Centralna in ekspanzijska posoda

veselilisjak

Sloven´c
22. jul 2007
25.331
355
83
38
tvoj mojster je premalo podkovan da ti govori take norije . Raztezna mora biti razbremenjena popolnoma da lahko zopet nafilaš tkak v njej kot mora biti .,zato jo moraš demontirati jo iztočiti če je kaj vode in jo dofilati oz. pregledati če je z njo vse ok. PRI TEM NE RABIŠ spustiti vode ne iz ogrevalnega sistema ali iz bojljerja ali zalogovnika saj se pred razteznimi vgrajuje servisni ventil ki ti to omogoča .Vidim da imaš dosti časa pa si malo na stricu guglu najdi : raztezne posode eder pa si vse lepo preberi . Uspešno pa nisi nič naredil kot si napisal in basta.

lp


Nisem je demontiral. Zaprl sem dovod vode v sistem, potem pa vodo izpustil skozi pipo/ventil pod ekspanzijsko posodo, kamor je priključena cev za dofilavanje sistema. Malo napumpal in je voda stekla iz ekspanzijske. Duša je cela. Koliko mora sploh biti nafilana z zrakom, glede na to, da je tlak v sistemu vodovoda nekje 5,5 bar?
 

damirj

Guru
9. maj 2012
4.834
2.088
113
Dovolj dobro si naredil. Če imaš 5,5Bar v vodovodu, potem moraš napumpat na 6 oziroma pač več kot 5,5 mora biti. Zdaj samo še poslušaj jurgota, ki ti bo nasolil pamet, da je to za en d**k narejeno in da za skwzibwh urediš pritisk v vodovodnem sistemu na pod 3Bar, ker drugače bo vse skupaj razstrelilo :D
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Nisem je demontiral. Zaprl sem dovod vode v sistem, potem pa vodo izpustil skozi pipo/ventil pod ekspanzijsko posodo, kamor je priključena cev za dofilavanje sistema. Malo napumpal in je voda stekla iz ekspanzijske. Duša je cela. Koliko mora sploh biti nafilana z zrakom, glede na to, da je tlak v sistemu vodovoda nekje 5,5 bar?

Čakej (!) , zakaj omenjaš tlak v vodovodnem sistemu? Imaš ekspanzijo za hidrofor, ali za centralno kurjavo?
 

jurga

Fizikalc
5. mar 2010
1.750
50
48
podravska
Dovolj dobro si naredil. Če imaš 5,5Bar v vodovodu, potem moraš napumpat na 6 oziroma pač več kot 5,5 mora biti. Zdaj samo še poslušaj jurgota, ki ti bo nasolil pamet, da je to za en d**k narejeno in da za skwzibwh urediš pritisk v vodovodnem sistemu na pod 3Bar, ker drugače bo vse skupaj razstrelilo :D

Jurga ne soli pameti nikomur in je nikoli nebom -delam že to 40 let in vem kako se to dela zato mi ne hodi stakimi ven . Ustvari pa delajte kot vam paše., zakaj pa pol sprašujete kako se dofila raztezna . Postopki so pač taki kakršne je stroka uvedla . Nevem pa zakaj tolko komplikacij kako demontirati raztezno za san. vodo .Preprosto zapreš mrzlo vodo razbremeniš bojljer -raztezno odviješ daš na t kos čep raztezno lepo nafilaš in jo priviješ nazaj -to je cela umetnost. Rastrelilo pa bo tvojo glavo ker si preveč pameten glede tega .
 

damirj

Guru
9. maj 2012
4.834
2.088
113
Normalno, da boš gonil svojo, saj od tega živiš. Verjamem, da komot za tole enostavno početje potegneš 50€ ali pa več in se potrudiš in narediš bolje kot večina. V resnici je večina takšnih del enostavnih kot pasulj, saj če bi bila raketna znanost, bi tudi ti verjetno bil po izobrazbi dr. ali vsaj mag.in če ne to, potem pa vsaj dipl. ing. Predvidevam pa, da nisi prvo, zelo verjetno tudi ne drugo, fajn bi bilo, da si tisto tretje, pa verjetno tudi to nisi, saj za vodovodarja to ni potrebno. Pa brez zamere, ampak to spada med neka splošna hišna opravila, kot recimo zamašen odtok, in to bi moral znat vsak z malo pameti in po ZKP-ju sam uredit brez raketne tehnike.
 

