Davek pri nakupu novogradnje!

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Ja kaj ti ni jasno? Prva uporaba oz. vselitev. Navaja, da je app še nevseljen. Uporabno nima veze s tem. Lastnik mora dokazati, da je recimo dve leti uporabljal nepremičnino v poslovne namene, jo oddajal, tržil najemnino in odvajal DDV od nje.

Pa izjema govori o nerezidenčnih objektih. Generalno je prva prodaja s pravne na fizično osebo vedno z DDV, čeprav je v izjemnih primerih lahko tudi čisto navaden fizik zavezanec za DDV.

Ne nabijam kar nekaj - recimo 25 let izkušenj, pa ne takih kot jih nekdo zgoraj omenja.

Zadeva je preprosta: stečajnega upravitelja b.k. za tvoje končne stroške in bo po liniji najmanjšega odpora zaračunal 22% DDV, ker če ga ne, pomeni, da mora opraviti popravek DDVja pri gradnji.

Še enkrat če je kdo spregledal drugi del moje druge točke: če je tako kot je opisano in bo vse po zakonu bo DDV 22%.

Sem pred kratkim enemu znancu napovedal natančen zaključek obratne zadeve, kjer so zaračunali pri 40 let stari gradnji DDV ker je to obema poslovnima subjektoma odgovarjalo, pa ni šlo skozi, čeprav zakon dovoljuje podobno izjemo.
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.313
2.410
113
še v SLO - ampak komaj
Oooops - imaš prav - moja napaka!

Zapeljalo me je "objekti ali deli objektov" - in napaka v sklepanju, da če se dobavi del objekta, kjer je objekt že dan v uporabo (kar je slučaj pri OT) upošteva, da je dan v uporabo tudi dotični del objekta.
To pa seveda ne drži! Potrebno je gledati "del objekta" (tj. dotični apartma) kot "samostojno enoto" - in ta pač ni bil "dan v uporabo oz. vseljen" - torej pade pod "prvouporabo" in s tem pod obvezo DDV.
In ker ni, kot že v prejšnjih postih ugotovljeno, namenjen stalnemu bivanju, ni možno uveljavljati znižano stopnjo, ampak samo polno - tj. 22%.

Thx, da si me "spravil na prava pota nazaj".
tongue-1.gif


Ostane le še pljuvanje po stečajnem, da noče (da ne zna skoraj ne verjamem) jasno povedati po kakšni stopnji bo zaračunal DDV.
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Ja male tajne velikih mojstrov pa dokazujejo, da je v SLO vse možno. Tako bo kupec tam lepo prijavil bivališče na podlagi naslova in dokazila o lastništvu in po X leteih plačal samo še 2% DPN in nič potencialnega dobička. Ali pa bo že sedaj kupil kot zavezanec za DDV in si davek lepo poračunal, potem bo to pro forma oddajal (je pač trg zasičen in gre oddaja slabo - le enkrat letno dva dni
smile-1.gif