Centralna in ekspanzijska posoda

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.196
1.813
113
Velikost ekspanzije določaš glede na volume vode, ki ga imaš v sistemu.
računsko naj bi bila 2 x večja od raztezka vode (ki je 4,3 % pri segretju iz 10 na 100 stopinj)....verjetno čez palec (to ugibam, ker ne vem kako se v praksi jemlje)..če imaš 1 kubik vode v sistemu da rabiš cca. 10 % tega volumna veliko ekspanzijsko...cca. 100 litrov (oz. od 80 naprej)?

...kar se pri meni doma nekako izzide...ker imam 100 litorv ekspanzijo (ob 1.000 litrskem zalogovniku s potopljenim bojlerjem + kar je vode po talnem in treh radiatorjih in peči).

Drugo pa je, kak je pritisk v njej (kar piše Demz).
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.196
1.813
113
Hm...saj ne vem...se mi zdi da tam do 0,3 bara..kadar kurim (zalogovnik je itak vedno vsaj na 40 stopinjah...če je segret zgolj on (na recimo 80) ne vem če sploh kaj mrdne pritisk).
 

veselilisjak

Sloven´c
22. jul 2007
25.331
355
83
38
Kaj bi bilo pa pri meni narobe? Poskusil sem dopolnit zrak v ekspanzijski posodi, pa se ni dalo. Odvil sem ventilček pa spet nič. Voda ni pritekla ven, se pravi da je "duša" cela? Skozi luknjo se čuti nekaj gumijastega. Je možno, da je zrak pobegnil ven in se je prilepila na stene posode? Ko potrkam po njej, se zdi polna. Prejšno sezono je sistem malo čudno delal-ob segrevanju je tlak narastel za cca. 0,5 bar-a.

Je pa taka, 18l, za sanitarno vodo:

1176_Ekspanzijska_posoda_Zilmet_HYDRO_PRO.jpg


Z drugo, večjo ni bilo problema. Malo sem dofilal zrak in tudi zveni prazno.
 

damirj

Guru
9. maj 2012
4.836
2.089
113
Ni treba. Odpri na pipi (pipah) toplo vodo in pusti da teče, tako boš znižal pritisk v ekspanzijski, nato malo po malo pumpaj zrak notri. Če je guma prilimana na stene, boš ščasom na tak način jo odlepil.
 

Bucko

Fizikalc
28. avg 2007
1.717
39
48
Pritisk v vodovodni ceveh je večji od pritiska, s katerim želiš napihniti ekspanzijsko posodo.
Probaj zapreti glavni ventil, spustiti vodo iz pipe in potem napihniti ekspanzijsko posodo.
 

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.089
3.574
113
Marlbor
To, da se je zračnica prilepila na stene ekspanzijske posode je znak, da je guma predrta, ali pa ventilček spušča.
 

damirj

Guru
9. maj 2012
4.836
2.089
113
Tako je meni naročil mojster in tako sem tudi uspešno naredil in basta. Če znaš ti drugače in "pravilno" pač povej.
 

jurga

Fizikalc
5. mar 2010
1.750
50
48
podravska
Tako je meni naročil mojster in tako sem tudi uspešno naredil in basta. Če znaš ti drugače in "pravilno" pač povej.


tvoj mojster je premalo podkovan da ti govori take norije . Raztezna mora biti razbremenjena popolnoma da lahko zopet nafilaš tkak v njej kot mora biti .,zato jo moraš demontirati jo iztočiti če je kaj vode in jo dofilati oz. pregledati če je z njo vse ok. PRI TEM NE RABIŠ spustiti vode ne iz ogrevalnega sistema ali iz bojljerja ali zalogovnika saj se pred razteznimi vgrajuje servisni ventil ki ti to omogoča .Vidim da imaš dosti časa pa si malo na stricu guglu najdi : raztezne posode eder pa si vse lepo preberi . Uspešno pa nisi nič naredil kot si napisal in basta.

lp
 

damirj

Guru
9. maj 2012
4.836
2.089
113
No ql. Ne bom bral, to sem počel enkrat samkrat in več ni aktualno, sploh glede na to, da je postopek bil uspešen.
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.302
2.403
113
še v SLO - ampak komaj
jurga

Samo en popravek: pred raztezno se naj bi montiral servisni ventil. Samo kaj, ko obstajajo mojstri, ki “šparajo” in tega ventila (3,- EUR + fitingi + delo - max. 15,- EUR) “prišparajo”. Tudi moj “mojster” je tako naredil. :confused:
Če bi bilo po moje bi celo šel T komad pred raztezno in na izhod še en ventil - je ne rabiš niti snemati, če jo moraš samo dofilati.
 

jurga

Fizikalc
5. mar 2010
1.750
50
48
podravska
jurga

Samo en popravek: pred raztezno se naj bi montiral servisni ventil. Samo kaj, ko obstajajo mojstri, ki “šparajo” in tega ventila (3,- EUR + fitingi + delo - max. 15,- EUR) “prišparajo”. Tudi moj “mojster” je tako naredil. :confused:
Če bi bilo po moje bi celo šel T komad pred raztezno in na izhod še en ventil - je ne rabiš niti snemati, če jo moraš samo dofilati.


sem ga stalno vgrajeval in ga še bom -čeprav nekateri jamrajo ,da ni potrebe.. Dostikrat vidim zalogovnik ,bojljer ... brez izpusta za vodo pa pol študiraj kako izprazniti da nebo vse okrog mokro .