Hladna polovica radiatorja

Jodlarcek

Fizikalc
16. avg 2007
3.300
18
38
MB
Pozdravljeni

V hiši imam ogravanje TČ in radiatorje. Zadnjih nekaj dni ugotavljam, da je nekaj radiatorjev spodaj hladnih. Montirane imam termostatske ventile, vendar so doprti do konca. V sistemu ni zraka. Spodnje in zgornje ventile imam odprte do konca.
Zanimivo, da pa nekateri radiatorji so pa topli v celoti??? Kaj se to dogaja oz. kako to odpraviti.
Pozabil sem omeniti, da so ti radiatorji vsi v spodnjem nadstropju in da so veliki. Mali radiatorji pa grejejo OK. Iz peči gre prvo sistem v zgornje nadstropje, potem pa dol.
Prosim za pomoč

Hvala
 
Nazadnje urejeno:

Yogi

Guru
1. sep 2007
4.333
957
113
Kolikšen pa imaš tlak v sistemu?
Nekajkrat prevrti termostatske ventile, da "zbudiš" feder.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.861
3.888
113
0. zrak v radiatorjih
1. okvara termostatskega ventila - zapikana igla
2. prešvoh kroženje (slaba ali napačno nastavljena črpalka)
3. prenizka temperatura vode vstopnega voda (glede na parameter 2. in moč radiatorja)

Če si nulto točko črtal (odzračil radiator?) potem preveri če se igle termostatskega ventila gibajo v obe smeri, malo prerukaj s kleščami če ne gre lepo ven oz. se zatika.

Če po tem ni ok zapreš vse radiatorje edino enega problematičnega pusti odprtega, če se segreje normalno potem glej napake pod točko 2. ali 3.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Jodlarcek

zino

Guru
3. sep 2007
6.682
2.477
113
imam jaz podoben primer na 1 od 8 radiatorjev. peč na plin, tlak 1,3 bar, ventile električne ki se dnevno odpirajo iz 0% na 99% in je predzaden radiator v sistemu spodnji del hladen. radiatorji VN tip 22. zanimivo mi je da je ta predzaden manjši, 600x600, zadnji je 1200x600 in je veliko prej topel cel kot pa predzadnji manjši.
lufta not po moje ni, saj bi potem bil hladen zgoraj in ne spodaj.
tak da pri meni je tlak ok in tudi fedre so zbujene...
 

gasper

Zelenc'
4. jan 2019
22
1
3
Po moje je zrak. Pri nas doma je isti problem, in moram na roko preluftat, potem je pa okej. :mad:
 

endvatri

Guru
2. mar 2018
18.486
3.120
113
Spodaj ni zraka. Če je zgoraj topel je vse OK in zadeva deluje.
Mogoče treba samo črpalko vklopit na najvišjo brzino...
Najbolj verjetno pa je da ima radiatorje vezane zaporedno. Prvi greje na full, drugi pa na toliko toplote kolikor se je voda v prvi shladila. Nekateri vežejo tako tudi po tri radijatorje. Cevi pa v tlaku in ne moreš zadeve popravit . Vse na račun par metrov cevi in priklopov v razdelilni omarici.
 

zino

Guru
3. sep 2007
6.682
2.477
113
ok.
radiator 1, 2, 3, 4, 5, 6, 8 - grejejo brezhibno
radiator 7 zagreje do 3/4, mrzel odspodaj
vezani zaporedno
 

onlyme

Fizikalc
5. apr 2010
863
63
28
ker naredi zračni žep. Zapreš dovodi ventil in odzračiš, da se voda od spodaj navzgor napolni . Nič hudega če ti bo šlo nekaj vode ven.
 

Jodlarcek

Fizikalc
16. avg 2007
3.300
18
38
MB
0. zrak v radiatorjih
1. okvara termostatskega ventila - zapikana igla
2. prešvoh kroženje (slaba ali napačno nastavljena črpalka)
3. prenizka temperatura vode vstopnega voda (glede na parameter 2. in moč radiatorja)

Če si nulto točko črtal (odzračil radiator?) potem preveri če se igle termostatskega ventila gibajo v obe smeri, malo prerukaj s kleščami če ne gre lepo ven oz. se zatika.

