Servisiranje klimatskih naprav

map

Guru
6. jul 2008
7.790
1.928
113
najrajš na babi
Mislim, da imate v starih avtih še star tip plina, ki je bolj gost oz. molekula večja in težje izpari skozi pore. Je pa nekaj pri 14 let starem avtu bi jest pustil pri miru če dela. Ko bo enkrat mašina vakumirala, oz preverjala tesnost zna kako preperelo dihtungo prepihat. Vem za kr nekaj primerov, ko je zadeva delala, po polnjenju pa v pol leta prazna. Potem pa scene z barvili, razdiranjem itd. To je golo dejstvo, ki ga "majstri" radi spregledajo, potem pa lepo v roku leta ali 2 denarce obračajo za razdor sistemov, itd.
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.390
1.355
113
That's a nice idea, but it's not true...
smile-1.gif


Stari tip plina (R12, ki je imel večje molekule in žrl ozon) se ne uporablja že več kot 20 let (BMW ga ne vgrajuje v avte od 9/1992). Tudi z novejšim plinom (R134a) po desetletju in pol ni nobenih težav, če so komponente klima sistema kvalitetno narejene. Švabi so včasih še znali delati avte...
zmaga.gif


(Btw., na tri leta starem službenem avtu (s 60k km v riti), znamke, ki je seveda ne bom imenoval, ker bo pol foruma skočilo v zrak, je seveda klima že nehala hladiti, ker je ena od cevi postala porozna, plin pa lepo ušel ven...
rolleyes-1.gif
)
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.390
1.355
113
Pojma nimam, samo še s službenimi jajci se začnem je6at, pa bom direkt guznil
grin1.gif
 

stankozaspanko

Fizikalc
27. jul 2012
4.930
7
38
... klima v avtu naj bi se načeloma preverjala vsake 3-4 leta, čeprav se sam držim pravila "ne diraj lava dok spava", tako da se je še v nobenem bavarcu doslej nisem dotikal in ni bilo nikoli nobenih problemov.
wink-1.gif
 

stankozaspanko

Fizikalc
27. jul 2012
4.930
7
38
... pozabil napisat "ksz", ker nisem odgovarjal direktno toniju ...

p.s. lepo da je tema spet o klimah, ne vem kako to, da ste vmešali temo o nakupu twinga ????
 

Gatto

Guru
19. jul 2007
18.746
887
113
tu in tam
Citat:
Uporabnik Roberto pravi:
Glej, bo CDB povedal kako in kaj. Smatram ga za strokovno podkovanega o tem.
Če bo pritrdil meni, se boš opravičil in nehal nabijati, v nasprotnem primeru bom to storil jaz. As simple as that.

CDB?
Ja no, crash je odgovoril kot serviser klima naprav, torej čist strokovno in korektno, nimaš kaj.
cool-1.gif
 

ermej

Fizikalc
3. sep 2007
722
29
28
Sam na drugem avtu ne bom polnil oz. servisiral, dokler deluje.
Pred meseci sem na 14 let staremu avtu dal naredit servis klime, od 600g je bilo v sistemu še 400g plina. Dofilalo se je olje,plin kolker sem videl po izpisih in monitorčku na mašini, ampak klima sedaj hladi bistveno slabše kot prej. Kaj bi lahko bilo? Serviser pravi, da je OK, ne spušča nikjer, da se avto ohladi pa rabi bistveno več časa. Sem že razmišljal da grem k enmu, da mi še doda 50-100g, pa da vidim kaj bo.
 

damo

Fizikalc
4. sep 2007
995
147
43
Še nisem bil nikdar na servisu klime, pa me zanima: serviser izsesa in nato napolni plin z reciklirno postajo. Ali posebej spusti olje na kompresorju?
 

