Pop. sp., prodaja preko spleta - Etsy

kaktus1

Zelenc'
28. feb 2014
20
2
3
Ljubljana
Pozdravljeni vsi, prosim za nasvet. Poleg redne zaposlitve imam že več let popoldanski sp (normirni) s 4% obdavčitve, nisem zavezanec za DDV, do sedaj sem izdajal račune samo znotraj Slo (preko nakazil, nič Paypala, kartic in podobno), malo prihodka.
Sedaj bi poleg tega, kar sem preko pop. sp-ja delal zadnja leta rad neko malenkost dodatno zaslužil s prodajo ilustracij na spletni strani Etsy (Paypal?).

Prebral sem vse sorte, od atipičnih zavezancev, do tega, da ne rabim nič spreminjat, razen dodatneg računovodakskega dela (stroška), vprašam še vas - kaj moram spremeniti glede spja, da lahko prodajam izven Slo na spletni strani Etsy in da je v skladu z zakonom? Predvidenega zaslužka ni veliko, cca 100-250EUR na mesec. Do sedaj sem imel cca 300EUR mesečno na sp. Tako, da sem še daleč od meje 50.000 oz. 30.000EUR, kar berem spodaj v članku, ki mi ga je posredoval moj računovodja.

Prosim za nasvet, oz. smernice!

Hvala vnaprej.

