Zalogovnik vode

Mr_NO

Majstr
18. avg 2007
1.349
243
63
Posodabljam kotlovnico in prvi nakup je zalogovnik.
Imam peč Ekona od Timexa iz Nove Gorice 32 KW, ki je kombinirana kurilno olje in peč na drva. Vse dela OK. Imam tudi bojler za toplo vodo, ki se ogreva preko dveh spiral: eno iz peči na drva, druga pa je priklopljena na sočne kolektorje. Imam 3 ogrevalne kroge: dva uporabnika in ogrevalni krog za ogrevanje bojlerja za toplo vodo.
Zalogovnik bi bil cca 1.000 do 1.500 litrov. Muči pa me:
- kako povezati, da bo peč grela uporabnike in toplo vodo prednostno in le viški bodo šli v zalogovnik,
- koliko notranjih spiral rabi zalogovnik, ker bi rad, da ko se ogreje voda v bojlerju na 60°C bi se grel zalogovnik ko so na delu kolektorji ali pa peč?
- varovanje povratka: kaj izbrati za kontrolo temperature, da bo čim enostavneje?

toliko za sedaj.
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.196
1.813
113
Načeloma se da rešit sila enostavno...iz peči daš T spoj....en del gre direktno na radiatorje (Tam itak pošiljaš naprej prek pumpe), drug del pa gre na zalogovnik. Ker bo proti radiatorjem večji odjem (vlek črpalke) bo glavnina šla tja, šele ko bo mešalni ventil začel pripirat, bojo viški rinili na zalogovnik.

Glede kapacitete...po zakonu naj bi bilo 1 kW=50 litrov.

Čez palec pa...manj kot je izolacije večji naj bo zalogovnik.

V zalogovnik prihaja voda iz peči direktno...če že, kupiš takega s špiralo na katerega kasneje vežeš kolektorje.

Moraš pa tu štukat zraven še sanitarno vodo...boš imel ločeno ali potopljen bojler za SV v zalogovniku?

Varovanje povratka v peč? Preko laddomata.
 

dejan_

Guru
23. maj 2012
2.276
1.946
113
Citat:
Uporabnik vincent pravi:
Načeloma se da rešit sila enostavno...iz peči daš T spoj....en del gre direktno na radiatorje (Tam itak pošiljaš naprej prek pumpe), drug del pa gre na zalogovnik. Ker bo proti radiatorjem večji odjem (vlek črpalke) bo glavnina šla tja, šele ko bo mešalni ventil začel pripirat, bojo viški rinili na zalogovnik.

Glede kapacitete...po zakonu naj bi bilo 1 kW=50 litrov.

Čez palec pa...manj kot je izolacije večji naj bo zalogovnik.

V zalogovnik prihaja voda iz peči direktno...če že, kupiš takega s špiralo na katerega kasneje vežeš kolektorje.

Moraš pa tu štukat zraven še sanitarno vodo...boš imel ločeno ali potopljen bojler za SV v zalogovniku?

Varovanje povratka v peč? Preko laddomata.

Nehaj krivo vero prodajat ti bo še kdo verjel pa po tvoje naredil.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.370
5.876
113
pri taščici
krivo vero v katerem odstavku?

Je kar precej prav napisal.

Sam imam preko T kosa vezano.
Če obdržiš bojler, potem je lahko zalogovnik prazen. Na zgornjo špiralo bojlerja pripelješ vodo iz zalogovnika. Vendar če imaš majhen bojler in veliko kolektorjev potem imaš po vsej verjetnosti majhen izmenjevalec v bojlerju in posledično neoptimalno izkoriščene kolektorje ker je prevlieka delta T med T na kolektorju in povratkom iz bojlerja na kolektorje ( izmenjevalec odda premalo toplote v bojler) . Razmisli o večjem izmenjevalcu v zalogovniku. Jaz sem reševal to preko dodatnega zunanjega ploščatega izmenjevalca.


A imaš sedaj zadevo narejeno preko kakšnega kotlovskega razdelilaca, ali bolj po češko (enostavno) tako kot jaz?
varovanje povratka: najceneje bo najbrž esbe ventil, kmalu zatem pa razni oventropi in laddomati, na koncu pa elektornika ki bo regulairala 3 potni mešalni ventil. (najbrž najbolj pogosta zadeva, ker ljudje kupijo tisto kar jim prodajo)
Pri esbeju in ladddomatu ne moreš regulirati temperature drugače kot z menjave patrone. oventrop imaš "termostatski ventil" s katerim reguliraš povratek.

