Nadgradnja avtoakustike par vprašanj

ynos

Vremenko
18. jul 2007
24.273
3.687
113
davorinm.wordpress.com
Hej.

Imam Toyota Camry, ki ima sledeč JBL sistem (Spodaj slike). Na papirju zgleda fajn, v praksi pa ni vredno imena premium audio upgrade. Glasba ni poslušljiva če pustim equalizer FLAT. Visoki toni režejo čez ušesa, sprednji zvočniki močno preglasijo zadnje, sistem ima samo 3 kanalno štimanje frekvenc (LOW, MID, HIGH). Če se igraš z nastavitvami, je potrebno dati visoke tone na -4 od 5. Srednje na -3 od 5 in base na +4 od 5. Potem pa rata zvok muddy, detajli se zgubljajo, zvok je tak plehak, beden. Vglavnem čudež je tole nastaviti in v praksi je potem tako, da za vsako zvrsti štimam sproti nastavitve, da je ok.

Rad bi zamenjal sprednji sistem zvočnikov. Rabil bi DSP, da se proper naštela zvok ker tale JBL sistem očitno popači in vse narobe odreže kar se tiče frekvenc. Pustil bi zadnje zvočnike. In pustil bi tovarniški woofer na polici.

Kaj se v tem primeru najbolj splača?

1. Zamenjati sprednje zvočnike (komponentne 3 way) in dodati DSP. Obstoječi sistem je na 2 Ohm, kar postavlja pod vprašanje ali je dovolj da poganja kake resne zvočnike dobro.
2. Zamenjati sprednje zvočnike (komponentne 2 way) in dodati 6 kanalni ojačevalec z DSP, ki poganja potem sprednjih 4 in zadnja 2 zvočnika. Ali v tem primeru lahko tovarniški ojačevalec še naprej poganja woofer, novi DSP sistem pa uravnava cel sistem? Spodaj piše, da imam sedaj 8 kanalni sistem, to pomeni verjetno da je woofer aktiven? In bi 6 kanalni novi ojačevalec lahko poganjal vseh 6 zvočnikov, ki ostanejo, SUB pa se sam napaja. Vprašanje zgolj ali novi DSP lahko uravnava vse potem hkrati.
3. Zamenjati sprednje zvočnike (komponentne 3 way) in dodati 6 kanalni ojačevalec z DSP, da poganja komplet sistem 6 zvočnikov spredaj. Obstoječi ojačevalec pa poganja zadnje zvočnike in woofer. In ali v tem primeru DSP lahko uravnava vse zvočnike hkrati?
4. Kaj tretjega?

Hvala.

Gledam trenutno te zvočnike (2 way): https://musway.de/mg6.2a.html
Te zvočnike 3 way: https://musway.de/mg6.3a.html
In ta amp z DSP: https://musway.de/m6v3-24v.html
1691567628789.png

1691567640407.png
 

jezek

Guru
24. jul 2008
2.616
1.240
113
Malo prestudiraj po forumih kaksna je trenutno vgrajena roba. Da ni kak tak zajeb kot pri novejsih bmw, kjer (katastrofalno zveneci) HarmanKardon lahko nadgradis s točno enim (1) ojacevalcem na trgu....
 

ynos

Vremenko
18. jul 2007
24.273
3.687
113
davorinm.wordpress.com
Malo prestudiraj po forumih kaksna je trenutno vgrajena roba. Da ni kak tak zajeb kot pri novejsih bmw, kjer (katastrofalno zveneci) HarmanKardon lahko nadgradis s točno enim (1) ojacevalcem na trgu....
Ja? Bom preveril hvala. Predvidevam pa, da podjetje, ki se ukvarja z dobavo in vgradnjo avtoakustike to ve. Ne bom sam montiral.
 

jezek

Guru
24. jul 2008
2.616
1.240
113
Ja potem pa vprasaj monterja. Ker dvomim da je tu gor kdorkoli tak avto sploh že videl na cesti, kaj sele si ga lastil/sraufal. Jaz sem doktoriral iz tega in na koncu obupal in pac pristal na HK beden sound. Samo v info: kao 600w 11kanal sistem ima 400w ojacevalec, ki poganja samo vuferja pod sedezi, vse ostalo goni radio, ki pa je v prtljazniku...in povezan na "radio" na armaturi po optiki in podobno....
 