Če po tem ni ok zapreš vse radiatorje edino enega problematičnega pusti odprtega, če se segreje normalno potem glej napake pod točko 2. ali 3.
0. Zraka v radiatorjih skoraj zagotovo nimam...sem šel od radiatorja do radiatorja in probal prezračiti. Povsod je tekla voda.
1. Da bi zapikala termostatska igla..mislim da ne, ker nastavil glavo na manj in deluje.
2. Prešvoh kroženje...imam HT TČ in je črpalka v sami TČ, tako da ne morem nastaviti na več.
3. Temperatura vode je pa cca. 45C. Če bi bil problem prenizka temperatura vode bi bil potem problem na vseh radiatorjih? Je pa samo na največjih?

Počasi že obupujem
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.861
3.888
113
Koliko je temperatura vode na povratnem vodu na peči (t črpalka?), če je pač 20C je logično da ti tistih 45C ki pride v radiator gre v tem radiatorju "v luft" in posledično je hladen. To je pogosto pri uporabi topotnih črpalk ker radiatorji niso namenjeni za nizkotemperaturno ogrevanje.
 

Jodlarcek

Fizikalc
16. avg 2007
3.300
18
38
MB
Koliko je temperatura vode na povratnem vodu na peči (t črpalka?), če je pač 20C je logično da ti tistih 45C ki pride v radiator gre v tem radiatorju "v luft" in posledično je hladen. To je pogosto pri uporabi topotnih črpalk ker radiatorji niso namenjeni za nizkotemperaturno ogrevanje.
Vse to mi je jasno..ampak potem bi bil problem na vseh radiatorjih. je pa problem samo na 3 velikih od 15-ih
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.861
3.888
113
Sistem ni v "hidravličnem" ravnovesju. Pretoki skozi radiatorje niso enaki, eni imajo večji pretok (bližje črpalki, debelejše dovodne cevi), eni imajo nižji pretok. Pri tistih kjer je nižji pretok se ti voda hitreje hladi (greje prostor) kot pri ostalih.

Sedaj fenomena lahko prej niso opazil ker si imel recimo ostale radiatorje bolj priprte in je bil potem pretok skozi probrlematične večji ali pa ker je enostavno bolj mraz pa se ti hitreje ohlajajo. Če je temperatura na povratnem vodu v TČ dovolj visoka potem ti najbrž problem reši močnejša črpalka (ne vem za tvojo TČ, pri enih se da nastavljat pretok, pozanimaj se pri serviserju).
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.448
9.179
113
potem naj zapre 12 radiatorjev in pusti odprte samo velike 3,če je to sploh možno. pa da vidi kako pa kaj.
 

pleXwriter

Majstr
3. avg 2009
3.354
298
83
ker naredi zračni žep. Zapreš dovodi ventil in odzračiš, da se voda od spodaj navzgor napolni . Nič hudega če ti bo šlo nekaj vode ven.

Tole zna bit tudi pri meni. Sem klical majstra za ogrevanje v bloku, je povečal pretok pri meni in so vsi radiatorji vroči, zadnji dolg 2m ali več pa gor greje ko nor, spodaj pa mlačen.
Sem slišal za tale čep, ampak kako ga ven spravit, zapret ventil radiatorja, pa tišat ventil da gre vse ven al...., sem probal zračit pa takoj voda prteče?
 

luciano

Guru
3. okt 2011
1.812
815
113
MB
Pri meni ( olje )gre prav tako topla voda prvo v zgornje nadstropje in se potem vrača v prtličje. Termostat je v sp.nadstropju in prav tako so veliki radiatorji napol hladni, mali pa ne.
Mislim, da je to zaradi predimenzioniranih radiatorjih, ker sistem prej izklopi gorilnik, ko doseže nastavljeno temperaturo, tako da niti ne utegne segret velikih radiatorjev v celoti
 

Jodlarcek

Fizikalc
16. avg 2007
3.300
18
38
MB
Mislim, da je to zaradi predimenzioniranih radiatorjih, ker sistem prej izklopi gorilnik, ko doseže nastavljeno temperaturo, tako da niti ne utegne segret velikih radiatorjev v celoti
Mislim da to ni vzrok, ker TČ deluje NONSTOP in pošilja toplo vodo konstantno. Ni tako kot pri gorilniku.
 

luciano

Guru
3. okt 2011
1.812
815
113
MB
...če imajo veliki radiatorji vhod in izhod vode na isti strani, potem lahko prav tako pride do poltoplih radiatorjev zaradi premalega pretoka.