Montaža klimatske naprave

kaligula

Pripravnik
9. avg 2007
192
4
18
Cenim vsako delo, vendar ob pregledu cenika za montažo klimatskih naprav, se mi je pa stemnilo pred očmi. 250€ želijo mojstri za montažo klimatske naprave. Razumem, ko je treba vrtati v železo beton nekje v 8 nadstropju, ne razumem pa, ko je treba prevrtati skozi zidake, skozi katere gre sveder kot po maslu. Še bolj kretensko se mi zdi, da imam sam že obstoječo klimo, kateri je crknil kompresor in bi jo nadomestil z novo. Torej bi prišel mojster montaže klim na situacijo, kjer bi bila notranja enota odstranjena, pritrjena nova, zunanja enota odstranjena, pritrjena nova, torej samo povezava cevi in elektrike, brez vrtanja, plezanja, čaranja, plinjenja,.. Cena? Isto. 250€. Če bi imel orodje za izdelovanje navoja, bi to seveda postoril sam. Ker je razdalja daljša od metraže priložene cevi, tega ne morem sam. Poleg tega pravijo mojstri, da gre za drugo vrsto plina in olja in je potrebno menjati vse cevi. Ok.. vse razumem. Ampak 250€ ?
bonk.gif
 

SJTV1

eV12
18. jul 2007
18.900
1.076
113
www.adriamedia.si
Hja, če teh 250 za to, kar si naštel, primerjam s tem, kolikor sem plačal igiju (split sistem z dvema notranjima enotama, cevi je bilo za enih 10 metrov minimalno, vrtanja cel kup, štemanja, izdelave custom rešitve za skrit črpalke za kodenz in namestiti eno notranjo, porihtat zanič narejeno predpripravo za drugo, vse skupaj je bilo, če se prav spomnim, dobrih 8 ur dela za dva), sem prišel skozi poceni.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.263
5.820
113
pri taščici
na račun tebe bo sedaj kaligula plačal.
pri meni je bil igi&co gotov cca 3 urce?
je pa res da se mi ne zdi komplicirano. Pa zaradi tega montaža ni bila bistveno cenejša, generalno pa še vedno dovolj ugodno d aje naredil igi.
 

softi

asfalter
30. avg 2007
33.298
486
83
okolica metropole
kot bi govoril mojo zgodbo.

prjatli..delo se plača. je drago..ni kaj rečt..sam..a si predstavljas da igiju pade francoz na tla, mi anredi luknjo v parketu..če dela za 50e..težko kaj rečem..če dela za čuka..mi mora še čuka dat, d agre sploh dam.
pa zuni neki vari..mu se zalomi, pa ti fasado zatopi.

za breztežavno delo je drago..za minimalno sranje..poceni.

a se da to tko gledat?
 

SJTV1

eV12
18. jul 2007
18.900
1.076
113
www.adriamedia.si
Citat:
Uporabnik Hanzi pravi:
na račun tebe bo sedaj kaligula plačal.
pri meni je bil igi&co gotov cca 3 urce?
je pa res da se mi ne zdi komplicirano. Pa zaradi tega montaža ni bila bistveno cenejša, generalno pa še vedno dovolj ugodno d aje naredil igi.

Kot so softiæ napisali: ni le delo. Na to se ve prerado pozablja (res pa je, da tudi mojstri to radi pozabijo). Je tudi, recimo, odgovornost. Prideš človeku v hišo. Parket mora osta cel, sten ne moreš kar razsut, butneš po šipi. Se pa lahko zgodi, in potem je treba za sabo popravljat ali plačat popravilo. Tudi to je všteto v ceno.
Ali pa transport, recimo: 1 ura prevoza je pač ena ura prevoza in vračunat jo je treba, pa če si delal 15 min ali 8 ur. Računovodkinji, ko ti zaračuna obdelavo izstavljenega račiuna, je čisto vseeno, akj gor piše in ali si delal in obračunal 15 min ali 8 ur. To je tudi treba vračunat v ceno dela. In takih stvari je cel kup. in zaradi njih so krajša dela nesorazmerno dražja (na enako časovno enoto) od daljših.
 
Nazadnje urejeno:

sad

Guru
24. avg 2007
20.493
9.194
113
Koliko stane orodje za izdelovanje navoja? Če je manj, nabavi in si še vedno v plusu, pa še orodje ti ostane. Ali pa si pri kom sposodi in mu časti eno dobro kosilo, pa bo tudi ok.
 

kaligula

Pripravnik
9. avg 2007
192
4
18
Nisi pozorno prebral. Obstoječo klimo menjamo (okvara kompresorja - neracionalen strošek za popravilo) in jo menjamo z novo na že obstoječo inštalacijo. Torej cevi so, nosilec je, luknja/preboj za cevi je... vse je. Mojster bo imel cca 30 min dela, če bo zeelo počasen, ker bo sedanja klima že odinštalirana in zato, da natakne (pa tudi to mu ni treba, bom sam) kompresor na nosilce, pritrdi notranjo enoto, zmeri 3 stopinjski padec notranje enote, priklopi elektriko, naredi navoj na ceveh in prinese 10 m cevi ( 2 x 5), ki jo položi v obstoječi kanal, želi/jo med 200 in 250 €. Aja pozabil sem še, da odpre ventil, da gre plin v sistem
grims-1.gif
 

softi

asfalter
30. avg 2007
33.298
486
83
okolica metropole
torej ti boš anredil vse sam..

moj predlog..sposodi si orodje in naredi sam.

men k nekdo pri poslu vse sam dela, mu ponudim dobavo asfalta, sposojo valarja, pa nej dela.
 

msenjur

Guru
11. sep 2007
25.517
265
113
jest sem plačal 120€ lansko leto, notranjo in zunanjo sem imel, praktično samo montaža. Luknja skozi steno v pritličju, cevi in to je to. Men je bila to čist ok cena. Res pa je, da je spet šlo prek poznanstev...