  • Všeč mi je
Reactions: ynos

ynos

Vremenko
18. jul 2007
24.273
3.687
113
davorinm.wordpress.com
Ja potem pa vprasaj monterja. Ker dvomim da je tu gor kdorkoli tak avto sploh že videl na cesti, kaj sele si ga lastil/sraufal. Jaz sem doktoriral iz tega in na koncu obupal in pac pristal na HK beden sound. Samo v info: kao 600w 11kanal sistem ima 400w ojacevalec, ki poganja samo vuferja pod sedezi, vse ostalo goni radio, ki pa je v prtljazniku...in povezan na "radio" na armaturi po optiki in podobno....
Hvala. Sem naredil še eno objavo na reddit v camry kanalu. Glede na to, da je camry en najbolj prodajanih vozil v ZDA bo mogoče kaj več praktičnih nasvetov.
 
  • Všeč mi je
Reactions: jezek

damirj

Guru
9. maj 2012
4.836
2.089
113
No, tu je potrebno razjasniti, da pri BMW HK sound system obstaja več vrst (imajo tudi drugo kodo) in je odvisno tako od modelov, kot letnikov ipd. pač ne metat vse v isti koš, ker razlike so in to tudi zelo velike in na koncu, vsaj pri modelih, kjer so to izvedli kot zelo proper, je tudi en od boljših sistemov, ki jih lahko dokupiš. Praktično si pa na najbolj varni strani s hifi opcijo kjer so upgradei potem zelo enostavni.
 

damirj

Guru
9. maj 2012
4.836
2.089
113
Tu pri Toyoti pa je tole z JBL izgleda velik problem, ker odklop ne pride v poštev, vsaj kolikor vidim. Tole priklapljanje dodatnih ojačevalcev na te izhode, ki so že sedaj drekasti, bo verjetno še slabše in ne boljše , po sistemu DIDO (drek in drek out). Menjava samo zvočnikov lahko, še večkrat pa ne obrodi sadov, ker tile ojačevalci sicer so, ampak ponavadi neke moči ravno nimajo, tako da na koncu efekt imaš sicer da res igra bolje, ampak potiho.
 

jezek

Guru
24. jul 2008
2.616
1.240
113
No, tu je potrebno razjasniti, da pri BMW HK sound system obstaja več vrst (imajo tudi drugo kodo) in je odvisno tako od modelov, kot letnikov ipd. pač ne metat vse v isti koš, ker razlike so in to tudi zelo velike in na koncu, vsaj pri modelih, kjer so to izvedli kot zelo proper, je tudi en od boljših sistemov, ki jih lahko dokupiš. Praktično si pa na najbolj varni strani s hifi opcijo kjer so upgradei potem zelo enostavni.
Hk je bil top do nekje 2018 ali se prej. Zdaj je srot. Nisem se zasledil da ga nekdo nebi kurcal.
 

damirj

Guru
9. maj 2012
4.836
2.089
113
Hvala. Sem naredil še eno objavo na reddit v camry kanalu. Glede na to, da je camry en najbolj prodajanih vozil v ZDA bo mogoče kaj več praktičnih nasvetov.


Ugotavljajo podobno kot ti. Če se boš že šel kak upgrade, potem rabiš najprej sumator vsega, nato razdelit na kanale kot je treba. Za BMW poznam dobro kaj je na voljo, za Toyoto bolj malo. Tole izgleda bi moralo biti za tvoj primer:
 
  • Všeč mi je
Reactions: ynos

damirj

Guru
9. maj 2012
4.836
2.089
113
Potem je tole pravi HK. Sicer vsakemu drugače paše, ampak verjetno bi tudi v X3 moralo spodobno igrat. O okusih se sicer ne razpravlja, ne vem kaj ti manjka oz. kaj ti ni všeč, malo se poigrat z nastavitvami, lahko je pa tudi drugačen problem že v samem izvoru glasbe ali pa tudi različna pričakovanja kaj bi morali biti, pa pač ni, ker nekako ni mišljeno, da je okus poslušalca to kar je prav (čeprav se strinjam, da na koncu naj zadeva igra tako, da je plsušalcu OK), pač odivsno a hočeš da razbija, ali da boš poslušal osmrtnice, ali glasbo, ki se producira danes, ali kakšno kvaliteto iz (pol)pretekle zgodovine, rock, metal , harmonike ipd. . Tu se mi recimo iz Mercedesa top sistem Burmester (ali kaj je že) in Lexus z Mark Lewisonom, za katere ne veš ali so sploh kaj študirali, ko so to zasnovali ali pač samo kar je padlo z neba na mizo in to je to, pokasirajo pa mirno 5000€ in več za to opcijo.


