Centralna in ekspanzijska posoda

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.370
5.884
113
pri taščici
Meni sploh ni jasno na osnovi cesa bi se ti tlak podvojil. Res da se nisem videl veliko kurilnic, ampak vecina meri tlak samo na dovodu. Na povratku ga se nisem videl. Ker pri 3,8 bara imas vse sanse xa ti odpre peč. Na povratku je obicajno ekspanzija. Ce imas med povratnim manometrom in manometrom na dovodu nepovratni ventil, pec bi gorela, crpalka bi bila ugasnjena, ekspanzija fuc, bi nekako tej zgodbi se verjel. Ampak pri 3,8 barih imas ogromno sans da ti odpre pec ali kaj drugega. Peci so jarejene do 2,5 (3) bare, vatnostni ventili so na 3 bare, ti pa furas 3,8. Meni to nekaj precej smrdi.
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.730
6.341
113
Ja tam ko je varnostni ventil je na isti tocki manometer ki kaze 1,5 bara. Vceraj sem opazil da je povratni vod imel 0,8 bara. Ampak med posameznimi vejami in pecjo je vmes se hidravlicna kretnica
 

telex

Fizikalc
24. dec 2007
5.832
47
48
Ko sem še imel peč na premog in sem jo preveč naložil je voda v peči zavrela. Takrat je manometer skakal gor in dol kot zmešan (kolikor si ga sploh lahko videl skozi oblake pare). Iz te izkušnje bi sklepal, da je za čudno obnašanje manometrov lahko kriv zrak v cevovodih. Če ti ogrevanje deluje normalno in se ti čudno obnaša le tlak, je možno je, da imaš celoten sistem odzračen zrak pa je le v delu cevi kjer je nameščen manometer.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.370
5.884
113
pri taščici
Na kretnice se cisto nic ne spoznam
redface-1.gif
cheer
 

Zgaga

Guru
25. jul 2007
10.398
4.395
113
49
Na sončni strani ALP
Citat:
Uporabnik Zgaga pravi:
OK.. Na dnu je pokrov premera kakšnih 10 cm. Verjetno je not skrit "picikl" ventil.

"Picikl" ventil sem na moji posodi našel. Ko pritisnem "iglo" v ventilu ne pihne ali priteče nič... Očitno je meh prazen?!
rolleyes-1.gif

Ga lahko napumpam, ko je v sistemu (hladna) voda in na koliko ga moram nafilat?
17758-icon_confused.gif
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Če je višinska razlika med najnižjo in najvišjo točko sistema 10 m, filaš ekspanzijo na 1,2 bara.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.370
5.884
113
pri taščici
In potem mora manometer na cevi pri hladni vodi imeti vec kot tisti ki si ga pumpal v ekspanziji (da nekoliko stisne ekspanzijo)
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.730
6.341
113
Citat:
Uporabnik telex pravi:
Ko sem še imel peč na premog in sem jo preveč naložil je voda v peči zavrela. Takrat je manometer skakal gor in dol kot zmešan (kolikor si ga sploh lahko videl skozi oblake pare). Iz te izkušnje bi sklepal, da je za čudno obnašanje manometrov lahko kriv zrak v cevovodih. Če ti ogrevanje deluje normalno in se ti čudno obnaša le tlak, je možno je, da imaš celoten sistem odzračen zrak pa je le v delu cevi kjer je nameščen manometer.
Mam odzračevalne lončke na vrhu te veje tko da....ta bo težka...
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Citat:
Uporabnik Hanzi pravi:
In potem mora manometer na cevi pri hladni vodi imeti vec kot tisti ki si ga pumpal v ekspanziji (da nekoliko stisne ekspanzijo)

Tlak v ekspanzijski posodi ni nikjer določen in je odvisen od višine vodnega stolpca, ki ga tvori najvišji radiator. Ekspanzijska posoda pa mora biti pravilno dimenzionirana, da pri segrevanju vode ne pride do porasta tlaka za več kot 0,2 bar.