Glede škode vštete v ceni - kako to mislite, da moraš kot stranka plačat to??? Če monter naredi škodo, jo pač plača iz svojega žepa. A to je zdej opravičilo, da vsem računa dražje, da ima potem za povrniti 1 stranki??? to pa prvič slišim!

Lažji/lepši izgovor je, da je una makita draga, k vrta fi 10cm v steno in tisti sveder, pa še kakšen merilec pa to, ne pa predvidena škoda...
 

damo

Fizikalc
4. sep 2007
992
147
43
Ko ste vsi tko pametni, dajte pustite službe ki jih imate (če jih imate) in začnite klime montirat. Cena 250 eur za montažo je nekje normalna, če to pomeni 1 preboj, cevi do 5m, dostop z lestvami do zunanje enote. In ni to nek kartelni dogovor, ampak računica: prevoz, material, recimo 4 ure x 2 za delo, amortizacija opreme (ki mimogrede niti ni tako poceni, če imaš komplet tudi za polnenje, praznjenje, reciklažo), stroški poslovanja firme..... Pa ne pozabit, da koliko ti na koncu ostane profita, ti 40% požre država (dohodnina).

Pa kaj čem govorit...pejte pa probite. Se da kar dobro zaslužiti, sam potem pozabte kofetke, bazenčke, vikende na morju. Če si resno v tem poslu, potem gre poletje adijo, ker delaš ko črnec, in to ponavadi v težkih pogojih (višina, vročina,...). Sam sem kar dolgo delal v tem poslu, sedaj pa sem nehal, ker imam druge prioritete in na srečo lahko izbiram.
 

kadunnc

Pripravnik
1. avg 2007
868
15
18
Pa seveda, vsi bi imeli klimo julija ko je najbolj vroče, takrat so tudi cene najvišje. Če ga pokičeš pozimi ti bo naredil pol ceneje, ampak kdo pa pozimi potrebuje klimo
rolleyes-1.gif
če dva dni spet sonce, iste stranke kličejo, da zdaj pa rabijo... mislim... takim bi jaz tudi pošteno zaračunal!
 

damo

Fizikalc
4. sep 2007
992
147
43
"Kolega je montiral klime, kadar je bil vroč dan ga vsi kličejo naj pride kar takoj, naslednje dva dni dež-nobenega klica, on kliče stranke nazaj da lahko pride naredit, pravijo da ne ker ni vroče če dva dni spet sonce, iste stranke kličejo, da zdaj pa rabijo... mislim... takim bi jaz tudi pošteno zaračunal! "


..... Kak mi je to znano....
 

kaligula

Pripravnik
9. avg 2007
192
4
18
država vsem požre 40%, ne glede na delo, ki ga opravljajo. Po tvoji logiki bi potem moral biti izkop za temelje nekaj deset tisoč evrov, glede na to, da je gradbena mehanizacija, ki jo pri tem uporabljajo, nekaj stokrat dražja od vrtalnika, svedra, kompleta za polnjenje in praznjenje, cevi in izolacijskega materiala za cevi. Kaj šele zobozdravniška plomba. Bi po tvoji logiki morala biti ravno tako par tisočakov , glede na opremo in znanje gospode zobozdravnikov, ki izvajajo posege na zobkih. To, kar ti opisuješ, ni ekonomska računica, temveč požrtnost. In ja, gre za kartelne dogovore, ker ne more biti cena v piko enaka na vseh koncih Slovenije. To je enako kot pri vulkanizerjih. Ker se na gumah ne da več služiti, so ratali inkasanti na storitvah. Pa verjetno to obstaja še v kakšni drugi obrtniški veji.
 

SJTV1

eV12
18. jul 2007
18.900
1.076
113
www.adriamedia.si
Citat:
Uporabnik msenjur pravi:Če monter naredi škodo, jo pač plača iz svojega žepa. A to je zdej opravičilo, da vsem računa dražje, da ima potem za povrniti 1 stranki??? to pa prvič slišim!

Ja kaj si pa mislil? Seveda se take stvari tudi vračuna, drugače 1 napaka pomeni bankrot. Recimo v obliki vračunane premije zavarovanja odgovornosti, če drugače ne.
Vidiom, da tule ne bi bilo veliko uspešnih podjetnikov.
 

msenjur

Guru
11. sep 2007
25.517
265
113
hja... v zdejšnih časih si jest ne bi upal še te "zavarovalnine" zaračunat... itak si lahko zavarovan pri zavarovalnici, za primere škode pri stranki...