Centralna in ekspanzijska posoda

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.320
5.842
113
pri taščici
Corona, karantena gor ali dol.
Bajto pred prihodom prezračis, če monterju zaupaš se umaknes drugam v hiši, če mu ne zaupaš, masko oba na nos (po.moznosti kaj "boljšega") razdalja med vama. Če je treba samo tlake "uredit" potem ni veliko dela. Če pa bo treba ekspanzijo.menjat, je pa.lahko hitro nekaj ur okoli. Sploh če ne mores zapreti dovoda do ekspanzije (praviloma je ne bi mogel, ampak...)
 

Rambo013

Majstr
30. jan 2010
1.755
358
83
Vipavska dolina
Sem iz vipavske doline, tako da stajerska je malce predalec. Bom poslikal jutri pa prilepim. Meni tisto na vrhu ekspanzije deluje kot odzracevalni loncek, bom prilepil par slik ce vam bo lazje razvidno potem.
Iz ventilcka na ekspanzijski je pihnil zrak ne voda in jutri bom tudi lazje pomeril pritisk, imam manometer za polnjenje gum za kompresor, za pomerit upam da bo dober. Ampak danes smo raje pustili potem na miru vse skupaj, je ze tako bilo dovolj problemov.
 

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.089
3.574
113
Marlbor
Zdaj če razumem v osnovi z ekspanzijsko posodo ni nič sumljivega. Imaš pa problem z odzračevalnim lončkom (ki verjetni ni na ekspanziji), ker ti prikaplja voda iz njega?
 

Rambo013

Majstr
30. jan 2010
1.755
358
83
Vipavska dolina
Tako nekako. No v bistvu sem slabo napisal, ni na ekspanzijski posodi pac pa na cevi ki gre iz "peci" na ekspanzijo. Bom jutri prilepil, ne znam bolje razlozit.
 

jurga

Fizikalc
5. mar 2010
1.750
50
48
podravska
Tako nekako. No v bistvu sem slabo napisal, ni na ekspanzijski posodi pac pa na cevi ki gre iz "peci" na ekspanzijo. Bom jutri prilepil, ne znam bolje razlozit.


aha zdaj se pa že bolje razumemo . ,samo slike še rabimo -tisti odzračni lonček bolj od blizu slikaj -če ga boš rabil menjati je to najmanjši problem
 

Rambo013

Majstr
30. jan 2010
1.755
358
83
Vipavska dolina
evo prilagam povezavo do slik, upam da bo razvidno dovolj...

tlak v ekspanzijski posodi

tlak (v sistemu) v zalogovniku

ekspanzijska

tule pa še od blizu ta lonček.

Tisti pokrovček na vrhu sem sedaj zatisnil, če ga odvijem takoj začne curljati voda. Verjetno bi sedaj za normalno delovanje pritiska moral dispanzijsko vsaj malce "napumpat" ker je sedaj tlak kot kaže izenačen. Kolikor mi je znano bi moral biti tlak v ekspanzijski malce višji. Drugače radiatorjev je 10 je pa "veja" kar dolga. So pa v pritličju ter prvem nadstropju, torej višinske razlike recimo 2.5 - 3.5 metra.

Upam da je sedaj malce bolj razumljivo, bolje ne znam razložit.
 

jurga

Fizikalc
5. mar 2010
1.750
50
48
podravska
evo prilagam povezavo do slik, upam da bo razvidno dovolj...

tlak v ekspanzijski posodi

tlak (v sistemu) v zalogovniku

ekspanzijska

tule pa še od blizu ta lonček.

Tisti pokrovček na vrhu sem sedaj zatisnil, če ga odvijem takoj začne curljati voda. Verjetno bi sedaj za normalno delovanje pritiska moral dispanzijsko vsaj malce "napumpat" ker je sedaj tlak kot kaže izenačen. Kolikor mi je znano bi moral biti tlak v ekspanzijski malce višji. Drugače radiatorjev je 10 je pa "veja" kar dolga. So pa v pritličju ter prvem nadstropju, torej višinske razlike recimo 2.5 - 3.5 metra.

Upam da je sedaj malce bolj razumljivo, bolje ne znam razložit.


ki je povezava do slik???
 

jurga

Fizikalc
5. mar 2010
1.750
50
48
podravska
Tisti pokrovček na vrhu sem sedaj zatisnil, če ga odvijem takoj začne curljati voda.

čakaj malo !! kako si ga zatisnil ?? če ti priteče voda na ventilčku je raztezna zanič !!
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Kje filaš ekspanzijo? Na tretji sliki spodaj? Tam kot je nek priključek kot na pnevmatiki?