-------
Mojca Müller
preizkušena davčnica pri SIR

14.09.2022
Mali davčni zavezanci so zaradi svojega statusa pogosto v dilemi, kako uporabiti DDV pravila pri spletni prodaji blaga. Zato v nadaljevanju pojasnjujemo kakšne so DDV obveznosti malega davčnega zavezanca, ki želi blago prodajati preko spleta v Sloveniji, EU ali tretjih državah.
Opredelitev malih davčnih zavezancev v DDV zakonodaji
Izraz mali davčni zavezanec se nanaša na tiste zavezance, ki v obdobju zadnjih 12 mesecev ne presežejo mejne vrednosti 50.000 EUR obdavčljivega prometa (94. člen ZDDV-1). Ti zavezanci niso vključeni v DDV sistem, zato pri:
(1) prodaji blaga in storitev DDV-ja ne obračunajo in
(2) pri nabavi blaga in storitev nimajo pravice do odbitka DDV.
Spletna prodaja blaga v Sloveniji
Mali davčni zavezanec pri prodaji blaga preko spleta v Sloveniji DDV-ja ne obračuna. Kdo blago kupi oz. kakšen status ima kupec ni pomembno (davčni zavezanec, končni potrošnik). Navedeno velja pod pogojem, da mali davčni zavezanec v obdobju zadnjih 12 mesecev ni presegel 50.000 EUR obdavčljivega prometa. V kolikor navedeno mejno vrednost preseže, se je dolžan vključiti v DDV sistem in od vseh dobav blaga v Sloveniji obračunati DDV.
Spletna prodaja blaga v tretje države
Prodaja blaga preko spleta v tretje države je oproščena DDV-ja, če mali davčni zavezanec razpolaga z izvozno carinsko listino. Tukaj velja opozoriti, da tudi oproščene transakcije (izvoze blaga) vštevamo v mejno vrednost 50.000 EUR obdavčljivega prometa. Na primer mali davčni zavezanec, ki v zadnjih 12 mesecih doseže 15.000 EUR prodaje blaga v Sloveniji in 36.000 EUR prodaje blaga v tretje države, izgubi status malega davčnega zavezanca oz. se mora identificirati za namene DDV.
Spletna prodaja blaga v EU
Pri prodaji blaga preko spleta v države EU je za pravilno obdavčitev z DDV-jem pomemben status kupca. Če mali davčni zavezanec proda blago preko spleta davčnemu zavezancu druge države EU, gre za transakcijo, ki ni obdavčena z DDV-jem. Mali davčni zavezanec izda račun brez DDV. Kupec od takšne pridobitve blaga v svoji državi ni dolžan narediti samoobdavčitve. Mali davčni zavezanec naj bo tudi tukaj pozoren, da se tudi oproščene dobave blaga v EU vštevajo v mejno vrednost 50.000 EUR obdavčljivega prometa. V kolikor mali davčni zavezanec s prodajo blaga preko spleta davčnim zavezancem iz EU preseže 50.000 EUR, mora vstopiti v DDV sistem oz. pridobiti redno DDV številko.
Če mali davčni zavezanec prodaja blago preko spleta končnim potrošnikom iz EU, naj bo pozoren na mejno vrednost 10.000 EUR. Navedena mejna vrednost obsega prodajo blaga preko spleta, končnim potrošnikom v vse države EU (razen Slovenije), v obdobju enega koledarskega leta. Če mali davčni zavezanec mejne vrednosti 10.000 EUR ne preseže, nima nobenih DDV obveznosti, niti v Sloveniji, niti v drugih državah EU. V kolikor mejno vrednost 10.000 EUR preseže, je dolžan pri prodaji blaga obračunati DDV, po veljavni DDV stopnji tiste države EU, iz katere prihaja končni potrošnik. Da bi lahko mali davčni zavezanec obračunal tuj DDV ima na voljo dve možnosti:
(1) se registrira za namene DDV v vseh državah EU od koder prihajajo končni potrošniki ali
(2) se vključi v posebno unijsko ureditev v Sloveniji.
Prva možnost je finančno velik zalogaj celo za velike davčne zavezance, zato je edina smiselna možnost, da se mali davčni zavezanec vključi v unijsko ureditev v Sloveniji. Osnovni namen unijske ureditve je zavezancem omogočiti, da v svoji matični državi obračunajo, poročajo in plačajo tuj DDV. Matična država igra vlogo posrednika, in sicer pobere dolgovani DDV od zavezancev in ga nakaže drugi državi EU.
Pred vstopom v unijsko ureditev mora mali davčni zavezanec ustrezno urediti svoj status. To naredi tako, da preko eDavkov odda vlogo DDV-P2, kjer označi, da želi pridobiti posebno DDV številko le za namene uporabe posebne unijske ureditve - polje 19 Opravljanje dobav/storitev po 130.c členu ZDDV-1 (unijska ureditev VEM). Po izdaji posebne DDV številke lahko nadaljuje s postopkom registracije v unijsko ureditev - registracija v OSS sistem.
Sklep
Mali davčni zavezanci imajo poseben status, zato zanje veljajo tudi nekoliko prilagojena DDV pravila. Za pravilno obdavčitev je potrebno najprej ustrezno opredeliti poslovni model oz. določiti fizični tok blaga. Šele, ko dobro poznamo poslovni model, lahko presojamo za kakšno vrsto prometa gre (promet v Sloveniji, tretjih državah ali EU) in kakšen je status kupca blaga. Pravilna opredelitev vseh naštetih dejavnikov daje ustrezno DDV rešitev konkretnega primera.
---------
 
  • Všeč mi je
Reactions: Stomps

SJTV1

eV12
18. jul 2007
18.923
1.088
113
www.adriamedia.si
Saj je jasno.


Če mali davčni zavezanec prodaja blago preko spleta končnim potrošnikom iz EU, naj bo pozoren na mejno vrednost 10.000 EUR. Navedena mejna vrednost obsega prodajo blaga preko spleta, končnim potrošnikom v vse države EU (razen Slovenije), v obdobju enega koledarskega leta. Če mali davčni zavezanec mejne vrednosti 10.000 EUR ne preseže, nima nobenih DDV obveznosti, niti v Sloveniji, niti v drugih državah EU.
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.497
9.200
113
To velja za fizične osebe, če želiš izstaviti račun na podjetje, moraš iti vsaj na atipičnega DDV zavezanca in potem oddajat mesečno DDV in rekapitulacijsko poročilo. Vsaj po mojih informacijah.
 
  • Všeč mi je
Reactions: kaktus1 in igi

SJTV1

eV12
18. jul 2007
18.923
1.088
113
www.adriamedia.si
Pa še ena sprememba je v 2023...