jetamp

Fizikalc
5. sep 2007
3.518
59
48
Kranj
sam tudi še nisem bil na servisu klime vendar predvidevam, da kompresor nima nikjer čepa za izpust olja. Je pa po celem sistemu malo olja, ki potuje skupaj s plinom in če pri črpanju plina potegne še malo olja ga mora prav toliko nazaj doliti. Naj me kakšen znalec popravi, če je kaj drugače.
 

ermej

Fizikalc
3. sep 2007
722
29
28
je tako naprava izčrpa plin in olje in nato vrne v sistem primerno količino obojega za določen tip avtomobila.
 

guardy

Guru
3. avg 2007
8.395
964
113
Obišči stran
Citat:
Uporabnik ermej pravi:
Sam na drugem avtu ne bom polnil oz. servisiral, dokler deluje.
Pred meseci sem na 14 let staremu avtu dal naredit servis klime, od 600g je bilo v sistemu še 400g plina. Dofilalo se je olje,plin kolker sem videl po izpisih in monitorčku na mašini, ampak klima sedaj hladi bistveno slabše kot prej. Kaj bi lahko bilo? Serviser pravi, da je OK, ne spušča nikjer, da se avto ohladi pa rabi bistveno več časa. Sem že razmišljal da grem k enmu, da mi še doda 50-100g, pa da vidim kaj bo.

Lahko da imaš že sedaj notri preveč plina
wink-1.gif
 

damo

Fizikalc
4. sep 2007
995
147
43
Citat:
Uporabnik ermej pravi:
je tako naprava izčrpa plin in olje in nato vrne v sistem primerno količino obojega za določen tip avtomobila.

Se pravi, da ti mora prikljuciti direkt na kompresor, priklop na servisne ventile zgoraj namrec ne bo izsesalo olja, se manj pa eventualne usedline oz necistoce. Ce se dela samo na servisne ventile (in predvidevam da ja) potem je nujno hodit tudi k vulkanizerju vsako leto v gumah zrak zamenjat! Je pa olja v sistemu par deci, tak da ne mi prodajat, da se skupaj s plinom posesa zgoraj na ventilu.
 

Roberto

Majstr
19. jul 2007
12.057
154
63
Doma
Ti lahko trobiš po svoje, dejstva pa so takšna kakršna so (in seveda ne taka kot trdiš ti). Sicer pa vsakemu svoje, avtor te teme je povedal svoje. In v kolikor si zmožen z potrjenimi dejstvi dokazati svojo teortijo ta dejstva predstavi. V nasprotnem primeru pa je le še eno brezvezno nabijanje več...
In če najdeš na kompresorju avtomobilske klimatske naprave (o čemur teče debato) servisne ventile/čepe za izpust olja to dokaži s fotografijami.
Bi ti pa priporočal v izogib traparijam da kakšno strokovno literaturo na to temo prebereš...
 

damo

Fizikalc
4. sep 2007
995
147
43
No, saj zato ker vem da servisnih ventilov na kompresorju ni, me res zanima, kako potegne olje ven? In kako posesa eventualno goščo na dnu ohišja kompresorja (ne vem konstrukcijskih detajlov, predvidevam pa da se zbira na najnižji točki, kot v karterju na motorju). Ker potegnit samo plin ven čez filter, pa dat novo dozo nazaj noter, pa furat na staro olje to nima nekega smisla.

Res bi rad pojasnilo o olju, potem me boste prepričali.

Imel sem avto 11 let od novega (zdaj je star 15let), klime nisem pipnil, drugi je zdaj star 12 let, klime nisem pipnil (razen menjava tlačnega stikala), pa delajo obe b.p. Je pa res, da so VAG ;-)
 
Nazadnje urejeno:

Roberto

Majstr
19. jul 2007
12.057
154
63
Doma
Ne hvali se z VAG... Malo nazaj je en klel ker je pri isti znamki riknilo komplet po 3 letih od novega...
 

damo

Fizikalc
4. sep 2007
995
147
43
No, to hvaljenje je bolj za hec, mene ne je.be katera znamka je kao boljša. Lahko pa povem da mi je na MB v dveh letih preperel kondenzator klime.