To je teorija. V praksi itak vsi nafilamo malce več, pač da bo kao mir čez celo kurilno sezono.
rolleyes-1.gif
.

Torej še 0,2 bara dodatno. Ampak - v vednost, s tem je sistem že izven ravnotežja, torej preobremenjen. Teorija torej!
grims-1.gif


- Jaa, prav je tako.
grims-1.gif
Daš malce več in miren bližnji vzhod z Izijem vred ! Cevi so itak dovolj močne ...
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

@Apolo, verjetno imaš nekje v sistemu nek "žep", ki ni odzračen. Pa ekspanzijsko posodo bi pogledal, če ni "spustila dušo" (
smile-1.gif
- vem da je hecen izraz). Drugače si ne znam ravno predstavljati teh nihanj.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.370
5.884
113
pri taščici
Daj ti tale porast tlaka ob segrevaniu vode ne sme biti vecji od 0,2 bara malo razloži. Ker na tvoje logiko bi morali potem "vsi' imeti vsaj 5x večje ekspanzije.
Meni tlak ob segrevanju naraste za en bar (1>2)(na okroglo, ne more zdaj za decimalko lovit.)
In pec in instalacija bi morala zdrzat toliko kot je varnostni (3bare)je bil
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Ne vem, kako imaš sistem narejen. Bistvo je to, da se voda in cevovodi z njo, teoretično volumsko povečajo z naraščanjem temperature. To razliko volumna kompenziraš z ekspanzijsko posodo, lahko si pa tudi narediš prekotok preko strehe, torej najvišje točke v sistemu. To bi bil tako imenovani "odprt termosifonski sistem".

Bistvo je torej, da imaš nekje nek rezervoar, ki omogoča "dihanje" sistema ob temperaturnih razlikah. To je ekspanzijska posoda.
Če tega ne bi bilo, bi se "napihovale celotne lajtunge po bajti"
rolleyes-1.gif
, dokler ne bi nekje zadeva popustila.

Od tu tudi sumim, da ima Apolo problem s previsokim nihanjem pritiska v sistemu ravno zato, saj mu niha menda za eno atmosfero, kar kaže, da ima - ali počeno dušo v ekspanziji, ali pa ekspanzijo preveč nafilano (previsok tlak v njej) in zato ne more opravljati svojega dela - ali pa prazno, kar funkcionalno pomeni isto.

Ekspanzijska posoda je amortizer in ni kar samoumevno nafilana na nek pritisk. Mora biti uglašena v sistem! Merilo je višina vodnega stolpca v barih + 0,2 bara nadpritiska, zaradi temperaturnih razlik.

Ok?
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.370
5.884
113
pri taščici
Citat:
Uporabnik Demz pravi:
. Ekspanzijska posoda pa mora biti pravilno dimenzionirana, da pri segrevanju vode ne pride do porasta tlaka za več kot 0,2 bar. ...
Z vsem se strinjam, samo tole mi ne gre v lajsto.
Ker racunski modeli prikažejo vecje odstopanje pri segrevanju vode iz 20/80. Ce bi se drzal tvojega pravila, bi rabili vsaj 5x vecje ekspanzije.
 

telex

Fizikalc
24. dec 2007
5.832
47
48
Citat:
Uporabnik Apollo8 pravi:
Mam odzračevalne lončke na vrhu te veje tko da....ta bo težka...
Manometer je običajno pritrjen na glavno cev preko manjše cevke, katera je upognjena navzgor ali pa je vstavljen T kos namesto krivine. Odzračevalni lončki se običajno dajo na najvišji radiator v veji in ta ne more odzračiti zrak v cevki manometra. Tega lahko odzračiš le tako, da manometer malce odviješ in počakaš da priteče voda.

