2008
1.161
4
38
Maribor
Citat:
Uporabnik vincent pravi:
A na prvih dveh radiatorjih si pogledal ventila (kamor pride potem gor termostatska glava) če imata številke?


Pri priključnih ventilih spodaj...načeloma mora biti zareza navpično (to pomeni maks. pretok, če je vodoravno pa je ventil zaprt).

Kot kaže je res problem v pretoku oz. uporu, ki ga nudijo posamezni radiatorji (trenutno je verjetno boljše, ker si povečal hitrost črpalke..če si jo seveda
wink-1.gif
).

Na prvih dveh ventilih nisem videl kakšnih številk, razen na prvem na sami termostatski glavi. Imata pa odvode na imbus ključe. Torej če bi to malo privijačil bi topla voda prehajala do naslednjih dveh in se ne bi prehitro vračala nazaj v peč? Na trojki bi tako moral dati dovod v navpičen položaj, odvod pa pustiti da ni ne odprt in ne zaprt? Na štirki pustim oba v navpičnem položaju?

Na peči nimam kaj dosti čarati, saj na sprednji strani nimam nekih ekstra možnosti. Temperatura vode v peči - dal na max in se sedaj greje na slabih 80°C. Pol imam pa le še ali se voda greje sproti ali po potrebi, temperatura vode za pipe in pritisk vode v peči.

Če ima kaj veze... Peč je plinska s pretočnim bojlerjem od Junkersa.