Za normirane "popoldance" velja 4% obdavčitev samo do zneska 12.500€
U, daj kak link, prosim, da vidim, kako je zdaj. 4 % do 12.500, kaj pa če presežeš?

Edit, našel sam, morda še komu pride prav:
 

Stomps

Zelenc'
10. apr 2023
12
2
3
Saj je jasno.


Če mali davčni zavezanec prodaja blago preko spleta končnim potrošnikom iz EU, naj bo pozoren na mejno vrednost 10.000 EUR. Navedena mejna vrednost obsega prodajo blaga preko spleta, končnim potrošnikom v vse države EU (razen Slovenije), v obdobju enega koledarskega leta. Če mali davčni zavezanec mejne vrednosti 10.000 EUR ne preseže, nima nobenih DDV obveznosti, niti v Sloveniji, niti v drugih državah EU.
Odlično, končno sem našel nek info, kjer je to nedvoumno napisano. Čisto so me zmedli različni odgovori...

Sam sem isto popoldanski s.p., nisem DDV zavezanec in bom prodajal razne vtičnike za programsko opremo komurkoli, torej tudi kupcem iz EU. Registriran sem kot atipični zavezanec zgolj zato, če bi kakšno podjetje iz EU želelo račun, za fizične uporabnike do 10.000 € pa torej ne potrebujem nič drugega, predvsem pa ne unijske ureditve VEM, za kar so me prepričevali.

Unijsko ureditev VEM potrebujem samo v primeru, da prodajam preko spleta vtičnike fizičnim osebam v EU IN presežem prak 10.000 €. Do tega zneska to ni potrebno. Ali to drži?

Kako pa je s poslovanjem s pravnimi osebami iz ZDA? Je dovolj, da sem atipični?

Hvala.
 

damirj

Guru
9. maj 2012
4.836
2.089
113
U, daj kak link, prosim, da vidim, kako je zdaj. 4 % do 12.500, kaj pa če presežeš?

Edit, našel sam, morda še komu pride prav:
Jaz sem milo rečeno malo zmeden okoli tega. Če si redno zaposlen in imaš še posebej normiran popoldanski s.p. velja tudi do zneska 12500€ 80% ?
 

Stomps

Zelenc'
10. apr 2023
12
2
3
Ja, za EU pa moraš biti atipični. Zdaj imam vse infote, sem kar na Furs klicaril. Sicer tudi oni vsega ne vejo, odvisno koga dobiš na telefon. Pri specifičnih situacijah pa ti niti ne znajo pomagati in rečejo, da je to potem vse odvisno od tistega, ki nadzor izvaja, torej inšpektorja.

Odlično, želiš vedeti, kako je prav, pa to težko izveš. Hmm...
 

Stomps

Zelenc'
10. apr 2023
12
2
3
Ampak to je malo mimo meni. Če njim odgovarjam, menda bodo potem oni vedeli. Sicer so bili skoraj vsi izredno prijazni in ustrežljivi, s katerimi sem se pogovarjal. Zmotilo me j eedino to, da je potem vse v rokah inšpektorja.

Zdaj mi je tudi še bolj jsano, zakaj obstaja toliko "svetovalnih" storitev. "Vuci pare" jaz pravim temu. In dvomim, da ti res znajo vsi pravilno svetovati, če e sam Frus ne ve. Edina prednost je po moje v tem, da lahko imaš na papirju neko davčno svetovanje, pa si morda ti malo bolj krit, čeprav spet dvomim. Oglobili bi tebe in njih.

Od prvega dne, ko sem odprl firmo in objavil email (še dobro, da ne telefonske) na AJPES, dobivam skoraj vsak dan neke ponudbe za računovodstvo, za davčno svetovanje, ker vse to potrebujem in oni so pravi za mene... bla, bla, bla...

Bogega popoldanca bi radi oskubili že na samem začetku :D Sej vse razumem, ampak ta kapitalizem... Zato pa se je potrebno čim več sam pozanimat in delat.
 
  • Všeč mi je
Reactions: igi

Stomps

Zelenc'
10. apr 2023
12
2
3