Zasnova ogrevanja - vasa mnenja

oby

Fizikalc
20. jul 2008
370
111
43
jaz ne štekam zakaj ne 4 samostojnih enot, pa naj si vsak ogreva prostor in vodo kot želi. Če je edini minus strošek servisa 4 peči letno, bi se jaz vprašal kolk je vreden mir, ko en bi grel, drugemu je vroče, en ne bi plačeval gretja ker se ogreva na soseda, en bi mel toplo vodo 55 stopinj, enmu je 40 dost...

Jaz že doma vidim, da sem tisti ki mu sede najbolj hladna voda in če bi bil v španoviji z sosedi, je tle prec razlog za kreg. Jaz se spomnim, ko sem bil v najemu na toplarni + kalorimetri; skos je bil nek problem.
Ko sem mel svojo etažno sem začel gret ko me je zeblo, jo ugasnil ko me ni bilo doma; pač odvisno je bilo samo od mene.

Vprašaj se ali lahko z boljšim servisom dosežeš boljšo ceno; kot da delaš vse na minimum in se potem skos ukvarjaš s tem...

Plus, če ti nekdo ne plačuje računov redno, odklopiš njemu; v primeru skupnega ogrevanja, boš ti nosil to razliko in riziko...
 
  • Všeč mi je
Reactions: sad

first1

Fizikalc
19. mar 2018
286
130
43

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.640
6.113
113
jaz ne štekam zakaj ne 4 samostojnih enot, pa naj si vsak ogreva prostor in vodo kot želi. Če je edini minus strošek servisa 4 peči letno, bi se jaz vprašal kolk je vreden mir, ko en bi grel, drugemu je vroče, en ne bi plačeval gretja ker se ogreva na soseda, en bi mel toplo vodo 55 stopinj, enmu je 40 dost...
Minus je to, da moram namesto ene kupiti stiri peci, vzdrzevati 4 peci in energetiki placati stiri prikljucnine (ne mesecen strosek ampak strosek priklopa na omrezje). Gretje se uravnava loceno, ker ima vsaka enota svojo ogrevalno vejo. Ce ti je voda iz pipe pretopla pa predlagam da na pipi rocko malo bolj desno proti modri piki premaknes in bos mel tako ki je tebi vsec. To nima veze s temperaturo sanitarne vode na izhodu peci.

Jaz že doma vidim, da sem tisti ki mu sede najbolj hladna voda in če bi bil v španoviji z sosedi, je tle prec razlog za kreg. Jaz se spomnim, ko sem bil v najemu na toplarni + kalorimetri; skos je bil nek problem.
Ko sem mel svojo etažno sem začel gret ko me je zeblo, jo ugasnil ko me ni bilo doma; pač odvisno je bilo samo od mene.
Pomoje si mal povrsno prebral. Vsaka enota ma svojo ogrevalno vejo in kalorimetre. In to ne na radiatorjih ampak na veji, torej ce noces gret pac ugasnes gretje in ti crpalka ne dovaja tople vode.


Vprašaj se ali lahko z boljšim servisom dosežeš boljšo ceno; kot da delaš vse na minimum in se potem skos ukvarjaš s tem...

Plus, če ti nekdo ne plačuje računov redno, odklopiš njemu; v primeru skupnega ogrevanja, boš ti nosil to razliko in riziko...
Ne vem zakaj imas obcutek o minimumu... Sam stroskovno se mi zdi neumno vsakemu svojo pec montirat.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Pepe

piagolo

Guru
22. nov 2009
6.089
3.033
113
Če bo vsakemu stanovanju topla voda ter ogrevanje stalno na razpolago in boš imel možnost kolikor toliko pravične delitve stroškov po porabi in končno tudi možnost odklopa posamezne enote je še kako smiselno. Sam pa si še daš plačati stroške za upravljanje kurilnice (dotični strošek lahko kar precej odebeli tvojo denarnico). Njim pa že v štartu omeniš svoje pogoje. Na koncu bodo še celo v plusu, ker bo tudi za njih strošek manjši.
 
  • Všeč mi je
Reactions: tony

Gonzo

Guru
1. sep 2007
8.875
8.895
113
EU
Ne saj jaz ne dvomim v te izracune, jaz sem samo napisalnda bo 3/4 priklop. Predvsem zaradi tusa kjer lahko kak “pacient” ornk izkoristi pretok. Dovod v tehnicni prostor je 1”

Najelegantnejsa resitev je gotovo vse na plin...sam pol raj vidim da dam srednji rang plinske peci in zalogovnike vmes kokr pa da dam 10k za “industrijsko” pec ki bo tok mocna da bo pretocno ogrevala 4 kopalnice.