jurga

Fizikalc
5. mar 2010
1.750
50
48
podravska
Normalno, da boš gonil svojo, saj od tega živiš. Verjamem, da komot za tole enostavno početje potegneš 50€ ali pa več in se potrudiš in narediš bolje kot večina. V resnici je večina takšnih del enostavnih kot pasulj, saj če bi bila raketna znanost, bi tudi ti verjetno bil po izobrazbi dr. ali vsaj mag.in če ne to, potem pa vsaj dipl. ing. Predvidevam pa, da nisi prvo, zelo verjetno tudi ne drugo, fajn bi bilo, da si tisto tretje, pa verjetno tudi to nisi, saj za vodovodarja to ni potrebno. Pa brez zamere, ampak to spada med neka splošna hišna opravila, kot recimo zamašen odtok, in to bi moral znat vsak z malo pameti in po ZKP-ju sam uredit brez raketne tehnike.

daj ne pametuj preveč ker ti škodi ! ne piši bedarij če se ne spoznaš v to delo. Ne zavajaj z svojim pisanjem formurašev .Imam službo in to vredu plačano zato ne hodim delat še po službi ker ni potrebe.Daj si raje malo pošlihtaj v glavi prej ko kaj napišeš -trikrat prej premisli prej ko kaj zineš -velja ??!
 

dejan_

Guru
23. maj 2012
2.268
1.940
113
daj ne pametuj preveč ker ti škodi ! ne piši bedarij če se ne spoznaš v to delo. Ne zavajaj z svojim pisanjem formurašev .Imam službo in to vredu plačano zato ne hodim delat še po službi ker ni potrebe.Daj si raje malo pošlihtaj v glavi prej ko kaj napišeš -trikrat prej premisli prej ko kaj zineš -velja ??!

Jurga pa kaj se bockaš s temi vseznalci. Jaz se sploh več ne vpletam v te debate, ker folk itak vse ve. Škoda časa in volje.
Pa bi lahko marsikdaj komu pomagal z nasvetom, pa raje nič ne napišem ker te alter-google inženirji povozijo.

So bili fantje enkrat z vodovodarjem na malici pa vedo VSE
 
  • Všeč mi je
Reactions: jurga

damirj

Guru
9. maj 2012
4.834
2.088
113
To pomeni da je vodovodar? Ker piše nekje, da je zmontiral že na stotine bojlerjev. Če ni vodovodar (s.p. ali d.o.o. ni važno) mu ali izjemno puščajo vsi bojlerji, ki jih je zmontiral doma sam sebi ali pa potem očitno res drži, da to počne po dobro plačani službi after 17h. Zdaj kaj je res? Če ni vodovodar in o tem očitno ve vse, bi se jaz raje vprašal, kdo je z vodovodarjem pil kavo popoldan. No pa sej ni važno, problem je kot vidim rešen, ostalo pa je naprej BZ saj lahko greš delat enostavne stvari kot profič, lahko pa kako zadevo tudi en pinko palinko sam uredi BP in ni treba vpletat raketne znanosti, kjer za to ni potrebe. Marsikaj se da rešit tudi brez gugla ali drugih stricev, pomaga že samo malo ZKP, le-te pa v današnjem času močno manjka. Se lahko vsak sam odloči.

/Me off.
 