In ne, HK sistem ima ojačevalec zadaj za vse zvočnike, ne samo tiste pod sedežem. Glavna enota je skodirana, da se prek MOST linka poveže z ojačevalcem. Če želiš, pa lahko namesto originalnega ojačevalca uporabiš MOST-2-RCA konverter, kot je npr ta:
ali
ali
ali
........

Tega je zdaj že veliko na voljo, izberi po želji.

In dobiš izhode spredaj, zadaj in sub plus pri nekaterih še dodatne sprocesirane signale.
 

damirj

Guru
9. maj 2012
4.836
2.089
113
Audison je zgleda tole končno splavil tudi uradno, mu je trajalo ful let iz par pohabljenih prototipov speljat v redno prodajo:

Za MOST kolkr češ tega. Za Toyota JBL pa...
 

jezek

Guru
24. jul 2008
2.616
1.240
113
Ne, mislil sem Match up amp.
Ni res kar pises. Konec leta 2019 je 688 postal 400w booster, ki napaja samo 2 (8R) suba. Ostali zvocniki so iz RAMa. (Glede tega ne bom vec debatiral s tabo ker sem ze izgubil stavo z Američani ko trdil isto kot ti, pa so mi dokazali nasprotno - z uradno Bmw dokumentacijo (poglavje idrive).
Kar se tice kvalitete zvoka: okusi so lahko razlicni, ampak dober zvok pa se ve kaj je. Naredi meritev z mikrofoni pa bos videl kako katastrofalni so grafi. Se ukvarjam z audiofilijo ter izdelavo ojacevalcev, kretnic in zvocnikov ze 30 let...
HK v denimo sosednjem F34 2014 je ene 5x boljsi. Sicer pa glede na vgrajeno robo v G01 niti ni cudno. Membrane so low-cost (enake kot v hifi, sele BW so malo boljse, BO pa se malo), membrane so itak napacne velikosti (same 10ke, par vrabčkov in 2 plitka 20aka....to ni za nikamor. Brez 13ke ali 16ke vokala ni, pa da sejebes! Se pravi: vokala ni sploh. Visoki so rezki, omejeni na max 12khz. Bas je pa beden. Ne globine, ne trdine, ne mećine. Nic od nic. Ce se se tako trudim ne najdem vsebine, ki bi zvenela dobro. Nek priblizek je hires 192/24 prek usb (npr Diana Krall, Patricia Barber...) ampak se vedno žalost. Ne spomnim se kdaj nazadnje je bil zvok v katerem avtu tako zanic. Vsak citeoen z 2x5w radijem in papirnato membrano (res da Audax) je bil boljsi...
Edino kar je (malo) popravilo zvok je bilo odkodiranje ASD, da mi se "motor" ne kvari zvoka. Tako da muzike prakticno ne poslusam vec, edino kaka porocila, sicer pa raje sipe dol...in prisluhnimo rohnenju šestaka...
 

damirj

Guru
9. maj 2012
4.836
2.089
113
Ah videl ja.. Vzamem nazaj. V G30 modelih je tole prišlo šele s faceliftom. Tako da imaš mogoče problem tudi karkoli pametnega uredit in se potemtakem strinjam, da je v F serijah bilo boljše.

+

Glede na to, da imaš 30letne izkušnje z izdelavo (pasivnih) kretnic potem ti tole ne bi smelo bit pretežko... Tudi mojim samo 20letnim izkušnjam ne dela težav.

Meritve z mikrofonom tako vsaj moje potem odpadejo, ker očitno sedaj je drugače kot je bilo. Ampak da te potolažim, tudi Burmester in Mark Levison nista nič boljša za 5x višjo ceno, če ne celo slabše...
 

jezek

Guru
24. jul 2008
2.616
1.240
113
Ah videl ja.. Vzamem nazaj. V G30 modelih je tole prišlo šele s faceliftom. Tako da imaš mogoče problem tudi karkoli pametnega uredit in se potemtakem strinjam, da je v F serijah bilo boljše.

+

Glede na to, da imaš 30letne izkušnje z izdelavo (pasivnih) kretnic potem ti tole ne bi smelo bit pretežko... Tudi mojim samo 20letnim izkušnjam ne dela težav.

Meritve z mikrofonom tako vsaj moje potem odpadejo, ker očitno sedaj je drugače kot je bilo. Ampak da te potolažim, tudi Burmester in Mark Levison nista nič boljša za 5x višjo ceno, če ne celo slabše...
Pa ravno aktivne delam! (Linkwitz 3way, po potrebi s shelfom za bas nad 10hz). Predvsem za open baffle. Seveda vse diy.