PS- tako je bilo narejeno v vseh kurilnicah, katere sem videl do sedaj, kako pa imaš narejeno ti pa seveda ne vem. Povedal sem ti zgolj svojo izkušnjo, katera je možna a ni nujno prisotna. Če si pred sezono puščal vodo iz sistema ali si moral dopolniti večjo količino vode potem je verjetnejša, kot če tega nisi delal.
 

telex

Fizikalc
24. dec 2007
5.832
47
48
Citat:
Uporabnik Hanzi pravi:
Citat:
Uporabnik Demz pravi:
. Ekspanzijska posoda pa mora biti pravilno dimenzionirana, da pri segrevanju vode ne pride do porasta tlaka za več kot 0,2 bar. ...
Z vsem se strinjam, samo tole mi ne gre v lajsto.
Ker racunski modeli prikažejo vecje odstopanje pri segrevanju vode iz 20/80. Ce bi se drzal tvojega pravila, bi rabili vsaj 5x vecje ekspanzije.
Kdo pa še segreva vodo v centralni na 80°C? Moderni sistemi imajo nizkotemperaturne kotle in talno/stensko ogrevanje. Precej hiš, katere so imele centralno za sistem 90/70 so izboljšale izolacijo in imajo sedaj predimenzionirane radiatorje, kar pomeni, da lahko kurijo na 60/40 ali manj. Po drugi strani pa je marsikdo zamenjal olje ali UNP za pelete ali drva in posledično dvignil temperaturni režim. Tako imaoi nekatere prevelike in nekateri premajhne raztezne posode. Ko pa stara izpusti dušo pa se gre v prvo trgovino in kupa tista, katera je na zalogi, najcenejša in vsaj približno enaka obstoječi. Liter volumna gor ali dol pri nekja €€ gor ali dol kar hitro prevaga.
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Uh, pa pejdmo še enkrat od začetka
rolleyes-1.gif


Izmeriš višino ogrevalnega sistema, od najnižje do najvišje točke. Če je to spodaj peč v kurilnici in najvišji radiator nekje v drugem štuku, je višinska razlika 10 m, torej imamo sistem z osnovnim pritiskom 1 bar (10 m vodnega stolpca). Če bi imeli samo enoetažno zadevo, bi lahko imeli tudi samo 1 m višinske razlike, torej 0,1 bara pritiska.

Ok, delamo z 10 metri oz. 1 bar osnovnega pritiska vode, ki se ustvarja na samem dnu sistema. Ker imamo nizkotemperaturni ogrevalni sistem, delta T samo okoli 80 C, pričakujemo mehanske raztezke cevovodov in na sploh sistema (pač zaradi temp. razlik) tolikšnje, da bo nihanje tlaka za okoli 0,2 bara. Torej filamo sistem na 1,2 bara nadpritiska. Ekspanzija je tista, ki kompenzira te volumske spremembe in idealno bi bilo, če bi jo imel nafilano na isti tlak, ker se pa zavedamo izgub in napak v sistemu, jo filamo 0,2 bara več, torej na 1,4 bara.

Sedaj, ker smo praktični ljudje in ne neki zagamani akademiki, vemo tudi, da je življenje ena velika mona in se bo že kje kak Murphy pojavil (že zanalašč
frown-1.gif
), sredi zime se začne oglašat zrak nekje v zgornjem radiatorju itd ... , obremenimo sistem za še dodatnega 0,2 bara. Vse kar je več, je preveč - samo brez potrebe obremenjuje sistem.

Torej v praksi filamo na 1,4 bara, ekspanzijo pa na 1,6 bara. Če bi bila ekspanzija nafilana na več, bi bila pretrda, prav tako če bi bila brez pritiska, torej izpuščena duša - volumske spremembe v sistemu se ne morejo kompenzirati in imaš ogromno nihanje tlaka v sistemu, kot ga je menda Apolo opisoval. Če je sistem optimalno nastavljen, pa tlak v njem niha za kakšna 0,2 bara. Pač odvisno od velikost in izvedbe sistema - tole je pač najbolj običajno. Seveda lahko zadevo tudi matematično izračunaš v popolno teorijo, ni problema.