Kaj imaš sedaj od elektornike? (sprašujem, ker spraušješ po rešitvi da boš najprej ogreval sanitarno vodo in hišo potem šele zalogovnik.
Če boš vezal preko T kosa, potem bo itak najrpej grel hišo.
Se pa tega T kosa nekateri monterji izogibajo. (baje je razlog hidravlika, ampak jaz nimam občutka da bi meni nagajala)
 
Nazadnje urejeno:

Mr_NO

Majstr
18. avg 2007
1.349
243
63
SV bo ločena kot sedaj na svoji veji. Rad bi, da se ogreva preko peči oz. preko kolektorjev. Ko pa se segreje do ene temperature pa gre v zalogovnik.
Kaj pa elektronika za vse to krmiljenje? Svak pravi, da naj si nabavim diferenčni regulator SGC36 s tipali 4x TF/Pt. Ter termostatske ventile za varovanje povratka.
 

dejan_

Guru
23. maj 2012
2.276
1.946
113
Citat:
Uporabnik Mr_NO pravi:
SV bo ločena kot sedaj na svoji veji. Rad bi, da se ogreva preko peči oz. preko kolektorjev. Ko pa se segreje do ene temperature pa gre v zalogovnik.
Kaj pa elektronika za vse to krmiljenje? Svak pravi, da naj si nabavim diferenčni regulator SGC36 s tipali 4x TF/Pt. Ter termostatske ventile za varovanje povratka.

Varovanje povratka se reši s tropotnim mešalnim ventilom in pogonom Seltron ACC 20. Ostalo avtomatiko lahko rešiš s Seltron WDC serijo.

SGC so diferenčni regulatorji, ne vem zakaj bi to vgrajeval. Za ogrevanje bojlerja s kolektorji imaš verjetno že sedaj rešeno z avtomatiko?

Samo tole kar si ti napisal je težko ocenit kaj bi bilo optimalno.
Nariši shemo kako je sedaj rešeno, pa ti lahko dopolnim po potrebi.

Je pa seveda več variant rešitev. Ene so bolj šalabajzerske - razni T kosi pa analogne rešitve s termostati, druge so pa take kot se danes dela.
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.196
1.813
113
Pri kolektorjih bo verjetno nek ventil preklapljal med sv in zalogovnikom. Jaz imam s potopljenim sv in mi kolektorji grejejo eno zalogo. Pri kolektorjih se niti ne trudi da bi šlo direktno na radiatorje...to toploto boš pobiral iz zalogovnika.


Dejan...jaz pišem cca. kako imam pri sebi...delujoče in povsem ok speljano. To menda mu lahko tudi predlagam...če meni dela, ni hudič da bo tudi njemu. Vsekakor pa dobrodošel s svojimi predlogi...zato je tudi temo odprl (mene tvoji ne bojo motili).
 

Mr_NO

Majstr
18. avg 2007
1.349
243
63
Jutri si grem ogledat sistem z SGC36. Menda dela bp. Poleg zalogovnika bom dal tudi novi bojler, ker sedanja avtomatika in bojler so pri koncu živ. dobe. Bojler je sedaj 350 L, kolektorji pa so 3 x 2,2 m2.Razdelitev na tri veje imam opravljeno preko kotlovskega razdelilca in tripotnega ventila, ki preklaplja med drvmi in gorilcem. Vse dela bp, le starši nalagajo toliko, da se v peči vse skupaj kuha, videna je katranska obloga.
 

