AKTUALNO: Vzdrževanje klimatske naprave

crashednburnt

Majstr
Osebje foruma
20. jul 2007
8.730
419
83
Goriška
www.avtopro.si
Kje pa začne smrdeti? V sami kabini ali prihaja smrad od zunaj? V prvem primeru sta možna razloga umazan filter kabine oziroma mikroorganizmi v prezračevalnem sistemu, v drugem primeru pa je verjetno okvarjena sklopka kompresorja.

Vsekakor filter (sušilec) klime pri tem nima veze, saj je sistem klimatske naprave zaprt sistem in nima stika z zrakom, ki pride v kabino.
 

mac77

Fizikalc
22. avg 2007
4.541
37
48
Citat:
Uporabnik crashednburnt pravi:
Citat:
Uporabnik Naglfar pravi:
crashedburnt, nič pa nisi povedal, kako postopati, ko imaš klimo na novo nameščeno. Mene predvsem zanima, ali lahko priklopiš jermen, ko še nimaš odzračenega in napolnjenega sistema? Pač da si doma v garaži daš kompresor in celo inštalacijo v avto, potem pa greš samo na klimaservis, da ti ga napolnijo. Kaj vse lahko narediš sam, ne da bi kaj tvegal oziroma rabil poseben inštrumentarij?

To lahko narediš brez problemov, vendar nikakor ne smeš prižigati klime preden napolniš sistem s plinom ter oljem (pri takem posegu je treba dodati precej olja oz. celotno predpisano količino, ki gre v kompresor/sistem). Ko daš jermen čez jermenico od kompresorja klime, se kompresor pri vžganem avtu še ne vrti, dokler ne pritisneš na gumb za vklop klime v avtu, ki sproži elektromagnetno sklopko.






ce si brez plina ti tudi elektromagnetna sklopka ne bo vklopila kompresorja.Sistem ima tlacno stikalo ki ne dovoli vklopa ce je pritisk premajhen.
 
Nazadnje urejeno:

keber

majski hrošč
28. jul 2007
13.240
44
48
Naredi se med vožnjo v kabini, ko stisnem A/C ON. Sicer s časom pojenja (ali pa se navadim vonja), vendar ne izgine. Navadno luftanje z gretjem ali brez pa je brez vonja.
 

crashednburnt

Majstr
Osebje foruma
20. jul 2007
8.730
419
83
Goriška
www.avtopro.si
Citat:
Uporabnik mac77 pravi:
ce si brez plina ti tudi elektromagnetna sklopka ne bo vklopila kompresorja.Sistem ima tlacno stikalo ki ne dovoli vklopa ce je pritisk premajhen.

Odvisno od samega sistema klimatske naprave. Pri večini deluje tako kot si napisal, pri nekaterih pa visokotlačno stikalo izklopi po nekaj sekundah kompresor. Torej je kompresor pri nekaterih avtomobilih mogoče vklopiti, čeprav le za nekaj sekund, kar pa seveda ni dobro.

Preventiva > kurativa
smile-1.gif
 

crashednburnt

Majstr
Osebje foruma
20. jul 2007
8.730
419
83
Goriška
www.avtopro.si
Najverjetneje mikroorganizmi v prezračevalnem sistemu. V tem primeru lahko kupiš poseben sprej, ki jih uniči, lakho pa seveda tudi pelješ na kakšen servis, da ti to uredijo. Vsekakor pa bi bilo dobro pogledati tudi v kakšnem stanju je filter kabine.
 

terminator

Pripravnik
24. okt 2007
33
0
6
Meni so na Honda servisu dejali, ko sem hotel menjati plin in olje, da to ni potrebno dokler klima v redu hladi.
Avto je CR-V 1998.Skratka brez vzdrževanja dokler dela.
 

crashednburnt

Majstr
Osebje foruma
20. jul 2007
8.730
419
83
Goriška
www.avtopro.si
Citat:
Uporabnik Narodnjak pravi:
Kje se pa da videt kok plina gre v določen avto?

Da se videt s kakšnimi programi, kot so Autodata, Vivid Workshop ... Poleg tega pa imajo vsi novejši polnilni aparati za klimatske naprave vgrajeno bazo podatkov, koliko plina gre v kateri avto.
 

jekleni

Guru
1. avg 2007
2.482
815
113
Citat:
Večina uporabnikov misli, da je vse, kar je potrebno narediti za klimatsko napravo to, da dopolnimo plin, kar preprosto ne drži.
A potem ponudba AMZS ni ugodna/v redu?
Citat:
Pregled ne stane veliko, saj serviser le izmeri učinkovitost delovanja in dočrpa manjkajočo količino plina, če je treba.
 

crashednburnt

Majstr
Osebje foruma
20. jul 2007
8.730
419
83
Goriška
www.avtopro.si
Nisi citiral celote AMZS-ja. Kako v resnici delajo, ne vem, če pa delajo tako kot piše, je to OK. Če vsake 2 leti dopolniš plin in vsake štiri leta narediš komplet servis (kot je v mojem postopku), je to super. Žal pa je pri nas praksa drugačna in se ponavadi vsake 4-5 let samo dopolni plin.
 