Rambo013

Majstr
30. jan 2010
1.755
358
83
Vipavska dolina
KSZ

Obujam temo

Zima začela in problem...
Odzračevalni lonček na ekspanzijski mi je spustil vodo. Tlak v sistemu ni nihal (tam 1.5 - 2 bara), ventilček na ekspanzijski je pihnil zrak, ni pritekla voda, tako da kar sem tule prebral nisem zasledil kaj bi lahko bilo narobe. Ekspanzijska je 105 litrov, koliko je sedaj "napumpana" pa ne vem, malce zraka sem spustil ven. Sem tudi vodo izpraznil iz nje (ne me vprašat kako, v glavnem pritisk je padel na 0, potem sem dotočil vodo v peč in pritisk dvignil ponovno na tam 1.8 bara), a tisti lonček je nafilalo z vodo, ter ko sem tist pokrovček malce odvil je ponovno pritekla voda. Sedaj voda ni ogreta, predvidevam da ob segreti bo ponovno bolj kapljalo ven. Če se ne motim niso do konca priviti da gre morebiten zrak iz sistema ven ali se motim. Ekspanzijska je gitral, model mb 105.

Vem, sem dolgovezil, ampak a je kdo že imel tak problem oziroma ve kako bi najlažje in najceje zadevo rešil. Drugače bi poklical kakšnega mojstra ampak v teh časih pa...
 

Rambo013

Majstr
30. jan 2010
1.755
358
83
Vipavska dolina
Sicer ta stavek sodi bolj drugam, ampak da bo lažje razumljivo...
Jaz sem v karanteni (rezultata še ne vem), verjetno ni ravno lepo nekoga klicat da mi pride šraufat.

A je možno da rikne samo odzračevalni lonček?
 

jurga

Fizikalc
5. mar 2010
1.750
50
48
podravska
Sicer ta stavek sodi bolj drugam, ampak da bo lažje razumljivo...
Jaz sem v karanteni (rezultata še ne vem), verjetno ni ravno lepo nekoga klicat da mi pride šraufat.

A je možno da rikne samo odzračevalni lonček?
na raztezni posodi ni odzračevalnega lončka -raztezna je zaprta v nulo ( mislim da sem prav razumel )
 

jurga

Fizikalc
5. mar 2010
1.750
50
48
podravska
KSZ

Obujam temo

Zima začela in problem...
Odzračevalni lonček na ekspanzijski mi je spustil vodo. Tlak v sistemu ni nihal (tam 1.5 - 2 bara), ventilček na ekspanzijski je pihnil zrak, ni pritekla voda, tako da kar sem tule prebral nisem zasledil kaj bi lahko bilo narobe. Ekspanzijska je 105 litrov, koliko je sedaj "napumpana" pa ne vem, malce zraka sem spustil ven. Sem tudi vodo izpraznil iz nje (ne me vprašat kako, v glavnem pritisk je padel na 0, potem sem dotočil vodo v peč in pritisk dvignil ponovno na tam 1.8 bara), a tisti lonček je nafilalo z vodo, ter ko sem tist pokrovček malce odvil je ponovno pritekla voda. Sedaj voda ni ogreta, predvidevam da ob segreti bo ponovno bolj kapljalo ven. Če se ne motim niso do konca priviti da gre morebiten zrak iz sistema ven ali se motim. Ekspanzijska je gitral, model mb 105.

Vem, sem dolgovezil, ampak a je kdo že imel tak problem oziroma ve kako bi najlažje in najceje zadevo rešil. Drugače bi poklical kakšnega mojstra ampak v teh časih pa...


kam pri božji materi filaš sistem na 1.8 bar -če maš sistem pri mrzli vodi 1-1.2 je dosti
daj poslikaj to tvoje čudo da vidim za kaj se gre ker si tak napisal da mi ni kaj razumljivo ,pa toti odzračni lonček tudi ne ker ga na raztezni ni.
če si okolica štajerske mi sporoči .
 

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.089
3.574
113
Marlbor
Verjetno je mislil, da mi je riknil ventilček. Napisal je, da je pihnil zrak, ne pa vode ... to pomeni, da ga je najbrž treba dopumpati, pa potem opazovati, če bo na hitrem spet spustil ali bo držal.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.312
5.836
113
pri taščici
Moral boš dobiti en manometer s katerim boš preveril tlak v ekspanziji. Vsak kolesarska pumpa ga ima, vsak kompresor ga ima....
Pri hladnem sistemu imej tako v vodi (manometer na peči, ceveh) tlak dober bar, kot tudi zračni tlak v ekspanziji. Če bi napisal iz kje si, ti bi.lazje pomagal