Ekspanzijo nafilaj za 0,2 bar več kot imaš tlak v sistemu. Odzračevalni lonček na vrhu ekspanzije pa - tisti plastični pokrovček ne sme biti do konca privit, mora biti rahlo losan in bo dal samo kako kapljico vode, takoj ko je odzračeno, se zadihta sam (znotraj ima plovec). Če še vedno spušča, pomeni da je znotraj umazan oz. okvarjen, torej zamenjati z novim. Lahko bi ga tudi očistil itd .. toda biti previden da ga ne poškoduješ.
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

No, jaz vidim pač malce drugače priklopljeno kot je običajno. Priključek ekspanzije v sistem je zgoraj in monter je zadevo hkrati izkoristil še za odzračevanje. Če mu voda teče iz čepa na odzračevalnem lončku - je lonček hin. Na ventilčku za tlak ekspanzije pa pravi, da ni vode - samo zrak mu piha ven, kar je prav.

Nafilati ekspanzijo na + 0,2 bar glede na tlak v sistemu, pa zamenjati odzračevalni lonček na vrhu ekspanzije. Tako jaz vidim iz slik.
 

jurga

Fizikalc
5. mar 2010
1.750
50
48
podravska
Dal sem s predogledom na forumu, prek shrani .si...
a to je vidno če dam takole

zatisnil sem pokrovček na lončku


evo videl vse slike
lonček je odslužil svoje -menjat
če ti voda na ventilčku ne priteče ven je ok
filanje raztezne pa poteka takole
raztezna mora biti prazna brez vode jo nafilaš na predtlak kot je napisano na njej .
jo zmontireš nazaj na sistem in to je to
filanje pod pritiskom vode oz ogrevanja odpade
poglej si na jutjubou postopke delovanja in filanja posode

lp
 
Nazadnje urejeno:

jurga

Fizikalc
5. mar 2010
1.750
50
48
podravska
No, jaz vidim pač malce drugače priklopljeno kot je običajno. Priključek ekspanzije v sistem je zgoraj in monter je zadevo hkrati izkoristil še za odzračevanje. Če mu voda teče iz čepa na odzračevalnem lončku - je lonček hin. Na ventilčku za tlak ekspanzije pa pravi, da ni vode - samo zrak mu piha ven, kar je prav.

Nafilati ekspanzijo na + 0,2 bar glede na tlak v sistemu, pa zamenjati odzračevalni lonček na vrhu ekspanzije. Tako jaz vidim iz slik.

ja filat raztezno ko ni obremenjena -se pravi jo demontirati
 

Rambo013

Majstr
30. jan 2010
1.755
358
83
Vipavska dolina
Se pravi moram naročit lonček za odzracevanje in tisto zamenjam. Na ventilu ekspanzijske je pihnil zrak tako da je verjetno v redu. Zdaj predvidevam ker je isti tlak povsod in če zaprem dovod v peč ter povratno bi moralo iti menjava brez izbruha vode iz ekspanzije. Vsaj upam....
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Če se smem vmešat: če že delaš, daj pred T komad na ekspanziji še ventil in si tako naslednjič olajšaš delo. ;)
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

montirajte servisne ventile

Ja.
Vsaj pri ekspanziji bi to moralo biti obvezno, ker ima pač rok trajanja, dokler enkrat ne spusti duša.

Odzračevalni lonček lahko tudi razdreš in pogledaš, zakaj spušča. Notri je plovec in ventilček na iglo - ki je najverjetneje zapackana.
Toda previdno da zadeve ne poškoduješ. Kasneje lahko še vedno kupiš novega ...
 

jurga

Fizikalc
5. mar 2010
1.750
50
48
podravska
Se pravi moram naročit lonček za odzracevanje in tisto zamenjam. Na ventilu ekspanzijske je pihnil zrak tako da je verjetno v redu. Zdaj predvidevam ker je isti tlak povsod in če zaprem dovod v peč ter povratno bi moralo iti menjava brez izbruha vode iz ekspanzije. Vsaj upam....

če imaš ventile na da zapreš tako da je peč komplet ločena od sistema spustiš na peči vodo da ti pade manometer na nulo ne bo problem sami brzina pri menjavi mora biti -aja,še to odzračni lončki imajo nepovratni ventil vgrajen samo pri tebi ga je tisti ki ti je montiral lonček vrgel vstran.Če bi bil komplet zmontiran bi lonček samo odvil in prišraufal drugega.