SyncMaster

Pripravnik
6. sep 2007
231
0
16
jaz sem prvič dal pregledat nivo plina pred 2 letoma (avto je danes star 10 let) pa se je izkazalo, da je vse ok,
 

SouthPark

Jas da nea vem?! Ka te je...
5. sep 2007
24.570
5
38
Klobukarjev dol
Do zdaj sem imel s klimo Daewoo Nexia (star 10 let ob nakupu), Chevrolet Kalos (nov) in zdaj Peugeot 206 (star 7 let), pa je bilo pri vseh tak, da je zasmrdelo ko po nečem vlažnem, ko sem izklopil klimo (smrdi par minut). Med delovanjem klime nikoli nobenega smrada. Je to normalno? Treba kaj zamenjat?
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.185
1.794
113
(passat 2002)

Evo jaz sem bil včeraj rpi Suhadolcu (lj, podutik) pa je računal za polnjenje klime, ter menjavo filtra (tega razvlaževalnega) 100 EUR. Počakat je bilo treba kako uro in pol.

Na zadnje sem jo zgolj filal pred 3 leti in je bilo zdaj noter pribl. 50 % plina (noter ga gre drugače 625 g)

Mi je pa hkrati menjal še senzor temperature vode (kazalec ni kazal točno 90 stopinj)....zdaj kaže kot šus (moram pa še nekaj prekontrolirat..ker mi danes zjutraj avto ob speljevanju ni tresel...če je bil tale senzor vzrok zajebanciji).


Še komentar v zvezi z razliko med domačo in avto klimo...osnova je ista, razlika je v vibracijah...hišna kliam se zmontira potem pa enostavno 'miruje'. Avto klima pa mora prenašati vse vibracije ki nastajajo tekom vožnje in delovanja motorja...ka rpomenid ase spojni na vsak način bolj porozni (vsaj z leti se stvari razrukajo).
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.379
1.359
113
Citat:
Uporabnik Mato pravi:
A mi lahko nekdo razloži, zakaj lahko hladilniki, zmrzovalne skrinje, topolotne črpalke in podobne zadeve delajo bp 20 let brez vzdrževanja, pri avtih pa to kao ni možno?

He-he. Saj je možno
grims-1.gif
Moja kanta je zdržala 15 let, takrat nekje pa je bivši lastnik "kao" menjal sušilec klime in dal npolniti klimo.

Glavni razlog je v tem, da so vse cevi plina v hladilniku kovinske (zaradi vibracij kot je že nekdo napisal) v avtu pa gumijaste. In te s časom preperijo.

Dodatni razlog, zakaj danes uhaja plin po cca. 7ih letih, na staih avtih pa je zdržalo 2x dlje pa je uporaba ekološkega plina za klimo R134a, ki ima manjše molekule od starega R12 (ta je imel tudi nekoliko boljši hladilni učinek, pa pustimo to...
tongue-1.gif
), ki je papcal molekule ozona.

Iz tega lahko potegnemo, da je klima zaprt sistem, ki ne potrebuje vzdrževanja, dokler hladi. Če smrdi iz ventilacije po javnih straniščih (dobesedno, smrad po stoječi vodi), je po potrebi potrebna dezinfekcija. In če klima neha hladiti, je potrebno polnjenje. Če pa se problem kmalu ponovi, je treba poiskati kje sistem pušča, najbolje pa obenem tudi menjati sušilec.

Citat:
Uporabnik keber pravi:
Meni se (Honda Accord), ko vžgem klimo, začne smrdeti po sajah ali nečim podobnem. Sicer klima dela super. Je to filter ali kaj drugega?

Pa ostale bi prosil za kake dobre in poceni serviserje klim v LJ ali okolici. Saj so dosti imena, ostalo se da že zbrskat.

Menjaj mikrofilter in naredi dezinfekcijo "pečke" klime (priporočam Kentov sprej Air co cleaner, ki se spremeni v peno, stane slabih 10 eur) in po potrebi še kanalov ventilacije.
 

Roberto

Majstr
19. jul 2007
12.057
154
63
Doma
A so ti sušilci plina univerzalni (tipski) ali za vsako znamko posebej? Meni je pooblaščenec za Daewoo zatrdil, da se ta filter kao ne menja...
Še dobro da mi lokalni vulkanizer z najsodobnejšo mašino naredi kompleten servis klime (no skoraj kompleten, filtra mi še ni zamenjal, pa bi ga sam tja nesel). Mašina sama naredi točno vse korake, ki si jih naštel, zadeva traja cca 30~45 minut, lani je koštalo 30 EUR...