Mr_NO

Majstr
18. avg 2007
1.349
243
63
Zadevo si ogledal, lastnik pravi da mu dela bp.
Sedaj je vprašanje:
1. SGC36 ali WDC20
2. zakaj eni dajo SGC drugi pa prisegajo na WDC
3. temeljna razlika v delovanju in uporabi enega ali drugega pa je....
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.370
5.876
113
pri taščici
Sgc gleda samo diference, wdc pa je vremensko vodena. Se pravi, temperaturo v radiatorjih ti zna regulirati glede na zunanjo temperaturo, lahko priklopis sobne termostate (ti jih ne rabis ker imas termostatske ventile, bos pa moral rocno ugasati crpalko spomladi in jeseni prizgati, vmes pa vsaj kak radiator pustiti do konca odprt(kopalnica ).
Sam imam sgc 26, nekaj casa sem tuhtal o zamenjavi za 36, sedaj pa sem zadevo resil s termostatskim ventilom za ogrevanje bojlerja. Vem da bi kombinacija wdc in sgc bolje delovala, vendar potem ne bi imel vec razloga za obiskovanje kotlovnice..... Pa eno placo bi zapravil za wdc.
 
Nazadnje urejeno:

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.370
5.876
113
pri taščici
Ce se bos odlocil za sgc, je dobro poskrbeti se za mesalni ventil za radiatorje. (esbe vta ali vtc, edej je za radiatorje drug je za varovanje povratka, imam oba, vendar na pamet ne vem za kam je kdo.)
V radiatorje spuscati 85C ni ravno pametno (ko se naslonis na tak radiator)
 

Mr_NO

Majstr
18. avg 2007
1.349
243
63
Ok, odločitev je padla. 2000 l zalogovnik z dvema izmenjevalcema, SGC36, esbe termostatski mešalni ventil, esbe termostatski ventil za varovanje povratka.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.370
5.876
113
pri taščici
Cena zalogovnika, lahko na zs. Pa upam da zadevo dobis v prostor. Najbrz bo premera 120cm in visine cca 2m.
Pa v vednost ozitoma vprašanje. S cim bos nadziral ogrevanje bojlerja pozimi ko ne bo sonca. V tvoji shemi to ni predvideno, na sgc36 tudi nimas nobenega prostega izhoda vec da bi si montiral se dodatno crpalko med zalogovnikom in bojlerjem. Sprasujem zato, ker je mene mucilo isto vprasanje. (saj bova imela skoraj enak sistem, jaz samo nimam izmenjevalcev v zalogovniku).
Kaj bos ti priklopil na drugi izmenjevalec v zalogovniku.
 
Nazadnje urejeno:

Mr_NO

Majstr
18. avg 2007
1.349
243
63
Pozimi bo bojler nadziral poseben diferenčni termostat, tako imam sedaj, ko pride voda do 60°c zaustavi črpalko.
Drugi izmenjevalec bo za peč. Je potreben?
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.370
5.876
113
pri taščici
Ni potreben ker je v peci in zalogovniku ista voda (kotlovska) Lahko pa imas praznega za rezervo, ali pa ju zdruzis in v oba pošlješ sončno. Odvisno od velikosti in lege.
 

Mr_NO

Majstr
18. avg 2007
1.349
243
63
Po premisleku sem se odločil, da bo zalogovnik le z enim izmenjevalcem. Bo malce ceneje. Namreč solarno bom povezal na izmenevalec v bojlerju STV in ko bo STV segreta na določeno temperatura bom preklopil na zalogovnik. Le dobit moram zalogovnik, ki ima večji izmenjevalc za solarno. Kak predlog morda?
Razslojevanje vode v zalogovniku se splača?
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.370
5.876
113
pri taščici
Nimam nobenega razslojevanja, pa se mi ne meša voda. (razen v enem primeru, pa se mi ne ljubi sistema podirati)
Kaksna je velikost izmenjevalca v zalogovniku in njegova lokacija (predvidevam da spodaj). V bojlerju imas lahko precej nizjo temperaturo kot v zalogovniku(sploh ce imas samo radiatorje. Tako ti kolektorji precej hitreje grejejo.
 

Mr_NO

Majstr
18. avg 2007
1.349
243
63
Zalogovnika še nimam.Iščem eno ugodno varijanto, verjetno bom vzel tudi nov bojler, ker je sedanji star čez 30 let. gledam naše Lentherm proizvajalce. Prostora ima dovolj, višina je 250 cm.
 

Mr_NO

Majstr
18. avg 2007
1.349
243
63
Torej še zadnja dilema: pretočni modul za pripravo sanitarne vode, da ali ne? Ali kot sedaj posebej bojler za toplo vodo?