Cirkulacijo sem mislil na timer... na luc nisem pomislil pa tudi mal je smotano ce bi en luc prizgal in pozabil...
Ne na luč in ne na timer. Daš senzor gibanja na "strateško" mesto ki bo zagnal pretočno črpalko.
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.356
1.350
113
Če bo vsakemu stanovanju topla voda ter ogrevanje stalno na razpolago in boš imel možnost kolikor toliko pravične delitve stroškov po porabi in končno tudi možnost odklopa posamezne enote je še kako smiselno. Sam pa si še daš plačati stroške za upravljanje kurilnice (dotični strošek lahko kar precej odebeli tvojo denarnico). Njim pa že v štartu omeniš svoje pogoje. Na koncu bodo še celo v plusu, ker bo tudi za njih strošek manjši.

Končno en pameten kapitalist med nami.

Če imaš možnost dati v svoj žep polovico razlike zaradi nižje cene "naročnine" plinskega priključka, z drugo polovico pa znižati račun najemnika (v primerjavi z lastnim priključkom za vsako stanovanje), bosta oba zadovoljna.
 

piagolo

Guru
22. nov 2009
6.089
3.033
113
Končno en pameten kapitalist med nami.

Če imaš možnost dati v svoj žep polovico razlike zaradi nižje cene "naročnine" plinskega priključka, z drugo polovico pa znižati račun najemnika (v primerjavi z lastnim priključkom za vsako stanovanje), bosta oba zadovoljna.
Ne preveč na glas- čakajo z bajoneti na pomolu.
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.356
1.350
113
Če si najemodajalec ti ni treba biti tiho. (Če si pa pameten najemnik, pa seveda držiš gobec. Tudi če te - zares - lupijo ko banano. Potem si le še bolj tiho.)
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.149
5.754
113
pri taščici
Se mi zdi da si oby ja nihče ne bi želel imeti za sostanovalca v bloku. Ko bi bi on odsoten bi lepo ugasnil pec, ko bili drugi na dopustu( ali celo prazno stanovanje brez najemnika) bi na vso grlo vpil da on greje sosedovo stanovanje ki ni ogrevano.
 

oby

Fizikalc
20. jul 2008
370
111
43
Se mi zdi da si oby ja nihče ne bi želel imeti za sostanovalca v bloku. Ko bi bi on odsoten bi lepo ugasnil pec, ko bili drugi na dopustu( ali celo prazno stanovanje brez najemnika) bi na vso grlo vpil da on greje sosedovo stanovanje ki ni ogrevano.

ne vem, a sodiš po sebi? Jaz samo pravim kaj sem doživel v svojem času bivanja v stanovanjih z različnimi sistemi ogrevanja, ko so pač penziči imeli skoraj nič porabe po kalorimetrih, dva štuka višje pa sosed radiatorje na ful odprte pa luftal ker je blo vroče. Pizdil so se pa vsi na upravnika. Al je prezgodi prižgal ogrevanje, al prepozn, al prevroče al premrzlo :)

Pač meni je blo bolj pomembno, da sem lahko magar sred septembra prižgal gretje če je blo zuni ful mraz in da sem neodvisen, tako pri ogrevanju, kot pri izhodni temperaturi sanitarne vode. Pri skupni kotlovnici al pa daljinskem ogrevanju to ne gre.

In dokler bodo senzorji na gibanje v kopalnici zato da bo sam ena peč pa take, je to odkrivanje tople vode, na konc bo imel en psa k bo hodu na ploščice spat, pa bo topla voda skos krožila. Žal je po mojem etažna peč minimum; vrjamem pa da so pogledi najemodajalcev drugačni.
 
  • Všeč mi je
Reactions: McGiver

tony

Guru
23. jul 2007
9.356
1.350
113
Od kod ti to?

Po kmečko bi bila razlaga, da najemnik krije obratovalne stroške, najemodajalec pa investicijske.

V praksi to sicer ni enostavno ločiti: letni pregled peči, ki jo dela serviser stane X EUR, obenem pa ta tudi zamenja kak del, ki je odpovedal, npr. ventil, ki pušča. Je to zadnje strošek najemnika? Verjetno ne, ampak za to moraš dobiti 2 računa in (zelo) poštenega najemodajalca, takšni pa... ne rastejo ravno na drevesih.

Podobna zgodba je s stroškom zavarovanja odgovornosti stanovanja, ki ga mora po zakonu kriti najemodajalec, večina pa ga (ker je del upravnikovega mesečnega računa) mirno prevali na najemnika...