Če bi bil sistem z višjimi temperaturnimi obremenitvami (parni sistemi, ljubljanska toplarna, nuklearka
grin1.gif
, ...) pa operiraš z višjimi tlačnimi razlikami in ne samo 0,2 bara.

Uh, to bo to, za navsezgodaj (pa še počeno bučo imam zaradi neke preklemanske gripe ali picajzelnov, kwa pa vem ...
crazy1.gif
)
 

dejan_

Guru
23. maj 2012
2.276
1.946
113
Citat:
Uporabnik Zgaga pravi:
Citat:
Uporabnik Zgaga pravi:
OK.. Na dnu je pokrov premera kakšnih 10 cm. Verjetno je not skrit "picikl" ventil.

"Picikl" ventil sem na moji posodi našel. Ko pritisnem "iglo" v ventilu ne pihne ali priteče nič... Očitno je meh prazen?!
rolleyes-1.gif

Ga lahko napumpam, ko je v sistemu (hladna) voda in na koliko ga moram nafilat?
17758-icon_confused.gif


Če nič ne pihne je ali prazna, ali pa polna vode. Lahko napumpaš, ko je tlak v sistemu 0 bar se pravi moraš vsaj delno spraznit sistem. Če imaš dve do tri etaže v hiši nafilaj ekspanzijo na 1,1 - 1,2, sistem pa na 1,3 in si rešil.

Če se ne da nafilat in je ekspanzija polna vode jo zamenjaj, ker je zanič.
 

Zgaga

Guru
25. jul 2007
10.398
4.395
113
49
Na sončni strani ALP
Citat:
Uporabnik dejan_ pravi:
Če se ne da nafilat in je ekspanzija polna vode jo zamenjaj, ker je zanič.

To bo to, verjetno. Ker s pumpo ne nafilam nič...

Sem pa moral čez lasnsko sezono precej lufta spustit iz radiatorjev...
rolleyes-1.gif
 

lanos

Majstr
4. feb 2011
6.615
410
83
Citat:
Uporabnik Zgaga pravi:
Citat:
Uporabnik dejan_ pravi:
Če se ne da nafilat in je ekspanzija polna vode jo zamenjaj, ker je zanič.

To bo to, verjetno. Ker s pumpo ne nafilam nič...

Sem pa moral čez lasnsko sezono precej lufta spustit iz radiatorjev...
rolleyes-1.gif
To bo to. Sigurno, ne verjetno. Če ni zraka v expanziji, je notri voda. Torej, ekspanzija nima več funkcije. To se lahko zgodi, ko vsi na začetku sezone filamo vodo v sistem, da dobimo prave bare. Morali bi seveda preveriti prvo, kolko je v ekspanzijski še tlaka. Zrak, ki je uhajal iz "duše" ekspanzijske, je šel v sistem. Torej v radijatorjih je zrak. Ekspanzijska posoda ima tudi življensko dobo. Pač "duša" spusti.
Kot ste nekateri napisali že, prvo zamenjaj ekspanzijsko posodo, nafilaj sistem (1,2 bar), odzrači, ponovno dofilaj sistem z vodo ..... potem se bi pa moralo vse skupaj normalno obnašati. Če se je že prej. Pika

PS. Lahko poskusi tudi nafilati ekspanzijsko z zrakom. Pred menjavo. Prvo naj izpusti malo vode iz sistema in s kompresorjem nafila zraka. Če tlak ne bo padal, je ekspaniza OK. Sem večkrat opazil, da lastniki pritiskajo na tisti "bicikl ventilček" , če je kaj še zraka noter. Počasi se tako tlak zelo zmanjša ali ga ni več in voda stisne mehur. Ker je avtor teme rekel, da iz ventila ne pride ne zrak, ne voda, je ta možnost verjetna. Če bi v mehur prišla voda, bi čez ventil pritekla voda, tako pa...