Centralna in ekspanzijska posoda

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.837
3.858
113
Rabim nasvet enega poznavalca za centralno ogrevanje ..

Situacija je taka, da je pred dnevi spuščala peč na drva, kar samo po sebi ni problem ker imamo še ločeno peč na olje. Malo večji problem je ker je sistem (inštalacija cevi) za peč na olje bil grajen naknadno in se je je tako za ekspanzijo vode ohranila stara ekspanzijska posoda - le-ta je pa direktno na cevi pred pečjo na drva. Če se zapre ventile za peč na drva se tako odreže "ekspanzijsko posodo" iz sistema. Skratka če nočemo, da pušča voda je potrebno zapreti ventil do peči na drva, ampak hkrati se iz sistema "odreže" tudi ekspanzijsko posodo.

Vprašanje 1: koliko je (ne)varno zdej napolniti sistem in laufati ogrevanje brez ekspanzijske posode? Sam sistem centralnega ogrevanja ima sicer 3 slepe "krake", ki vodijo na podstrešje .. zdej če se pazi in napolni vodo samo do prvega nadstropja, bi že te dodatne cevi zadoščale za nekaj "zračne" ekspanzije ali ne?

Vprašanje 2: kako je najlažje montirati ekspanzijsko posodo v zdrav sistem brez da bi rezali cevi nekje na sredi in se zaje... z varjenjem. Recimo če navijemo posodo na slep krak na podstrešju, a bi to šlo (ali je bolje da je nižje pri peči)?
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.188
1.797
113
Ni prehude panike če ni ekspanzijske posode...pač pritisk v ceveh amlo raste in pada (v odvisnosti od temeprature).

Pri nas je ekspanzijska šla v franže že pred par leti (spustila dušo..dobesedno), pa kurimo naprej.

Na koliko pa običjano zagrejete vodo?

(sistem napolnite/spraznite na minimum potrebnega tlaka, za naraščanje bo potem poskrbela temp. vode).

(na drugo vprašanje pa ti žal ne znam odgovoriti)...verjetno pa če bo delovalo OK brez ekspanzijske boste to reševali z nakupom nove peči (predvidevam) oz. njenim popravilom, če bo možno.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.837
3.858
113
70C je delovna temperatura na olju, na drvih je bila tudi kdaj več.

No, sicer smo problem rešili z montažo ekspanzijske na še en krak (slep ventil), ki gre direktno iz peči na olje. Ni nilo potrebe nič varit ampak samo nataknit cev. Za silo bo, sem pa tudi preveril staro ekspanzijsko in je pomojem fuč ker ropota kot da je polna vode.

Mraz ni!
cheer.gif
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.188
1.797
113
Citat:
Uporabnik Utisevalec pravi:
sem pa tudi preveril staro ekspanzijsko in je pomojem fuč ker ropota :

ropot ni problematičen...če potrkaš in se sliši votlo..je še OK. Če pa potrkaš na 'polno' (brez odmeva) potem je pa definitvno spustila...in ta tako ali tako ne opravlja funkcije.
 

sbor

Pripravnik
22. avg 2007
562
0
16
Sam sem lansko leto "obnovil" staro ekspanzijsko posodo. Pri trkanju je bilo slilšati da je polna vode, po pogovoru z enim mojstrom mi je ta rekel, da če lahko napolnim tisto zračnico notri in bo ostal tlak v zračnici je ok.
Tako da sem jo vzel dol (polno vode, pravi podvig pri tisti gužvi v kurilnici), potem pa odvil ventilček iz zračnice, jo postavil tako da je lahko odtekala voda ven, potem nazaj dal ventilček, napolnil in je obdržala tlak. Zmontiral nazaj in deluje.
 

Alko_man

gps navigator
26. avg 2007
972
1
18
Tudi jaz imam problem s tlakom v centralni napeljavi. Nabavil sem novo peč (električni grelci 6kw) v kateri je vgrajena tudi raztezna posoda in črpalka. Ampak problem se pojavi ko nafilam sistem recimo na 1 bar (radiatorjev je 7). Kurim samo do nekje 50-55 stopinj. Takrat se tlak dvigne do cca. 1.5 bara. Ampak, ko se peč ohladi, se spusti do 0.8.

Bi moral najprej napolniti na več kot 1 bar (recimo 1.5?) Nikjer ne zasledim, da bi mi sistem puščal vodo? Eintliftal sem že 2x in 2x napolnil do 1 bara.
 

roCkY

Majstr
2. sep 2007
2.469
352
83
Verjetno kje še kak zračni žepek.
So radiatorji polni? Ponovi še parkrat in če vse tesni bo OK.
 

