Vgradnja klimatske naprave

mobiplavcek

Zelenc'
19. mar 2010
24
0
1
pozdravljeni,

Imam avtodom letnik 1984 na osnovi Ford Transit MK2, brez klimatske naprave. Nameravam vgraditi klimo, razmišljam v tej smeri, da bi celoten sistem premontiral iz kakšnega odsluženega avtomobila, kombija... Tehnično sem dovolj podkovan, da mi bo uspela montaža. Me pa vseeno zanima kakšen nasvet, katero vozilo bi bilo najboljši darovalec delov? Je že kdo delal kaj podobnega? Na motorju so sedaj klinasti jermeni, tako, da bi moral biti kompresor s tako jermenico.

hvala za nasvete in kostruktivno debato.
 

merdzo

Majstr
6. avg 2007
3.688
134
63
To bo pomojem tezko.
Opcija vgradnje kot imajo avtohladilniki in avtobusi?

Lp
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.806
3.816
113
Poglej za strešnimi klimami, cena z montažo je okoli 1500EUR. Se dobi prav namenske za avtodome, ki imajo možnost napajanja 12/24V in 230V (ko se parkiraš).
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Podhranjen motor obremenjevat z motorno klimo ali dodatnim/močnejšim alternatorjem, da bi med vožnjo poganjal električno klimo je neumno.

Če že siliš z glavo skozi zid, pa se dobijo namenski seti za naknadno vgradnjo motorne klime v skoraj vse tipe vozil.

PS: a nima Transit MK2 že itak težave z ohlajanjem motorja med vzponi? In ti bi pred hladilnik zmontiral še klima "satovje"?
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.806
3.816
113
Ker je omenjal avtodom sem dal pač kompromisno rešitev. Ko se voziš daš šipe dol in ni problema, ko stojiš v koloni je pa vseeno če porabljaš par konjev več za gnat klimo. Te klime so sicer relativno švoh, tam okoli 15-25A na 24V napeljavi in neke silne obremenitve za motor (alternator) tole nima.
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Recimo, da mi je tematika starega avtodoma (govori o 1984!!!) v povezavi s klimo poznana. Kaj ima 24V z avtodomom? Aja še to - pri stanju v koloni se motor, ki ima že itak težave z lastnih olajanjem, zaradi vklopljene klime še bolj greje.

Glede alternatorja - v tistih časih se v avtodome praviloma (sploh kjer je bila osnova Transit, ker je to bil nižjecenovnik) niso vgrajevali močnejši alternatorji kot se sedaj. Ko sešteješ vse porabnike (luči, radio, navigacija, telefoni, polnjenje dveh akumulatorjev, potencialno hladilnik) vse skupaj hitro počepne, oz. ti nekje manjka.

Zelo redki laufajo strešne klime med vožnjo - tudi novejši avtodomi, predvsem zato, ker so na sploh na 12V bolj "blažev žegn", tiste na 220V pa rabijo močen razsmernik,.... pa smo spet tam.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.806
3.816
113
Recimo, da mi je tematika starega avtodoma (govori o 1984!!!) v povezavi s klimo poznana. Kaj ima 24V z avtodomom? Aja še to - pri stanju v koloni se motor, ki ima že itak težave z lastnih olajanjem, zaradi vklopljene klime še bolj greje.

Glede alternatorja - v tistih časih se v avtodome praviloma (sploh kjer je bila osnova Transit, ker je to bil nižjecenovnik) niso vgrajevali močnejši alternatorji kot se sedaj. Ko sešteješ vse porabnike (luči, radio, navigacija, telefoni, polnjenje dveh akumulatorjev, potencialno hladilnik) vse skupaj hitro počepne, oz. ti nekje manjka.

Zelo redki laufajo strešne klime med vožnjo - tudi novejši avtodomi, predvsem zato, ker so na sploh na 12V bolj "blažev žegn", tiste na 220V pa rabijo močen razsmernik,.... pa smo spet tam.

No jst sem dal rešitev ki se vgrajuje danes. Alternativa je da na obstoječ motor obesiš kompresor in narediš komplet napeljavo klime ... ker je to nek predpotopni motor je poleg mehanskih rešitev in povezav potrebno zagotovit še ekstra mehanske rešitve, recimo ročni gas ker drugače bo motor crknil vsakič ko bo zalaufal klimo pod štandgasom (sodobni motorji in tudi klime za naknadno vgradnjo ki jih omenjaš to rešujejo z elektroniko).

Glede 24V, stari predelani avtodomi so bili velikokrat na 24V ker se je s tem lažje reševalo težavo dodatnih porabnikov. Včasih so bili tudi kombiji v 24V variacijah ker je bilo to standardna napetost kjer se je rabilo več porabnikov. Zato sem omenjal 24V, sicer pa ni pomembno tudi na 12V je situacija enaka.
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
CLIO15 Ne boš verjel, kar nekaj jih na zadnjo flanko obesi najcenejšo/najmanjšo hišno klimo na 220V in zadeve funkcionirajo precej boljše kot namenske - je pa res, da je treba dolg kabel za sabo vlečt. :p
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.151
5.756
113
pri taščici
Hišne klime narejene za 100m3 zraka v Avtodom z nekaj m3 zraka? Verjamem da gre, samo je pametno narediti kak razvod zraka.
Enkrat smo se že pogovarjal o okenskih klimah, kjer je vse v enem. Kaj pa tisto?
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
+ 500€ za pošten razsmernik, drugače je vseeno če hišno za 300€ gor obesiš.