Alko_man

gps navigator
26. avg 2007
972
1
18
Mislim, da so polni. Bo najverjetneje res treba še parkrat napolnit. Kolikšen pa je optimalni tlak v hladnem stanju?
 

serviser

Pripravnik
2. jan 2010
63
3
8
LJUDSTVO!
1. Exs posoda je VARNOSTNI element.
2. Po predpisih bi morali posodo "strokovno" testirati vsako leto. To pomeni, da bi jo serviser moral pogledati ob pregledu peči.
3. Če so dimnikarji pooblčaščeni koncesionarji občin potem bi jim lahko napovedali tudi preglede delovanja sistema in ne samo, da se vtikajo v delovanje gorilcev.... Kar je preveč pa ne bomo delali. Najlažje je vtaknit sondo in reči, da ni ok, ker tako printar napiše .... HA HA HA!
4. Ekspanzijska posoda stane 25€.
5. Postavljena je na direktnem vodu iz peči tako, da se je ne da zapreti!
6. Dimenzionirana je glede na velikost sistema (na l. vode v sistemu)
7. Za menjavo pa je dobro, da ima pred seboj ventil, ki nima ročke in ga ni možno zapreti. Ročko pa uporabimo ob menjavi.
8. Da je posoda fuč vidimo ko je v hladnem stanju v sistemu tlak 1,8 bar v vročem pa 2,6 ... ali celo več - odvisno od l vode v sistemu.
9. V kombiniranem sistemu so "stari" majsti dali tudi po dve posodi, da se jih ni dalo odstranit.
10. TOREJ 25 + 10 + malo orodja in časa je posoda zamenjana s tem, da varnostni ventil nebo vrgel vode ven pri 2,5 -2,8 bar-a.

Veselo na delo!
 

Zgaga

Guru
25. jul 2007
10.394
4.392
113
49
Na sončni strani ALP
Da obudim staro temo....

Kadar kurim na drva, mi tlak v sistemu naraste iz 1 bar na 2 bara. Temperatura vode je okoli 70°C. Če gre temperatura preko, je višji tudi tlak. Ko kurim na plin, ni takšnega nihanja. Sicer nisem polagal posebej pozornosti na tlak...
redface-1.gif
Pred 2 letoma smo menjali radiatorje.

Na EP ne najdem ventilčka, da preverim tlak v posodi. Ali je možno, da je posoda brez ventilčka? Na dnu EP čutim kot da bi bil nekakšen pokrov, vendar ga ne morem odstranit. Poleg tega je prostora od EP do tal 10-15 cm.

Glede na to, da je kurilnica stara precej let je verjetno fuč EP?! Kaj se lahko zgodi, če se nadaljuje kurjenje s fuč EP?

TNX
 

serviser

Pripravnik
2. jan 2010
63
3
8
Tlak narašča v odvisnostiod temperature medija v sistemu in
v odvisnosti od količine medija v sistemu. (Tudi višina zgradbe nekoliko manj a vseeno vpliva na tlak).

Plinske peči "gospodinjskega" tipa imajo večinoma že tovarniško vgrajene tlačne posode tako, da že same po sebi korigirajo tlačne razlike.
V kolikor z ventili preklapljate izbiro peči - seveda preklopite tudi tlačne posode.

Vaša tlačna posoda ima na dnu verjetno črn zaobljen pokrovček, ki ga odvijete z ventilčka. Ko boste storili to ga boste dosegli in lahko (če) preverili tlak v posodi.

Kurjenje oz. obratovanje brez tlačne posode je iz varnostnih razlogov prepovedano. Čimprej pristopite k reševanju. Hkrati je potrebno preveriti tudi delovanje vsarnostnega izpustnega ventila. Mnogi ga v celotni življenski dobi niso preverili nikdar, a veselo kurijo na visokih temperaturah, ker imajo sistem izdelan še na regulacijo, ko so kurili še na olje (krmiljene preko sobnega termostata).

Veselo na delo.
 

Zgaga

Guru
25. jul 2007
10.394
4.392
113
49
Na sončni strani ALP
OK.. Na dnu je pokrov premera kakšnih 10 cm. Verjetno je not skrit "picikl" ventil.

Posoda je Italianska AquaSystem 25l.

Ko potrkam na EP v spodnji polovici zveni topo (polno), v zgornji polovici pa precej kovinsko (votlo).
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.673
6.228
113
Jaz sem letos opazil nekaj drugega. Imam sistem na drva in tri veje (vsak stuk svoja veja in svoja crpalka itd...) ko odpre 2 stuk in je tlak v sistemu 1bar naraste tlak v veji 2 stuka na 2,8 nato pa pocasi pada... ko odpre 1 stuk pa je tlak enak tlaku sistema... vsa leta prej se v tej veji to ni dogajalo... kaj bi lahko bil vzrok?
 

serviser

Pripravnik
2. jan 2010
63
3
8
Če je samo do polovice polna je težava s pregrevanjem. Pomembno je, da ni montirala tik ob peči.
Obstaja tudi verjetnost, da je obrnjena na "glavo", kar ne pomeni, da zato ne deluje, a na koncu je seštevek težav tisti, ki povzroča nedelovanje.
Preverite tudi odzračevalne lončke, ki bi morali biti nameščeni na najvišji točki vsake veje.
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.673
6.228
113
No zadeva je se bolj absurdna kot je kazalo sorva. Danes sem zacel ogrevati se drugo vejo... in ko se je pec segrela na 60 stopinj in je bil tlak sistema 1,5 bara je merilec na dovodu veje 2 kazal 2 bar, merilec na odvodu pa kar 3,8 bar. To je prvic v 4 letih da se to dogaja. Kaj bi lahko bilo narobe?
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.673
6.228
113
Bi bila ta opcija ce ne bi vsi cudno kazali. To se v lanski sezoni ni dogajalo. Sedaj pa obe veji cudno funkcionirata. Poleg tega mi je ful cudno da je tlak na povratnem vodu visji od tlaka na dovodu. In to za faktor 2.
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.673
6.228
113
Ce bi se v kontro vrtele bi tudi temperatura tam bila visja... tako imam pa na dovodu 60 stopinj in 2 bara na povratku pa 40 stopinj in 3,8...